ПОРЯДОК ДЕННИЙ ХХ СЕСІЇ

26. декабря 2017 | | Рубрика: Регуляторні акти

ПОРЯДОК ДЕННИЙ ХХ СЕСІЇ ВІД 22.12.2017 РОКУ

1. Про сільський бюджет на 2018 рік
Доповідач: Горгуленко Т.А.– головний бухгалтер сільської ради
2. Про внесення змін та доповнень до структури виконавчого комітету Коблівської сільської ради
Доповідач: Горгуленко Т.А.– головний бухгалтер сільської ради

3. Про преміювання сільського голови, секретаря ради, керуючого справами
виконавчого комітету, першого заступника сільського голови, заступників сільського голови, старост Коблівської сільської ради на протязі бюджетного 2018 року
Доповідач: Горгуленко Т.А.– головний бухгалтер сільської ради

4. Про затвердження Положення про порядок преміювання працівників сільської ради
Доповідач: Горгуленко Т.А.– головний бухгалтер сільської ради

5. Про встановлення надбавки керівникам структурних підрозділів
Коблівської сільської ради на 2018 рік
Доповідач: Горгуленко Т.А. – головний бухгалтер сільської ради

6. Про встановлення розміру плати за харчування у дошкільних навчальних
закладах сільської ради
Доповідач: Горгуленко Т.А. – головний бухгалтер сільської ради

7. Про внесення змін до Плану роботи Коблівської сільської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2017 рік
Доповідач: Григорян В.С. – спеціаліст-юрисконсульт

8. Про затвердження Плану роботи Коблівської сільської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2018 рік
Доповідач: Григорян В.С. – спеціаліст-юрисконсульт

9. Про затвердження передавальних актів комунального закладу «Коблівська публічна бібліотека Коблівської сільської ради»
Доповідач: Горгуленко Т.А. – головний бухгалтер сільської ради

10. Про надання пільг на харчування (Новофедорівська ЗДО «Сонечко»)
Доповідач: Горгуленко Т.А. – головний бухгалтер сільської ради

11. Про надання пільг на харчування (заклади загальної освіти 2017 рік)
Доповідач: Ідесс Л.А. – головний економіст відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров’я

12. Про надання пільг на харчування (заклади загальної освіти 2018 рік)
Доповідач: Ідесс Л.А. – головний економіст відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров’я

13. Про внесення змін до сільського бюджету Коблівської сільської ради на 2017 рік
Доповідач: Горгуленко Т.А. – головний бухгалтер сільської ради

14. Про організацію цивільного захисту на території Коблівської об’єднаної
територіальної громади
Доповідач: Власюк В.Д. – заступник сільського голови по питанням житлово-комунального господарства та благоустрою

15. Про затвердження Положення про Коблівську ланку об’єднаної територіальної громади територіальної підсистеми єдиної державної
системи цивільного захисту
Доповідач: Власюк В.Д. – заступник сільського голови по питанням житлово-комунального господарства та благоустрою

16. Про утворення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки
і надзвичайних ситуацій
Доповідач: Власюк В.Д. – заступник сільського голови по питанням житлово-комунального господарства та благоустрою

17. Про затвердження номенклатури, обсягів і Порядку створення та використання матеріального резерву для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій
Доповідач: Власюк В.Д. – заступник сільського голови по питанням житлово-комунального господарства та благоустрою

18. Про затвердження Програми захисту населення і територій від надзвичай-них ситуацій техногенного та природного характеру на 2018-2020 роки
Доповідач: Власюк В.Д. – заступник сільського голови по питанням житлово-комунального господарства та благоустрою

19. Про затвердження Проекту Програми розвитку туризму Коблівської об’єднаної територіальної громади на 2018 — 2020 роки
Доповідач: Киливник В.П. — голова Правління Установи «АМР Коблівської ОТГ»

20. Про привласнення та зміну юридичної адреси об’єктам нерухомого майна
(Арнаутова Н.О., Кильчік О.В.)
Доповідач: Громова З.В. – керуючий виконкому

21. Про дозвіл на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) (с.Новофедорівка – Березний Р. А., Березний А. А.)
Доповідач: Талько І.Я. — спеціаліст землевпорядник

22. Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (Біба В.В., Гакк В.П. – с.Новофедорівка, Лозічний А.С., Артеменко А.О., Красножон О.І., Кирилюк П.І. – с. Рибаківка)
Доповідач: Новаков П.О. — спеціаліст землевпорядник
Талько І.Я. — спеціаліст землевпорядник

23. Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (с. Новофедорівка – Лисенко Н.А., Заблоцька В.В.)
Доповідач: Талько І.Я. — спеціаліст землевпорядник

24. Про дозвіл на розробку технічної документацію із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) для індивідуального дачного будівництва (с. Коблеве – Марченко О.М.)
Доповідач: Коржова О.М. – спеціаліст-землевпорядник

25. Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення
земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва ( с. Коблеве – Копіца М.М.)
Доповідач: Москальчук Ю.В. – начальник відділу комунальної власності та земельних відносин

26. Про погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок (с. Коблеве – ТОВ «Одема-Юг»)
Доповідач: Москальчук Ю.В. – начальник відділу комунальної власності та земельних відносин

27. Про затвердження проекту Положення про порядок продажу земельних ділянок комунальної власності та прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) на території Коблівської сільської ради
Доповідач: Москальчук Ю.В. – начальник відділу комунальної власності та земельних відносин

28. Про внесення змін до рішення № 1 від 24 березня 2017 року «Про затвердження Порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах території Коблівської сільської ради на 2017 рік» та рішення № 9 від 25.07.2017«Про встановлення на території Коблівської сільської ради місцевих податків і зборів на 2018 рік»
Доповідач: Талько І.Я. — спеціаліст землевпорядник

29. Про внесення змін до рішення № 37 «Про затвердження розрахунку орендної плати» ХV сесії 8 скликання від 06 жовтня 2017 року
Доповідач: Талько І.Я. — спеціаліст землевпорядник

30. Про дозвіл на розробку детального плану частини території с. Коблеве Березанського району Миколаївської області для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування енергогенеруючого об`єкта — електростанції з використання енергії сонця (с. Коблеве – ТОВ «Солар Інвестментс»)
Доповідач: Москальчук Ю.В. – начальник відділу комунальної власності та земельних відносин

31. Про дозвіл на укладання угоди про відшкодування недоотриманих коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування до оформлення правовстановлюючих документів на землю. (с.Українка/Бессарабка: Задолинний П.В., Москаленко О.М., Датій С.І., Гамуга Т.О., Пятков О.М., Ковальський Г.О., Погорєлова А.А., Болехівська Н.С., Шевельова Л.Є.)
Доповідач: Талько І.Я. — спеціаліст землевпорядник

32. Про затвердження експертно-грошової оцінки та продаж земельної ділянки (с. Новофедорівка – Девішек О.І.)
Доповідач: Талько І.Я. — спеціаліст землевпорядник

33. Про дозвіл на укладання договору оренди землі (с. Коблево – Біденко О.А.)
Доповідач: Москальчук Ю.В. – начальник відділу комунальної власності та земельних відносин

34. Про дозвіл на розробку технічної документації землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
(с. Коблеве – ТОВ «Пансіонат Лазурний берег»)
Доповідач: Коржова О.М. – спеціаліст-землевпорядник

35. Про затвердження плану роботи Коблівської сільської ради на 2018 рік
Доповідач: Талоха С.А. – секретар ради

36. Про затвердження штатного розпису Коблівської сільської ради
Доповідач: Горгуленко Т.А. – головний бухгалтер сільської ради

Присутній Дурман Микола

УКРАЇНА
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БЕРЕЗАНСЬКОГО РАЙОНУ МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ

РІШЕННЯ

від 22 грудня 2017 року № 1 XX сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про сільський бюджет
на 2018 рік

Розглянувши проект сільського бюджету на 2018 рік, відповідно до статей 143, 144 Конституції України, Бюджетного кодексу України,Закону України « Про Державний бюджет України на 2018 рік « на підставі пункту 23 частини першої статті 26, частини першої статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», протоколу засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Визначити на 2018 рік:
доходи сільського бюджету в сумі 65480,482 тис. гривень, у тому числі обсяг доходів загального фонду сільського бюджету — в сумі 64765,110 тис. гривень, обсяг доходів спеціального фонду сільського бюджету — в сумі 715,372 тис. гривень, у тому числі бюджету розвитку — в сумі 30,00 тис. гривень (додаток №1);
видатки сільського бюджету в сумі 65480,482 тис. гривень , у тому числі обсяг видатків загального фонду сільського бюджету — в сумі 60931,086 тис. гривень, обсяг видатків спеціального фонду сільського бюджету — в сумі 4549,396 тис. гривень;
профіцит загального фонду сільського бюджету — у сумі 3834,024 тис. гривень, напрямом використання якого визначити:
кошти, що передаються із загального фонду сільського бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду), — у сумі 3834,024 тис. гривень (додаток № 2).
дефіцит спеціального фонду сільського бюджету — у сумі 3834,024 тис. гривень, джерелом покриття якого визначити:
кошти, що передаються із загального фонду сільського бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду), — у сумі 3834,024 тис. гривень (додаток № 2).
2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів сільського бюджету на 2018 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами в сумі 65480,482 тис. гривень, у тому числі по загальному фонду — 60931,086 тис. гривень та спеціальному фонду — в сумі 4549,396 тис. гривень (додаток № 3).

3. Визначити розмір оборотного залишку бюджетних коштів сільського бюджету в сумі 648,0 тис. гривень.
4. Затвердити на 2018 рік у складі видатків сільського бюджету обсяги міжбюджетних трансфертів,розподіл яких визначено відповідно до Порядку розрахунку обсягу міжбюджетних трансфертів (додаток № 4).

Надати право сільському голові, за погодженням з постійною комісією з питань бюджету,фінансів та планування соціально-економічного розвитку за умови внесення змін до обсягів міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів, що відповідно вплине на обсяг сільського бюджету, проводити своїм розпорядженням, зокрема, збільшення або зменшення дохідної, видаткової частин сільського бюджету чи джерел фінансування, розподіл змін до видатків головного розпорядника коштів сільського бюджету, а також перерозподіляти їх з урахуванням змін бюджетних призначень між кодами програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів та економічної класифікації видатків із внесенням змін до розпису сільського бюджету Коблівської сільської ради.

5. Затвердити розмір резервного фонду сільського бюджету на 2018 рік у сумі 100,0 тис. гривень.

6. Затвердити у складі видатків сільського бюджету кошти на реалізацію місцевих галузевих програм у сумі 33690,349 тис.гривень (додаток № 6).

7. Затвердити перелік об’єктів, фінансування яких буде здійснюватися за рахунок коштів бюджету розвитку сільського бюджету в сумі 3864,024 тис. гривень (додаток № 3, № 5, № 7).

8. Затвердити перелік захищених статей видатків загального фонду сільського бюджету на 2018 рік за їх економічною структурою:
оплата праці працівників бюджетних установ;
нарахування на оплату праці;
придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;
забезпечення продуктами харчування;
оплата комунальних послуг та енергоносіїв;
поточні трансферти населенню;
поточні трансферти місцевим бюджетам;
поточні трансферти органам державного управління інших рівнів;
оплата енергосервісу.
9. Установити, що згідно зі статтями 43 та 73 Бюджетного кодексу України надати право сільському голові отримувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, позики на покриття тимчасових касових розривів сільського бюджету, пов’язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду, у межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов’язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду.
10. Сільська рада, як головний розпорядник коштів-виконавець бюджетних програм, забезпечує в першочерговому порядку потребу в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати; на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами. Затвердити ліміти споживання енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи, виходячи з обсягів відповідних бюджетних асигнувань.

11. Відповідно до статей 16, 43 та 73 Бюджетного кодексу України надати право сільській раді у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України:
розміщувати на конкурсних засадах тимчасово вільні кошти сільського бюджету з подальшим поверненням таких коштів до кінця поточного бюджетного періоду;
отримувати позики на покриття тимчасових касових розривів сільського бюджету, пов’язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду, у межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов’язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду.

12. Делегувати районному бюджету на утримання в 2018 році видатків сільського бюджету на: один рік на утримання дитячо-юнацької спортивної школи; будинку творчості школярів;школи естетичного виховання;трудового архіву;управлінню праці соціального захисту населення; фінансова підтримка громадській організація інвалідів та ветеранів ; багатопрофільній стаціонарній медичній допомоги населенню; на шість місяців утримання територіального центру соціального обслуговування; утримання центру первиної медичної допомоги.

13. У випадку невиконання запланованих обсягів надходжень до сільського бюджету на 2018 рік, визначених розписом сільського бюджету, головний розпорядник коштів (сільська рада) забезпечує взяття бюджетних зобов’язань та проведення витрат відповідно до встановлених бюджетних асигнувань лише по захищених статтях видатків.

14. Установити, що у загальному фонді сільського бюджету на 2018 рік:
до доходів належать надходження, визначені ст.64, 101, 1032 та 1034 Бюджетного кодексу України;
джерелами формування у частині фінансування є надходження визначені ст.64 Бюджетного кодексу України.

15. Установити, що у спеціальному фонді сільського бюджету на 2018 рік:
до доходів належать надходження, визначені ст.69-1 Бюджетного кодексу України;
джерелами формування у частині фінансування є надходження, які визначені пунктом 10 частини першої статті 71 Бюджетного кодексу України.

16. Доручити сільському голові за погодженням з постійною комісією з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку
вносити зміни до розпису сільського бюджету в порядку, визначеному чинним законодавством: у разі внесення змін до структури апарату виконавчого комітету сільського бюджету з урахуванням положень про новоутворені та реорганізовані структурні підрозділи , який є головним розпорядником коштів сільського бюджету;
за джерелами доходів і напрямами видатків головного розпорядника коштів сільського бюджету за кодами програмної класифікації та кредитування місцевих бюджетів у разі внесення змін до наказів Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року № 11 «Про бюджетну класифікацію»(зі змінами) та від 20 вересня 2017 року № 793 «Про затвердження складових програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів».

17. З метою наповнення власних дохідних джерел сільського бюджету, забезпечення безперебійного функціонування бюджетних установ та виконання місцевих програм сільського бюджету надати право виконавчому органу сільської ради на конкурсних засадах здійснювати розміщення тимчасово вільних бюджетних коштів на рахунках сільського бюджету, у банківських установах на умовах депозитного обслуговування бюджетних коштів відповідно до Порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

18. Установити, що відповідно до статей 59, 80 Бюджетного кодексу України у 2018 році встановлюється звітність про виконання сільського бюджету:
квартальний та річний звіти про виконання сільського бюджету у двомісячний строк після завершення відповідного бюджетного періоду подаються постійній комісії з питань бюджету,фінансів та планування соціально-економічного розвитку за єдиними формами, встановленими Державною казначейською службою України, після чого депутати сільської ради затверджують звіт про виконання сільського бюджету або приймають інше рішення з цього приводу.

19. Установити, що після прийняття рішення про сільський бюджет на 2018 рік внесення змін до бюджетних призначень та перерозподіл між ними здійснювати відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року №18 «Про затвердження Порядку передачі бюджетних призначень, перерозподілу видатків і надання кредитів з бюджету». Зокрема, у виняткових випадках, за обґрунтованим поданням сільська рада здійснює перерозподіл видатків за програмною класифікацією видатків у розрізі економічної класифікації в межах загального обсягу його бюджетних призначень окремо по загальному та спеціальному фондах. Перерозподіл бюджетних призначень між програмною класифікацією видатків у межах загального обсягу сільського бюджету, збільшення або зменшення бюджетних призначень на видатки розвитку за рахунок зменшення або збільшення бюджетних призначень, на видатки споживання окремо по загальному та спеціальному фондах, здійснюється лише за погодженням з постійною комісією з питань планування соціально-економічного розвитку регіону, паливо-енергетичного комплексу, енергозбереження та житлово — комунального господарства.

20. Додатки 1 — 7 до цього рішення є його невід’ємною частиною.

21. Це рішення набирає чинності з 01 січня 2018 року.

22. Контроль виконання цього рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку.

Сільський голова В.М. Панич

Пояснювальна записка
до сільського бюджету Коблівської сільської ради на 2018 рік

Фінансовий ресурс сільського бюджету на 2018 рік сформовано з урахуванням положень Конституції України, вимог Бюджетного кодексу України, Податкового кодексу України, Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», інших нормативно-правових актів та розпорядчих документів з питань фінансово-бюджетної політики, а також змін до законодавчих актів, що пов’язані з поліпшенням умов ведення бізнесу та децентралізацією бюджетних повноважень, відповідно до яких визначено підходи до формування проектних показників сільського бюджету на 2018 рік, та з урахуванням яких виконавчі органи сільської ради розробили і виносять на розгляд та схвалення проект рішення «Про сільський бюджет на 2018 рік».

Розділ 1. Інформація про стан соціально-економічного розвитку
Коблівської сільської ради
Територія.
Всього 26437,2000га
в т.ч: сільськогосподарські землі 21049,6341 га
ліси та інші лісо вкриті площі — 491,3722 га
землі в межах населених пунктів 2435,2394 га
Площа території спроможної територіальної громади — 264,37 га

Населення.
на 01.01.2017р.
Всього, чол. 7333
дітей дошкільного віку 470
дітей шкільного віку 664

Характеристика населених пунктів, що входять до складу громади
Кількість населених пунктів,що входять до складу спроможної територіальної громади:
Чисельність населення Відстань до потенційного адміністративного центру спроможної територіальної громади
с.Коблеве 2635 —
с.Виноградне 531 4
с.Морське 137 8
с.Рибаківка 1661 25
с.Лугове 388 15
с.Глибоке 2 15
с.Новофедорівка 1006 16
с.Федорівка 218 13
с.Українка 619 18
с.Бесарабка 136 22

На території сільської громади знаходяться:
Загальноосвітніх школ – 4 , дитячих дошкільних закладів – 5 ,
ФАПів- 3,амбулаторій -3, сільська пожежна охорона -1,
клубів -4, бібліотек-4.

Основним промисловим підприємством сільської ради є ПАТ «Коблево», яке на даний час виробляє як виноробну продукцію так і коньячну продукція якого розповсюджується як в Україні, так і за кордоном.

Найбільшими бюджетоутворюючими підприємствами сільської ради є :
Підприємтсво,організація Вид діяльності
ПАТ «Коблево» -продукція виноробної промисловості , експортним товаром є вино ТМ»Коблево»
ДП «Агро-Коблево» -вироблення продукції сільського господарства(зернові культури,олійні культури,виноград)
ПрАТ «Прикордонник» -вироблення продукції сільського господарства (зернові культури ,олійні культури)
База відпочинку «Зоря-Машпроект» — надає послуги в сфері рекреації
ФГ «Агро-Нико» -вироблення продукції сільського господарства(зернові культури,олійні культури )
ФГ «Деметра» -вироблення продукції сільського господарства(зернові культури,олійні культури )

Вздовж узбережжя Чорного моря , до входу в Березанський лиман,діє значна кількість баз відпочинку , пансіонатів , дитячих таборів .На даний час на території громади функціонує близько 190 закладів відпочинку із них: два аквапарки «Коблево» та «Орбіта», дельфінарій «Немо»,кіноконцертний комплекс «Мілленіум», регіональний ландшафтний парк «Тилігульський».

Розділ II. Підходи формування показників сільського бюджету
на 2018 рік

При розробці дохідної частини сільського бюджету враховано основні положення проекту Основних напрямів бюджетної політики України, зокрема:
— підвищення рівня зацікавленості органів місцевого самоврядування у збільшенні ресурсної бази місцевих бюджетів;
— підвищення ресурсного забезпечення органів місцевого самоврядування на виконання ними власних повноважень та створення умов для досягнення економічного зростання територій на основі власного потенціалу;
— підвищення розміру прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати та посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки.
Проект рішення обґрунтовано з урахуванням принципу збалансованості, ефективності, справедливості і неупередженості, публічності та прозорості, відповідальності розробників-учасників бюджетного процесу.
Загалом дохідна частина сільського бюджету прогнозується у обсязі 65480 тис.грн., у тому числі загального фонду – 64765,110 тис. грн., спеціального — 715,372 тис. грн.,з них бюджету розвитку – 30,0 тис. грн.

2.1. Д о х о д и

Для забезпечення реалізації соціально-економічних і культурних програм територіальної громади доходи сільського бюджету формуються за рахунок податків та зборів .
Податок та збір на доходи фізичних осіб в сумі 15160,00 тис. грн.:
— податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати та адмініструється на території сільської ради, і є основним дохідним джерелом.
Прогнозний розрахунок суми податку на доходи фізичних осіб на 2018 рік здійснено із урахуванням фактичних надходжень у 2016 році, та 11 місяців 2017 року , збільшення розмірів мінімальної заробітної плати.
При прогнозі податку на доходи фізичних осіб враховано основні чинники, які вплинуть на надходження, а саме:
— застосування єдиної ставки (18 відсотків) оподаткування доходів фізичних осіб;
— підвищення мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму;
— легалізація виплати заробітної плати та інше ;
— реорганізація аграрного підприємства ПрАТ «Прикордонник» та скорочення чисельності штату до 150 осіб ;
Проектом Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» передбачено підвищення мінімальної заробітної плати та встановлення її в розмірі з 1 січня – 3 723 гривень ( мінімальна зарплата у 2017 році з 1 січня 3 200 гривень ).
Враховуючи пряму залежність надходження податку на доходи фізичних осіб до сільського бюджету від обсягів його справляння на територіях адміністративних одиниць сільської ради, виходячи з прогнозу фонду оплати праці робітників і службовців, працівників сільського господарства, малих підприємств,працівників освіти ,культури та інших надходжень , в 2018 році його обсяг прогнозується в сумі 12720,0 тис. грн.
— податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення,грошових винагород та інших виплат , одержаних військовослужбовцями та особами рядового та начальницького складу — 390,0 тис. грн.( Рибаківська погранзастава);
— податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку інших ніж заробітна плата – 1700,000 тис. грн.;
— податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування – 350,0 тис. грн.
Податок на прибуток підприємств -20,0 тис. грн.
Акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів (пальне)-520,000 тис. грн.
Акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів(пальне)-2000,000 тис. грн.
Акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів – 1250,000 тис. грн..
З метою підвищення фінансової спроможності місцевих рад Законом №71, зокрема, передбачено такий перелік місцевих податків та зборів:
Податок на майно
Ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Коблівської сільської ради встановлюється у наступному розмірі :
— для об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб встановлюється у розмірі 0,2 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року) за 1 кв. метр бази оподаткування, з них господарські (присадибні) будівлі допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо) в разі використання цих будівель та приміщень в некомерційних цілях, що перебувають у фізичних та юридичних осіб встановлюється у розмірі 0 %.
— для об’єктів нежитлової нерухомості дитячих оздоровчих комплексів та баз відпочинку що здійснюють оздоровлення та відпочинок дітей, та які мають на це відповідні дозвільні документи, в тому числі його часток, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб на території Коблівської сільської ради, в розмірі 0,5 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, за 1 кв. м .;
— для всіх інших об’єктів нежитлової нерухомості, в тому числі його часток, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб на території Коблівської сільської ради, в розмірі 0,75 % розміру мінімальної заробітної плати, встановлюється законом на 1 січня звітного року, за 1 кв. м.
— для об’єктів житлової нерухомості( юридичні особи) – 1,000 тис. грн.;
— для об’єктів житлової нерухомості( фізичні особи) – 78,000 тис. грн.;
— для об’єктів нежитлової нерухомості ( фізичні особи) – 698,000 тис. грн.;
— для об’єктів нежитлової нерухомості ( юридичні особи) – 6000,000 тис. грн.
Ставка земельного податку на території Коблівської сільської ради встановлюється у наступному розмірі :
— за земельні ділянки, зайняті житловим фондом:
с.Коблеве, с.Морське, с.Виноградне — 0,03% від їх нормативної грошової оцінки;
с.Рибаківка – 0,06 % від їх нормативної грошової оцінки;
с.Лугове, с.Глибоке -0,05 % від їх нормативної грошової оцінки;
с.Українка, с.Бессарабка, с.Новофедорівка, с.Федорівка – 0,04 % від їх нормативної грошової оцінки
— за інші земельні ділянки – 1% від їх нормативної грошової оцінки;
— за земельні ділянки сільськогосподарських угідь, нормативно грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження):
Рілля – у розмірі 0,3 % від їх нормативної грошової оцінки;
Багаторічні насадження — 1% від їх нормативної грошової оцінки;
Пасовища — 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Ставка податку встановлюється в розмірі не більше 12% від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).
— за земельні ділянки, що розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено – у розмірі 5 % від їх нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, а для сільськогосподарських угідь – 0,3% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.
Розмір орендної плати за землю на території Коблівської сільської ради на 2018 рік встановлюється у наступному розмірі:
— за земельні ділянки сільськогосподарського призначення -7% від нормативно грошової оцінки.
— за земельні ділянки не сільськогосподарського призначення — від 3% до 12% від нормативно грошової оцінки на підставі розрахунку орендної плати затвердженого рішенням сесії сільської ради
-земельний податок з юридичних осіб – 970,000 тис. грн.
-орендна плата з юридичних осіб – 6480,000 тис. грн., в порівнянні з 2017 роком планові показники по даному податку зменшені в зв»язку з тим, що в Податковому Кодексі зг. ст.288.5 зменшена нижня межа розміру орендної плати ДП «Агро–Коблево» з 141,9 тис. грн. на 18,3 тис. грн., ПАТ «Коблеве» з 200,9 тис. грн. на 31,8 тис. на місяць, оскільки в договорі оренди вказано що орендна плата змінюється кожен рік в залежності від зміни розміру податку;
-земельний податок з фізичних осіб – 1310,000 тис. грн.
-орендна плата з фізичних осіб – 3700,000 тис. грн.
Туристичний збір : Ставка встановлюється у розмірі 1 відсотка до бази справляння збору. Базою справляння є вартість усього періоду проживання (ночівлі) в місцях, за вирахуванням податку на додану вартість. До вартості проживання не включаються витрати на харчування чи побутові послуги (прання, чистка, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), телефонні рахунки, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в’їзд (віз), обов’язкове страхування, витрати на усний та письмовий переклади, інші документально оформлені витрати, пов’язані з правилами в’їзду.
Туристичного збір, сплачений юридичними особами-438,000 тис. грн.
Туристичного збір, сплачений фізичними особами — 412,000 тис. грн.
Єдиний податок
— єдиний податок з юридичних осіб планується у сумі 520,000 тис. грн.;
— єдиний податок з фізичних осіб — 1920,000 тис. грн.;
— єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників планується у сумі 1700, тис. грн. даний податок зменшений у зв»язку з фактичним надходженням у 2017 році ,що господарства наприкінці грудня 2017 року сплатили даний податок за ІV квартал, який сплачується по сроку до 1 лютого 2018 року , а саме ДП «Агро-Коблево»-157,109 тис. грн.,ФГ-«Деметра»-95,130 тис. грн.,ФГ «Агро-К»-1,7 тис. грн.,ТОВ «ВВІ»-10,0 тис. грн.
Неподаткові надходження-11,710 тис. грн. із них
-плата за надання інших адміністративних послуг — 8,060 тис. грн.;
-державне мито, що сплачується за місцем розгляду та оформлення документів, у тому числі за оформлення документів на спадщину і дарування-0,750 тис. грн.;
-державне мито, пов»язане з видачею та оформлення закордонних паспортів громадян України- 2,890 тис. грн.
Спеціальний фонд
На 2018 рік прогнозні надходження до спеціального фонду сільського бюджету складають 715,372 тис. грн.
Основним джерелом надходження спеціального фонду є власні надходження бюджетних установ – 652,272 тис. грн., у тому числі:
— плата за послуги бюджетних установ згідно з їх основною діяльністю, а саме батьківська плата за харчування дітей в дитячих садках у сумі 632,100 тис. грн.;
— плата за оренду майна бюджетних установ у сумі 20,172 тис. грн.,зменшена в порівнянні з 2017 роком з тим, що ПАТ Укртелеком та Агат-Фарм за оренду приміщень за грудень місяць 2016 року сплатили в січні 2017 року загальною сумою 1,744 тис. грн.;
— кошти від продажу земель несільськогосподарського призначення-30,000 тис. грн.,в порівнянні з надходженням 2017 року зменшується в зв»язку з законодавством України, так як земельні ділянки розташовані в 2-х кілометрової захисної смуги від Чорного моря, в 2017 році кошти надійшли по договорам минулих років з розстрочкою на 5 років.
— екологічного податку у сумі 33,1 тис. грн.

2.2. Міжбюджетні трансферти з державного бюджету
до сільського бюджету
Обсяг міжбюджетних трансфертів, що передаються з державного бюджету до сільського бюджету Коблівської сільської ради, та є складовою дохідної частини сільського бюджету, становить – 21576,400 тис. грн., у тому числі:
— базова дотація — в сумі 303,2 тис. грн.;
— додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я — в сумі 2430,200 тис. грн.;
— освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам — в сумі 14012,200 тис. грн.;
— медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам — в сумі 4830,800 тис. грн.
2.3. В и д а т к и

Сільський бюджет сформовано з урахуванням визначення реальних показників надходжень до сільського бюджету, задіявши всі можливі ресурси для забезпечення видаткової частини сільського бюджету 2018 року.
Обсяг видаткової частини сільського бюджету, з урахуванням субвенцій з державного бюджету, розраховано в сумі 65480,482 тис. грн, у тому числі: видатки загального фонду – 60931,086 тис. грн, спеціального фонду – 4549,396 тис. грн.

Органи місцевого самоврядування

Видатки на утримання апарату сільської ради в сільському бюджеті на 2018 рік передбачені по загальному фонду у сумі 10756,999 тис. грн. і визначені згідно з вимогами чинного законодавства. На оплату праці з нарахуваннями заплановано 9553,380 тис. грн., на оплату комунальних послуг і енергоносіїв – 427,449 тис. грн., асигнування передбачені у повному обсязі на обов’язкові виплати.
За рахунок власних надходжень передбачається отримати 20,172 тис. грн., із них від здачі в оренду майна –20,172 тис. грн., які планується направити на поточне утримання установи.
Кількість старостинських округів , які ввійшли до галузі „Державне управління” становить 4 , з них створено Новофедорівський , Рибаківський, Український, Лугівський .
Зміна штатної чисельності порівняно з звітними даними на кінець 2017 року ( на 01.01.2018р.):
— по штатним одиницям по посадовим особам місцевого самоврядування зменшено на 10,25 штатних одиниць, в тому числі виведено 2 посади старост, в зв’язку зі створенням старостинських округів та проведенням виборів, та 8 посад соціальних працівників , в зв’язку з створенням окремого відділу та 0,25 ст. прибиральника.
Освіта

У сільському бюджеті на 2018 рік видатки на утримання освітніх закладів плануються у сумі 36046,437 тис. грн., в тому числі: загальний фонд – 35377,337 тис. грн., спеціальний фонд – 669,100 грн.
Видатки на утримання дошкільних навчальних закладів передбачено в сумі 12008,882 тис. грн.
Згідно паспорту сільської ради у складі знаходиться п»ять дитячих садків. Заробітна плата працівникам дитячого навчального закладу запланована з урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», з дотриманням розмірів мінімальної заробітної плати та складає 7767,802 тис. грн. На оплату праці кошти передбачені в повному обсязі.
Видатки на харчування в розрахункових показниках сільського бюджету передбачені для вихованців дитячого дошкільного закладу в сумі 948,150 тис.грн. ( 75,250 тис. дітоднів * 21 грн. вартість одного дітодня* 60% кошти загального фонду)
Одночасно за рахунок власних надходжень передбачається отримати 632,100 тис. грн. — батьківська плата за утримання в дитячому дошкільному закладі дітей, які будуть спрямовані на придбання продуктів харчування.
Видатки на оплату енергоносіїв розраховано в повному обсязі з урахуванням заходів по економному витрачанню цих послуг у натуральному виразі та з урахуванням фактичного споживання за 2017 рік в загальній сумі 1272,951 тис. грн. Видатки на оплату енергоносіїв передбачені в повному обсязі. На оплату електроенергії з урахуванням тарифів, що діють на 01.01.2018 року з урахування коефіцієнту підвищення 1,07. Забезпечено потребу на газ природний за ціною , яка діяла на дата початку проведення тендерної процедури 9320,64 за тис. м3. На оплату водопостачання та водовідведення , видатки обраховані згідно тарифів, що діють на 01.01.2018 року.
Видатки на утримання загальноосвітніх шкіл передбачено в сумі 22162,698 тис. грн. в т.ч. за рахунок осітньої субвенції 14012,2 тис.грн. Загальноосвітні навчальні заклади передані до ОТГ з 01 листопада 2017 року згідно рішення сесії Коблівської сільської ради від 24.10.2017 р. №4 та рішення районної ради від 10.10.2017 р. №3.
Заробітна плата педпрацівникам та обслуговуючому персоналу запланована з урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», з дотриманням розмірів мінімальної заробітної плати та складає ( КЕКВ 2111) — 15260,427 тис. грн., в т.ч. педагоги ( за рахунок освітньої субвенції)- 11485,410 тис.грн., обслуговуючий персонал 3775,017 тис. грн. , в тому числі за рахунок додаткової дотації 2080,2 тис. грн., за рахунок коштів місцевого бюджету –1694,817 тис. грн. На оплату праці кошти передбачені в повному обсязі.
Видатки на харчування дітей пільгової категорії (діти-сироти,діти учасників АТО, малозабезпечені) передбачені в сумі 326,854 тис. грн з розрахунку 29,714 тис. дітоднів *11,00 грн. вартість одного дітодня.
Видатки на харчування учнів 1-4 класів в розрахункових показниках сільського бюджету передбачені в сумі 474,760 тис. грн., із розрахунку 43,160 тис. дітоднів * 11,00 грн. вартість одного дітодня.
Видатки на оплату енергоносіїв та оплату праці передбачені в повному обсязі. На оплату електроенергії з урахуванням тарифів, що діють на 01.01.2018 року з урахування коефіцієнту підвищення 1,07.Забезпечено потребу на газ природний за ціною , яка діяла на дата початку проведення тендерної процедури 11097,25 за тис. м3. На оплату водопостачання та водовідведення, видатки обраховані згідно тарифів, що діють на 01.01.2018р.
Крім того, передбачено видатки на забезпечення централізованого бухгалтерського обліку згідно програми «Розвиток освіти в Коблівській сільській раді на 2017-2022 роки», затвердженої рішенням сесії від 17.11.2017 року №12. Загальний обсяг видатків складає 644,669 тис. грн. в тому числі загальний фонд -626,669 тис. грн. , спеціальний фонд – 18,000 тис. грн. Заробітна плата працівникам запланована з урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», з дотриманням розмірів мінімальної заробітної плати та складає 484,646 тис. грн.
Відповідно до програми «Розвиток освіти в Коблівській сільській раді на 2017-2022 роки» передбачено видатки на методичне забезпечення діяльності навчальних закладів. Загальний обсяг видатків складає 598,088 тис. грн. в тому числі загальний фонд -579,088 тис. грн. , спеціальний фонд – 19,000 тис. грн. Заробітна плата працівникам запланована з урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», з дотриманням розмірів мінімальної заробітної плати та складає 438,760 тис. грн. На оплату праці кошти передбачені в повному обсязі.

Благоустрій міст, сіл та селищ

На благоустрій села із сільського бюджету планується виділити 2831,247 тис. грн., в тому числі:- на освітлення вулиць 768,536 тис грн.Видатки на оплату енергоносіїв передбачені в повному обсязі і обраховані згідно тарифів, що діють на 01.01.2018 року, з урахуванням коефіцієнту підвищення 1,07; на поточний ремонт доріг на території Коблівської сільської ради , а саме в зоні відпочинку с. Коблеве та під’їзної дороги до с. Новофедорівка та поточний ремонт вуличного освітлення в с. Новофедорівка в загальній сумі 1168,000 тис. грн.;- на придбання дитячих майданчиків в сумі 200,000 тис. грн.

Забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства
На 2018 р. передбачені видатки в сумі 887,916 тис.грн. з них: по загальному фонду – 362,223 тис.грн, (поточні трансферти Коблівському СКГ для придбання матеріалів на ремонт КНС) по спеціальному – 525,693 т.грн. (з них 350,693 т.грн. капітальні трансферти Коблівському СКГ для придбання обладнання на КНС та 175,0 т.грн. виготовлення проектної документації на капітальний ремонт мереж водогону в с.Новофедорівка).

Культура і мистецтво

В сільському бюджеті на 2018 рік передбачаються видатки загального фонду на утримання установ культури та мистецтва: а саме 4 клуби та 4 бібліотеки в сумі 1677,555 тис. грн.
Заробітна плата працівникам клубних закладів запланована з урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», з дотриманням розмірів мінімальної заробітної плати та складає 409,132 тис. грн. На оплату праці кошти передбачені в повному обсязі.
Видатки на оплату енергоносіїв розраховано у повному обсязі з урахуванням заходів по економному витрачанню цих послуг у натуральному виразі та з урахуванням фактичного споживання за 2017 рік в загальній сумі 32,728 тис. грн. і обраховані згідно тарифів, що діють на 01.01.2018 року, з урахування коефіцієнту підвищення 1,07.
Заробітна плата працівникам бібліотек запланована з урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», з дотриманням розмірів мінімальної заробітної плати та складає 562,345 тис. грн. На оплату праці кошти передбачені в повному обсязі.
Видатки на оплату енергоносіїв ( природного газу) розраховано у повному обсязі з урахуванням заходів по економному витрачанню цих послуг у натуральному виразі та з урахуванням фактичного споживання за 2017 рік в загальній сумі 78,875 тис. грн. і обраховані згідно тарифів, що були чинні на дату початку тендерних процедур -9320,64 за тис. м3.
Крім того, відповідно до Програми розвитку культури, мистецтва та спорту на території Коблівської с/р на 2017-2021 р. заплановано видатки на:
-заклади та заходи в галузі культури та мистецтва в сумі 74,000тис. грн.
-для будинків культури та клубів заплановано видатки на придбання канцелярських та господарських товарів, сценічних костюмів, мікрофонів, аудіотеки, стабілізатора напруги та проектора в сумі 334,982 тис.грн. (в.т.ч загальний фонд -287,151тис.грн.)
— для бібліотек заплановано видатки на придбання канцелярських та господарських товарів, телевізора, ноутбуку, меблів, аудіотехніки та на проведення заходів – 129,780 тис. грн. (в т.ч. загальний фонд -106,280т.грн.)

Охорона здоров’я

Видатки на утримання амбулаторій і ФАПів передбачено в сумі 115,554 т.грн. Видатки заплановані на друге півріччя 2017 року по КЕКВ 2282.
За планом використання бюджетних коштів по закладам охорони здоров΄я (по суті платежу): КПКВК 0112080«Амбулаторно-поліклінічна допомога населенню» — оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 67,551 тис.грн.
КПКВК 0112112 «Первинна медична допомога населенню, що надається фельдшерсько-акушерськими пунктами» — оплата комунальних послуг та енергоносіїв – 21,003тис. грн.
Видатки на оплату енергоносіїв передбачені в повному обсязі. На оплату електроенергії з урахуванням тарифів, що діють на 01.01.2018 року з урахування коефіцієнту підвищення 1,07. Забезпечено потребу на газ природний за ціною , яка діяла на дата початку проведення тендерної процедури 9320,64 за тис. м3. На оплату водопостачання та водовідведення, видатки обраховані згідно тарифів, що діють на 01.01.2018 року.
Заробітна плата медпрацівникам та обслуговуючому персоналу запланована на 6 місяців за рахунок медичної субвенції в сумі 873,400 тис. грн. та передано до районного бюджету з урахуванням змін внесених до Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України».
Протягом І півріччя 2018 року планується отримати ліцензію для створення та передачі закладів охорони здоров’я на території Коблівської сільської ради.
Крім того, заплановано видатки на інші програми , заклади та заходи у сфері охорони здоров’я в загальному обсязі 27,000 тис. грн. для оформлення придбаних автомобілів для сімейних амбулаторій за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад.

Соціальний захист та соціальне забезпечення

В сільському бюджеті на 2018 рік передбачаються видатки загального фонду на утримання установ соціального захисту , надання пільг , соціальний захист ветеранів війни та праці та інші заходи у сфері соціального захисту в загальній сумі 1446,725 тис. грн.
Заробітна плата соціальним працівникам запланована з урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», з дотриманням розмірів мінімальної заробітної плати та складає 735,184 тис. грн. На нарахування на заробітну плату -161,741 тис. грн.
На оплату праці кошти передбачені в повному обсязі.
Крім того, відповідно Програми «Турбота та Милосердя» на 2017-2021 роки заплановано видатки на:
— компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремим категоріям громадян ( учасники АТО, учасники бойових дій, інваліди, в сумі 300,000 тис. грн. ( на І квартал 2018 року);
— надання матеріальної допомоги малозабезпеченим та пільговим категоріям в сумі 214,300 тис. грн.
— проведення інших заходів – 35,500 тис. грн. ( придбання подарункових наборів, відшкодування витрат на поховання померлих безхатченків та ін.)
Інші видатки

Видатки на утримання місцевої пожежної охорони та працівників рятувальної служби передбачено в сумі 2110,505 тис. грн.
Заробітна плата персоналу даних установ запланована з урахуванням вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік», з дотриманням розмірів мінімальної заробітної плати та складає 1539,141 тис. грн. На оплату праці кошти передбачені в повному обсязі.
Видатки на оплату енергоносіїв передбачені в повному обсязі в сумі 65,351 тис. грн. На оплату електроенергії з урахуванням тарифів, що діють на 01.01.2018 року з урахування коефіцієнту підвищення 1,07. Забезпечено потребу на газ природний за ціною , яка діяла на дата початку проведення тендерної процедури 9320,64 за тис. м3. На оплату водопостачання та водовідведення, видатки обраховані згідно тарифів, що діють на 01.01.2018 року .
Видатки на придбання паливно-мастильних матеріалів для пожежних машин заплановані в повному обсязі і складають 75,000 тис. грн.
У складі сільського бюджету визначено резервний фонд (стаття 24 Бюджетного кодексу України), для фінансування заходів з упередження та ліквідації наслідків стихійного лиха, надзвичайних ситуацій та інших непередбачених видатків у сумі 100 тис. грн.
Формування сільського бюджету проведено з дотриманням вимог статті 85 Бюджетного кодексу України, в частині затвердження видатків на фінансування бюджетних установ.

Бюджет розвитку

Видатки бюджету розвитку складають-3864,024 тис. грн. Кошти бюджету розвитку будуть направлені на :
— Виготовлення проекної документацii на «Капітальний ремонт мереж водогону в с.Новофедорівка Березанського району Миколаiвськоi областi» -175,000 тис. грн.
— Реконструкцiю водопровiдноi мережi в с.Рибакiвка Березанського району Миколаiвськоi областi-3000,000 тис. грн.
— Капітальні трансферти підприємствам(Коблівський СКГ) придбання обладнання для КНС – 350,693 тис. грн.
— Придбання дитячих майданчиків в населені пункти громади – 200,00 тис. грн.
— На укріплення матеріально-технічної бази структурних підрозділів -138,331 тис. грн. із них: бібліотекам-23,500тис. грн., будинкам культури і клубам – 47,831 тис. грн.- це придбання ноутбуків, телевізора, проектору, аудіотехніки , стабілізатора напруги ; відділу освіти для методичного кабінету та іншим закладам освіти-37,000 тис. грн.- придбання оргтехніки ; органи місцевого самоврядування -30,000 тис. грн. придбання оргтехніки.

Охорона навколишнього природного середовища

За рахунок надходження екологічного податку в сумі 33,100 тис. грн. передбачено видатки на виконання програми Програма охорони довкілля та раціонального природокористування на території Коблівської с/р на 2016-2020 р. на виготовлення проектної документації на озеленення території сільської ради .

Міжбюджетні трансферти до бюджетів інших рівнів

Міжбюджетний трансферт – обсяг субвенцій та додаткових дотацій визначено в сумі 6350,272 тис. грн., у тому числі за рахунок коштів державного бюджету в сумі – 5180,800 тис. гривень та за рахунок коштів сільського бюджету на виконання повноважень сільської ради в сумі — 1169,472 тис. грн.
Загальний обсяг міжбюджетних трансфертів розподіляється таким чином:
Субвенції районному бюджету Березанського району за
рахунок коштів державного бюджету:

— Субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері охорони здоров»я за рахунок коштів медичної субвенції — 4830,800 тис. грн..: в т.ч. на багатопрофільну стаціонарну медичну допомогу -3957,400 тис. грн.,на первинну медичну допомогу — 873,400 тис. грн.
— Дотація з місцевого бюджету на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров»я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету — в сумі 350,000 тис. грн. на багатопрофільну стаціонарну медичну допомогу (Березанській ЦРЛ) для проплат за електроенергію та теплопостачання.

Субвенції районному бюджету Березанського району за
рахунок коштів сільського бюджету:

Інші субвенції -1169,472 тис. грн. із них: на утримання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг , стаціонарний догляд з надання місця проживання) -500,040 тис. грн., управлінню праці та соціального захисту населення ( забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян,які не здатні до самообслуговування) – 15,015 тис грн. ; фінансова підтримка громадським організаціям інвалідів і ветеранів – 20,000 тис. грн.; утримання БТШ -221,673 тис. грн., утримання ДЮСШ — 94,485 тис. грн.,утримання школи естетичного виховання дітей -137,113 тис. грн.; утримання трудового архіву -20,000 тис. грн., багатопрофільній стаціонарні медичній допомоги ( централізовані заходи з лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет ) — 60,000 тис. грн.,утримання центру первинної медичної допомоги ( комунальні послуги та придбання туберкуліну) – 101,146 тис. грн.

Баланс обсягу доходів та видатків сільського бюджету
на 2018 рік

Обсяг сільського бюджету по доходах розраховано в сумі 65480,482 тис. грн., у тому числі обсяг доходів загального фонду сільського бюджету — 64765,110 тис. грн., спеціального фонду сільського бюджету — 715,372 тис. грн., із них бюджет розвитку – 30,000 тис. грн.
Обсяг сільського бюджету по видатках розраховано в сумі 65480,482 тис.грн., у тому числі обсяг видатків загального фонду бюджету в сумі 60931,086 тис.грн. та видатків спеціального фонду бюджету — 4549,396 тис.грн.

По розділу «Фінасування»враховано:

— профіцит загального фонду сільського бюджету — у сумі 3834,024 тис. гривень, напрямом використання якого визначити:
кошти, що передаються із загального фонду сільського бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду), — у сумі 3834,024 тис. грн.
— дефіцит спеціального фонду сільського бюджету — у сумі 3834,024 тис. грн.., джерелом покриття якого визначити:
кошти, що передаються із загального фонду сільського бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду), — у сумі 3834,024 тис. грн.

Обсяг сільського бюджету, згідно зі статтею 72 Бюджетного кодексу України, збалансовано та пропонується до розгляду бездефіцитним. Показники запропонованого проекту бюджету підвищують соціальну спрямованість видатків та забезпечують у межах фінансового ресурсу сільського бюджету проведення розрахунків за соціально-захищеними статтями видатків та враховують заходи на виконання місцевих програм.

Розділ 4. Про хід виконання сільського бюджету
Коблівської сільської ради у 2017 році
Доходи

З метою недопущення негативного прояву у виконанні місцевих бюджетів за 2017 рік Коблівською сільською радою забезпечена скоординована робота в частині максимального наповнення бюджетів усіх рівнів за рахунок пошуку незадіяних можливих резервів (погашення податкового боргу, розрахунки за оренду земельних ділянок комерційного та іншого використання, земельного податку, податку на нерухоме майно )
За підсумками 2017 року до дохідної частини загального та спеціального фондів сільського бюджету бюджетів Коблівської сільської ради надійшло коштів без урахування трансфертів у сумі 45369,977 тис. грн., із них до загального фонду – 42454,858 тис. грн. та спеціального фонду — 2915,119 тис. грн.
До загального фонду сільського бюджету Коблівської сільської ради надійшло власних надходжень, податків та зборів в сумі 42454,858 тис. грн., (без врахування трансфертів), що становить 120,1 % до затвердженого плану на 2017 рік. Перевиконання плану становить 7115,244 тис. грн.,а саме:
— податок та збір на доходи фізичних осіб – 14007,194 тис. грн., що складає 118,64 % до плану на 2017 року,це сплачені податки на доходи фізичних осіб,що сплачується податковими агентами ,із доходів платника податку у вигляді заробітної плати відділ освіти — 1459,4 тис. грн.,ПрАТ «Прикордонник» — 945,7 тис. грн.,Дп «Агро-Коблево»-3037,3 тис. грн., ПАТ «Коблево»-4099,5 тис. грн.,»Зоря-Машпроект» — 1036,3 тис. грн., б/в «Елеватор»-606,0 тис. грн.; податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення ,одержаних військовослужбовцями – 362,1 тис. грн. від Рибаківської погранзастави ; податок на доходи фізичних осіб,що сплачується податковими агентами ,із доходів платника податку інших ніж заробітна плата – 1696,456 тис. грн. ПрАТ «Прикордонник» — 1014,5 тис. грн.,Дп «Агро-Коблево»-80,5 тис. грн., ПАТ «Коблево»-976,5 тис. грн., ТОВ «Солар-Агро» -97,0 тис. грн.,ТОВ «ВВІ-Агро» -335,4 тис. грн.,ФГ «Деметра» — 131,6 тис. грн. ; податок на доходи фізичних осіб , що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування -348,003 тис. грн. Осипенко О.В.- 10,0 тис. грн., Олійник Л.І. — 7,7 тис. грн. , Маліновський В.П. – 2,4 тис. грн.,Датій Н.І.-5,1 тис. грн.,Препелиця Л.П. 12,6 тис. грн.
Податок на прибуток підприємств комунальної власності – 18,444 тис. грн., що на 8,155 тис. грн. більше порівняно з планом на 2017 рік сплачений Коблівським СКГ.
По платі за землю надійшло 12205,379 тис. грн., що складає перевиконання 107,45 % , або на 846,415 тис. грн. до затвердженого плану на 2017 року : земельний податок з юридичних осіб – надійшло 1304,868 тис. грн., або на 217,7 % більше до плану.; орендна плата з юридичних осіб – надійшло 6315,690 тис. грн.,або на 1469,310 тис. грн. менше до плану в зв»язку з тим, що в Податковому Кодексі зг. ст.288.5 зменшена нижня межа розміру орендної плати по ДП «Агро–Коблево» з 141,9 тис. грн. на 18,3 тис. грн., ПАТ «Коблеве» з 200,9 тис. грн. на 31,8 тис. на місяць , оскільки в договорі оренди вказано що орендна плата змінюється кожен рік в залежності від зміни розміру податку; земельний податок з фізичних осіб – 1304,868 тис. грн.,або на 705,517 тис. грн. більше до плану.
Єдиного податку до сільського бюджету надійшло 4222,134 тис. грн., виконання плану за 2017 року становить 164,95 %, в тому числі надійшло єдиного податку з юридичних осіб – 502,722 тис. грн., виконання плану становить 520,96 % ; єдиного податку з фізичних осіб -1699,435 тис. грн., виконання за 2017 рік складає 151,01 % ; єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків — 2019,975 тис. грн., виконання склало 150,99% та у зв»язку з тим що господарства наприкінці грудня 2017 року сплатили даний податок за ІV квартал, який сплачується по сроку до 1 лютого 2018 року , а саме ДП «Агро-Коблево»-157,109 тис. грн.,ФГ-«Деметра»-95,130 тис. грн.,ФГ «Агро-К»-1,7 тис. грн.,ТОВ «ВВІ»-10,0 тис. грн.
По податку на нерухоме майно надійшло 6657,923 тис. грн., виконання плану за 2017 рік становить 124,37 %.
В 2017 році надійшло акцизного податку з реалізації суб»єктів господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в сумі 1226,521 тис. грн.,або виконання становить 105,16 % ; акцизний податок з вироблених в Україні підакцизних товарів ( пальне) надійшло – 519,153 тис. грн.,або на виконання становить 111,64%; акцизний податок з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (пальне) — 1990,300 тис. грн. ,або виконання становить 106,29 %.
Туристичного збору з фізичних та юридичних осіб надійшло в сумі 848,040 тис. грн.,або на 218,040 тис. більше ніж планові показники.
Надходження по державному миту склали 3,407 тис. грн. , що на 1,447 тис. грн. більше запланованих показників . Перевиконання планових показників виникло за рахунок збільшення кількості бажаючих оформити біометричні паспорти.
Інших незапланованих надходжень до загального фонду за 2017 рік надійшло 685,703 тис. грн.
Крім того, 2017 році до загального фонду сільського бюджету надійшло субвенцій з державного бюджету в сумі 19945,180 тис. грн. в тому числі:
— освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 11311,400 тис. грн.,
— медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 5153,700 тис. грн.
— базова дотація – 206,800 тис. грн.;
— додаткова дотація з державного бюджету – 1205,400 тис. грн.
— інші субвенції –118,400 тис. грн.
— субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад – 1266,780 тис. грн.
По спеціальному фонду надходження склали :
— власних надходжень бюджетних установ – 323,529 тис. грн. , в тому числі :
— надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами становлять 316,039 тис. грн. в тому числі батьківська плата в дитячих садках – 293,502 тис. грн. та 21,916 тис. грн.- надходження коштів за оренду приміщення від ПКФО «Фармація»,ПАТ Укртелеком, Агат-Фарм, за аренду автомобілів від КП «Коблівський сіль комунгосп»
інші джерела власних надходжень бюджетних установ – 7,490 тис. грн. благодійні внески.
— цільові фонди – 730,860 тис. грн. — кошти від сплати податку самообкладання , від сплати пайових внесків про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури підпорядкованих Коблівській с/раді населених пунктів такі як Бабаджанян Д.Б. ,Гуртовий А.В.,Половець Т.Ф., Русу О.М., Баришова І.І., Кара В. М., Орленко А. О., Грипас Н. А., Кіоссе М. Г., Попозогло Д. І., ТОВ «Валетта».
— кошти від продажу земель несільськогосподарського виробництва в сумі 1828,105 тис. грн.,а саме: б/в «Голубі далі»,ТОВ фірма б/в «Автомобіліст», Каражей Т.С., Зелінський О. О.,Передрій.
— від сплати екологічного податку — 33,111 тис. грн.
Крім того, до спеціального фонду помилково було сплачено 0,487 тис. грн. – збір за провадження торговельної діяльності нафтопродуктами, скрапленим та стиснутим газом на стаціонарних , малогабаритних і пересувних автозаправних станціях , заправних пунктах, що справлялись до 1 січня 2015 року.
До загального фонду сільського бюджету надійшло субвенцій з державного бюджету в сумі 3201,800 тис. грн. в тому числі:
— субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад – 3201,800 тис. грн.

Видатки

Обсяг виконання видаткової частини сільської ради по загальному фонду станом на 01.01.2018 року склав 50834,187 тис. грн.
На фінансування захищених статей видатків спрямовано 42728,225 тис. грн.. Питома вага заробітної плати з нарахуваннями в загально — бюджетних видатках складає 17801,251тис.грн.,оплати продуктів харчування – 904,852 тис. грн. , енергоносіїв – 2303,919 тис. грн., поточні трансферти населенню –520,100 тис. грн., предмети,матеріали,обладнання,інвентар – 2240,033 тис. грн., оплата послуг (крім комунальних)- 4441,602 тис. грн.,капітальні трансферти органам державного управління інших рівнів-287,415 тис. грн., поточні трансферти органам державного управління інших рівнів — 19572,040 тис. грн.

Органи місцевого самоврядування

На утримання апарату виконавчого комітету використано 7875,856 тис. грн., в т. ч. на оплату праці 5716,848 тис. грн.,комунальні послуги-162,489 тис. грн.,інші послуги (крім комунальних)-482,801 тис. грн.із них 41,273 тис. грн. на поточний ремонт будівлі сільської ради в с. Новофедорівка, 97,396 тис. грн. на поточний ремонт адмібудівлі сільської ради за адресою вул. Горького 46 ; поточний ремонт адмінприміщення в с.Лугове -92,113 тис. грн.,мотаж системи відео спостереження в адмінбудівлі сільської ради- 24,850 тис. грн.5,000 тис. грн. на розробку веб-сайту громади ; придбані програмні забезпечення; предмети і матеріали – 653,908 тис. грн. — це придбання канцелярських товарів , меблів,сейфи, паливо-мастильні матеріали ; підписка періодичних видань на 2018 рік в сумі 22,331 тис. грн.;інші поточні видатки -853,477 тис. грн. — на оплату судових зборiв та штрафних санкцій. По спеціальному фонду придбані предмети довгострокового користування загальною сумою 206,387 тис. грн., за кошти платних послуг сплачені комунальні послуги в сумі 97,494 тис. грн.
Освіта

На утримання закладів освіти використано :
— на дошкільну освіту 10648,962 тис. грн. в т. ч. на оплату праці 7348,270 тис. грн., продукти харчування -663,861 тис. грн., медикаменти-8,593 тис. грн., на оплату комунальних послуг-1164,378 тис. грн., предмети і матеріали – 757,029 тис. грн.- це придбані меблі, канцелярські, господарські, будівельні матеріали,м»який інвентар , посуд ,побутова техніка,із них придбано за рахунок субвенції із обласного бюджету в сумі 75,4 тис. грн., за рахунок субвенції із районного бюджету-4,000 тис. грн. ; на оплату послуг ( крім комунальних)-704,354 тис. грн. це виконані роботи по поточному ремонту покрівлі в ДНЗ «Васильок» с.Українка , техогляд опалювальних котлів, вивіз побутових відходів та нечистот, медичний огляд працівників;
— на загальноосвітні навчальні заклади – 2533,743 тис. грн. із них на оплату праці – 1810,393 тис. грн. в т. ч за рахунок освітньої субвенції з державного бюджету-1190,743 тис. грн.,комунальні послуги – 390,833 тис. грн., предмети і матеріали – 106,305 тис. грн.,придбані паливо-мастильні матеріали- 68,970 тис. грн.,запчастини,шини,акумулятори ,в т.ч. за рахунок субвенції з районного бюджету в сумі 5,000 тис. грн. придбаний посуд для Рибаківської ЗОШ ; продукти харчування-180,510 тис. грн. По спеціальному фонду придбані предмети довгострокового користування загальною сумою 20,000 тис. грн.- за рахунок субвенції з районного бюджету для Рибаківській ЗОШ ;
— на методичний кабінет – 111,015 тис. грн.із них на оплату праці-79,516 тис. грн., придбання предметів і матеріалів – 31,499 тис. грн. – це придбані канцтовари , підписка періодичних видань на 2018 рік ;
— на централізовану бухгалтерію — 129,496 тис. грн., із них на оплату праці — 102,310 тис. грн. , предмети і матеріали -3,841 тис. грн. на придбання канцтоварів, інші послуги (крім комунальних) – придбана програма АІС місцеві бюджети. По спеціальному фонду придбані предмети довгострокового користування в сумі 20,000 тис. грн.

Культура

На утримання закладів культури використано:
— на бібліотеки – 533,743 тис. грн. із них на оплату праці – 410,122 тис. грн. , предмети і матеріали -98,525 тис. грн. на придбання канцтоварів, меблів, підписка періодичних видань на 2018 рік ,принтери,оргтехніка решiтки на вiкна, для Коблiвської бібліотеки; інші послуги (крім комунальних) – 18,234 тис. грн. поточний ремонт електрообладнання та вимірювальні роботи в приміщеннях;
— на палаци і будинки культури , клуби – 845,287 тис. грн. із них на оплату праці – 363,981 тис. грн. , предмети і матеріали – 139,488 тис. грн. на придбання канцтоварів, меблі ,принтери, обігрівачі Білюкс, матеріали для проведення святкових заходів ; інші послуги (крім комунальних) – 309,269 тис. грн. із них: 129,161 тис. грн. на поточний ремонт приміщень будівлі клубу в с. Лугове Березанського району Миколаївської області; 92,601 тис. грн. на поточний ремонт приміщень будівлі клубу в с. Українка Березанського району Миколаївської області; 34,833 тис. грн. на поточний ремонт вбиральні біля будинку культури ; 36,360 тис. грн.- монтаж систем обігрівачів Білюкс.
— на проведення заходів по програмі розвитку культури,мистецтва та спорту на території Коблівської с/р на 2017-2021 р. використано 12,773 тис. грн.
Соціальний захист та соціальне забезпечення

— на інші видатки на соціальний захист населення ” -450,639 тис. грн.
в тому числі 424,900 тис. грн. для надання матерiальної допомоги на поховання, хворим,учасникам АТО , 8,293 тис. грн. – придбання ритуальної атрибутики ; 14,260 тис. грн. — придбання продуктових наборів інвалідам, людям похилого віку; 3,186 тис. грн. — захоронення безрідних.
— на інші видатки на соціальний захист населення ветеранів війни та праці 132,557 тис. грн. із них придбання квітів,штучних корзин, вінків-13,970 тис. грн., продукти харчування на святковий стіл до дня Перемоги у 2-й світовій війні-23,387 тис. грн., надання матерiальної допомоги ветеранам , учасникам, дітям війни .
— на утримання соціальних працівників – 642,198 тис. грн.

Благоустрій мiст, сіл, селищ

Видатки на благоустрій населених пунктів громади складають-3763,563 тис. грн. із них на оплату праці – 259,623 тис. грн., на предмети і матеріали – 185,904 тис. грн.- це придбані лед лампи ,перехідники на лампи-33,700 тис.грн. будівельні матеріали для шлагбауму-1,470 тис. грн. , електролічильники -2,880 тис.грн;світильники для вул.освітлення с.Морське-49,985 тис.грн; господарчі товари ,прожектори , кабель-16,694 тис.грн (Н-Федорівка) , бензокоса-4,500 тис. грн.(Рибаківка),масла ,запчастини на бензокосу -1,300 тис.грн,часові реле-2,500 тис.грн; на оплату послуг ( крім комунальні) послуги навантажувача-34,200 тис.грн.
прибирання снігових заметів-21,200 тис. грн.
вивезення твердих побутових відходів-0,280 тис.грн.
Страховка автомобіля -1,347 тис. грн
Дезінфекція комарів -153,000 тис. грн
Поточний ремонт дорожнього покриття 5 поверхового будинку по вул.Степова-49,779 тис. грн.
Поточний ремонт дорожнього покриття під»їзду до будинку між в.Одеська та вул.Виноградна – 39,998 тис. грн.
Поточний ремонт дорожнього покриття в з/в «Коблеве»- 46,521 тис.грн.
Поточний ремонт дорожнього покриття по вул.Набережна – 15,384 тис. грн
Поточний ремонт покриття виїздів з садиб приватного сектору по вул.Польова в с.Морське -41,727 тис. грн;
Технічна перевірка електрообладнання -1,180 тис. грн
Установка шлагбаумів на вулицяхОдеське шоссе, Шкільна, Виноградна, Мира, Молодіжна,Степова – 16,440 тис. грн.;
Покос трави на території ОТГ-79,957 тис.грн
Відновлення освітлення по вул.Степова с.Коблеве -39,243 тис.грн
Відновлення освітлення по вул.Десантників та Степова с.Морське-97,462 тис. грн
надані послуги на поточний ремонт огорожи кладовища с.Н-Федорівка-12,500 тис.грн
Поточний ремонт футбольного поля с.Рибаківка-163,698 тис.грн.;
Відновлення пошкодженої лінії СІП -25,101 тис. грн.(с.Рибаківка)
Транспортні послуги- 14,490 тис.грн
Поточний ремонт зовнішнього освітлення в населених пунктах громади-427,894 тис. грн.
Поточний ремонт дорожнього покриття автодороги від с. Морське до баз відпочинку в с.Лугове – 994,777 тис. грн.
Обгрунтування границь округу та зон санітарної охоронної природної території с.Коблеве – 195,000 тис. грн.
Субвенція Коблівському СКГ- 87,000 тис. грн.- придбання контейнерів для ТПВ.
По спеціальному фонду на благоустрій використано 5245,315 тис. грн. із них
тис. грн.
КПКВК
116060 3132 Авторський нагляд «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул.Польова в с.Морське Березанського району Миколаївської області» 1,077
КПКВК
116060 3132 Робочій проект «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул.Польова в с.Морське Березанського району Миколаївської області « 7,541
КПКВК
116060 3132 Робочій проект «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул.Степова від вул.Морська до буд.№49 в с.Морське Березанського району Миколаївської області « 7,541
КПКВК
116060 3132 Авторський нагляд «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул.Степова від вул.Морська до буд.№49 в с.Морське Березанського району Миколаївської облпасті « 5,386
КПКВК
116060 3132 Авторський нагляд «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул.Виноградна вс с.Виноградне Березанського району Миколаївської облпасті « 7,002
КПКВК
116060 3132 Експертиза кошторисної документації «Капітальний ремонт дорожнього покриття селах Морське та .Виноградне Березанського району Миколаївської облпасті « 6,204
КПКВК
0116060 3132 Робочий проект «Капітальний ремонт доржнього покриття по вул.Виноградна в с,Виноградне Березанськогор-ну Миколаївської області 10,773
КПКВК
0116060 3132 Технічний нагляд за капітальним ремонтом дорожного покриття по вул.Польова в с. Морське Березанського району Миколаївської області 9,016
КПКВК
116060 3132 Капітальний ремонт дорожнього поериття по вул.Польова с.Морське Березанського району Миколаївської області. 318,961
КПКВК
0116060 3132 Капітальний ремонт зовнішнього освітлення вул.Новоселівська та вул.Молодіжна (від ТП-349) в с.Українка Березанського району Миколаївської області « 153,964
КПКВК
0116060 3132 »Капітальний ремонт зовнішнього освітлення вулЮвілейна (від ТП-193) в с.Українка Березанського району Миколаївської області « 89,287
КПКВК
0116060 3132 Капітальний ремонт зовнішнього освітлення вул.Центральна та вул. Степова (від ТП-101) в с.Українка Березанського району Миколаївської області « 188,729
КПКВК
0116060 3132 Капітальний ремонт зовнішнього освітлення вул. Тилігульська (від ТП-46) в с.Українка Березанського району Миколаївської області « 80,170
КПКВК
0116060 3132 »Капітальний ремонт зовнішнього освітлення вул. Тилігульська (від ТП-46) в с.Українка Березанського району Миколаївської області « 107,259
КПКВК
0116060 3132 »Капітальний ремонт зовнішнього освітлення вул. Тилігульська (від ТП-46) в с.Українка Березанського району Миколаївської 292,903
За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад :
Капiтальний ремонт дорожнього покриття по вул.Виноградна с. Виноградне Березанського району Миколаївської області-1500,00 тис. грн.
Капiтальний ремонт дорожнього покриття по вул..Степова до вул. Морське буд.49 в с.Морське Березанського району Миколаївської області-825,580 тис. грн.
Придбання 2-х санітарних автомобілів 720,000 тис грн.
Придбані автогідропідіймач телескопічний -1323,000 тис. грн., снігоприбирач шнеково-роторний -100,000 тис. грн.

Бюджет розвитку
Видатки в 2017 році по бюджету розвитку складають 1911,237 тис. грн.
тис. грн.
КПКВК 0116310 3122 Експертиза проектної документації за робочим проектом»Нове будівництво мереж газопостачання с.Українка Березаськго району,Миколаївської обл. 16,130
КПКВК 0116310 3122 За виконані роботи по виготовленню кошторисної документації по об»єкту«Нове будівництво мереж газопостачання с. Українка Березаськго району, Миколаївської області »
4,600
КПКВК 0116310 3122 Інженерно-геологiчнi,топографо-геодезичнi роботи та спецроздiл ГДС по об*экту «Будiвництво очисних споруд та каналiзацiйної насосної станції с. Коблеве Березанського району Миколаївської областi»

117,279
КПКВК 0116310 3122 Аванс виготовлення проектно-кошторисної документації»Будівництво комплексу берегоукріплюючих споруд для поліпшення стану та благоустрою морської акваторії та узбережжя с.Коблево» 179,897
КПКВК 0116310 3122 Виконання передпроектних та вишукувальних робiт в галузi гiдрогеологii в межах с. Рибакiвка для будiвництва об’eктiв мережi водозабезпечення у майбутньому 198,064
КПКВК
0116310 3122 Виконання передпроектних та вишукувальних робiт в галузi гiдрогеологii в межах с. Коблеве для будiвництва об’eктiв водозабезпечення у майбутньому 135,217
0116310 3122 Виготовлення проекту на капітальне будівництво комплексу берегоукріплюючих споруд для поліпшення технічного стану та благоустрою морської акваторії та узбережжя с.Коблеве 320,102
0116310 КЕКВ 3142 Попередня оплата реконструкції футбольних полів і штучним покриттям в розмірі 100 відсотків вартості робіт за договором на строк не більше як 12 місяців( Пост.КМУ№919 від 06 грудня 2017 року «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001року і від 23 квітня 2014 року №117 )
661,561
0116310 3142 Будівнтцтво спортивного майданчика в с.Коблево 174,636

Забезпечення функціонування водопровідно-каналізаційного господарства ”- 1377,409 тис. грн. субвенцiя Рибакiвському ЖКП для проплат за електроенергiю та придбання запчастин для косилки ; Коблiвському СКГ для проплат за електроенергiю,послуги КП»ДОЗ «Причорноморья», на оплату послуг по перемотцi двигунiв до каналiзацiйних насосiв, на облаштування огорожі на сміттєвому майданчику
По спеціальному фонду
тис. грн.
КПКВК
0116052 3132 Експертиза кошторисної документації «Капітальний ремонт водогону в с.Українка Березанського району Миколаївської облпасті « 15,634
КПКВК
0116052 3132 Виготовлення кошторисної документації «Капітальний ремонт водогону в с.Українка Березанського району Миколаївської облпасті « 130,761

Проведення заходів із землеустрою по спеціальному фонду :
тис. грн.
КПКВК 0117310 2281 Розробки детального плану території с. Морське .
40,000
КПКВК 0117310 2281 Розробка технічної документації з інвентаризації земель с.Коблеве 257,500
КПКВК 0117310 2281 Розробка технічної документації з інвентаризації земель с.Рибаківка,Лугове 308,000

За рахунок коштів цілового фонду :
тис. грн.
КПКВК
0119180 3110 Придбання стінки для іграшок для ДНЗ «Золотий півник «с.Виноградне 10,400
КПКВК
0119180 2210 Придбання дорожніх знаків 15,048
КПКВК
0119180 2240 Монтаж системи відео спостереження на узбережжі 123,809
КПКВК
0119180 2240 Поточний ремонт дорожнього покриття на узбережжі 422,443
КПКВК
0119180 2240 Тех нагляд за поточним ремонтом дорожнього покриття на узбережжі 8,839
КПКВК
0119180 3110 Придбання електрокардіографу с.Н-Федорівка 18,499
0119180 2240 Поточний ремонт дорожнього покриття від с.Морське до баз відпочинку в с.Лугове 187,419

Міжбюджетні трансферти до бюджетів інших рівнів
Субвенція районному бюджету -5587,627 тис. грн.:
а саме: для утримання ЗОШ — 4284,136 тис. грн.
відділу культури – 77,246 тис.грн.
соціальному захисту населення- 813,200 грн.
утримання трудового архiву -22,700 грн.;
для КП Березанський ЦПМСД -127,303 тис. грн.
утримання музичної школи — 75,345 тис. грн.
для райлікарні -315,000 тис. грн.
Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам-5126,100 тис. грн.
Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам-8035,762 тис. грн.
Додаткова дотація з державного бюджета на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров»я — 990,971 тис. грн.
Інші видатки – субвенція «Агенції місцевого розвитку Коблівської сільської ради»- 200,000 тис. грн.
Субвенції з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіону – 118,994 тис. грн. із них УДССУ у Березанському районі 19,000 тис. грн. для укріплення матеріально-технічної бази, Рибаківській погранзаставі- 99,994 тис. грн. – на огорожу погранзастави.

Сільський голова В.М. Панич

ПРОГНОЗ
сільського бюджету Коблівської сільської ради
на 2019-2020 роки

І. Загальна частина

Прогноз місцевого бюджету на 2019-2020 роки ґрунтується на принципах збалансованості бюджетної системи та визначає основні напрями змін у податково-бюджетній політиці в середньостроковій перспективі, які здійснюватимуться для досягнення довгострокових стратегічних цілей, забезпечення стабільності, результативності, стійкості та збалансованості бюджету, ефективне використання бюджетних коштів.
Прогноз базується на положеннях і завданнях, визначених Державною стратегією регіонального розвитку на період до 2020 року, розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 774-р “Про Стратегію розвитку системи управління державними фінансами ”.
Фінансування видатків місцевого бюджету на період до 2020 року здійснюватиметься в рамках економії бюджетних коштів. В цих умовах визначальним стане підвищення ефективності видатків, що відбуватиметься на основі їх пріоритетності та оцінки ступеня досягнення очікуваних результатів.
Прогнозні показники видатків місцевого бюджету на 2019–2020 роки розроблено з урахуванням визначених індексів споживчих цін, перспективи збільшення обсягу власних надходжень бюджетних установ.
Метою соціально-економічної політики на 2019-2020 роки є створення умов для розвитку і модернізації :
підтримання економічного зростання шляхом виконання бюджету;
формування режиму максимального сприяння бізнесу та поліпшення фінансових показників діяльності підприємств комунальної власності,
сприяння збалансованому територіальному розвитку, узгодження інтересів бізнесу, влади і громади, створення позитивного іміджу сприяння інвестиційному розвитку та розвитку соціально-економічної сфери;
модернізація інфраструктури і базових секторів економіки шляхом усунення усталених структурних проблем;
збереження і розвиток людського та соціального капіталу шляхом підвищення ефективності та стабільності соціального захисту, поліпшення якості та доступності освіти і медичного обслуговування;
забезпечення стабільної екологічної ситуації;
розвиток курортно-рекреаційної сфери;
У бюджетній сфері основним завданням залишатиметься:
підвищення ефективності управління бюджетними коштами шляхом програмно-цільового методу бюджетування та подальшої оптимізації та концентрації бюджетних коштів;
підвищення результативності та ефективності бюджетних видатків, посилення бюджетної дисципліни та контролю за витратами бюджету;
збільшення інвестиційного ресурсу місцевих бюджетів;
забезпечення оптимального податкового навантаження та виконання гарантованих державою соціальних зобов’язань.
Основними результатами, яких планується досягти, є:
підвищення фінансової спроможності місцевих бюджетів та рівня фінансової забезпеченості власних та делегованих повноважень;
підвищення ефективності управління бюджетними коштами шляхом удосконалення та розширення сфери застосування програмно-цільового методу та подальшої оптимізації бюджетних програм;
підвищення конкурентоспроможності, зростання інвестиційної привабливості та пожвавлення інноваційної активності ;
посилення ролі та відповідальності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у розв’язанні актуальних проблем соціально-економічного розвитку населених пунктів сільської ради.

Індикативні показники соціально-економічного розвитку, які використовуються при складанні Прогнозу

Прогноз економічного і соціального розвитку населених пунктів сільської ради на 2019 –2020 роки враховує соціально-економічну політику Уряду щодо активізації процесів модернізації виробництва, створення сприятливих умов для надходження інвестицій.
Важливою складовою економічного зростання у 2019–2020 роках буде виконання середньострокових завдань розвитку промислового комплексу регіону, окремих галузей і видів економічної діяльності, провідних бюджетоутворюючих підприємств.
Покращення фінансового стану приватного сектору, забезпечення соціальних гарантій населенню, а також зростання зайнятості сприятиме збільшенню загального рівня заробітної плати , що є основним джерелом доходів працюючого населення.

І. Індикативні прогнозні показники відповідного періоду

1.1. Індикативні прогнозні показники місцевого бюджету Коблівської сільської ради на 2019-2020 роки, млн. грн.

Назва показника 2019 рік 2020 рік
Доходи: 68,0 71,5
у тому числі:
Податки і збори 44,4 35,3
Загальний фонд 44,4 45,9
— Податок на доходи 16,4 17,7
— місцеві податки і збори 23,4 23,4
— акцизний податок 4,5 4,7
— неподаткові надходження 0,1 0,1
Спеціальний фонд 1,5 1,5
Власні надходження бюджетних установ 0,7 0,8
Міжбюджетні трансферти бюджету 23,6 25,6
Видатки 64,6 71,5
у тому числі:
— освіта 39,4 41,0
— органи місцевого самоврядування 11,0 11,4
— благоустрій сіл і селищ 4,1 5,0
— капітальні видатки 10,4 10,4
— інші видатки 3,1 3,7

2. Пріоритетні завдання, перелік заходів, які необхідно здійснити, та результати, яких планується досягти в рамках Прогнозу:

2.1. Наповнення місцевих бюджетів:

Пріоритетними напрямами на середньострокову перспективу спрямованими на забезпечення економічного зростання та зміцнення доходної бази місцевих бюджетів є:
активізація економічної та господарської діяльності місцевих органів влади з метою збільшення частки власних і закріплених джерел доходів у місцевих бюджетах;
ефективне використання земельних ресурсів державної та комунальної власності, проведення інвентаризації;
запровадження системи економічних і адміністративних заходів для легалізації доходів та скорочення тіньового сектору економіки;
забезпечення вимог бюджетного законодавства у процесі виконання місцевих бюджетів;
посилення впливу системи формування місцевих бюджетів на соціально-економічний розвиток адміністративно-територіальних одиниць, підвищення рівня добробуту населення на основі вартісних та якісних критеріїв надання суспільних послуг;
підвищення результативності та ефективності використання бюджетних коштів, досягнення конкретних результатів у різних галузях бюджетної сфери та реальному секторі економіки;
концентрація ресурсів місцевих бюджетів на пріоритетних напрямах і завданнях, визначених у місцевих програмах стратегічного розвитку

2.2. Використання бюджетних коштів в основних сферах діяльності:
Органи місцевого самоврядування

Пріоритетними завданнями для розвитку місцевого самоврядування на території району є вирішення нагальних потреб територіальних громад, здійснення допомоги у процесах їх трансформації та адаптації до нових політичних і соціально-економічних умов.
Передбачається здійснити такі заходи:
розвиток кадрового потенціалу та підвищення кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування, депутатів місцевих рад;
обмін досвідом та сприяння розвиткові місцевого самоврядування;
розвиток активності територіальних громад населених пунктів сільської ради;
зміцнення матеріально-технічної бази органів місцевого самоврядування;
висвітлення діяльності сільської ради в засобах масової інформації;
Основними результатами, яких планується досягти, є:
створення прозорої системи прийняття рішень органами місцевого самоврядування, підвищення рівня довіри до місцевої влади;
підвищення кваліфікації депутатів місцевих рад та посадових осіб органів місцевого самоврядування;
поліпшення умов надання населенню адміністративних послуг на належному рівні;
розвиткові ініціативи населення у вирішенні питань місцевого значення;
поліпшення матеріально-технічного забезпечення місцевих рад;
створення належних умов для реалізації територіальними громадами, депутатами місцевих рад та органами місцевого самоврядування прав і повноважень, визначених чинним законодавством України;
вивченню та впровадженню кращого вітчизняного і міжнародного досвіду в сфері розвитку місцевого самоврядування.

Освіта

Пріоритетними завданнями галузі є підвищення рівня загальноосвітніх школах, позашкільної освіти, оптимального і ефективного використання бюджетних коштів, підвищення якості надання освітніх послуг, у 2019 та 2020 роках передбачається здійснити наступні заходи:
удосконалення мережі загальноосвітніх навчальних закладів та установ освіти, з урахуванням наявної чисельності контингенту учнів, вихованців;
розробка відповідних нормативних документів по позашкільній роботі з дітьми;
створення належних умов для здобуття високоякісної освіти дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, та дітьми, які потребують корекції фізичного та/або розумового розвитку, соціальної адаптації;
розвиток та підтримка системи роботи з обдарованими дітьми та учнівською молоддю;
посилення мовної, інформаційної, правової підготовки учнів;
удосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації педагогічних, науково-педагогічних та керівних кадрів системи освіти;
забезпечення працевлаштування випускників.
Основними результатами, яких планується досягти, є:
підвищення якості результатів навчання випускників усіх рівнів системи
освіти районного рівня;
створення ефективної системи забезпечення розвитку дитини – представника покоління інформаційної епохи, формування соціально і фізично зрілої творчої особистості, громадянина України;
покращення рівня позашкільної освіти;
інноваційний розвиток освіти, що сприятиме зростанню інтелектуального, культурного, духовно-морального потенціалу особистості.

Охорона здоров`я

Основною метою реформування галузі охорони здоров’я є підвищення ефективності використання ресурсів, створення прозорих фінансово-економічних механізмів надходження та використання коштів, необхідних для реалізації конституційних прав громадян на охорону здоров’я.
Пріоритетними напрямами розвитку галузі будуть забезпечення населення високоякісними і доступними медичними послугами, а також створення сприятливих для здоров’я умов життєдіяльності людини.
У 2019 – 2020 роках передбачається здійснити такі заходи:
— запровадження чітко визначеного державного гарантованого пакету медичних послуг відповідно до пріоритетів в охороні здоров’я та економічного стану країни, що розповсюджуватиметься на всіх без винятку громадян держави і включатиме первинну медичну допомогу, екстрену медичну допомогу, основні види спеціалізованих амбулаторних послуг та планової стаціонарної медичної допомоги за направленням, а також чітко визначений перелік лікарських засобів. Послуги, що не входять до державного гарантованого пакету медичних послуг передбачають співоплату чи повну оплату отримувачем такої послуги, а пільгові категорії громадян звільняються від такої співоплати чи оплати. До надання державного гарантованого пакету медичних послуг допущені постачальники всіх форм власності;
— створення єдиної електронної системи обміну медичною інформацією, необхідних для запуску нової моделі фінансування надання медичної допомоги;
Основними результатами, яких планується досягти, є:
перехід від абстрактної «безкоштовної» охорони здоров’я до конкретно визначеного державного гарантованого пакету медичних послуг, від бюджетних закладів охорони здоров’я до автономних некомерційних державних чи муніципальних підприємств, від фінансування ліжко-місця – до оплати за надані медичні послуги.
Культурно-освітній та фізичний розвиток

Головними пріоритетами у сфері духовного та фізичного розвитку будуть збереження, відтворення та примноження духовних та культурних здобутків українського народу, всебічне фізичне виховання та становлення здорової нації.
У 2019-2020 роках передбачається здійснити такі заходи:
посилення та урізноманітнення підтримки сучасної мистецької творчості, зокрема, концертної та виставкової діяльності;
вдосконалення сучасного бібліотечного середовища в сільських бібліотеках, з метою забезпечення комфортності надання інформаційних послуг для всіх соціальних груп населення, шляхом модернізації матеріально-технічної та ресурсної бази бібліотек;
підтримка розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин;
збереження кращих зразків української культури та культур національних меншин, розвиток самобутнього національного мистецтва;
проведення оптимізації структури дитячо-юнацьких спортивних шкіл, з метою створення умов для належної організації спортивної діяльності;
створення умов для залучення широких верст населення до систематичних занять фізичною культурою і масовим спортом, популяризації здорового способу життя та сприяння розвитку фізкультурно-спортивної реабілітації;
Основними результатами, яких планується досягти, є:
підвищення рівня залучення населення до занять фізичною культурою та масовим спортом, зміцнення здоров`я та попередження захворювань, забезпечення сталого розвитку фізичного виховання на території об»єднаної громади;
створення умов для інтелектуального самовдосконалення молоді, творчого розвитку особистості, відродження національно-патріотичного виховання, утвердження духовності, моральності та формування загальнолюдських цінностей, пропаганда та формування здорового способу життя, забезпечення зайнятості та активної участі молоді у життя суспільства;
забезпечення збереження об’єктів культурної спадщини населених пунктів громади;
збереження і розвиток української та інших національних культур, просування культурних можливостей у межах країни та за кордоном;
забезпечення підтримки прав осіб, які належать до національних меншин і проживають на території сільської ради, на розвиток етнічної, культурної та мовної самобутності.

Соціальний захист та соціальне забезпечення

Головним завданням залишатиметься посилення адресної соціальної підтримки для підвищення ефективності використання бюджетних коштів та їх спрямування соціально вразливим верствам населення.
У 2019 і 2020 роках передбачається здійснити такі заходи:
збільшення розмірів державних соціальних гарантій з урахуванням реальних можливостей бюджету;
запровадження функціонування централізованого банку даних з проблем інвалідності;
підвищення рівня соціального захисту дітей-сиріт;
поліпшення надання соціальних послуг одиноким престарілим громадянам, інвалідам усіх категорій, сім’ям з дітьми, дітям-сиротам;
перехід до принципу адресності для всіх видів соціальної підтримки малозахищених верст населення;
створення єдиної інформаційно-аналітичної системи обліку та впровадження електронних соціальних карток.
Основними результатами, яких планується досягти, є:
підвищення рівня соціального захисту найбільш незахищених верств населення;
підвищення ефективності використання бюджетних коштів соціального спрямування.

Видатки на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха

Головними пріоритетами у галузі із запобігання та ліквідації на звичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха є забезпечення захисту населення і території Коблівської ОТГ від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру в межах повноважень, встановлених законом.
У 2019 – 2020 роках передбачається здійснити такі заходи:
Забезпечення гарантованого рівня захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період.

Дорожнє господарство

З метою забезпечення безперервних, безпечних та зручних умов руху автомобільними дорогами населених пунктів сільської ради визначено пріоритетні напрямки розвитку мережі автомобільних доріг місцевого значення та комунальних доріг на 2019-2020 роки:
— прискорення розвитку транспортної інфраструктури, що є каталізатором економічного зростання;
— збереження існуючої мережі автомобільних доріг шляхом виконання робіт з капітального, поточного ремонту та експлуатаційного утримання з урахуванням принципу стабільності умов дорожнього руху;
— забезпечення безпеки руху на дорогах населених пунктів сільської ради;
— впровадження заходів з ліквідації аварійно небезпечних ділянок автомобільних доріг;
— забезпечення сталого функціонування доріг у зимовий період.
Щорічні обсяги фінансування ремонту та експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення та комунальних вулиць і доріг на 2019-2020 роки передбачаються в межах прогнозних надходжень на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах.

3. Міжбюджетні відносини:
Таблиця
Прогнозні показники міжбюджетних трансфертів Коблівської ОТГ
на 2019-2020 роки, тис. грн.

Назва показника 2019 рік 2020 рік
Базова дотація 305 310
Субвенції 23295 25290

З урахуванням змін до Бюджетного кодексу України систему балансування (дотація вирівнювання) змінено системою бюджетного вирівнювання, яка передбачає горизонтальне вирівнювання податкоспроможності територій залежно від рівня надходжень на одного жителя. Для сыльського бюджету Коблівської ОТГ це – базова дотація у 2018 році 305 тис.грн., у 2019 році 310 тис. грн.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БЕРЕЗАНСЬКОГО РАЙОНУ МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ

РІШЕННЯ

від 22 грудня 2017 року № 2 XX сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про внесення змін та доповнень до структури
виконавчого комітету Коблівської сільської ради
Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, протоколу засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Внести зміни та доповнення до структури Коблівської сільської ради з 01 січня 2018 року та викласти в наступній редакції:
1.1. Керівництво ради та виконавчого комітету -13 штатних посад.
1.2. Загальний відділ чисельністю 18 штатних посад.
1.3. Відділ фінансів, бухгалтерського обліку та звітності чисельністю 7 штатних посад ;
1.4. Відділ комунальної власності та земельних відносин чисельністю 4 штатних посади;
1.5. Відділ житлово-комунального господарства, благоустрою, охорони навколишнього середовища, інфраструктури, містобудування, архітектури та капітального будівництва чисельністю 3 штатних посади;
1.6. Відділ економічного розвитку та інвестицій чисельністю 2 штатних посади;
1.7. Відділ надання адміністративних послуг чисельністю 2 штатних посади;
1.8. Відділ паспортизації та військового обліку чисельністю 5 штатних посад;
1.9. Відділ культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров’я чисельністю 3 штатних посад;
1.10. Інші заклади у сфері соціального захисту і соціального забезпечення чисельністю 8 штатних посад.
1.11. Централізована бібліотека чисельністю 6,75 штатних посад.
1.12. Палаци і будинки культури, клуби, центри дозвілля та інших клубних закладів чисельністю 7,75 штатних посад.
1.13. Рятування на водах чисельністю 10 штатних посад.
1.14. Благоустрій населених пунктів чисельністю 11 штатних посад.
2. Контроль виконання даного рішення залишаю за собою.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток
до рішення № 2
ХХ сесії 8 скликання
від 22 грудня 2017 року

СТРУКТУРА
та чисельність Коблівської сільської ради

№ з/п Назва структурного підрозділу та посада Кількість штатних посад
Керівництво ради та виконавчого комітету
1 Сільський голова 1
2 Секретар ради 1
3 Керуючий справами виконавчого комітету 1
4 Перший заступник 1
5 Заступник сільського голови з питань розвитку узбережжя, економічного розвитку та інвестицій 1
5 Заступник сільського голови з питань житлово-комунального господарства 1
6 Староста 4
7 Спеціаліст-юрисконсульт 2
8 Спеціаліст з цивільного захисту та охорони праці 1
РАЗОМ: 13
Загальний відділ
1 Діловод 1
2 Робітник з ремонту та налагодження ЕОСО 1
3 Охоронець 1
4 Водій 4
5 Прибиральник службових приміщень 3
6 Двірник 1
7 Оператор котельні 2
8 Інспектор з кадрів 1
9 Архіваріус 1
10 Друкарка 3
РАЗОМ: 18
Відділ фінансів, бухгалтерського обліку та звітності
1 Головний бухгалтер 1
2 Заступник головного бухгалтера 1
3 Бухгалтер 5
РАЗОМ: 7
Відділ комунальної власності та земельних відносин
1 Начальник відділу 1
2 Спеціаліст-землевпорядник 3
РАЗОМ: 4
Відділ житлово-комунального господарства, благоустрою, охорони навколишнього середовища, інфраструктури, містобудування, архітектури та капітального будівництва
1 Начальник відділу 1
2 Спеціаліст з благоустрою 2
РАЗОМ: 3
Відділ економічного розвитку та інвестицій
1 Начальник відділу 1
2 Спеціаліст 1
РАЗОМ: 2
Відділ надання адміністративних послуг
1 Начальник відділу 1
2 Державний реєстратор 1
РАЗОМ: 2
Відділ паспортизації та військового обліку
1 Начальник відділу 1
2 Спеціаліст з питань паспортизації 1
3 Спеціаліст ВОС 1
4 Інспектор ВОС 1
5 Спеціаліст з погосподарського обліку 1
РАЗОМ: 5
Відділ культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров’я
1 Начальник відділу 1
2 Спеціаліст по роботі з молоддю 1
3 Спеціаліст 1
РАЗОМ 3

Відділ соціального захисту сімей, дітей та молоді
1 Начальник відділу 1
2 Соціальний працівник 7
РАЗОМ 8
Централізована бібліотека
1 Директор централізованої бібліотеки 1
2 Завідуювач бібліотекою 1
3 Завідуювач бібліотек-філії 2
4 Бібліотекар 2,5
5 Прибиральник службових приміщень 0,25
РАЗОМ: 6,75
Палаци і будинки культури, клуби, центри дозвілля та інші клубні заклади
1 Директор КЗ центру дозвілля та розвитку особистості 1
2 Музикальний керівник 1
3 Директор СБК 2
4 Завідуючий сільським клубом 2
5 Художній керівник 1
6 Прибиральник службових приміщень 0,75
РАЗОМ: 7,75
Рятування на водах
1 Начальник станції 2
2 Старший моторист 1
3 Моторист 4
4 Матрос 3
РАЗОМ: 10
Благоустрій населених пунктів
1 Робітник з благоустрою 8
2 Електрик 3
РАЗОМ: 11

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БЕРЕЗАНСЬКОГО РАЙОНУ МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ

РІШЕННЯ

від 22 грудня 2017 року № 3 XX сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про преміювання сільського голови,
секретаря ради, керуючого справами
виконавчого комітету, першого заступника
сільського голови, заступників сільського голови,
старост Коблівської сільської ради
на протязі бюджетного 2018 року
Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, на виконання законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про оплату праці», відповідно до пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», Положення про преміювання працівників Коблівської сільської ради, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада
ВИРІШИЛА:

1. Дозволити на протязі бюджетного 2018 року преміювання сільського голови Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області Панича Володимира Михайловича: щомісячно в розмірі 220% до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг та до державних свят у розмірі 100% до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг та вислугу років, за його особистий внесок в загальні результати роботи сільської ради, за виконання завдань в межах, затверджених видатків на оплату праці та Положення «Про преміювання».

2. Дозволити на протязі бюджетного 2018 року преміювання секретарю ради, керуючого справами виконавчого комітету, першого заступника сільського голови, заступників сільського голови, старост щомісячно в розмірі 200% до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг та до державних свят у розмірі 100% до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг, за їх особистий внесок в загальні результати роботи сільської ради, за виконання завдань в межах, затверджених видатків на оплату праці та Положення «Про преміювання».

3. Відповідно Постанови Кабінету Міністрів України за № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» дозволити виплату матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань при наданні щорічної основної відпустки на протязі бюджетного 2018 року сільському голові, секретарю ради, керуючого справами виконавчого комітету, першого заступника сільського голови, заступників сільського голови, старост Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області в розмірі середньомісячної заробітної плати в межах, затверджених видатків на оплату праці та Положення «Про преміювання».

4. Видатки проводити протягом 2018 року.

5. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
БЕРЕЗАНСЬКОГО РАЙОНУ МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 4 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве
Про затвердження Положення про порядок преміювання працівників сільської ради
Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, згідно Законів України «Про оплату праці», «Про службу в органах місцевого самоврядування», постанови Кабінету Міністрів України № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та наказу Міністерства праці України від 02.10.1996 р №77 з відповідними змінами, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про порядок преміювання працівників апарату сільської ради (додається).
2. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток
до рішення № 4 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

ПОЛОЖЕННЯ
про преміювання працівників Коблівської сільської ради
за основні результати роботи

І . ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Положення розроблене на підставі норм Законів України «Про оплату праці», «Про службу в органах місцевого самоврядування», постанови Кабінету Міністрів України №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та наказу Міністерства праці України від 02.10.1996 р №77, Постанови № 1298 від 30.08.2002 року «Про оплату праці на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» з відповідними змінами, рішення №3 ХХІV сесії Коблівської сільської ради 6 скликання від 25.01.2013 р.
1.2. Метою Положення є посилення стимулювання відповідального та професійного ставлення працюючих до виконання своїх обов’язків, ініціативного і творчого підходу до вирішення поставлених завдань, виходячи з результатів індивідуальної праці та оцінки особистого вкладу в загальні результати роботи, підвищення її ефективності та якості, забезпечення належного рівня трудової та виконавської дисципліни.
1.3. Преміювання працівників здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат за підсумками роботи у звітному періоді з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

ІІ. ПОРЯДОК ПРЕМІЮВАННЯ

2.1. Розмір премії визначається у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг:
— сільському голові, секретарю ради, керуючому справами виконавчого комітету, першому заступнику сільського голови, заступникам сільського голови, старост здійснюється на підставі рішення сільської ради щодо визначення умов оплати праці сільського голови, секретаря ради, керуючого справами виконавчого комітету, першого заступника сільського голови, заступників сільського голови, старост Коблівської сільської ради в межах фонду преміювання, але не менше 10% посадового окладу індивідуальної премії максимальними розмірами, яке затверджується на початку бюджетного року;
— іншим працівникам – розпорядженням голови сільської ради, в межах фонду оплати праці ,але не менше 10% посадового окладу індивідуальної премії максимальними розмірами.
2.2. Преміювання працівників здійснюється щомісяця, а також може бути здійснено до державних і професійних свят, ювілейних дат та визначних подій.
2.3. Виплата премії здійснюється відповідно до розпорядження сільського голови, в якому вказується її розмір для кожного конкретно працівника.
2.4. Сільський голова має право використати частину економії фонду заробітної плати на:
— преміювання працівників (незалежно від посад, які вони займають ) у зв’язку з ювілейними датами (25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60 — річчям від дня народження);
— надання матеріальної допомоги на лікування, на вирішення соціально-побутових проблем, на оздоровлення;
— надання матеріальної допомоги на поховання батьків та членів сім’ї;
— преміювання працівників з нагоди професійних та державних свят.

ІІІ. ПОКАЗНИКИ ПРЕМІЮВАННЯ

3.1. Премія виплачується за виконання працівником впродовж місяця наступних показників преміювання:
— добросовісне відношення до роботи;
— успішне виконання своїх службових обов’язків;
— ініціативність в роботі;
— якісне обслуговування відвідувачів, відсутність від них скарг;
— завчасна і якісна підготовка матеріалів і службових документів;
— особистий вклад в загальні результати роботи колективу.

ІV. КРИТЕРІЇ ТА ПОРУШЕННЯ, ЗА ЯКІ ПРАЦІВНИК МОЖЕ БУТИ
ПРОЗБАВЛЕНИЙ ПРЕМІЇ ПОВНІСТЮ АБО ЧАСТКОВО

4.1. Премія не підлягає виплаті, або її розмір може бути зменшений у разі:
— невиконання, або неналежного виконання працівником своїх посадових обов’язків, погіршення якості роботи;
— несвоєчасного виконання завдань;
— систематичного порушення працівником правил внутрішнього трудового розпорядку і трудової дисципліни;
— прогулу без поважних причин;
— появи на роботі в нетверезому стані або вживання на роботі спиртних напоїв.
4.2. Під час дії дисциплінарного стягнення заохочувальні заходи до працівника не застосовуються.
4.3. Працівник може бути позбавлений премії або її розмір може бути зменшено тільки за той місяць, в якому ним не були виконані критерії і показники преміювання або були допущені випадки порушення трудової дисципліни.
4.4. Працівник не може бути позбавлений премії за дії, не пов’язані з виконанням своїх службових обов’язків.

V. ДЖЕРЕЛО, РОЗМІРИ, УМОВИ ТА ПОРЯДОК
ВСТАНОВЛЕННЯ НАДБАВОК І ДОПЛАТ

5.1. Доплата встановлюється водію легкового автомобіля, який обслуговує виконком сільської ради, за ненормований робочий день в розмірі 25 відсотків тарифної ставки за відпрацьований час згідно наказу № 77 від 02 жовтня 1996 року «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів державної влади, судів, органів прокуратури, державних податкових інспекцій та митної служби».
5.2. У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни ці доплати скасовуються або зменшуються.
5.3. Доплати включаються в заробіток і враховуються при визначенні середньої заробітної плати працівників.
5.4. При переведенні працівника на іншу посаду доплата не зберігається, а затверджується заново.
5.5. Розміри надбавок, доплат, інших гарантійних та компенсаційних виплат визначаються сільським головою.
5.6. Надавати працівникам органів місцевого самоврядування матеріальну допомогу на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
5.7. Встановлений фонд оплати праці на поточний рік є джерелом виплат надбавок та доплат.

VІ. ПОРЯДОК ПІДГОТОВКИ РОЗПОРЯДЖЕННЯ
ПРО ПРЕМІЮВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ

6.1. Щомісячно до 20 числа секретар ради готує проект розпорядження про преміювання працівників сільської ради за результатами роботи за місяць та розпорядження про преміювання до
заробітної плати працівникам сільської ради і передає їх для підпису сільському голові.
6.2. Проект рішення на виплату премії сільському голові готує секретар сільської ради і передає його для затвердження черговою сесією сільської ради 1 раз на рік на початку року.
6.3. Усі спори, що виникають при нарахуванні та виплаті премій, вирішуються у порядку, встановленому чинним законодавством.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 5 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про встановлення надбавки
керівникам структурних підрозділів
Коблівської сільської ради на 2018 рік

Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Постанови Кабінету Міністрів України № 1298 від 30.08.2002 року «Про оплату праці працівників на основі єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників, установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», наказ МОН України № 557 від 26.09.2005 року, Постанова КМУ від 30.09.2009 року № 1073, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Встановити надбавку керівникам структурних підрозділів сільської ради, а саме: завідуючій дитячого навчального закладу с.Коблеве «Сонечко» у розмірі 50% від посадового окладу, завідуючій дитячого навчального закладу с.Виноградне «Золотий півник» у розмірі 50% від посадового окладу, завідуючій дитячого навчального закладу с.Новофедорівка «Сонечко» у розмірі 50% від посадового окладу, завідуючій дитячого навчального закладу с.Рибаковка «Перлинка» у розмірі 50% від посадового окладу, завідуючій дитячого навчального закладу с.Українка «Васильок» у розмірі 50% від посадового окладу, начальнику рятувальної станції с.Коблеве у розмірі 30% від посадового окладу, начальнику рятувальної станції с.Рибаковка у розмірі 30% від посадового окладу, директору централізованої бібліотеки у розмірі 50% від посадового окладу в межах затверджених видатків на оплату праці.

2. Видатки проводити протягом 2018 року.

3. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 6 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про встановлення розміру плати
за харчування у дошкільних навчальних
закладах сільської ради

Відповідно до статей 143, 144 Конституції України, Бюджетного кодексу України, на підставі статті 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши поданий сільської ради проект сільського бюджету на 2018 рік, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Встановити для батьків або осіб, що їх замінюють, плату за
харчування дітей у ДНЗ «Сонечко» в с. Коблеве , ДНЗ «Золотий півник» в
с. Виноградне , ДНЗ «Сонечко» с.Новофедорівка , ДНЗ «Перлинка» с.Рибаківка, ДНЗ «Васильок» с.Українка» у розмірі 40 % від вартості харчування на день.

2. Це рішення набирає чинності з дня його прийняття та застосовується з 1 січня 2018 року.

3. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань планування бюджету та фінансів, житлово –комунальних питань.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 7 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про внесення змін до Плану роботи
Коблівської сільської ради з підготовки
проектів регуляторних актів на 2017 рік

Відповідно статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтей 7, 32 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», протоколу спільного засідання постійних комісій від 22.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Доповнити План роботи Коблівської сільської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2017 рік, затверджений рішенням Коблівської сільської ради № 16 від 09 грудня 2016 року «Про затвердження Плану роботи Коблівської сільської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2017 рік», згідно додатку.

2. Оприлюднити зміни до Плану роботи Коблівської сільської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2017 рік на офіційному сайті сільської ради в десятиденний термін

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності та етики, з питань освіти, фізичного виховання, культури, охорони здоров’я та соціальної політики.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток до рішення № 7
ХХ сесії Коблівської
сільської ради 8 скликання
від 22.12.2017 року

Змінений План
роботи Коблівської сільської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2017 рік

№ з/п Вид (розпорядження, рішення,
тощо) Назва проекту регуляторного акту Цілі прийняття Строк підготовки Відповідальний за розробку
1. Рішення сесії сільської ради Затвердження проекту Програми розвитку туризму Коблівської об’єднаної територіальної громади на 2018-2020 роки З метою ІІ півріччя
Киливник В.П.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 8 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження Плану роботи
Коблівської сільської ради
з підготовки проектів регуляторних актів на 2018 рік

Відповідно статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 7 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити План роботи Коблівської сільської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2018 рік (додається).

2. Оприлюднити План роботи Коблівської сільської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2018 рік на офіційному сайті сільської ради в десятиденний термін.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності і етики.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток до рішення №8
ХХ сесії Коблівської
сільської ради 8 скликання
від 22.12.2017 року

П Л А Н
роботи Коблівської сільської ради
з підготовки проектів регуляторних актів на 2018 рік

№ з/п Вид (розпорядження, рішення,
тощо) Назва проекту регуляторного акту Цілі
прийняття Строк підготовки Відповідальний за розробку
1. Рішення сесії сільської ради Про затвердження проекту Положення про надання одноразової матеріальної допомоги та допомоги на поховання громадянам Коблівської сільської ради Спрямована на визначення порядок надання одноразової матеріальної допомоги, допомоги на поховання осіб, розмір допомоги І півріччя Долганова Т.М
2. Рішення сесії сільської ради Про затвердження проекту рішення « Про встановлення на території Коблівської сільської ради місцевих податків та зборів на 2019 рік» З метою забезпечення практичної реалізації статей 10, 265, 266, 267, 268, 2681, 269 , глави 1 розділу ХІV Податкового кодексу України шляхом встановлення місцевих податків і зборів на території Коблівської сільської ради І півріччя Григорян В.С.
Москальчук Ю.В.
Талько І.Я.
3. Рішення сесії сільської ради Про затвердження проекту Програми розвитку земельних відносин Коблівської сільської ради на 2018-2020рр. З метою підтримки та розвитку земельних відносин І півріччя Москальчук Ю.В.
Коржова О.Н.
4 Рішення сесії сільської ради Про затвердження проекту Положення про порядок присвоєння та зміни поштових адрес об’єктам нерухомого майна на території Коблівської сільської ради З метою урегулювання механізму надання поштових адрес І квартал Григорян В.С.
5.

Рішення сесії сільської ради

Про затвердження проекту Програми розвитку сільського господарства Коблівської сільської ради на
2018-2020 рр. З метою підтримки та розвитку сільського господарства

ІІ півріччя

Одинок В.В.

6. Рішення сесії сільської ради

Про затвердження проекту Програми розвитку та підтримки ОСББ
З метою підтримки розвитку ОСББ та виконання зобов’язань І півріччя Коц В.М.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 9 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження передавальних
актів комунального закладу «Коблівська
публічна бібліотека Коблівської сільської ради»

Відповідно до рішень Коблівської сільської ради № 1 від 13.09.2017 р. позачергової XIII сесії 7 скликання «Про добровільне об’єднання територіальних громад», рішення №11 від 02.03.2017 року Березанської районної ради Миколаївської області «Про надання згоди на безоплатну передачу окремого індивідуально визначеного майна та бібліотечного фонду із спільної власності територіальних громад сіл, селища Березанського району у спільну власність Коблівської сільської ради», пункту 5 частини 1 статті 4, до пункту 3 частини 2 статті 8 Закону України « Про добровільне об’єднання територіальної громад», пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України « Про засади державної регіональної політики», на підставі Закону України «Про бібліотеку і бібліотечну справу», до пункту 10 частини 4 статті 42, статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про культуру», ст.107 Цивільного кодексу України, з метою забезпечення реалізації прав громадян на бібліотечне обслуговування, надання рівноправного доступу до інформації та сучасних інформаційних технологій, а також забезпечення культурно – освітніх потреб жителів громади, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити передавальні акти Коблівської, Рибаківської, Новофедорівської, Української бібліотек:
1.1. майно:
— нематеріальні активи – 17961,00 грн.;
— основні засоби – 29273,00 грн.;
— інші необоротні матеріальні активи – 109749,81 грн (книжний фонд).;
— матеріали і продукти харчування – 0,00 грн.;
— малоцінні та швидкозношувані предмети – 0,00 грн.;
— дебіторська заборгованість – 0,00 грн., у тому числі:
перед бюджетом – 0,00 грн.,
з оплати праці – 0,00 грн.,
— кредиторська заборгованість – 0,00 грн, у тому числі:
перед бюджетом – 0,00 грн.,
з оплати праці – 0,00 грн..

1.2. технічна документація на об’єкти основних засобів та документи, які підтверджують права на володіння, користування та розпорядження об’єктами нематеріальних активів.

2. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 10 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про надання пільг на харчування

Відповідно до статті 34 та підпункту 22 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи пункт 18 Комплексної програми соціального захисту людей похилого віку, малозабезпечених верств населення, осіб з обмеженими фізичними можливостями та осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи «Турбота» на 2015-2019 роки , протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши клопотання завідуючої Новофедорівським ЗДО «Сонечко» Пльохіної В.Г. про надання пільг на харчування дітей пільгової категорії, сільська рада

ВИРІШИЛА :

1. Надати пільги на безоплатне харчування батькам багатодітних сімей, діти яких відвідують Новофедорівський ДНЗ «Сонечко»:

№ з/п ПІБ Статус
1. Воронова Дарина Багатодітна родина
2. Дзундза Владислав Багатодітна родина
3. Коломійчук Матвій Багатодітна родина
4. Соколова Софія Багатодітна родина
5. Буркова Ілона Багатодітна родина

2. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань, бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 11 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про надання пільг на харчування учнів
закладів загальної середньої освіти на
2017 рік

Відповідно до ст.34 та пп.22, ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування», враховуючи пункт 18 рішення №11 ХХХIХ сесії Коблівської сільської ради 6 скликання від 24.02.2015 року «Про затвердження комплексної програми «Турбота» на 2015-2019 роки», розглянувши клопотання директорів Коблівського ЗЗСО I-III ст. Мушаровської А.А., Рибаківського ЗЗСО I-III ст. Дротенко Г.В., Новофедорівського ЗЗСО I-III ст. Герасименко В.С., Українського ЗЗСО I-III ст. Бараболі Ю.В., протоколу засідання спільних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада
ВИРІШИЛА:

1. Надати пільги на безоплатне харчування на 2018 рік батькам, діти яких харчуються в
Коблівському ЗЗСО I-III ст., з багатодітних сімей, дітям-сиротам, дітям, тимчасово
переселеним із зони АТО, дітям-інвалідам, дітям, батьки яких є учасниками бойових дій
в зоні АТО :

№ п/п П.І.П. Статус
1 Андрусик Діана Василівна 1 кл.
2 Гаврильчук Владислав Сергійович 1 кл.
3 Ганган Дмитро Іванович 1 кл.
4 Ганган Ірина Ігорівна 1 кл.
5 Грабовський Микола Анатолійович 1 кл.
6 Дрижак Анастасія Ігорівна 1 кл.
7 Іванов Денис Юрійович 1 кл.
8 Китороага Світлана Анатоліївна 1 кл.
9 Козаченко Віолетта Русланівна 1 кл.
10 Копіца Владислав Сергійович 1 кл.
11 Коробова Анастасія Сергіївна 1 кл.
12 Красовська Катерина Дмитрівна 1 кл.
13 Лисенко Андрій Валерійович 1 кл.
14 Лясніков Іван Олександрович 1 кл.
15 Макаров Максим Романович 1 кл.
16 Маргарян Жоржик Тігранович 1 кл.
17 Матвієнко Марія Віталіївна 1 кл.
18 Мунтяну Кирило Іванович 1 кл.
19 Муштренко Юрій Віталійович 1 кл.
20 Овсієнко Дмитро Олексійович 1 кл.
21 Онищенко Павло Володимирович 1 кл.
22 Сіятськова Ксенія Сергіївна 1 кл.
23 Слобожанінов Олександр Олександрович 1 кл.
24 Татішвілі Данило Паатович 1 кл.
25 Шеремет Михайло Михайлович 1 кл.
26 Шипін Максим Миколайович 1 кл.
27 Ярошенко Софія Андріївна 1 кл.
28 Москоленко Софія Ігорівна 1 кл.
29 Петриченко Роман Володимирович 1 кл.
30 Геворкян Маргарита Суренівна 1 кл.
31 Агаяров Самір Тарієльович 2 кл.
32 Бараболя Катерина Андріївна 2 кл.
33 Бендера Дар»я Ігорівна 2 кл.
34 Бендера Олександр Євгенович 2 кл.
35 Бенні Денис Ілліч 2 кл.
36 Бєліков Максим Михайлович 2 кл.
37 Бутук Іван Іванович 2 кл.
38 Голота Данило Сергійович 2 кл.
39 Градінар Катерина Василівна 2 кл.
40 Грінталс Роман Олександрович 2 кл.
41 Казакова Вікторія Геннадіївна 2 кл.
42 Кривошеєва Дар»я Іванівна 2 кл.
43 Новал Василь Сергійович 2 кл.
44 Попова Любов Сергіївна 2 кл.
45 П»ятков Владислав Костянтинович 2 кл.
46 Ратушняк Дар»я Олегівна 2 кл.
47 Сокирко Ірина Дмитрівна 2 кл.
48 Ступницький Леонід Іванович 2 кл.
49 Федорович Михайло Миколайович 2 кл.
50 Фомушина Юлія Віталіївна 2 кл.
51 Ходанович Сергій Євгенійович 2 кл.
52 Трачук Ярослав Станіславович 2 кл.
53 Павлуненко Олександр Олексійович 2 кл.
54 Павлуненко Катерина Олексіївна 2 кл.
55 Таран Кирил Максимович 2 кл.
56 Долик Владислав Миколайович 2 кл.
57 Цушко Єгор Андрійович 2 кл.
58 Белінський Іван В»ячеславович 3А
59 Бойченко Юлія Віталіївна 3А
60 Вдовиченко Валерія Миколаївна 3А
61 Величко Анастасія Віталіївна 3А
62 Власюк Денис Миколайович 3А
63 Євстифеєва Яна Олексіївна 3А
64 Єрмоліна Дарина Олександрівна 3А
65 Китороага Наталія Анатоліївна 3А
66 Коваль Микола Сергійович 3А
67 Лазів Аліна Сергіївна 3А
68 Милостивий Євген Олександрович 3А
69 Панченко Михайло Анатолійович 3А
70 Лукіна Христина Олегівна 3А
71 Рахубенко Ольга Геннадіївна 3А
72 Супрунець Артем Сергійович 3А
73 Токаренко Єгор Дмитрович 3А
74 Шеремет Руслан Михайлович 3А
75 Баліка Вадим Вадимович 3Б
76 Ботезату Анна володимирівна 3Б
77 Бохенко Єлизавета Олександрівна 3Б
78 Будак Владислав Сергійович 3Б
79 Буряк Вероніка Владиславівна 3Б
80 Григорян В»ячеслав Гарникович 3Б
81 Губогло Іван Іванович 3Б
82 Двойний Артем Сергійович 3Б
83 Демчко Максим Сергійович 3Б
84 Жуковська Каміла Андріївна 3Б
85 Коломієць Юлія Юріївна 3Б
86 Кузьміна Вікторія Миколаївна 3Б
87 Куліш Сергій Олександрович 3Б
88 Химера Денис Дмитрович 3Б
89 Хоменко Катерина Вадимівна 3Б
90 Шагова Яна Олексіївна 3Б
91 Ющенко Анастасія Сергіївна 3Б
92 Борова Вікторія Сергіївна 4А
93 Вовк Олександр Миколайович 4А
94 Горшкова Поліна Миколаївна 4А
95 Колісніченко Вікторія Вікторівна 4А
96 Коломойцева Лідія Сергіївна 4А
97 Кравченко Анна Сергіївна 4А
98 Ларков Андрій Ігорович 4А
99 Лошкул Уляна Сергіївна 4А
100 Лотюк Вікторія Миколаївна 4А
101 Напрієва Анна Володимирівна 4А
102 Ніколенко Денис Володимирович 4А
103 Погосян Гамлет Огенесович 4А
104 Титаренко Максим Михайлович 4А
105 Утянська Ольга Вікторівна 4А
106 Чернякевич Софія Олександрівна 4А
107 Шиков Віталій Віталійович 4А
108 Шпилюк Анна Василівна 4А
109 Щербаков Ілля Русланович 4А
110 Чертов Ілля Сергійович 4А
111 Кисіль Нікіта Ігорович 4А
112 Фокіна Поліна Юріївна 4А
113 Ягольник Альона Миколаївна 4А
114 Асадова Марина Тимурівна 4Б
115 Бенні Серафим Ілліч 4Б
116 Бузинюк Віталій Анатолійович 4Б
117 Гайдукевич Лілія Сергіївна 4Б
118 Геворкян Олександр Суренович 4Б
119 Іванов Данил Олексійович 4Б
120 Колісніченко Тетяна В»ячеславівна 4Б
121 Копіца Михайло Сергійович 4Б
122 Коржова Юлія Іллівна 4Б
123 Коліщук Павло Миколайович 4Б
124 Курило Вікторія Олегівна 4Б
125 Лисак Максим Сергійович 4Б
126 Мілєв Олег Ігорович 4Б
127 Микосянчик Павло Віталійович 4Б
128 Мунтяну Ольга Іванівна 4Б
129 Панич Денис Андрійович 4Б
130 Симирякіна Софія Андріївна 4Б
131 Сокирко Михайло Дмитрович 4Б
132 Фокін Давид Леванович Дитина-сирота
133 Муштренко Дмитро Віталійович Тимчасово переміщені із зони АТО, 9 кл.
134 Корсіков Володимир Юрійович Тимчасово переміщені із зони АТО, 5Б кл.
135 Чебану Марина Вадимівна Батьки перебували в зоні АТО, 5Б кл.
136 Маслєніков Мирослав Богданович Батьки перебували в зоні АТО, 7 кл.
137 Шкапоєд Вероніка Костянтинівна Батьки перебували в зоні АТО, 8 кл.
138 Гук Вікторія Михайлівна Батьки перебували в зоні АТО, 11 кл.
139 Казьмір Максим Анатолійович Дитина-інвалід, 5А кл.
140 Вовк Анна Володимирівна Дитина-інвалід, 7 кл.
141 Тицко Владислава Олександрівна Дитина-інвалід, 10 кл.
142 Пустовойт Світлана Василівна Дитина-інвалід, 10 кл.
143 Ющенко Артем Сергійович Дитина-інвалід, 10 кл.
144 Гаврильчак Аліна Вікторівна Постраждали від Чорнобильської аварії, 9 кл.
145 Пустовойт Олександр Васильович Малозабезпечена родина , 5А кл.
146 Величко Ольга Михайлівна Малозабезпечена родина , 8 кл.
147 Дабіжа Анастасія Радівна Малозабезпечена родина , 8 кл.
148 Кіріченко Діана Михайлівна Малозабезпечена родина , 9 кл.
149 Кіріченко Нікіта Михайлович Малозабезпечена родина , 9 кл.
150 Пустовойт Станіслав Васильович Малозабезпечена родина , 11 кл.
151 Ковальова Надія Михайлівна Багатодітна родина, 5А кл.
152 Топол Алевтина Петрівна Багатодітна родина, 5Б кл.
153 Копіца Роман Сергійович Багатодітна родина, 6 кл.
154 Напрієва Юлія Володимирівна Багатодітна родина, 6 кл.
155 Шеремет Анастасія Михайлівна Багатодітна родина, 6 кл.
156 Щербаков Микита Русланович Багатодітна родина, 6 кл.
157 Губогло Кирило Іванович Багатодітна родина, 6 кл.
158 Тонконожук Дар»я Сергіївна Багатодітна родина, 6 кл.
159 Сенишин Владислав Вікторович Багатодітна родина, 6 кл.
160 Шипіна Олена Миколаївна Багатодітна родина, 6 кл.
161 Бойченко Тетяна Віталіївна Багатодітна родина, 6 кл.
162 Мунтяну Сергій Іванович Багатодітна родина, 6 кл.
163 Мунтяну Марія Іванівна Багатодітна родина, 6 кл.
164 Плут Анастасія Сергіївна Багатодітна родина, 7 кл.
165 Аветісян Ілона Гаріківна Багатодітна родина, 7 кл.
166 Бохенко Сергій Сергійович Багатодітна родина, 8 кл.
167 Жуковська Яна Віталіївна Багатодітна родина, 9 кл.
168 Китороага Олександр Анатолійович Багатодітна родина, 9 кл.
169 Панчук Дмитро Олексійович Багатодітна родина, 9 кл.
170 Кіркан Вікторія Василівна Багатодітна родина,11кл.
171 Аветісян Едуард Гарікович Багатодітна родина,11кл.
172 Чупрій Тетяна Юріївна Сім’я в СЖО.
173 Долинська Ангеліна Миколаївна Сім’я в СЖО.
174 Ягольник Максим Миколайович Сім’я в СЖО.
175 Станілевич Катерина Підвіз, 6 кл.
176 Ягниченко Антон Підвіз, 6 кл.
177 Казарян Артур Підвіз, 6 кл.
178 Колісніченко Руслана Підвіз, 6 кл.
179 Літвінчук Кирил Підвіз, 6 кл.
180 Немець Вадим Підвіз, 6 кл.
181 Кіркан Любов Підвіз, 6 кл.
182 Єрмолін Кірілл Підвіз, 7 кл.
183 Гаврильчук Надія Підвіз, 8 кл.
184 Костиркін Денис Підвіз, 8 кл.
185 Артюхін Денис Підвіз, 9 кл.
186 Ботезату Наталія Підвіз, 9 кл.
187 Трофимчук Наталія Підвіз, 9 кл.
188 Химера Віталій Підвіз, 9 кл.
189 Юзін Олександр Підвіз, 9 кл.
190 Журавель Олександра Підвіз, 9 кл.
191 Столярова Єлизавета Підвіз, 9 кл.
192 Соколова Ірина Підвіз, 9 кл.
193 Бенько Юлія Підвіз, 10 кл.
194 Гарас Володимир Підвіз, 10 кл.
195 Гемер Анастасія Підвіз, 10 кл.
196 Колісніченко Ігор Підвіз, 11 кл.
197 Лукіна Вікторія Підвіз, 11 кл.

2. Надати пільги на безоплатне харчування на 2018 рік батькам, діти яких харчуються в
Рибаківському ЗЗСО I-III ст., з багатодітних сімей, дітям-сиротам, дітям, тимчасово
переселеним із зони АТО, дітям-інвалідам, дітям, батьки яких є учасниками бойових дій
в зоні АТО:


п/п П.І.Б Статус
1 Антоненко Артем Олександрович 1 кл.
2 Добрянська Ангеліна Миколаївна 1 кл.
3 Карачебан Ілля Михайлович 1 кл.
4 Кукулєску Олександр Ліліанович 1 кл.
5 Мелашенко Анастасія Сергіївна 1 кл.
6 Міненок Михайло Іванович 1 кл.
7 Ніколаєв Гліб Миколайович 1 кл.
8 Пігій Любов Володимирівна 1 кл.
9 Плігін Владислав Олександрович 1 кл.
10 Рожнова Діана Павлівна 1 кл.
11 Руденко Данило Віталійович 1 кл.
12 Соловйова Ірина Віталіївна 1 кл.
13 Суриков Олександр Олександрович 2 кл.
14 Кепін Євген Олександрович 2 кл.
15 Колєсніков Микола Петрович 2 кл.
16 Долганюк Анастасія 2 кл.
17 Михайлюченко Ліонела Володимирівна 2 кл.
18 Павловський Володимир Володимирович 2 кл.
19 Пащенко Софія Миколаївна 2 кл.
20 Перевізник Владислав Валерійович 2 кл.
21 Савчук Артем Олексійович 2 кл.
22 Ушкалова Анастасія Володимирівна 2 кл.
23 Щецак Дмитро Миколайович 2 кл.
24 Храпа Марія Олександрівна 2 кл.
25 Нікольчук Анастасія Андріївна 2 кл.
26 Андрєєв Богдан Євгенович 3 кл.
27 Вторніков Олег Євгенович 3 кл.
28 Гура Олександр Сергійович 3 кл.
29 Карпінець Анастасія Віталіївна 3 кл.
30 Колєснікова Надія Петрівна 3 кл.
31 Костиркін Максим Олексійович 3 кл.
32 Кукулеску Діана Ліліанівна 3 кл.
33 Кушнір Сергій Олександрович 3 кл.
34 Ленькова Соломія Михайлівна 3 кл.
35 Моцак Валерія Сергіївна 3 кл.
36 Плахтій Вероніка Миколаївна 3 кл.
37 Погребняк Ярослав Олександрович 3 кл.
38 Прокопчук Микита Ярославович 3 кл.
39 Снєгур Нікіта Олександрович 3 кл.
40 Стаднік Юлія Сергіївна 3 кл.
41 Стукан Денис Олександрович 3 кл.
42 Чернухіна Кароліна Олександрівна 3 кл.
43 Манькута Роман Сергійович 3 кл.
44 Дротенко Володимир Володимирович 4 кл.
45 Коржова Марія Сергіївна 4 кл.
46 Костиркін Костянтин Олександрович 4 кл.
47 Костікова Наталія Іванівна 4 кл.
48 Мисюк Максим Сергійович 4 кл.
49 Нікітіна Ілона Віталіївна 4 кл.
50 Москаленко Катерина Олексіївна 4 кл.
51 Постарніченко Ангеліна Вікторівна 4 кл.
52 Семенов Денис Сергійович 4 кл.
53 Толкачов Максим Сергійович 4 кл.
54 Топал Карина Віталіївна 4 кл.
55 Радашов Ярослав 4 кл.
56 Радашов Валентин 1 кл.
57 Васильєва Іванка 1 кл.
58 Гурський Олександр 1 кл.
59 Антон Анатолій 2 кл.
60 Роман Данило 4 кл.
61 Плотніченко Серафим 5 Малозабезпечені, багатодітна сім’я
62 Плотніченко Роман 7
63 Бондарчук Валерія 5 Багатодітна сім’я
64 Колесніков Олексій 5 Багатодітна сім’я
65 Соловйова Антоніна 5 постр. від авар. на Чорнобильській АЕС
66 Плут Тетяна 5 Підвозяться із с.Лугове
67 Барбанягра Діана 5 Підвозяться із с.Лугове
68 Шаповал Євген 5 Підвозяться із с.Лугове
69 Коржова Вікторія 5 Складні житлові умови
70 Роденко Дмитро 5 Складні житлові умови
71 Леньков Серафим 5 Малозабезпечений, багатодітна сім’я
72 Ленькова Софія 6 Малозабезпечена, багатодітна сім’я
73 Сухіна Максим 6 Складні житлові умови

74 Сухіна Микола 6
75 Снєгур Максим 6 Підвозяться із с.Лугове
76 Шаповал Олександр 6 Підвозяться із с.Лугове
77 Руденко Олександр 6 Підвозяться із с.Лугове
78 Феленюк Софія 6 Складні житлові умови
79 Добрянська Анастасія 7 Складні житлові умови
80 Пашнін Дмитро 7 Під опікою
81 Козлова Юлія 7 Складні житлові умови
82 Гримало Альона 7 Підвозяться із с.Лугове
83 Васильєва Ангеліна 7 Складні житлові умови
84 Костікова Вікторія 7 Складні житлові умови
85 Шевченко Тетяна 8 Багатодітна сім’я
86 Іванців Роман 8 Підвозяться із с.Лугове
87 Константінов Сергій 8 Підвозяться із с.Лугове
88 Руденко Вікторія 8 Підвозяться із с.Лугове
89 Лісовий Денис 8 Підвозяться із с.Лугове
90 Турко Ганна 9 Батько учасник АТО
91 Крісті Вадим 9 складні житлові умови
92 Редька Юлія 9 Малозабезпечена сім’я

93 Редька Ганна 11
94 Мисюк Софія 9 складні житлові умови
95 Козлов Вадим 9 Складні житлові умови
96 Косинська Катерина 9 Складні житлові умови
97 Кравченко Максим 9 Складні житлові умови
98 Іванов Геннадій 9 Підвозяться із с.Лугове
99 Брага Тетяна 10 Підвозяться із с.Лугове
100 Сосновський Іван 10 Підвозяться із с.Лугове
101 Мойсей Роман 10 Підвозяться із с.Лугове
102 Кравченко Юлія 10 Складні житлові умови
103 Стога Роман 8 Складні житлові умови
104 Бізікова Анна 7 Складні житлові умови
105 Плахтій Тетяна 5 Складні житлові умови

3. Надати пільги на безоплатне харчування на 2018 рік батькам, діти яких харчуються в
Новофедорівському ЗЗСО I-III ст., з багатодітних сімей, дітям-сиротам, дітям,
тимчасово переселеним із зони АТО, дітям-інвалідам, дітям, батьки яких є учасниками
бойових дій в зоні АТО :

№ п/п П.І.П. Статус
1 Акулібаба Кірілл Олександрович 1 кл.
2 Буц Анастасія Андріївна 1 кл.
3 Корованюк Ярослав Іванович 1 кл.
4 Максимчак Анастасія Анатоліївна 1 кл.
5 Марчук Володимир Іванович 1 кл.
6 Мінчинський Владислав Русланович 1 кл.
7 Охота Анна Андріївна 1 кл.
8 Покиньчереда Максим Олександрович 1 кл.
9 Полуніч Євгеній Артурович 1 кл.
10 Скороход Сергій Васильович 1 кл.
11 Скотник Олександр Сергійович 1 кл.
12 Трусобородкіна Єва Володимирівна 1 кл.
13 Хорощак Таїсія Сергіївна 1 кл.
14 Жуган Кіра Євгеніївна 1 кл.
15 Білоцька Діана Володимирівна 2 кл.
16 Брага Михайло Олександрович 2 кл.
17 Буркова Єлізавета Володимирівна 2 кл.
18 Гірчак Даніїл Андрійович 2 кл.
19 Дмитрієв Максим Григорович 2 кл.
20 Дубодєл Дмитро Сергійович 2 кл.
21 Кирилюк Артем Вікторович 2 кл.
22 Красножон Марія Сергіївна 2 кл.
23 Малиновський Максим Юрійович 2 кл.
24 Оліярник Анна Іванівна 2 кл.
25 Оліярник Діана Віталіївна 2 кл.
26 Охотніченко Олексій Володимирович 2 кл.
27 Пльохін Іван Сергійович 2 кл.
28 Посторонка Ксенія Денисівна 2 кл.
29 П’янковський Владислав Вадимович 2 кл.
30 Сергєєв Богдан Вікторович 2 кл.
31 Скотник Анна Миколаївна 2 кл.
32 Соловйова Вікторія Андріївна 2 кл.
33 Холенко Данило Віталійович 2 кл.
34 Гадус Данило Олегович 3 кл.
35 Вірич Віталій Євгенійович 3 кл.
36 Девішек Михайло Павлович 3 кл.
37 Дуплій Владислав Володимирович 3 кл.
38 Іванов Тимур Олександрович 3 кл.
39 Калюжна Аліна Олександрівна 3 кл.
40 Козій Єгор Євгенійович 3 кл.
41 Коломійчук Нікіта Олександрович 3 кл.
42 Корованюк Юлія Іванівна 3 кл.
43 Охотніченко Кирило Дмитрович 3 кл.
44 Петровська Любов Тарасівна 3 кл.
45 Полякова Владіслава Миколаївна 3 кл.
46 Посторонка Каріна Денисівна 3 кл.
47 Сероветнік Анна Дмитрівна 3 кл.
48 Сероветнік Віктор Дмитрович 3 кл.
49 Сероветнік Володимир Дмитрович 3 кл.
50 Соколова Дарина Ярославівна 3 кл.
51 Блащук Олександр Олександрович 4 кл.
52 Венцик Анастасія-Ангеліна Василівна 4 кл.
53 Губернаторов Роман Олександрович 4 кл.
54 Лозко Богдан Андрійович 4 кл.
55 Оліярник Сніжана Віталіївна 4 кл.
56 Пльохіна Ольга Євгенівна 4 кл.
57 Холенко Катерина Віталіївна 4 кл.
58 Холенко Марія Віталіївна 4 кл.
59 Соколов Олександр Ярославович 4 кл.
60 Горобчук Маргарита 4 кл.
61 Горобчук Андрій 4 кл.
62 Поляков Микита Миколайович (6 кл., сирота) Дитина-сирота, 6 кл.
63 Шелім Марина Іванівна(8 кл.) Позбавлені батьківського піклування, 8 кл.
64 Мак Яна Валентинівна (8 кл.) Позбавлені батьківського піклування, 8 кл.
65 Бенько Анастасія Валентинівна(9 кл.) Позбавлені батьківського піклування, 8 кл.
66 Бузов Роман Геннадійович (9 кл.) Позбавлені батьківського піклування, 8 кл.
67 Нечаєва Вікторія Ігорівна (10 кл.,сирота) Дитина-сирота, 10 кл.
68 Бузова Аліна Геннадіївна (11 кл) Позбавлені батьківського піклування, 8 кл.
69 Катрич Наталя Юріївна (11 кл) Позбавлені батьківського піклування, 8 кл.
70 Пацюк Анастасія Вячеславівна Малозабезпечена родина, 7 кл.
71 Буркова Вікторія Володимирівна Багатодітна родина, 6 кл.
72 Коломійчук Каріна Олександрівна Багатодітна родина, 6 кл.
73 Посторонка Анастасія Денисівна Багатодітна родина, 5 кл.
74 Дзундза Михайло Васильович Багатодітна родина, 7 кл.
75 Скотник Ольга Миколаївна Багатодітна родина, 7 кл.
76 Воронов Михайло Віталійович Багатодітна родина, 8 кл.
77 Холенко Дмитро Віталійович Багатодітна родина, 8 кл.
78 Кернична Світлана Станіславівна Багатодітна родина, 6 кл.
79 Холенко Анастасія Віталіївна Багатодітна родина, 11 кл.
80 Гадаєв Руслан Наріманович Багатодітна родина, 6 кл.
81 Мілянич Олександр Тимофійович Багатодітна родина, 7 кл.
82 Корованюк Олександр Іванович Багатодітна родина, 5 кл.
83 Холенко Анастасія Віталіївна Багатодітна родина, 11 кл.
84 Холенко Дмитро Віталійович Багатодітна родина, 8 кл.
85 Капралова Анастасія Сергіївна (8 кл.) Сім»я з СЖО
86 Агірова Анастасія Геннадіївна (5кл.) Сім»я з СЖО
87 Соколов Дмитро Вячеславович (6 кл.) Сім»я з СЖО

4. Надати пільги на безоплатне харчування на 2018 рік батькам, діти яких харчуються в
Українському ЗЗСО I-III ст., з багатодітних сімей, дітям-сиротам, дітям, тимчасово
переселеним із зони АТО, дітям-інвалідам, дітям, батьки яких є учасниками бойових дій
в зоні АТО:

№ п/п П.І.П. Статус
1 Скринський Микола Валентинович Дитина постраждала внаслідок Чорнобильської трагедії
2 Новиков Роман Олексійович дитина учасника АТО
3 Штейникова Катерина Володимирівна дитина учасника АТО
4 Школіна Єлизавета Сергіївна Дитина-інвалід
5 Герега Марина Олександрівна Дитина-сирота
6 Сидорчук Олександр Сергійович Малозабезпечена родина
7 Сидорчук Катерина Сергіївна Малозабезпечена родина
8 Сусліков Віктор Олексійович Малозабезпечена родина
9 Сусліков Михайло Олексійович Малозабезпечена родина
10 Сусліков Павло Олексійович Малозабезпечена родина
11 Суслікова Світлана Олексійович Малозабезпечена родина
12 Сусліков Федір Олексійович Малозабезпечена родина
13 Дяченко Ігор Олександрович
Багатодітна родина
14 Дяченко Данило Олександрович Багатодітна родина
15 Приходько Максим Петрович Багатодітна родина
16 Приходько Олександр Петрович Багатодітна родина
17 Самойлова Ольга Анатоліївна Багатодітна родина
18 Сербенюк Дмитро Миколайович Багатодітна родина
19 Сербенюк Артур Миколайович Багатодітна родина
20 Ступаченко Сергій Віталійович Багатодітна родина
21 Ступаченко Яна Віталіївна Багатодітна родина
22 Шевардова Анна Степанівна Багатодітна родина
23 Шевардова Катерина Степанівна Багатодітна родина
24 Агапова Валентина Василівна Дитина на підвозі
25 Агапова Дар’я Василівна Дитина на підвозі
26 Бараболя Марія Анатоліївна Дитина на підвозі
27 Загороднюк Валерія Василівна Дитина на підвозі
28 Загороднюк Пелагея Василівна Дитина на підвозі
29 Сомов Давид Володимирович Дитина на підвозі
30 Школін Єгор Сергійович Дитина на підвозі
31 Бараболя Руслан Юрійович 1 кл.
32 Душко Вікторія Олегівна 1 кл.
33 Душко Микола Сергійович 1 кл.
34 Іванов Дмитро Євгенійович 1 кл.
35 Кравчук Артем Олександрович 1 кл.
36 Василець Вадим Русланович 2 кл.
37 Вороніна Поліна Денисівна 2 кл.
38 Павлюк Уляна Василівна 2 кл.
39 Руссу Олександр Андрійович 2 кл.
40 Чоботар Микита Ігорович 2 кл.
41 Мітін Данило Вікторович 3 кл.
42 Петриченко Дар’я Станіславівна 3 кл.
43 Скоробагатов Владислав Євгенійович 3 кл.
44 Школін Олександр Миколайович 3 кл.
45 Желєзогло Маргарита Петрівна 4 кл.
46 Кудрявцев Ростислав Андрійович 4 кл.
47 Петков Дмитро Геннадійович 4 кл.
48 Потриваєв Артем Валерійович 4 кл.
49 Фесенко Георгій Вікторович 4 кл.

5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісіі
Коблівської сільської ради з питань, бюджету, фінансів та планування соціально- економічного розвитку, з питань освіти, фізичного виховання, культури, охорони здоров’я та соціальної політики.

Сільський голова В. М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 12 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про надання пільг на харчування учнів
закладів загальної середньої освіти на
2018 рік

Відповідно до ст.34 та пп.22, ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування», враховуючи пункт 18 рішення №11 ХХХIХ сесії Коблівської сільської ради 6 скликання від 24.02.2015 року «Про затвердження комплексної програми «Турбота» на 2015-2019 роки», розглянувши клопотання директорів Коблівського ЗЗСО I-III ст. Мушаровської А.А., Рибаківського ЗЗСО I-III ст. Дротенко Г.В., Новофедорівського ЗЗСО I-III ст. Герасименко В.С., Українського ЗЗСО I-III ст. Бараболі Ю.В., протоколу засідання спільних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Надати пільги на безоплатне харчування на 2018 рік батькам, діти яких харчуються в
Коблівському ЗЗСО I-III ст., з багатодітних сімей, дітям-сиротам, дітям, тимчасово
переселеним із зони АТО, дітям-інвалідам, дітям, батьки яких є учасниками бойових дій
в зоні АТО :

№ п/п П.І.П. Статус
1 Андрусик Діана Василівна 1 кл.
2 Гаврильчук Владислав Сергійович 1 кл.
3 Ганган Дмитро Іванович 1 кл.
4 Ганган Ірина Ігорівна 1 кл.
5 Грабовський Микола Анатолійович 1 кл.
6 Дрижак Анастасія Ігорівна 1 кл.
7 Іванов Денис Юрійович 1 кл.
8 Китороага Світлана Анатоліївна 1 кл.
9 Козаченко Віолетта Русланівна 1 кл.
10 Копіца Владислав Сергійович 1 кл.
11 Коробова Анастасія Сергіївна 1 кл.
12 Красовська Катерина Дмитрівна 1 кл.
13 Лисенко Андрій Валерійович 1 кл.
14 Лясніков Іван Олександрович 1 кл.
15 Макаров Максим Романович 1 кл.
16 Маргарян Жоржик Тігранович 1 кл.
17 Матвієнко Марія Віталіївна 1 кл.
18 Мунтяну Кирило Іванович 1 кл.
19 Муштренко Юрій Віталійович 1 кл.
20 Овсієнко Дмитро Олексійович 1 кл.
21 Онищенко Павло Володимирович 1 кл.
22 Сіятськова Ксенія Сергіївна 1 кл.
23 Слобожанінов Олександр Олександрович 1 кл.
24 Татішвілі Данило Паатович 1 кл.
25 Шеремет Михайло Михайлович 1 кл.
26 Шипін Максим Миколайович 1 кл.
27 Ярошенко Софія Андріївна 1 кл.
28 Москоленко Софія Ігорівна 1 кл.
29 Петриченко Роман Володимирович 1 кл.
30 Геворкян Маргарита Суренівна 1 кл.
31 Агаяров Самір Тарієльович 2 кл.
32 Бараболя Катерина Андріївна 2 кл.
33 Бендера Дар»я Ігорівна 2 кл.
34 Бендера Олександр Євгенович 2 кл.
35 Бенні Денис Ілліч 2 кл.
36 Бєліков Максим Михайлович 2 кл.
37 Бутук Іван Іванович 2 кл.
38 Голота Данило Сергійович 2 кл.
39 Градінар Катерина Василівна 2 кл.
40 Грінталс Роман Олександрович 2 кл.
41 Казакова Вікторія Геннадіївна 2 кл.
42 Кривошеєва Дар»я Іванівна 2 кл.
43 Новал Василь Сергійович 2 кл.
44 Попова Любов Сергіївна 2 кл.
45 П»ятков Владислав Костянтинович 2 кл.
46 Ратушняк Дар»я Олегівна 2 кл.
47 Сокирко Ірина Дмитрівна 2 кл.
48 Ступницький Леонід Іванович 2 кл.
49 Федорович Михайло Миколайович 2 кл.
50 Фомушина Юлія Віталіївна 2 кл.
51 Ходанович Сергій Євгенійович 2 кл.
52 Трачук Ярослав Станіславович 2 кл.
53 Павлуненко Олександр Олексійович 2 кл.
54 Павлуненко Катерина Олексіївна 2 кл.
55 Таран Кирил Максимович 2 кл.
56 Долик Владислав Миколайович 2 кл.
57 Цушко Єгор Андрійович 2 кл.
58 Белінський Іван В»ячеславович 3А
59 Бойченко Юлія Віталіївна 3А
60 Вдовиченко Валерія Миколаївна 3А
61 Величко Анастасія Віталіївна 3А
62 Власюк Денис Миколайович 3А
63 Євстифеєва Яна Олексіївна 3А
64 Єрмоліна Дарина Олександрівна 3А
65 Китороага Наталія Анатоліївна 3А
66 Коваль Микола Сергійович 3А
67 Лазів Аліна Сергіївна 3А
68 Милостивий Євген Олександрович 3А
69 Панченко Михайло Анатолійович 3А
70 Лукіна Христина Олегівна 3А
71 Рахубенко Ольга Геннадіївна 3А
72 Супрунець Артем Сергійович 3А
73 Токаренко Єгор Дмитрович 3А
74 Шеремет Руслан Михайлович 3А
75 Баліка Вадим Вадимович 3Б
76 Ботезату Анна володимирівна 3Б
77 Бохенко Єлизавета Олександрівна 3Б
78 Будак Владислав Сергійович 3Б
79 Буряк Вероніка Владиславівна 3Б
80 Григорян В»ячеслав Гарникович 3Б
81 Губогло Іван Іванович 3Б
82 Двойний Артем Сергійович 3Б
83 Демчко Максим Сергійович 3Б
84 Жуковська Каміла Андріївна 3Б
85 Коломієць Юлія Юріївна 3Б
86 Кузьміна Вікторія Миколаївна 3Б
87 Куліш Сергій Олександрович 3Б
88 Химера Денис Дмитрович 3Б
89 Хоменко Катерина Вадимівна 3Б
90 Шагова Яна Олексіївна 3Б
91 Ющенко Анастасія Сергіївна 3Б
92 Борова Вікторія Сергіївна 4А
93 Вовк Олександр Миколайович 4А
94 Горшкова Поліна Миколаївна 4А
95 Колісніченко Вікторія Вікторівна 4А
96 Коломойцева Лідія Сергіївна 4А
97 Кравченко Анна Сергіївна 4А
98 Ларков Андрій Ігорович 4А
99 Лошкул Уляна Сергіївна 4А
100 Лотюк Вікторія Миколаївна 4А
101 Напрієва Анна Володимирівна 4А
102 Ніколенко Денис Володимирович 4А
103 Погосян Гамлет Огенесович 4А
104 Титаренко Максим Михайлович 4А
105 Утянська Ольга Вікторівна 4А
106 Чернякевич Софія Олександрівна 4А
107 Шиков Віталій Віталійович 4А
108 Шпилюк Анна Василівна 4А
109 Щербаков Ілля Русланович 4А
110 Чертов Ілля Сергійович 4А
111 Кисіль Нікіта Ігорович 4А
112 Фокіна Поліна Юріївна 4А
113 Ягольник Альона Миколаївна 4А
114 Асадова Марина Тимурівна 4Б
115 Бенні Серафим Ілліч 4Б
116 Бузинюк Віталій Анатолійович 4Б
117 Гайдукевич Лілія Сергіївна 4Б
118 Геворкян Олександр Суренович 4Б
119 Іванов Данил Олексійович 4Б
120 Колісніченко Тетяна В»ячеславівна 4Б
121 Копіца Михайло Сергійович 4Б
122 Коржова Юлія Іллівна 4Б
123 Коліщук Павло Миколайович 4Б
124 Курило Вікторія Олегівна 4Б
125 Лисак Максим Сергійович 4Б
126 Мілєв Олег Ігорович 4Б
127 Микосянчик Павло Віталійович 4Б
128 Мунтяну Ольга Іванівна 4Б
129 Панич Денис Андрійович 4Б
130 Симирякіна Софія Андріївна 4Б
131 Сокирко Михайло Дмитрович 4Б
132 Фокін Давид Леванович Дитина-сирота
133 Муштренко Дмитро Віталійович Тимчасово переміщені із зони АТО, 9 кл.
134 Корсіков Володимир Юрійович Тимчасово переміщені із зони АТО, 5Б кл.
135 Чебану Марина Вадимівна Батьки перебували в зоні АТО, 5Б кл.
136 Маслєніков Мирослав Богданович Батьки перебували в зоні АТО, 7 кл.
137 Шкапоєд Вероніка Костянтинівна Батьки перебували в зоні АТО, 8 кл.
138 Гук Вікторія Михайлівна Батьки перебували в зоні АТО, 11 кл.
139 Казьмір Максим Анатолійович Дитина-інвалід, 5А кл.
140 Вовк Анна Володимирівна Дитина-інвалід, 7 кл.
141 Тицко Владислава Олександрівна Дитина-інвалід, 10 кл.
142 Пустовойт Світлана Василівна Дитина-інвалід, 10 кл.
143 Ющенко Артем Сергійович Дитина-інвалід, 10 кл.
144 Гаврильчак Аліна Вікторівна Постраждали від Чорнобильської аварії, 9 кл.
145 Пустовойт Олександр Васильович Малозабезпечена родина , 5А кл.
146 Величко Ольга Михайлівна Малозабезпечена родина , 8 кл.
147 Дабіжа Анастасія Радівна Малозабезпечена родина , 8 кл.
148 Кіріченко Діана Михайлівна Малозабезпечена родина , 9 кл.
149 Кіріченко Нікіта Михайлович Малозабезпечена родина , 9 кл.
150 Пустовойт Станіслав Васильович Малозабезпечена родина , 11 кл.
151 Ковальова Надія Михайлівна Багатодітна родина, 5А кл.
152 Топол Алевтина Петрівна Багатодітна родина, 5Б кл.
153 Копіца Роман Сергійович Багатодітна родина, 6 кл.
154 Напрієва Юлія Володимирівна Багатодітна родина, 6 кл.
155 Шеремет Анастасія Михайлівна Багатодітна родина, 6 кл.
156 Щербаков Микита Русланович Багатодітна родина, 6 кл.
157 Губогло Кирило Іванович Багатодітна родина, 6 кл.
158 Тонконожук Дар»я Сергіївна Багатодітна родина, 6 кл.
159 Сенишин Владислав Вікторович Багатодітна родина, 6 кл.
160 Шипіна Олена Миколаївна Багатодітна родина, 6 кл.
161 Бойченко Тетяна Віталіївна Багатодітна родина, 6 кл.
162 Мунтяну Сергій Іванович Багатодітна родина, 6 кл.
163 Мунтяну Марія Іванівна Багатодітна родина, 6 кл.
164 Плут Анастасія Сергіївна Багатодітна родина, 7 кл.
165 Аветісян Ілона Гаріківна Багатодітна родина, 7 кл.
166 Бохенко Сергій Сергійович Багатодітна родина, 8 кл.
167 Жуковська Яна Віталіївна Багатодітна родина, 9 кл.
168 Китороага Олександр Анатолійович Багатодітна родина, 9 кл.
169 Панчук Дмитро Олексійович Багатодітна родина, 9 кл.
170 Кіркан Вікторія Василівна Багатодітна родина,11кл.
171 Аветісян Едуард Гарікович Багатодітна родина,11кл.
172 Чупрій Тетяна Юріївна Сім»я в СЖО.
173 Долинська Ангеліна Миколаївна Сім»я в СЖО.
174 Ягольник Максим Миколайович Сім»я в СЖО.
175 Станілевич Катерина Підвіз, 6 кл.
176 Ягниченко Антон Підвіз, 6 кл.
177 Казарян Артур Підвіз, 6 кл.
178 Колісніченко Руслана Підвіз, 6 кл.
179 Літвінчук Кирил Підвіз, 6 кл.
180 Немець Вадим Підвіз, 6 кл.
181 Кіркан Любов Підвіз, 6 кл.
182 Єрмолін Кірілл Підвіз, 7 кл.
183 Гаврильчук Надія Підвіз, 8 кл.
184 Костиркін Денис Підвіз, 8 кл.
185 Артюхін Денис Підвіз, 9 кл.
186 Ботезату Наталія Підвіз, 9 кл.
187 Трофимчук Наталія Підвіз, 9 кл.
188 Химера Віталій Підвіз, 9 кл.
189 Юзін Олександр Підвіз, 9 кл.
190 Журавель Олександра Підвіз, 9 кл.
191 Столярова Єлизавета Підвіз, 9 кл.
192 Соколова Ірина Підвіз, 9 кл.
193 Бенько Юлія Підвіз, 10 кл.
194 Гарас Володимир Підвіз, 10 кл.
195 Гемер Анастасія Підвіз, 10 кл.
196 Колісніченко Ігор Підвіз, 11 кл.
197 Лукіна Вікторія Підвіз, 11 кл.

2. Надати пільги на безоплатне харчування на 2018 рік батькам, діти яких харчуються в
Рибаківському ЗЗСО I-III ст., з багатодітних сімей, дітям-сиротам, дітям, тимчасово
переселеним із зони АТО, дітям-інвалідам, дітям, батьки яких є учасниками бойових дій
в зоні АТО :


п/п П.І.Б Статус
1 Антоненко Артем Олександрович 1 кл.
2 Добрянська Ангеліна Миколаївна 1 кл.
3 Карачебан Ілля Михайлович 1 кл.
4 Кукулєску Олександр Ліліанович 1 кл.
5 Мелашенко Анастасія Сергіївна 1 кл.
6 Міненок Михайло Іванович 1 кл.
7 Ніколаєв Гліб Миколайович 1 кл.
8 Пігій Любов Володимирівна 1 кл.
9 Плігін Владислав Олександрович 1 кл.
10 Рожнова Діана Павлівна 1 кл.
11 Руденко Данило Віталійович 1 кл.
12 Соловйова Ірина Віталіївна 1 кл.
13 Суриков Олександр Олександрович 2 кл.
14 Кепін Євген Олександрович 2 кл.
15 Колєсніков Микола Петрович 2 кл.
16 Долганюк Анастасія 2 кл.
17 Михайлюченко Ліонела Володимирівна 2 кл.
18 Павловський Володимир Володимирович 2 кл.
19 Пащенко Софія Миколаївна 2 кл.
20 Перевізник Владислав Валерійович 2 кл.
21 Савчук Артем Олексійович 2 кл.
22 Ушкалова Анастасія Володимирівна 2 кл.
23 Щецак Дмитро Миколайович 2 кл.
24 Храпа Марія Олександрівна 2 кл.
25 Нікольчук Анастасія Андріївна 2 кл.
26 Андрєєв Богдан Євгенович 3 кл.
27 Вторніков Олег Євгенович 3 кл.
28 Гура Олександр Сергійович 3 кл.
29 Карпінець Анастасія Віталіївна 3 кл.
30 Колєснікова Надія Петрівна 3 кл.
31 Костиркін Максим Олексійович 3 кл.
32 Кукулеску Діана Ліліанівна 3 кл.
33 Кушнір Сергій Олександрович 3 кл.
34 Ленькова Соломія Михайлівна 3 кл.
35 Моцак Валерія Сергіївна 3 кл.
36 Плахтій Вероніка Миколаївна 3 кл.
37 Погребняк Ярослав Олександрович 3 кл.
38 Прокопчук Микита Ярославович 3 кл.
39 Снєгур Нікіта Олександрович 3 кл.
40 Стаднік Юлія Сергіївна 3 кл.
41 Стукан Денис Олександрович 3 кл.
42 Чернухіна Кароліна Олександрівна 3 кл.
43 Манькута Роман Сергійович 3 кл.
44 Дротенко Володимир Володимирович 4 кл.
45 Коржова Марія Сергіївна 4 кл.
46 Костиркін Костянтин Олександрович 4 кл.
47 Костікова Наталія Іванівна 4 кл.
48 Мисюк Максим Сергійович 4 кл.
49 Нікітіна Ілона Віталіївна 4 кл.
50 Москаленко Катерина Олексіївна 4 кл.
51 Постарніченко Ангеліна Вікторівна 4 кл.
52 Семенов Денис Сергійович 4 кл.
53 Толкачов Максим Сергійович 4 кл.
54 Топал Карина Віталіївна 4 кл.
55 Радашов Ярослав 4 кл.
56 Радашов Валентин 1 кл.
57 Васильєва Іванка 1 кл.
58 Гурський Олександр 1 кл.
59 Антон Анатолій 2 кл.
60 Роман Данило 4 кл.
61 Плотніченко Серафим 5 Малозабезпечені, багатодітна сім’я
62 Плотніченко Роман 7
63 Бондарчук Валерія 5 Багатодітна сім’я
64 Колесніков Олексій 5 Багатодітна сім’я
65 Соловйова Антоніна 5 постр. від авар. на Чорнобильській АЕС
66 Плут Тетяна 5 Підвозяться із с.Лугове
67 Барбанягра Діана 5 Підвозяться із с.Лугове
68 Шаповал Євген 5 Підвозяться із с.Лугове
69 Коржова Вікторія 5 Складні житлові умови
70 Роденко Дмитро 5 Складні житлові умови
71 Леньков Серафим 5 Малозабезпечений, багатодітна сім’я
72 Ленькова Софія 6 Малозабезпечена, багатодітна сім’я
73 Сухіна Максим 6 Складні житлові умови

74 Сухіна Микола 6
75 Снєгур Максим 6 Підвозяться із с.Лугове
76 Шаповал Олександр 6 Підвозяться із с.Лугове
77 Руденко Олександр 6 Підвозяться із с.Лугове
78 Феленюк Софія 6 Складні житлові умови
79 Добрянська Анастасія 7 Складні житлові умови
80 Пашнін Дмитро 7 Під опікою
81 Козлова Юлія 7 Складні житлові умови
82 Гримало Альона 7 Підвозяться із с.Лугове
83 Васильєва Ангеліна 7 Складні житлові умови
84 Костікова Вікторія 7 Складні житлові умови
85 Шевченко Тетяна 8 Багатодітна сім’я
86 Іванців Роман 8 Підвозяться із с.Лугове
87 Константінов Сергій 8 Підвозяться із с.Лугове
88 Руденко Вікторія 8 Підвозяться із с.Лугове
89 Лісовий Денис 8 Підвозяться із с.Лугове
90 Турко Ганна 9 Батько учасник АТО
91 Крісті Вадим 9 складні житлові умови
92 Редька Юлія 9 Малозабезпечена сім’я

93 Редька Ганна 11
94 Мисюк Софія 9 складні житлові умови
95 Козлов Вадим 9 Складні житлові умови
96 Косинська Катерина

9 Складні житлові умови
97 Кравченко Максим 9 Складні житлові умови
98 Іванов Геннадій 9 Підвозяться із с.Лугове
99 Брага Тетяна 10 Підвозяться із с.Лугове
100 Сосновський Іван 10 Підвозяться із с.Лугове
101 Мойсей Роман 10 Підвозяться із с.Лугове
102 Кравченко Юлія 10 Складні житлові умови
103 Стога Роман 8 Складні житлові умови
104 Бізікова Анна 7 Складні житлові умови
105 Плахтій Тетяна 5 Складні житлові умови

3. Надати пільги на безоплатне харчування на 2018 рік батькам, діти яких харчуються в
Новофедорівському ЗЗСО I-III ст., з багатодітних сімей, дітям-сиротам, дітям,
тимчасово переселеним із зони АТО, дітям-інвалідам, дітям, батьки яких є учасниками
бойових дій в зоні АТО :

№ п/п П.І.П. Статус
1 Акулібаба Кірілл Олександрович 1 кл.
2 Буц Анастасія Андріївна 1 кл.
3 Корованюк Ярослав Іванович 1 кл.
4 Максимчак Анастасія Анатоліївна 1 кл.
5 Марчук Володимир Іванович 1 кл.
6 Мінчинський Владислав Русланович 1 кл.
7 Охота Анна Андріївна 1 кл.
8 Покиньчереда Максим Олександрович 1 кл.
9 Полуніч Євгеній Артурович 1 кл.
10 Скороход Сергій Васильович 1 кл.
11 Скотник Олександр Сергійович 1 кл.
12 Трусобородкіна Єва Володимирівна 1 кл.
13 Хорощак Таїсія Сергіївна 1 кл.
14 Жуган Кіра Євгеніївна 1 кл.
15 Білоцька Діана Володимирівна 2 кл.
16 Брага Михайло Олександрович 2 кл.
17 Буркова Єлізавета Володимирівна 2 кл.
18 Гірчак Даніїл Андрійович 2 кл.
19 Дмитрієв Максим Григорович 2 кл.
20 Дубодєл Дмитро Сергійович 2 кл.
21 Кирилюк Артем Вікторович 2 кл.
22 Красножон Марія Сергіївна 2 кл.
23 Малиновський Максим Юрійович 2 кл.
24 Оліярник Анна Іванівна 2 кл.
25 Оліярник Діана Віталіївна 2 кл.
26 Охотніченко Олексій Володимирович 2 кл.
27 Пльохін Іван Сергійович 2 кл.
28 Посторонка Ксенія Денисівна 2 кл.
29 П’янковський Владислав Вадимович 2 кл.
30 Сергєєв Богдан Вікторович 2 кл.
31 Скотник Анна Миколаївна 2 кл.
32 Соловйова Вікторія Андріївна 2 кл.
33 Холенко Данило Віталійович 2 кл.
34 Гадус Данило Олегович 3 кл.
35 Вірич Віталій Євгенійович 3 кл.
36 Девішек Михайло Павлович 3 кл.
37 Дуплій Владислав Володимирович 3 кл.
38 Іванов Тимур Олександрович 3 кл.
39 Калюжна Аліна Олександрівна 3 кл.
40 Козій Єгор Євгенійович 3 кл.
41 Коломійчук Нікіта Олександрович 3 кл.
42 Корованюк Юлія Іванівна 3 кл.
43 Охотніченко Кирило Дмитрович 3 кл.
44 Петровська Любов Тарасівна 3 кл.
45 Полякова Владіслава Миколаївна 3 кл.
46 Посторонка Каріна Денисівна 3 кл.
47 Сероветнік Анна Дмитрівна 3 кл.
48 Сероветнік Віктор Дмитрович 3 кл.
49 Сероветнік Володимир Дмитрович 3 кл.
50 Соколова Дарина Ярославівна 3 кл.
51 Блащук Олександр Олександрович 4 кл.
52 Венцик Анастасія-Ангеліна Василівна 4 кл.
53 Губернаторов Роман Олександрович 4 кл.
54 Лозко Богдан Андрійович 4 кл.
55 Оліярник Сніжана Віталіївна 4 кл.
56 Пльохіна Ольга Євгенівна 4 кл.
57 Холенко Катерина Віталіївна 4 кл.
58 Холенко Марія Віталіївна 4 кл.
59 Соколов Олександр Ярославович 4 кл.
60 Горобчук Маргарита 4 кл.
61 Горобчук Андрій 4 кл.
62 Поляков Микита Миколайович (6 кл., сирота) Дитина-сирота, 6 кл.
63 Шелім Марина Іванівна(8 кл.) Позбавлені батьківського піклування, 8 кл.
64 Мак Яна Валентинівна (8 кл.) Позбавлені батьківського піклування, 8 кл.
65 Бенько Анастасія Валентинівна(9 кл.) Позбавлені батьківського піклування, 8 кл.
66 Бузов Роман Геннадійович (9 кл.) Позбавлені батьківського піклування, 8 кл.
67 Нечаєва Вікторія Ігорівна (10 кл.,сирота) Дитина-сирота, 10 кл.
68 Бузова Аліна Геннадіївна (11 кл) Позбавлені батьківського піклування, 8 кл.
69 Катрич Наталя Юріївна (11 кл) Позбавлені батьківського піклування, 8 кл.
70 Пацюк Анастасія Вячеславівна Малозабезпечена родина, 7 кл.
71 Буркова Вікторія Володимирівна Багатодітна родина, 6 кл.
72 Коломійчук Каріна Олександрівна Багатодітна родина, 6 кл.
73 Посторонка Анастасія Денисівна Багатодітна родина, 5 кл.
74 Дзундза Михайло Васильович Багатодітна родина, 7 кл.
75 Скотник Ольга Миколаївна Багатодітна родина, 7 кл.
76 Воронов Михайло Віталійович Багатодітна родина, 8 кл.
77 Холенко Дмитро Віталійович Багатодітна родина, 8 кл.
78 Кернична Світлана Станіславівна Багатодітна родина, 6 кл.
79 Холенко Анастасія Віталіївна Багатодітна родина, 11 кл.
80 Гадаєв Руслан Наріманович Багатодітна родина, 6 кл.
81 Мілянич Олександр Тимофійович Багатодітна родина, 7 кл.
82 Корованюк Олександр Іванович Багатодітна родина, 5 кл.
83 Холенко Анастасія Віталіївна Багатодітна родина, 11 кл.
84 Холенко Дмитро Віталійович Багатодітна родина, 8 кл.
85 Капралова Анастасія Сергіївна (8 кл.) Сім’я з СЖО
86 Агірова Анастасія Геннадіївна (5кл.) Сім’я з СЖО
87 Соколов Дмитро В’ячеславович
(6 кл.) Сім’я з СЖО

4. Надати пільги на безоплатне харчування на 2018 рік батькам, діти яких харчуються в
Українському ЗЗСО I-III ст., з багатодітних сімей, дітям-сиротам, дітям, тимчасово
переселеним із зони АТО, дітям-інвалідам, дітям, батьки яких є учасниками бойових дій
в зоні АТО:

№ п/п П.І.П. Статус
1 Скринський Микола Валентинович Дитина постраждала внаслідок Чорнобильської трагедії
2 Новиков Роман Олексійович дитина учасника АТО
3 Штейникова Катерина Володимирівна дитина учасника АТО
4 Школіна Єлизавета Сергіївна Дитина-інвалід
5 Герега Марина Олександрівна Дитина-сирота
6 Сидорчук Олександр Сергійович Малозабезпечена родина
7 Сидорчук Катерина Сергіївна Малозабезпечена родина
8 Сусліков Віктор Олексійович Малозабезпечена родина
9 Сусліков Михайло Олексійович Малозабезпечена родина
10 Сусліков Павло Олексійович Малозабезпечена родина
11 Суслікова Світлана Олексійович Малозабезпечена родина
12 Сусліков Федір Олексійович Малозабезпечена родина
13 Дяченко Ігор Олександрович
Багатодітна родина
14 Дяченко Данило Олександрович Багатодітна родина
15 Приходько Максим Петрович Багатодітна родина
16 Приходько Олександр Петрович Багатодітна родина
17 Самойлова Ольга Анатоліївна Багатодітна родина
18 Сербенюк Дмитро Миколайович Багатодітна родина
19 Сербенюк Артур Миколайович Багатодітна родина
20 Ступаченко Сергій Віталійович Багатодітна родина
21 Ступаченко Яна Віталіївна Багатодітна родина
22 Шевардова Анна Степанівна Багатодітна родина
23 Шевардова Катерина Степанівна Багатодітна родина
24 Агапова Валентина Василівна Дитина на підвозі
25 Агапова Дар’я Василівна Дитина на підвозі
26 Бараболя Марія Анатоліївна Дитина на підвозі
27 Загороднюк Валерія Василівна Дитина на підвозі
28 Загороднюк Пелагея Василівна Дитина на підвозі
29 Сомов Давид Володимирович Дитина на підвозі
30 Школін Єгор Сергійович Дитина на підвозі
31 Бараболя Руслан Юрійович 1 кл.
32 Душко Вікторія Олегівна 1 кл.
33 Душко Микола Сергійович 1 кл.
34 Іванов Дмитро Євгенійович 1 кл.
35 Кравчук Артем Олександрович 1 кл.
36 Василець Вадим Русланович 2 кл.
37 Вороніна Поліна Денисівна 2 кл.
38 Павлюк Уляна Василівна 2 кл.
39 Руссу Олександр Андрійович 2 кл.
40 Чоботар Микита Ігорович 2 кл.
41 Мітін Данило Вікторович 3 кл.
42 Петриченко Дар’я Станіславівна 3 кл.
43 Скоробагатов Владислав Євгенійович 3 кл.
44 Школін Олександр Миколайович 3 кл.
45 Желєзогло Маргарита Петрівна 4 кл.
46 Кудрявцев Ростислав Андрійович 4 кл.
47 Петков Дмитро Геннадійович 4 кл.
48 Потриваєв Артем Валерійович 4 кл.
49 Фесенко Георгій Вікторович 4 кл.

5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісіі
Коблівської сільської ради з питань, бюджету, фінансів та планування соціально- економічного розвитку, з питань освіти, фізичного виховання, культури, охорони здоров’я та соціальної політики.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 13 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про внесення змін до сільського
бюджету Коблівської сільської ради
на 2017 рік

Відповідно пункту 23 частини 1статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні ”, пункту 7 статті 78 Бюджетного кодексу України , протоколу засідання спільних комісій від 21.12.2017 року сільська рада
ВИРІШИЛА:

1. Внести зміни у доходну частину загального фонду сільського бюджету:
1.1. Збільшити доходну частину:
по КД 41034200 „ Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам”- 95,600 тис. грн.
по КД 41035000 « Інші субвенції» -37,000 тис. грн.

2. Внести зміни у видаткову частину загального фонду сільського бюджету:
2.1. Збільшити видатки за рахунок надходжень:
Відділу культури, туризму, освіти, молоді ,спорту та охорони здоров»я
КПКВК 0111020 „ Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами ( в т.ч. школою-дитячим садком,інтернатом при школі),спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами ”
— КЕКВ 2210- 5,000 тис. грн.
-КПКВК 0118390 -„ Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам ”- 95,600 тис. грн .
— КЕКВ 2620 — 95,600 тис. грн.
2.2. Здiйснити перерозподiл запланованих асигнувань:
2.2.1.Зменшити асигнування:
КПКВК 0116060 „ Благоустрій міст , сіл, селищ ”
— КЕКВ 2210 — 8,880 тис. грн.
КПКВК 0117010 „ Місцева пожежна охорона ”
— КЕКВ 2240 – 1,900 тис. грн.
— КЕКВ 2273 – 1,600 тис. грн.
2.2.2.Збільшити асигнування:
КПКВК 0110170 „ Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад ”
— КЕКВ 2210 – 6,160 тис. грн.
— КЕКВ 2240 – 2,720 тис. грн.
КПКВК 0117010 „ Місцева пожежна охорона ”
— КЕКВ 2210 – 3,500 тис. грн.

3. Внести зміни у видаткову частину спеціального фонду сільського бюджету
3.1. Збільшити видатки за рахунок передачі коштів із загального фонду до спеціального фонду :
Відділу культури, туризму, освіти, молоді ,спорту та охорони здоров»я
КПКВК 0111020 „ Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами ( в т.ч. школою-дитячим садком,інтернатом при школі),спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами ”
— КЕКВ 3110- 20,000 тис. грн.
КПКВК 0116310 –„ Реалізація заходів щодо інвестиційного розвитку території ”
— КЕКВ 3142 – 12,000 тис. грн.

4. Затвердити уточнений перелік об’єктів, які будуть фінансуватися за кошти сільського бюджету розвитку (додаток № 4).

5. Затвердити уточнений перелік коштів на реалізацію регіональних галузевих програм на загальну суму 27387,682 грн., в тому числі видатки загального фонду бюджету на реалізацію регіональних галузевих програм в сумі 12800,423 тис.грн. видатки спеціального фонду бюджету в сумі 14587,259 грн. (додаток № 5).

6. Затвердити уточнений обсяг доходної частини загального фонду в сумі 55591,314 тис. грн., по спеціальному фонду в сумі 5140,137 тис.грн., в т.ч. бюджет розвитку 4209,210 грн. (додаток № 1).

7. Затвердити уточнений обсяг видатків загального фонду сiльського бюджету в сумі 56785,379 тис. грн., спеціального фонду в сумі 15251,704 тис. грн., в т.ч. бюджет розвитку 12687,418 тис. грн. (додаток № 3).

8. Затвердити загальний фонд місцевого бюджету з дефіцитом у сумі 1194,025 тис. грн., джерелом покриття якого визначити:
— залучення вільного залишку бюджетних коштів на початок року(БКФБ 208100 ) у сумі 8922,815тис. грн. (додаток № 2);
— кошти що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду(БКФБ 208400) 7728,790 тис. грн.

9. Затвердити спеціальний фонд місцевого бюджету з дефіцитом у сумі 10111,567 тис. грн., джерелом покриття якого визначити :
— залучення залишку бюджетних коштів на початок року ( БКФБ 208100) в сумі 2382,777 тис. грн.
— кошти що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду(БКФБ 208400) 7728,790 тис. грн.

10. Додатки 1 — 5 до цього рішення є його невід’ємною частиною.

11. Контроль виконанням даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку.

Сільський голова В.М. Панич

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до рiшення № 13 вiд 22.12.2017 року «Про внесення змін до сільського бюджету Коблівської сільської ради на 2017 рік»

Відповідно до п. 23 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, п.7 ст.78 Бюджетного кодексу України, враховуючи вільний залишок на рахунках загального та спеціального фонду та необхідність вирішення окремих питань забезпечення життєдіяльності населених пунктiв сiльськоi ради, пропонується внести зміни до бюджету, в т. ч:
Внести зміни у доходну частину загального фонду сільського бюджету:
Збільшити доходну частину:
по КД 41034200 „ Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам”- 95,600 тис. грн.
по КД 41035000 « Інші субвенції» -37,000 тис. грн.
Внести зміни у видаткову частину загального фонду сільського бюджету:
Збільшити видатки за рахунок надходжень :
Відділу культури, туризму, освіти, молоді ,спорту та охорони здоров»я
КПКВК 0111020 „ Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами ( в т.ч. школою-дитячим садком,інтернатом при школі),спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами ”
— КЕКВ 2210- 5,000 тис. грн. — придбання посуду
-КПКВК 0118390 -„ Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам ”- 95,600 тис. грн .
— КЕКВ 2620 — 95,600 тис. грн. — на придбання ліків
2.2. Здiйснити перерозподiл запланованих асигнувань:
2.2.1.Зменшити асигнування:
КПКВК 0116060 „ Благоустрій міст , сіл, селищ ”
— КЕКВ 2210 — 8,880 тис. грн.
КПКВК 0117010 „ Місцева пожежна охорона ”
— КЕКВ 2240 – 1,900 тис. грн.
— КЕКВ 2273 – 1,600 тис. грн.
2.2.2.Збільшити асигнування:
КПКВК 0110170 „ Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад ”
— КЕКВ 2210 – 6,160 тис. грн. –запчастини для авто,канцтовари
— КЕКВ 2240 – 2,720 тис. грн. –техогляд автомобілів
КПКВК 0117010 „ Місцева пожежна охорона ”
— КЕКВ 2210 – 3,500 тис. грн. — придбання електролічильника

3. Внести зміни у видаткову частину спеціального фонду сільського бюджету
3.1. Збільшити видатки за рахунок передачі коштів із загального фонду до спеціального фонду :
Відділу культури, туризму, освіти, молоді ,спорту та охорони здоров»я
КПКВК 0111020 „ Надання загальної середньої освіти загальноосвітніми навчальними закладами ( в т.ч. школою-дитячим садком,інтернатом при школі),спеціалізованими школами, ліцеями, гімназіями, колегіумами ”
— КЕКВ 3110- 20,000 тис. грн. – придбання комп»ютерів
КПКВК 0116310 –„ Реалізація заходів щодо інвестиційного розвитку території ”
— КЕКВ 3142 – 12,000 тис. грн.-реконструкція футбольного поля зі штучним покриттям по вул.Шкільна,4 у с.Коблево Березанського району Миколаївської області

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 14 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про організацію цивільного захисту
на території Коблівської об’єднаної
територіальної громади

Відповідно до статті 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, пункту 2 статті 19 Кодексу цивільного захисту України, з метою реалізації заходів цивільного захисту, визначення складу органів управління та сил цивільного захисту, планування їх діяльності щодо ефективного захисту населення і територій у разі загрози виникнення або при виникненні надзвичайних ситуацій, порядку виконання завдань з організації взаємодії між органами управління та силами цивільного захисту, протоколу засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Створити Коблівську ланку об’єднаної територіальної громади, як складову частину територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Миколаївської області, у межах підпорядкованої адміністративно-територіальної одиниці.

2. Визначити, що основною метою організації цивільного захисту в Коблівській об’єднаній територіальній громаді є забезпечення захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.

3. Завданнями Коблівської ланки об’єднаної територіальної громади територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту Миколаївської області є:
-забезпечення готовності органів управління цивільного захисту, підпорядкованих їм сил і засобів до дій, спрямованих на запобігання і реагування на надзвичайні ситуації;
-планування заходів цивільного захисту;
-забезпечення реалізації заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій;
-розроблення та забезпечення реалізації програм та планів заходів у сфері

цивільного захисту, зокрема спрямованих на захист населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, забезпечення пожежної та техногенної безпеки;
-навчання населення щодо поведінки та дій у разі виникнення надзвичайної ситуації;
-опрацювання інформації про надзвичайні ситуації, видання інформаційних матеріалів з питань захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій;
-прогнозування і оцінка соціально-економічних наслідків надзвичайних ситуацій, визначення на основі прогнозу потреби в силах, засобах, матеріальних та фінансових ресурсах;
-створення, збереження і раціональне використання резерву матеріальних та фінансових ресурсів, необхідних для запобігання і реагування на надзвичайні ситуації;
-оповіщення населення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій;
-своєчасне та достовірне інформування про фактичну обстановку і вжиті заходи;
-захист населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій;
-гасіння пожеж;
-проведення рятувальних та інших невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, організація життєзабезпечення постраждалого населення;
-ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій;
-мінімізація можливих наслідків надзвичайних ситуацій у разі їх виникнення;
-здійснення заходів щодо соціального захисту постраждалого населення;
-організація і проведення підготовки керівного складу та фахівців Коблівської ланки
об’єднаної територіальної громади, суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів цивільного захисту;
-здійснення заходів щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту для укриття населення, визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту;
-забезпечення сталого функціонування суб’єктів господарювання і територій в особливий період;
-реалізація визначених законом прав у сфері захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій, зокрема осіб (чи їх сімей), що брали безпосередню участь у ліквідації цих ситуацій;
-інші завдання, визначені законом.

4. Визначити структуру органів управління та сил цивільного захисту Коблівської об’єднаної територіальної громади у складі:
4.1. Безпосереднє керівництво діяльністю об’єднаної територіальної громади з реалізації повноважень у сфері цивільного захисту здійснює сільський голова.
4.2. Постійно діючими органами управління цивільного захисту, до повноважень яких належать питання організації та здійснення заходів

цивільного захисту, є виконавчий комітет сільської ради об’єднаної територіальної громади та фахівець (посадова особа) з питань цивільного захисту.
4.3. Для координації діяльності органів та посадових осіб об’єднаної територіальної громади, пов’язаної з техногенно-екологічною безпекою, захистом населення і територій, запобіганням і реагуванням на надзвичайні ситуації утворити Комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій об’єднаної територіальної громади (далі — Комісія з питань ТЕБ і НС).
Визначити, що головою Комісії з питань ТЕБ і НС є за посадою сільський голова об’єднаної територіальної громади.
Забезпечення підготовки, скликання та проведення засідань, а також контролю за виконанням рішень Комісії з питань ТЕБ і НС, виконання функцій робочого органу цієї комісії покласти на фахівця (посадову особу) з питань цивільного захисту
4.4. З метою виконання завдань щодо проведення робіт та вжиття заходів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям, захисту населення і територій від них,проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, гасіння пожеж, проведення робіт щодо життєзабезпечення постраждалих, надання екстреної медичної допомоги постраждалим у районі надзвичайної ситуації визначити сили цивільного захисту Коблівської ланки об’єднаної територіальної громади.
4.5. Для безпосереднього управління аварійно-рятувальними та іншими невідкладними роботами у разі виконання надзвичайної ситуації об’єктового рівня керівником робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації визначити заступника голови об’єднаної територіальної громади.
4.6. Для планування, підготовки та проведення заходів евакуації утворити Комісію з питань евакуації Коблівської ланки об’єднаної територіальної громади.
Встановити, що Комісія з питань евакуації відповідає за планування евакуації, підготовку населення до здійснення заходів з евакуації, підготовку органів з евакуації до виконання завдань, здійснення контролю за підготовкою проведення евакуації, приймання і розміщення евакуйованого населення, тварин, матеріальних і культурних цінностей.
Визначити, що головою Комісії з питань евакуації є за посадою заступник голови Коблівської об’єднаної територіальної громади.

5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань комунальної власності, інфраструктури, транспорту та житлово-комунального господарства.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 15 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження Положення про
Коблівську ланку об’єднаної територіальної
громади територіальної підсистеми
єдиної державної системи цивільного захисту

Відповідно до статей 25, 26 Закону України “Про місцеве самовря-дування в Україні”, до пунктів 3, 4 статті 10, статті 19 Кодексу цивільного захисту України, Положення про єдину державну систему цивільного захисту (постанова Кабінету Міністрів України від 09.01.2014 № 11), з метою реалізації заходів цивільного захисту, визначення складу органів управління та сил цивільного захисту, планування їх діяльності щодо ефективного захисту населення і територій у разі загрози виникнення або при виникненні надзвичайних ситуацій, порядку виконання завдань з організації взаємодії між органами управління та силами цивільного захисту, простоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Положення про Коблівську ланку об’єднаної територіальної громади територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, що додається.

2. Структурним підрозділам Коблівської сільської ради об’єднаної територі-альної громади та підпорядкованим комунальним підприємствам (установам) забезпечити реалізацію Положення, затвердженого цим рішенням.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань комунальної власності, інфраструктури, транспорту та житлово-комунального господарства

Сільський голова В.М. Панич
Додаток до рішення № 15
ХХ сесії Коблівської
сільської ради 8 скликання
від 22.12.2017 року

ПОЛОЖЕННЯ
про Коблівську ланку об’єднаної територіальної громади
територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту

1. Загальна частина.
1.1. Положення про Коблівську ланку об’єднаної територіальної громади територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту (далі – Ланка ОТГ) регулює питання здійснення заходів цивільного захисту в об’єднаній територіальній громаді, визначає склад органів управління та сил цивільного захисту, планування діяльності Ланки ОТГ, порядок виконання нею завдань та організації взаємодії.
1.2. Основною метою створення і функціонування Ланки ОТГ територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту (далі – ЄДС ЦЗ) є здійснення заходів щодо захисту населення і територій об’єднаної територіальної громади від надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період.
1.3. Ланка ОТГ територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ виконує завдання, які визначені Кодексом цивільного захисту України, постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2014 № 11 “Про затвердження Положення про ЄДСЦЗ” та цим Положенням.

2. Керівництво та загальна структура Коблівської Ланки ОТГ.
2.1. Керівництво Коблівської Ланки ОТГ здійснює голова об’єднаної територіальної громади.
2.3. Ланка ОТГ створюється з метою здійснення заходів щодо захисту населення і території об’єднаної територіальної громади від надзвичайних ситуацій у мирний час та
в особливий період.

3. Органи управління та сили цивільного захисту.
3.1. У складі Ланки ОТГ функціонують постійно діючі органи управління цивільного захисту, координаційні органи, сили цивільного захисту Ланки ОТГ.
3.2. Постійно діючими органами управління цивільного захисту, до повноважень яких належать питання організації та здійснення заходів цивільного захисту, є виконавчий комітет сільської ради об’єднаної територіальної громади.
3.3. Координаційними органами є комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій при виконавчому комітеті сільської ради об’єднаної територіальної громади. Діяльність зазначеної комісії проводиться відповідно до положень про них.
Для координації робіт з ліквідації наслідків конкретної надзвичайної ситуації, у разі потреби, створюються спеціальні комісії з ліквідації
надзвичайної ситуації, діяльність яких проводиться відповідно до Положень про такі комісії.
3.4. Для забезпечення діяльності у режимі повсякденного функціонування органами управління та силами цивільного захисту, координації їх дій, здійснення цілодобового чергування та забезпечення функціонування системи збору, оброблення, узагальнення та аналізу інформації про обстановку в районах виникнення надзвичайних ситуацій функціонують оперативно-чергові (чергові, диспетчерські) служби підрозділів територіальних органів центральних органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій усіх форм власності (у разі їх створення).
3.5. До складу сил цивільного захисту Ланки ОТГ входять комунальні, об’єктові аварійно-рятувальні служби та аварійно-рятувальні служби громадських організацій; об’єктові та територіальні формування цивільного захисту; об’єктові та територіальні спеціалізовані служби цивільного захисту; місцева пожежно-рятувальна частина; добровільні формування цивільного захисту (у разі створення, оформлюється у вигляді додатка до Положення про Ланку ОТГ).

4. Режими функціонування.
4.1.Залежно від масштабу і особливостей надзвичайної ситуації, що прогнозується або виникла, на території об’єднаної територіальної громади встановлюється один із таких режимів функціонування Ланки ОТГ:
повсякденного функціонування;
підвищеної готовності;
надзвичайної ситуації;
надзвичайного стану.
4.2. В умовах нормальної виробничо-промислової, радіаційної, хімічної, сейсмічної, гідрогеологічної, гідрометеорологічної, техногенної та пожежної обстановки та за відсутності епідемій, епізоотій, епіфітотій Ланка ОТГ функціонує в режимі повсякденного функціонування.
4.3. Основними завданнями, що виконуються Ланкою ОТГ у режимі повсякденного функціонування, є:
забезпечення спостереження, гідрометеорологічного прогнозування, здійснення контролю за станом навколишнього природного середовища та небезпечних процесів, що можуть призвести до виникнення надзвичайних ситуацій на потенційно небезпечних об’єктах, об’єктах підвищеної небезпеки і прилеглих до них територіях, а також на територіях, на яких існує загроза виникнення геологічних та гідрогеологічних явищ і процесів;
забезпечення здійснення планування заходів цивільного захисту;
здійснення цілодобового чергування пожежно-рятувальних підрозділів (у разі створення);
розроблення і виконання цільових та науково-технічних програм запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і зменшення можливих втрат;
здійснення планових заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, забезпечення безпеки та захисту населення і територій від таких ситуацій, а також заходів щодо підготовки до дій за призначенням органів управління та сил цивільного захисту;
забезпечення готовності органів управління та сил цивільного захисту до дій за призначенням;
організація підготовки фахівців цивільного захисту, підготовка керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів щодо цивільного захисту, навчання населення діям у разі виникнення надзвичайних ситуацій;
створення і поновлення матеріальних резервів для запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, ліквідації їх наслідків;
організація та проведення моніторингу надзвичайних ситуацій, визначення ризиків їх виникнення;
підтримання у готовності автоматизованих систем централізованого оповіщення про загрозу або виникнення надзвичайних ситуацій (у разі наявності).
4.4. Підставами для тимчасового введення в межах об’єднаної територіальної громади для Ланки ОТГ режиму підвищеної готовності є загроза виникнення надзвичайної ситуації.
4.5. Основними завданнями, що виконуються Ланкою ОТГ у режимі підвищеної готовності, є:
здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту, а також населення про загрозу виникнення надзвичайної ситуації та інформування його про дії у можливій зоні надзвичайної ситуації;
здійснення заходів щодо виявлення причин погіршення обстановки та підготовки пропозицій щодо її нормалізації;
посилення спостереження та контролю за гідрометеорологічною обстановкою, ситуацією на потенційно небезпечних об’єктах, території об’єкта підвищеної небезпеки та/або за його межами, території, на якій існує загроза виникнення геологічних та гідрогеологічних явищ і процесів, а також здійснення постійного прогнозування можливості виникнення надзвичайних ситуацій та їх масштабів;
уточнення (у разі потреби) планів реагування на надзвичайні ситуації, здійснення заходів щодо запобігання їх виникненню;
уточнення та здійснення заходів щодо захисту населення і територій від можливих надзвичайних ситуацій;
приведення у готовність наявних сил і засобів цивільного захисту, залучення у разі потреби додаткових сил і засобів.
4.6. Підставами для тимчасового введення в межах об’єднаної територіальної громади для Ланки ОТГ режиму надзвичайної ситуації є виникнення надзвичайної ситуації.
4.7. Основними завданнями, що виконуються територіальною підсистемою у режимі надзвичайної ситуації, є:
введення в дію планів реагування на надзвичайні ситуації;
здійснення оповіщення органів управління та сил цивільного захисту, а також населення про виникнення надзвичайної ситуації та інформування його про дії в умовах такої ситуації;
призначення керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації та утворення у разі потреби спеціальної комісії з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації;
визначення зони надзвичайної ситуації;
здійснення постійного прогнозування зони можливого поширення надзвичайної ситуації та масштабів можливих наслідків;
організація робіт з локалізації і ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, залучення для цього необхідних сил і засобів;
організація та здійснення заходів щодо життєзабезпечення постраждалого населення;
організація та здійснення (у разі потреби) евакуаційних заходів;
організація і здійснення радіаційного, хімічного, біологічного, інженерного та медичного захисту населення і територій від наслідків надзвичайної ситуації;
здійснення безперервного контролю за розвитком надзвичайної ситуації та обстановкою на аварійних об’єктах і прилеглих до них територіях;
інформування органів управління цивільного захисту та населення про розвиток надзвичайної ситуації та заходи, що здійснюються.
4.8. Режим підвищеної готовності та режим надзвичайної ситуації вводиться розпорядженням голови ОТГ.
У період дії надзвичайного стану, в разі його введення, Ланка ОТГ функціонує відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України та з урахуванням особливостей, що визначаються згідно із Законом України «Про правовий режим надзвичайного стану» та іншими нормативно-правовими актами України.
В особливий період Ланка ОТГ функціонує відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України та з урахуванням особливостей, що визначаються згідно із Законами України «Про правовий режим воєнного стану», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також іншими нормативно-правовими актами України.

5. Планування діяльності Ланки ОТГ.
5.1. Для організації діяльності Ланки ОТГ розпорядженням голови затверджується план основних заходів цивільного захисту на рік.
5.2. Для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій підрозділом з питань цивільного захисту ради об’єднаної територіальної громади у взаємодії з іншими структурними підрозділами ради об’єднаної територіальної громади розробляються плани реагування на надзвичайні ситуації.
5.3.Функціонування ланки ОТГ в особливий період здійснюється відповідно до планів цивільного захисту на особливий період.
5.4. З метою організації заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на об’єктах підвищеної небезпеки розробляються плани локалізації і ліквідації наслідків аварій на таких об’єктах.
5.5. З метою організації взаємодії між органами управління та силами цивільного захисту Ланки ОТГ під час ліквідації наслідків конкретних надзвичайних ситуацій зазначеними органами управління та силами цивільного захисту відпрацьовуються плани такої взаємодії.
5.6. Організаційно-методичне керівництво плануванням діяльності Ланки ОТГ здійснюється територіальним органом ДСНС України у Миколаївській області та управлінням з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації.

6.Моніторинг і прогнозування надзвичайних ситуацій.
6.1. З метою забезпечення здійснення заходів у Ланці ОТГ щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій проводиться постійний моніторинг і прогнозування таких ситуацій.
6.2. В об’єднаній територіальній громаді функціонує мережа спостережного і лабораторного контролю, яка створена на базі лабораторій об’єктових та відомчих закладів, розташованих на території об’єднаної територіальної громади.

7. Оповіщення та інформування про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій.
7.1. Оповіщення та інформування про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій здійснюється органами місцевої влади, керівниками об’єктів господарської діяльності.
7.2. Оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій полягає у своєчасному доведенні відповідної інформації до органів управління цивільного захисту, сил цивільного захисту, суб’єктів господарювання, що належать до Ланки ОТГ, та населення і забезпечується шляхом використання автоматизованої системи оповіщення цивільного захисту, локальних та об’єктових систем оповіщення.
7.3. Посадова особа (підрозділ) з питань цивільного захисту забезпечує збір та аналіз інформації про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій, розвиток, хід ліквідації їх наслідків та надання населенню через засоби масової інформації оперативної інформації щодо захисту від надзвичайних ситуацій.

8. Реагування на надзвичайні ситуації та ліквідація їх наслідків.
8.1. Для координації робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, залучення сил та засобів цивільного захисту Ланки ОТГ та функціональних підсистем ЄДСЦЗ створюється комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. У разі потреби рішенням виконавчого комітету ради ОТГ утворюється спеціальна комісія з ліквідації надзвичайних ситуацій.
8.2. Керівництво проведенням аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та управління силами цивільного захисту, що залучаються до таких робіт, здійснює керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
Для безпосередньої організації і координації аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації утворюється штаб з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, який є робочим органом керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Рішення про утворення та ліквідацію такого штабу, його склад, приймає керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
8.3. Залучення сил цивільного захисту до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій здійснюється згідно з планами реагування на надзвичайні ситуації, планами локалізації і ліквідації наслідків аварії на об’єктах підвищеної небезпеки, а також планами залучення сил та засобів на гасіння пожеж.
8.4. До робіт із запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків можуть залучатися на добровільних або договірних засадах громадські об’єднання (добровільні формування цивільного захисту) за наявності в учасників, які залучаються до таких робіт, відповідного рівня підготовки у порядку, визначеному керівництвом такого об’єднання або керівником робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
8.5. Сили цивільного захисту, крім добровільних формувань цивільного захисту, укомплектовуються персоналом (кадрами) та забезпечуються засобами цивільного захисту з урахуванням необхідності проведення робіт в автономному режимі протягом не менше трьох діб за рахунок суб’єктів господарювання об’єднаної територіальної громади, які їх створюють.

9. Взаємодія органів управління та сил цивільного захисту.
9.1. 3 метою своєчасного запобігання і ефективного реагування на надзвичайні ситуації у Ланці ОТГ організовується взаємодія з питань:
визначення органів управління, складу та кількості сил і засобів цивільного захисту, які залучаються до ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
погодження порядку здійснення спільних дій сил цивільного захисту під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій з визначенням основних завдань, місця, часу і способів їх виконання;
організації управління спільними діями органів управління та сил цивільного захисту під час виконання завдань за призначенням;
всебічного забезпечення спільних заходів, що здійснюватимуться органами управління та підпорядкованими їм силами цивільного захисту, в тому числі взаємного надання допомоги транспортними, інженерними, матеріальними, технічними та іншими засобами.
9.2. Залежно від обставин, масштабу, характеру та можливого розвитку надзвичайної ситуації взаємодія організовується між виконавчими органами міської (селищної, сільської) ради, їх силами цивільного захисту, а також суб’єктами господарювання.
9.3. З метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, мінімізації їх можливих наслідків, організації узгодженого реагування сил цивільного захисту на небезпечні події та надзвичайні ситуації з оперативно-черговою службою обласної державної адміністрації, оперативно-черговими (черговими, диспетчерськими) службами органів виконавчої влади всіх рівнів, підприємств, установ та організацій усіх форм власності (у разі їх створення), оперативно-координаційним центром територіального органу ДСНС України у Миколаївській області організовується обмін інформацією про загрозу виникнення або виникнення надзвичайної ситуації та хід ліквідації її наслідків у сфері відповідальності відповідної чергової служби.

10. Забезпечення фінансування Ланки ОТГ.
10.1. Забезпечення фінансування Ланки ОТГ здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, а також коштів суб’єктів господарювання та інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
10.2. Фінансування робіт із запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Проект

СТРУКТУРА
Коблівської Ланки ОТГ
територіальної підсистеми єдиної державної системи ЦЗ

Голова ОТГ

ЗС ЦЗ Виконавчий
комітет ОТГ Добровільні формування ЦЗ
Місцевий
матеріальний
резерв
Спеціальні служби ЦЗ ОТГ
Комісія з питань ТЕБ та НС
Комісія з питань евакуації
Спеціальна комісія з НС
Керівник робіт із ліквідації НС
Штаб із ліквідації НС
(при виникнення НС) АРС громадських організацій
АРС комунальні у селах
Територіальні формування ЦЗ

Посадова особа з питань ЦЗ

Старости сіл

Суб’єкти господарювання

Скорочення: ЗС ЦЗ — захисні споруди цивільного захисту
АРС – аварійно-рятувальні служби

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 16 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про утворення комісії з питань
техногенно-екологічної безпеки
і надзвичайних ситуацій

Відповідно статті 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кодексу цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 409 «Про затвердження Типового положення про регіональну та місцеву комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій», з метою ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, координації дій органів управління та сил Коблівської ланки об’єднаної територіальної громади територіальної підсистеми єдиної системи цивільного захисту у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Утворити комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій.

2. Затвердити Положення про комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (додаток № 1).

3. Затвердити посадовий склад комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (додаток № 2).

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань комунальної власності, інфраструктури, транспорту та житлово-комунального господарства.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток № 1 до рішення № 16
ХХ сесії Коблівської
сільської ради 8 скликання
від 22.12.2017 року
ПОЛОЖЕННЯ
про комісію з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних
ситуацій Коблівської об’єднаної територіальної громади

1. Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій об’єднаної територіальної громади (далі – Комісія) є постійно діючим органом, який утворюється Коблівською сільською радою об’єднаної територіальної громади для координації діяльності місцевого органу влади, підприємств, установ та організацій, пов’язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них.

2. Комісія у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, а також указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, рішеннями Державної, регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій та цим Положенням.

3. Основними завданнями Комісії на території об’єднаної територіальної громади є:
1) координація діяльності, пов’язаної із:
-функціонуванням ланки об’єднаної територіальної громади територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту (далі – Ланка ОТГ);
-здійсненням оповіщення органів управління та сил цивільного захисту, а також населення про виникнення надзвичайної ситуації та інформування його про дії в умовах такої ситуації;
-залученням сил цивільного захисту до проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, надання гуманітарної допомоги;
-забезпеченням реалізації вимог техногенної та пожежної безпеки;
-навчанням населення діям у надзвичайній ситуації;
-визначенням меж зони надзвичайної ситуації;
-здійсненням постійного прогнозування зони можливого поширення надзвичайної ситуації та масштабів можливих наслідків;
-організацією робіт із локалізації і ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, залучення для цього необхідних сил і засобів;
2) організацією та здійсненням:
-заходів щодо життєзабезпечення населення, що постраждало внаслідок надзвичайної ситуації;
-заходів з евакуації (у разі потреби);
-радіаційного, хімічного, біологічного та медичного захисту населення і територій від наслідків надзвичайної ситуації;
-вжиттям заходів до забезпечення готовності Ланки ОТГ територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту (далі – ЄДС ЦЗ) до дій в умовах надзвичайної ситуації та в особливий період;
-здійсненням безперервного контролю за розвитком надзвичайної ситуації та обстановкою на аварійних об’єктах і прилеглих до них територіях;
-інформуванням органів управління цивільного захисту та населення про розвиток надзвичайної ситуації та заходи, що здійснюються;
3) забезпеченням:
-живучості об’єктів економіки та державного управління під час реагування на надзвичайну ситуацію;
-стабільного функціонування об’єктів життєдіяльності під час виникнення надзвичайної ситуації, злагодженої роботи підприємств, установ та організацій для забезпечення сталої і безперебійної роботи об’єктів;
-безпеки та сталої роботи транспортної інфраструктури, послуг поштового зв’язку та всіх видів електричного зв’язку;
-санітарного та епідемічного благополуччя населення;
-організацією та керівництвом за проведенням робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій місцевого рівня;
-встановленням кількісних та якісних показників виведення з ладу транспортних засобів, промислових, громадських і житлових будинків та споруд, комунальних і енергетичних мереж, засобів зв’язку, магістральних газо-, водо- або інших трубопроводів, мостів, шляхопроводів тощо.

4. Визначення шляхів та способів вирішення проблемних питань, що виникають під час:
1) функціонування Ланки ОТГ територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ;
2) здійснення заходів:
-щодо соціального захисту населення, що постраждало внаслідок надзвичайної ситуації;
-щодо медичного та біологічного захисту населення у разі виникнення надзвичайної ситуації;
-порушення умов належного функціонування об’єктів життєдіяльності населення, національної безпеки і оборони, енергетики, фінансів, соціального захисту, охорони здоров’я та навколишнього природного середовища.

5. Комісія відповідно до покладених на неї завдань:
1) у режимі повсякденної діяльності:
-здійснює координацію діяльності щодо розроблення і виконання цільових і технічних програм, здійснення заходів у сфері цивільного захисту та техногенно-екологічної безпеки;
-здійснює заходи щодо забезпечення захисту населення, сталого функціонування господарських об’єктів, зменшення можливих матеріальних втрат та збереження національної культурної спадщини у разі виникнення надзвичайної ситуації;
-бере участь у розгляді питань щодо утворення або припинення діяльності підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, що використовують небезпечні технології;
-сприяє проведенню гідрометеорологічних спостережень і прогнозів, розвитку

державної системи моніторингу навколишнього природного середовища, системи цивільного захисту, форм контролю за функціонуванням потенційно небезпечних об’єктів;
-координує здійснення заходів щодо профілактики та локалізації інфекційних захворювань, а також запобігання виникненню випадків масових харчових отруєнь населення;
2) у режимі підвищеної готовності:
-здійснює заходи щодо активізації роботи з проведення спостереження та контролю за станом навколишнього природного середовища, перебігом епідемій і спалахами інфекційних захворювань, масовими харчовими отруєннями населення, обстановкою на потенційно небезпечних об’єктах і прилеглих до них територіях, прогнозування можливості виникнення надзвичайної ситуації та її масштабів;
-організовує розроблення плану комплексних заходів щодо захисту населення і територій у разі виникнення надзвичайної ситуації, забезпечення сталого функціонування господарських об’єктів;
-забезпечує координацію заходів щодо запобігання виникненню надзвичайної ситуації місцевого рівня;
-готує пропозиції щодо визначення джерел і порядку фінансування заходів реагування на надзвичайну ситуацію;
-координує заходи щодо створення резерву засобів індивідуального захисту та матеріальних резервів для запобігання виникненню надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків, визначає обсяги і порядок використання таких резервів;
-забезпечує стабільне виробництво, передачу, постачання і використання енергоносіїв у разі виникнення надзвичайної ситуації підприємствами, установами та організаціями паливно-енергетичного комплексу;
3) у режимі надзвичайної ситуації:
-забезпечує координацію, організацію робіт та взаємодію органів управління, сил та засобів цивільного захисту Ланки ОТГ територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ, а також громадських організацій щодо надання допомоги населенню, що постраждало внаслідок надзвичайної ситуації;
-організовує роботу з локалізації або ліквідації надзвичайної ситуації місцевого рівня;
-залучає до виконання робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації необхідні рятувальні, транспортні, будівельні, медичні та інші формування з використанням наявних матеріально-технічних, продовольчих та інших ресурсів і запасів;
-вживає заходів, необхідних для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт у небезпечних районах;
-забезпечує здійснення заходів щодо соціального захисту населення, що постраждало внаслідок виникнення надзвичайної ситуації;
-встановлює межі зони, на якій виникла надзвичайна ситуація, та організовує визначення розміру шкоди, заподіяної суб’єктам господарювання і населенню внаслідок виникнення надзвичайної ситуації місцевого рівня;
-організовує здійснення постійного контролю за станом навколишнього природного середовища на території, що зазнала впливу надзвичайної ситуації, обстановкою на аварійних об’єктах і прилеглих до них територіях;
-приймає рішення щодо попередньої класифікації надзвичайної ситуації за видом, класифікаційними ознаками та рівнем, забезпечує своєчасне подання до територіального органу ДСНС України зазначених матеріалів;
-вивчає обставини, що склалися, та подає виконавчому комітету сільської ради об’єднаної територіальної громади інформацію про вжиті заходи, причини виникнення та результати ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, а також пропозиції щодо подальших дій із запобігання її розвитку;
4) у режимі надзвичайного стану:
-забезпечує координацію, організацію робіт та взаємодію органів управління та сил цивільного захисту Ланки ОТГ територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ з урахуванням особливостей, що визначаються згідно з вимогами законів України “Про правовий режим воєнного стану”, “Про правовий режим надзвичайного стану”, а також інших нормативно-правових актів;
-здійснює заходи, необхідні для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян, забезпечення функціонування органів місцевого самоврядування.

6. Комісія має право:
-залучати у разі потреби в установленому законодавством порядку до робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації місцевого рівня сили і засоби цивільного захисту Ланки ОТГ територіальної підсистеми ЄДС ЦЗ;
-заслуховувати інформацію керівників підприємств, установ та організацій, розташованих в межах адміністративної території сільської ради об’єднаної територіальної громади, з питань, що належать до їх компетенції, і давати їм відповідні доручення;
-одержувати від територіальних органів центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, розташованих на території сільської ради об’єднаної територіальної громади, матеріали і документи, необхідні для вирішення питань, що належать до її компетенції;
-залучати до участі у своїй роботі представників територіальних органів центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, розташованих на території сільської ради об’єднаної територіальної громади (за погодженням з їх керівниками);
-розглядати матеріали розслідувань про причини виникнення і наслідки надзвичайної ситуації та передавати їх уповноваженим органам, які приймають рішення про відкриття та розгляд справи.

7. Головою Комісії є сільський голова об’єднаної територіальної громади.
Роботою Комісії керує її голова, а за відсутності голови – за його дорученням заступник сільського голови.
Засідання Комісії веде голова об’єднаної територіальної громади, а за його відсутності – заступник сільського голови.
Посадовий склад Комісії затверджується сільською радою об’єднаної територіальної громади на основі пропозицій депутатів сільської ради, підприємств, установ та організацій, розташованих на території сільської ради об’єднаної територіальної громади.
Персональний склад Комісії затверджується головою Комісії.
Голова Комісії організовує її роботу за допомогою секретаріату Комісії.

8. Голова Комісії має право:
-залучати до роботи із запобігання виникненню надзвичайної ситуації або ліквідації її наслідків будь-які транспортні, рятувальні, відбудовні, медичні та інші сили і засоби цивільного захисту відповідно до законодавства;
-приймати в межах повноважень Комісії рішення щодо реагування на надзвичайну ситуацію;
-вносити пропозиції в межах законодавства щодо заохочення осіб, які зробили вагомий внесок у запобігання виникненню надзвичайної ситуації, ліквідацію її наслідків;
-делегувати на період ліквідації наслідків надзвичайної ситуації свої повноваження заступникам голови Комісії.

9. Робочим органом Комісії (секретаріатом), що забезпечує підготовку, скликання та проведення засідань, а також контроль за виконанням її рішень, є виконавчий комітет об’єднаної територіальної громади.

10. Комісія проводить засідання на постійній основі.
Рішення Комісії приймаються колегіально більш як двома третинами складу Комісії.
Член Комісії, який не підтримує пропозиції та рекомендації, прийняті Комісією, може викласти у письмовій формі свою особисту думку, що додається до протоколу засідання.
Рішення Комісії оформляється протоколом, який підписується головою та секретарем Комісії.
Рішення Комісії, прийняті у межах її повноважень, є обов’язковими для виконання підприємствами, установами та організаціями, розташованими на території об’єднаної територіальної громади.
За членами Комісії на час виконання завдань зберігається заробітна плата за основним місцем роботи.
Організація побутового забезпечення членів Комісії, а також забезпечення їх спеціальним одягом, засобами індивідуального захисту під час роботи в зоні надзвичайної ситуації покладається на сільську раду об’єднаної територіальної громади.
Комісія має бланк із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток № 2 до рішення № 16
ХХ сесії Коблівської
сільської ради 8 скликання
від 22.12.2017 року

ПОСАДОВИЙ СКЛАД
комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних
ситуацій об’єднаної територіальної громади

Голова комісії – голова об’єднаної територіальної громади.

Заступник голови комісії – перший заступник сільського голови

Секретар комісії – секретар ради

Члени комісії:

Заступник голови з питань ЖКГ та благоустрою
Головний бухгалтер Коблівської сільської ради
Начальний відділу культури,туризму,освіти,молоді, спорту та охорони здоров’я
Начальник відділу соціального захисту сім’ї, дітей та молоді
Начальник відділу паспортизації та військового обліку
Головний лікар Коблівської сільської амбулаторії
Начальник Коблівського сільського комунального підприємства «Коблеве».
Керівник підрозділу охорони здоров’я ради об’єднаної територіальної громади.
Голова постійної депутатської комісії з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва та сфери послуг.
Староста сіла Рибаківка.
Староста сіл Новофедорівка, Федорівка.
Староста сіл Лугове, Глибоке.
Староста сіл Українка, Бесарабка.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 17 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження номенклатури, обсягів
і Порядку створення та використання
матеріального резерву для запобігання і
ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій

Відповідно статей 25, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підпункту 15 пункту 2 статті 19, статті 98 Кодексу цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2015
№ 775 «Про затвердження Порядку створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, з метою здійснення заходів, спрямованих на запобігання і ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій та надання термінової допомоги постраждалому населенню на території Коблівської ОТГ, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Порядок створення та використання матеріального резерву для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, що додається (додаток № 1).

2. Затвердити номенклатуру та обсяги матеріального резерву для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, що додається (додаток № 2).

3. Затвердити графік накопичення матеріального резерву для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій згідно із номенклатурою та обсягами, що додається (додаток № 3).

4. Розміщення, зберігання, облік матеріального резерву здійснювати згідно з нормативно-правовими актами на складах КП «Коблівський сількомунгосп».

5. Рекомендувати керівникам потенційно небезпечних об’єктів та об’єктів підвищеної небезпеки провести роботу по створенню об’єктових матеріальних резервів.

6. Відповідальному з питань надзвичайних ситуацій щорічно при формуванні міського бюджету вносити пропозиції до бюджетного запиту щодо фінансування цільової програми цивільного захисту та захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і ліквідації їх наслідків, в тому числі на створення, утримання та поповнення матеріального резерву.

7. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань комунальної власності, інфраструктури, транспорту та житлово-комунального господарства

Сільський голова В.М. Панич

Додаток № 1 до рішення № 17
ХХ сесії Коблівської
сільської ради 8 скликання
від 22.12.2017 року

ПОРЯДОК
створення та використання матеріального резерву Коблівської ОТГ
для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій

1. Цей Порядок визначає механізм створення та використання матеріального резерву для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. (далі – Порядок).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
матеріальний резерв – запас будівельних і пально-мастильних матеріалів, лікарських засобів та виробів медичного призначення, продовольства, техніки, технічних засобів та інших матеріальних цінностей (далі – матеріальні цінності), призначених для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, надання допомоги постраждалому населенню, проведення невідкладних відновлювальних робіт і заходів;
номенклатура матеріального резерву (далі – номенклатура) – обґрунтований і затверджений у встановленому порядку перелік матеріальних цінностей.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Кодексі цивільного захисту України.
3. Матеріальні резерви створюються:
сільською радою — місцевий матеріальний резерв для здійснення заходів, спрямованих на запобігання і ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій та надання термінової допомоги постраждалому населенню;
суб’єктами господарювання, у власності або користуванні яких є об’єкт (об’єкти) підвищеної небезпеки або потенційно небезпечний об’єкт (об’єкти) (далі- підприємства) об’єктовий матеріальний резерв для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та проведення невідкладних відновлювальних робіт.
4. Номенклатура та обсяги матеріальних резервів визначаються та затверджуються відповідно сільською радою та керівниками підприємств.
Номенклатура та обсяги матеріальних резервів визначаються з урахуванням прогнозованих для конкретної території,об’єкта підприємства видів та рівня надзвичайних ситуацій, обсягів робіт з ліквідації їх наслідків, розмірів заподіяних збитків, обсягів забезпечення життєдіяльності постраждалого населення.
5. Створення, утримання та поповнення матеріального резерву здійснюється:
місцевий — за рахунок коштів місцевого бюджету:
об’єктовий – за рахунок власних коштів підприємств.
Створення, утримання та поповнення матеріального резерву може здійснюватися також за рахунок добровільних пожертвувань фізичних і
юридичних осіб, благодійних організацій та об’єднань громадян, інших не заборонених законодавством джерел.
6. Місце розміщення матеріального резерву визначається і затверджуються сільською радою та керівників підприємств.
Матеріальні резерви розміщуються на об’єктах, призначених або пристосованих для їх зберігання, за рішенням сільської ради та підприємств з урахуванням оперативної доставки таких резервів до можливих зон надзвичайних ситуацій.
7. Матеріальні цінності, що поставляються до матеріального резерву, повинні мати сертифікати відповідності на весь нормативний строк їх зберігання.
8. Керівники установ, підприємств, на балансі яких перебувають матеріальні резерви, повинні щороку проводити перевірку наявності, якості, умов зберігання, готовності до використання матеріальних цінностей.
9. Придбання матеріальних цінностей, що поставляються до матеріального резерву, здійснюється відповідно до вимог Закону України “Про здійснення державних закупівель”.
10. Зберігання та облік матеріального резерву здійснюється в установленому законодавством порядку.
11. Створення та накопичення матеріального резерву здійснюється відповідно до річних графіків, затверджених сільською радою.
12. Матеріальний резерв використовується виключно для:
— здійснення запобіжних заходів у разі загрози виникнення надзвичайних ситуацій;
— ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
— проведення невідкладних відновлювальних робіт і заходів;
— надання постраждалому населенню необхідної допомоги для забезпечення його життєдіяльності;
— розгортання та утримання тимчасових пунктів проживання і харчування постраждалого населення;
— забезпечення пально-мастильними та іншими витратними матеріалами транспортних засобів підприємств та громадян, залучених для евакуації постраждалого населення із зони надзвичайної ситуації та можливого ураження.
13. Матеріальний резерв використовується відповідно до рівня надзвичайної ситуації, зокрема:
Місцевий та об’єктиви — для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на відповідних територіях та об’єктах.
У разі недостатності матеріального резерву чи його використання у повному обсязі залучається матеріальний резерв вищого рівня.
Залучення матеріальних резервів вищого рівня здійснюються за рішенням сільської ради та керівників підприємств.
14. Відпуск матеріальних цінностей з матеріального резерву для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій здійснюється за рішенням виконавчого комітету.
15. Відповідальність за створення та використання матеріального резерву, здійснення контролю за його наявністю несуть посадові особи сільської ради та підприємств відповідно до закону.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток № 2 до рішення № 17
ХХ сесії Коблівської
сільської ради 8 скликання
від 22.12.2017 року

НОМЕНКЛАТУРА
та норми накопичення місцевого матеріального резерву для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і їх наслідків Коблівської сільської ради

№ з/п Найменування Одиниця виміру Кількість
Будівельні матеріали
1. Шифер будівельний лист 100
2. Цвяхи шиферні кілограм 10
3. Пиломатеріали м куб 5
4. Посипочний матеріал тонн 400
Паливо-мастильні матеріали
5. Талони на бензин А-92,А-80 літрів 1500
6. Талони на дизельне пальне літрів 1200
Технічні засоби
7. Дизельний генератор електричного струму штук 1
8. Бензопила потужністю 2 кВт штук 1
9. Мотопомпа штук 1
Інші засоби
10 Намет туристичний штук 1
11 Трути водопровідні (різного діаметру) кілограм 150
12 Вентиль (різного діаметру) штук 10
13 Електричний ліхтар штук 2
14 Лопата штикова штук 10
15 Лопата совкова штук 10
16 Металеве відро штук 10
17 Рукавиці пар 10
18 Мішок поліпропіленовий штук 150

Сільський голова В.М. Панич

Додаток № 3 до рішення № 16
ХХ сесії Коблівської
сільської ради 8 скликання
від 22.12.2017 року

РІЧНИЙ ГРАФІК
накопичення місцевого матеріального резерву
для запобігання, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і їх наслідків Коблівської сільської ради на 2018-2020 роки

№ з/п Найменування Одиниця виміру Кількість Обсяги накопичення по роках
2018 2019 2020
Будівельні матеріали
1. Шифер будівельний лист 100 30 30 40
2. Цвяхи шиферні кілограм 10 3 3 4
3. Пиломатеріали м куб 5 1,5 1,5 3
4. Посипочний матеріал (пісок) тонн 400 200 100 100
Паливо-мастильні матеріали
5. Талони на бензин А-92,А-80 літрів 1500 500 500 500
6. Талони на дизельне пальне літрів 1200 400 400 400
Технічні засоби
7. Дизельний генератор електричного струму штук 1 — 1 —
8. Бензопила потужністю 2 кВт штук 1 — 1 —
9. Мотопомпа штук 1 1 — —
Інші засоби
10 Намет туристичний штук 1 1 — —
11 Труби водопровідні (різного діаметру) кілограм 150 50 50 50
12 Вентиль (різного діаметру) штук 10 10 — —
13 Електричний ліхтар штук 2 2 — —
14 Лопата штикова штук 10 10 — —
15 Лопата совкова штук 10 10 — —
16 Металеве відро штук 10 10 — —
17 Рукавиці пар 10 10 — —
18 Мішок поліпропіленовий штук 150 50 50 50

Сільський голова В.М. Панич

Пояснювальна записка
до Номенклатури матеріальних засобів для створення, поповнення місцевого матеріального резерву для запобігання, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру
на території Коблівської сільської ради ОТГ

1. Загальні положення
Місцевий резерв Коблівської сільської ради ОТГ — це заздалегідь створені запаси матеріальних цінностей для виконання заходів, спрямованих на запобігання, ліквідацію надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків, а також надання термінової допомоги постраждалому населенню.
Місцевий резерв призначено для:
проведення невідкладних робіт, спрямованих на запобігання виникненню надзвичайної ситуації;
забезпечення проведення першочергових робіт під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
надання першочергової, термінової невідкладної допомоги населенню, яке постраждало внаслідок надзвичайних ситуацій;
До матеріальних цінностей місцевого резерву належать: технічні засоби, пально-мастильні матеріали, будівельні матеріали та інші засоби.

2. Правові аспекти
Місцевий резерв створюється відповідно до вимог глави 21, статті 98 Кодексу цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України 29.09.2015 № 755 » Про затвердження Порядку створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій». Номенклатура місцевого матеріального резерву Коблівської сільської ради ОТГ, норми накопичення затверджуються сільською радою. Поповнення місцевого резерву відбувається відповідно до графіку накопичення матеріального резерву, який щорічно розробляється та затверджується, відповідно до чинного законодавства, сільською радою.

3.Місця збереження регіонального резерв
З метою відповідного зберігання та своєчасного забезпечення проведення аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт з ліквідації надзвичайних ситуацій, а також надання допомоги постраждалому населенню місцевий резерв пропонується зберігати на складі КП « Коблівський сількомунгосп» .

4. Обґрунтування номенклатури матеріальних цінностей місцевого резерву та їх обсягів
Наявність запасів матеріально-технічних цінностей у резерві є елементом готовності органів управління і сил цивільного захисту сільської ради до реагування на надзвичайні ситуації, зокрема: проведення аварійно-рятувальних та інших відновлювальних робіт, надання невідкладної допомоги постраждалому населенню, а також забезпечення проведення робіт з ліквідації надзвичайних ситуацій відповідними силами цивільного захисту.
Номенклатура матеріальних засобів розроблена з метою визначення та затвердження у встановленому порядку переліку матеріально-технічних засобів, що увійдуть до складу місцевого матеріального резерву.
Матеріальні цінності місцевого резерву у номенклатурі згруповані в розділах, а саме:
будівельні матеріали;
пально-мастильні матеріали;
технічні засоби ;
інші засоби ;
Унаслідок зміни кліматичних умов почастішали випадки небезпечних явищ природного характеру, зокрема:
геологічних процесів, у тому числі зсувів;
гідрогеологічних, у тому числі підтоплень;
гідрометеорологічних – сильні опади, шквали, урагани, снігопади, заметілі, паводки, сильні ожеледі, тощо;
пожеж.
Статистичні дані за останні 10 років свідчать, що надзвичайні ситуації природного характеру становлять 30-40 відсотків загальної їх кількості. Проте негативних наслідків для населення та інфраструктури вони створюють набагато більше ніж надзвичайні ситуації техногенного характеру та потребують надання невідкладної термінової допомоги постраждалому населенню і збереження майна.
Для проведення термінових робіт з ремонту пошкоджених внаслідок стихійного лиха будівель та негайного відновлення умов життєзабезпечення в місцевому резерві передбачено будівельні матеріали, зокрема: шифер, пиломатеріали, , цвяхи тощо.
Для гасіння пожеж в місцевому резерві передбачено запас пально-мастильних матеріалів.
Пально-мастильні матеріали використовуються для оперативного забезпечення підрозділів спеціалізованих служб цивільного захисту, аварійно-рятувальних формувань, державних і комунальних служб, залучених для локалізації та ліквідації надзвичайних ситуацій (катастрофічне затоплення, руйнівні наслідки несприятливих гідрометеорологічних умов, руйнування житлових та виробничих будівель і споруд, пожежі та ін.).
Обладнання та інвентар необхідні для пункту життєзабезпечення населення з метою надання допомоги постраждалим в зонах надзвичайних ситуацій та залученому особовому складу підрозділів цивільного захисту.
На території функціонують потенційно небезпечні об’єкти. Аварії на таких об’єктах можуть призвести до виникнення небезпечних подій та надзвичайних ситуацій техногенного походження місцевого та регіонального рівнів.
Номенклатуру складено з урахуванням показників ліквідації надзвичайних ситуацій на території Березанського району, реальних потреб у матеріально-технічних засобах для здійснення аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 18 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження Програми
захисту населення і територій від
надзвичайних ситуацій техногенного
та природного характеру на 2018-2020 роки

Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кодексу цивільного захисту України, з метою забезпечення виконання завдань та покращення стану цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на території Коблівської сільської ради об’єднаної територіальної громади, протоколу засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Програму захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2018-2020 роки, що додається.

2. Виконавчому комітету Коблівської сільської ради ОТГ:
-забезпечити виконання заходів Програми захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2018-2020 роки;
-під час підготовки проекту бюджету Коблівської сільської ради ОТГ на відповідний рік передбачати видатки на фінансування заходів, визначених Програмою захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2018-2020 роки.
3. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань комунальної власності, інфраструктури, транспорту та житлово-комуналь-ного господарства.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток
до рішення № 18
ХХ сесії Коблівської
сільської ради 8 скликання
від 22.12.2017 року

І. Загальні положення

Програма захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техноген-ного та природного характеру на 2018-2020 роки розроблена відповідно Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VІ, постанов Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 775 „Про затвердження Порядку створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій”, від 27.09.2017 № 733 «Про затвердження Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв’язку у сфері цивільного захисту».
З прийняттям Програми буде здійснено:
придбання будівельних матеріалів, необхідних для надання термінової допомоги постраждалому населенню для ремонту будівель та споруд у зонах надзвичайних ситуацій;
придбання пального та продуктів харчування для оперативного забезпечення підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, аварійно-рятувальних формувань, державних і комунальних служб, залучених до локалізації та ліквідації надзвичайних ситуацій (катастрофічне затоплення, повені, зсуви, руйнівні наслідки несприятливих гідрометеорологічних умов, руйнування житлових та виробничих будівель і споруд, пожежі та ін.);
придбання матеріалів для надання термінової допомоги населенню, першочергового життєзабезпечення постраждалого населення в зонах надзвичайних ситуацій та осіб, які залучаються для ліквідації надзвичайних ситуацій та здійснення рятувальних, аварійно-відновлювальних робіт;
розвиток системи оповіщення та інформатизації цивільного захисту Коблівської ОТГ;
удосконалення системи реагування на надзвичайні ситуації;
організаційні та спеціальні заходи щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій;
удосконалення системи зв’язку та оповіщення щодо надзвичайних ситуацій.
ІІ. Мета програми

Метою Програми захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2018-2020 роки (далі — Програма) є захист населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру(далі — надзвичайні ситуації) , ефективне функціонування Коблівської ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту, послідовне зниження ризику виникнення надзвичайних ситуацій, проведення роз’яснювально-пропагандистської роботи серед населення.

ІІІ. Шляхи і способи розв’язання проблеми

Оптимальним варіантом розв’язання проблеми захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру є реалізація державної політики у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій шляхом системного здійснення першочергових заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій з використанням ресурсів сільської ради та інших джерел, не заборонених законом.
ІV. Завдання і заходи

1. Програма передбачає здійснення першочергових заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій :
— створення та накопичення місцевого матеріального резерву цивільного захисту;
— забезпечення працівників підрозділів спеціалізованих служб цивільного захисту технічними засобами;
— здійснення заходів із забезпечення пожежної безпеки, в тому числі на об’єктах з масовим перебуванням людей;
— створення системи централізованого оповіщення ;
— протизсувний захист території ;
— виконання заходів, спрямованих на навчання населення основам життєдіяльності, діям в екстремальних ситуаціях.
— проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони);
— проведення інвентаризації потенційно небезпечних об’єктів.

Завдання і заходи з виконання програми визначені у додатку № 2.

V.Очікувані результати, ефективність програми

Виконання Програми дасть змогу:
— забезпечити належний рівень безпеки населення і захисту територій, об’єктів підвищеної небезпеки від загрози виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру;
— підвищити ефективність функціонування сил цивільного захисту та системи моніторингу, прогнозування і запобігання надзвичайним ситуаціям;
— зменшити ризик виникнення надзвичайних ситуацій та досягти гарантованого рівня захисту населення і територій від їх наслідків;
— підвищити ефективність використання коштів для здійснення заходів цивільного захисту;
— зменшити кількість постраждалого населення та загиблих людей від надзвичайних ситуацій.

VІ. Обсяги та джерела фінансування Програми

Орієнтовний обсяг фінансування Програми становить _____тис. гривень, з них з місцевого бюджету _______ тис. гривень.
Обсяг фінансування Програми уточнюється під час складання проекту місцевого бюджету на відповідний рік у межах видатків, передбачених сільською радою, відповідальних за виконання окремих завдань і заходів Програми та в цілому за Програму.
Обсяги та джерела фінансування Програми наведено у додатку № 2.
Паспорт Програми захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2018-2020 роки наведено у додатку № 1.

VІІ. Контроль за виконанням заходів програми

Виконавчий комітет забезпечує своєчасне та якісне виконання заходів Програми та ефективне і цільове використання коштів.
Стан виконання Програми (за підсумками року) розглядається на засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Щороку в січня місяці інформацію про стан виконання заходів Програми подають Коблівській сільській раді ОТГ.

Строк виконання Програми 2018-2020 роки.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток 1 до Програми

ПАСПОРТ
Програми захисту населення і територій від надзвичайних
ситуацій техногенного та природного характеру на 2018-2020 роки

1. Програму захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2018-2020 роки підготовлено в зв’язку з реорганізацією Коблівської сільської ради в Коблівську об′єднану територіальну громаду (в яку увійшли: Коблівська, Рибаківська, Новофедорівська, Українська сільські ради (10 населених пунктів ), відповідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Кодексу цивільного захисту України
2.Ініціатор та розробник програми відділ житлово-комунального господарства та благоустрою Коблівської сільської ради ОТГ.
3. Відповідальні виконавці заходів Програми:
-відділ житлово-комунального господарства та благоустрою Коблівської сільської ради ОТГ ;
-структурні підрозділи Коблівської сільської ради ОТГ ;
-підприємства, установи та організації (за узгодженням);
-керівники потенційно – небезпечних об’єктів (за узгодженням).

4. Строк виконання: 2018-2020 роки.

4. Прогнозні обсяги та джерела фінансування
5.

Джерела фінансування Обсяг фінансування, тис. гривень У тому числі за роками
2018 2019 2020
Всього
у тому числі
Місцевий бюджет
Державний бюджет
Власні кошти потенційно – небезпечних об’єктів

Заступник сільського голови
з питань житлово-комунального В.Д.Власюк
господарства та благоустрою

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 19 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження Проекту Програми
розвитку туризму Коблівської об’єднаної
територіальної громади на 2018 — 2020 роки

Відповідно пункту 22, статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, розглянувши документи, надані головою Правління Установи «Агенція місцевого розвитку Коблівської об’єднаної територіальної громади» Киливником В.П., враховуючи Програму розвитку туризму Миколаївської області на 2018 — 2020 роки, затверджено розпорядженням голови ОДА від 19 жовтня 2017 року №417-р «Про основні заходи розвитку туризму в Миколаївській області на 2017-2018 роки», відповідно до розпорядження голови Коблівської сільської ради від 16 листопада 2017 року № 204 п.2 «Про розвиток туризму та інфраструктури Коблівської ОТГ», протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Проект Програми розвитку туризму Коблівської об’єднаної територіальної громади на 2018 – 2020 роки (додається).

2. Передбачити фінансування даної Програми з бюджетних коштів сільської ради в 2018, 2019, 2020 років та інших джерел.

3. Контроль виконання даного покласти на постійні комісії Коблівської сільської ради з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку та питань освіти, фізичного виховання, культури, охорони здоров’я та соціальної політики.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток
до рішення № 19
ХХ сесії 8 скликання
від 22 грудня 2017 року

Проект Програми розвитку туризму
Коблівської об’єднаної територіальної громади
Березанського району до 2018 -2020 року

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

І. Мета Програми. Основні завдання та напрями розвитку туризму.

ІІ. Стан економічного розвитку туризму Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району;

ІІІ. Тенденції економічної активності, прогноз зайнятості населення Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району в сфері туризму;
3.1. Основні прогнозні показники і тенденції розвитку туризму;
3.2. Проблеми розвитку туризму в регіоні;

ІV. Механізм реалізації Програми:
4.1. Напрямки розвитку туризму;
4.2. Методи виконання задач Програми.
4.3. Фінансове забезпечення Програми;
4.4. Координація та контроль за реалізацією Програми;

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

І. Мета Програми. Основні завдання та напрями розвитку туризму

Стратегічною метою програми розвитку туризму Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району є створення туристичної індустрії, яка забезпечить потреби туристів і відпочиваючих різноманітними сучасними видами відпочинку і туризму.
Основні завдання:
— сприяння і реалізація «Державної програми розвитку туризму до 2026р.”, „Програми розвитку туризму в Миколаївському регіоні на 2017 — 2020р.»;
— сприяти розвитку туризму, як галузі районного господарства за участю комунальної власності Коблівської ОТГ Березанського району;
— створення Центру розвитку туризму, як підрозділу Установи «Агенції місцевого розвитку Коблівської об’єднаної територіальної громади»
— реалізація «Програми розвитку туристичної інфраструктури в зонах економічного благополуччя в напрямку розвитку національної мережі транспортних коридорів на Україні » з метою посилення транзитної функції Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району (Виноградне, Коблеве, Новофедорівка).
— Будівництво й експлуатація туристичної автомагістралі міжнародного класу вздовж Чорноморського узбережжя на концесійних умовах;
— створення і підтримка регіонального фонду розвитку туризму Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району;
— залучення внутрішніх інвестицій, міжнародних інвестицій, грантів;
— створення на базі Центра розвитку туризму громади єдиної служби замовника по перспективному розвитку туристичних комплексів в зоні транспортних коридорів, будівництво нових і реконструкція діючих мотелів, кемпінгів та інших сервісних пунктів вздовж міжнародних транспортних коридорів;
— посилення транзитної функції Коблівської об’єднаної територіальної громади ( Коблеве, Морське, Легове, Рибаківка), як туристичного центру Півдня України шляхом підготовки та реалізації регіональної програми комплексного транспортного обслуговування туристів; (трансферти, туристично-екскурсійні маршрути, організація туристичних потягів, поновлення руху пасажирських катерів, будівництво автодороги вздовж Чорноморського узбережжя Миколаївської області);
— комплексний розвиток інфраструктури аргорекреакційного кластеру «Коблеве» (курортної зони „Коблеве”, „Рибаківка”, „Морське”, „Лугове”);
— щорічна участь Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району в міжнародних та вітчизняних туристичних виставках, інвестиційних заходах, форумах, симпозіумах, зустрічах;
— щорічне видання буклетів, карт, календарів, сувенірів, путівників туристичної направленості Березанського району;
— друкування рекламної, публіцистичної інформації про можливості курортних зон Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського районув вітчизняній та міжнародній пресі.
— створення туристичного сайту Березанського району.
— організація зустрічей закордонних туристів;
— організація турів-дозвілля для мешканців Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району, таких міст як: Миколаїв, Южне, Київ, Одеса, Іллічівськ, Білгород-Дністровський, Умань, Запоріжжя, Херсон, Кишинів, Тирасполь, Бендери, Рибниця та міст Беларусі;
— створення ексклюзивного туру «По столицях древніх держав: Б.Дністровський-Очаків-Ольвія-Стамбул».
— організація екологічного «зеленого» туризму;
— організаційна і фінансова підтримка регіонального ландшафтного парку «Тилігульский» в межах Березанського району;
— створення екологічного центру на Тилігульскому насипу з залученням інвестицій (грантів);
— створення єдиного Національного парку Тилігульський з адміністрацій ним центром в с. Українка Коблівської об’єднаної територіальної громади.

ІІ. Стан економічного розвитку туризму Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району

Стан та перспективи розвитку туристичного і курортно-рекреаційного комплексів.
Площа Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району становить 0,26 тисяч км2. Населення 7333 чоловік, 10 населений пункт. До громади приходиться 18 км морського узбережжя, є 2 природно заповідні зони, 1 озеро і 2 лимани, унікальні запаси лікувальних брудів та мінеральних вод. Основною привабливістю Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського районує вже створена інфраструктура готельного бізнесу в курортних зонах Коблево, Рибаківка, Морське (за станом на 2017 рік у районі нараховується близько 180 курортно-оздоровчих закладів, у яких у літній оздоровчий період одночасно можна розмістити 26 тисяч туристів і відпочиваючих), їх розташування на березі Чорного моря і близькість до таких історично цікавим визначним пам’яткам: Тилігульский лиман , острів «Березань», з його багатовіковою історією, найдавніше городище «Ольвія», місто герой Очаків, заповідна Кінбурська коса, Одеса, Миколаїв.
Туристський потенціал Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району складає близько 200000 туристів щорік, ліжкова мережа готелів, баз відпочинку, пансіонатів, мотелів Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району складає близько 26000 ліжко-місць: із них до 15000 ліжко-місць у курорті Коблево, 8000 ліжко-місць у курортній зоні Рибаківці, 2200 ліжко-місць у зоні відпочинку «Лугове», 600 ліжко-місць у зоні відпочинку «Морське» .

Коротка інформація про туристичні можливості регіону

Привабливість регіону дає Причорноморське узбережжя, Тилігульский лиман, та помірно-континентальний клімат.
Тилігульский лиман знаходиться на межі Одеської та Миколаївської областей. Довжина лиману 70 км., ширина – до 3,5 км. глибина до 19 м. Обсяг води — 250-600 тис. м3, площа дзеркала – до 80 км2. Формується за рахунок течій рік Тилігул і Великий Куяльник.
Комфортні погодні умови з урахуванням тривалості їхніх проявів, фітонцидний фон, морські бризи сприяють проведенню аерогенотерапії, геліотерапії, таласотерапії (лікування морем), водних процедур.
Гарантом позитивного ефекту в розглянутому районі служать його природні ресурси, у першу чергу, лікувальні грязі Тилігульского лиману. Запаси лікувальної грязі оцінюються фахівцями Одеського НДІ курортології Мінздраву України в обсязі 11,3 млн.м3 чи 14095 тис. тонн. Ці дані свідчать про те, що Тилігульске родовище є найбільшим не тільки на Україні, але й у СНД. По основних фізико-кліматичних властивостях грязі Тилігульского лиману відносяться до слабосульфидних, низько та ередньомінералізованих, хлоридних, магнієво-натрієвих лікувальних йодових грязів. Ці грязі можуть широко використовуватися в курортно-оздоровчій практиці при лікуванні захворювань опорно-рухового апарата, нервової і сечостатевої систем, шкірних захворювань та ін.
НДІ курортології в районі Тилігульского лиману проведені комплексні дослідження мінеральних вод різної мінералізації і хімічного складу, що показали можливість їх застосування при шлунково-кишковій патології, захворюваннях печінки, нирок та ін.
В цьому районі також розташований унікальний орнітологічний заказник «Тилігульска насип». У його склад входять водно-болотні угіддя міжнародного значення з безліччю видів птахів, що гніздяться, (з них 10 видів є рідкими і зникаючими), а також рідкі співтовариства степової рослинності.
В районі Тилігульского насипу археологами Польщі та України зроблено важливе археологічне відкриття. Знайдено давнє городище «Одеcсос», вік якого, близько 6000 років. Матеріали розкопок представлені в археологічний музей міста Одеса.
Сусідство з «Тилігульским насипом” сприяє організації екологічного туризму, екскурсій і туристичних прогулянок по цих місцях з метою дозованих лікувальних навантажень, отримання позитивних емоцій, в ході ознайомлення з унікальними природними ландшафтами. Можливо також проведення аматорського рибного лову, збір ягід, лікарських трав, фото і відео зйомка місцевих визначних пам’яток.

ІІІ. Тенденції економічної активності, прогноз зайнятості населення Коблівської об’єднаної територіальної громади
Березанського району в сфері туризму

3.1. Основні прогнозні показники і тенденції розвитку туризму.
У зв’язку з тим, що курортна зона Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району(Коблево, Рибаківка, Морське та ін.) існує більше 50 років і постійно покращує свій стан, а також має рекламу різноманітних заходів (фестиваль „Кобле-Во”, фестиваль дитячих мистецтв Лелека, вина Коблево ), недорогим, чудовим відпочинком. Візовий режим для білорусів, жителів Молдови та країн ЄС відсутній, що полегшує і робить дещо дешевшим відпочинок на узбережжі.

3.2. Проблеми розвитку туризму в регіоні.
Фактичне становище ринку туристичних послуг:

Розміщення

Харчування

Транспортні
послуги

Экскурсійне
обслуговування

Додаткові Схема №1
послуги

Коментарії до схеми №1

Відсутність власної індустрії туризму Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району, насамперед туроператорів і турагентів, приводить до відтоку споживачів туристичних послуг (підприємств, населення району) до туроператорів, агентів інших міст України, Європи та Світу;
Відсутність власного туроператора, не дозволяє використовувати сприятливу існуючу регіональну кон’юнктуру на ринку туристичних послуг, існуючу туристичну інфраструктуру громади для створення власного туристичного продукту. Відсутність власного туристичного продукту та турів не дозволяє залучати туристичних агентів інших міст України, СНД, Європи та Світу з метою реалізації туристичних послуг.

ІV. Механізм реалізації програми:
4.1. Програмою визначаються такі напрямки розвитку туризму:
1. Створення туристичної індустрії громади;
2. Призначення виконавчим органом даної програми Центр розвитку туризму «Березань», який організовує, виконує функції туроператора, тур агента, квартирного та екскурсійного бюро;
— створює систему «Приватний готель»;
3. Діяльність туристичної компанії „Березань”:
— виконує функції туроператора, створює власний турпродукт, тури та екскурсії на базі можливостей Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району;
— відкриває представництво в містах: Кіровоград, Мінськ, Київ, Львів, Херсон, Миколаїв, Кишинів, Тирасполь, Бендери, Рибниця;
4. Підготовка фахівців для розвитку туристичної індустрії.
На першому етапі реалізації програми Туристична компанія „Березань”:
— укладає договір з фондом зайнятості Березанського району на підготовку і працевлаштування кадрів для формування індустрії туризму в громаді.
Джерело фінансування:
— дотації, за рахунок засобів фонду загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття;
— отримувач коштів – Туристична компанія „Березань”;
Вищевказаний комплекс заходів щодо реалізації програми розвитку туризму приведе до оптимального стану ринку туристичних послуг на прикладі Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району.

4. Готельні
послуги
(сертифіковані
послуги)

5. Харчування
(сертифіковані
послуги)

6. Транспортні
послуги

7. Екскурсійне
обслуговування

8. Додаткові
послуги

Схема №2

Коментарії до схеми №2
1. Туроператор – Центр розвитку туризму громади — туристичної компанії «Березань»;
2. Вітчизняні турагенти та туроператори –Центру розвитку туризму — Туристична компанія „Березань”, туроператори та турагенти інших регіонів України;
3. Міжнародні турагенти та туроператори.
4. Готельні послуги:

Потенціал одноразового розміщення туристів в зоні регіонального впливу Центру розвитку туризму -туристичної компанії „Березань” Коблівської об’єднаної територіальної громади


з/п Вид туризму Назва готельного та рекреаційного фонду Кількість місць на 2017 рік Кількість місць на 2020 рік
1 2 3 4 5
1. Культурно-пізнавальний, дитячий, молодіжний, сімейний, лікувально-оздоровчий, спортивний Курорт „Коблево” 15000 20000
2. Екологічний (зелений), спортивний, сімейний Курорт „Морське” 600 1000
3. Екологічний (зелений), спортивний, сімейний Курорт „Лугове” 2200 3000
4. Екологічний (зелений), культурно-пізнавальний, сімейний, для осіб похилого віку, спортивний Курорт „Рибаківка” 8000 10000
5. Екологічний (зелений) Зона відпочинку „Українка” 0 400

5. Харчування:
Харчування вирішується індивідуально в залежності від розміщення туриста і вирішується при укладанні договору про обслуговування з використанням усіх можливостей району.
6.Транспортні послуги:
-Центр розвитку туризму Коблівської об’єднаної територіальної громади — організація регіональної програми комплексного транспортного обслуговування туристів; (трансферти, туристично-екскурсійні маршрути, організація туристичних потягів, поновлення руху пасажирських катерів вздовж Чорноморського узбережжя регіону);
— будівництво пристаней у курортних зонах «Коблево», «Рибаківка» з метою організації пасажирського судноплавства між курортними зонами, Одесою, Южним, Чабанкою, Іллічівськом та ін. регіонами Чорного моря;
— експлуатація причалів з метою розміщення на них додаткових майданчиків для організації інфраструктури послуг туризму (пристроєм яхт-клубу і стоянки приватних катерів, мотелю)
— пристрій в курортній зоні «Коблево» невеликого аеродрому для прийому приватних літаків, вертольотів і дельтапланів;
— організація станції технічного обслуговуванням міжміських та міжнародних автобусів в курорті «Коблево»;
— організація автобази (шляхом залучання приватних підприємців, за рахунок оренди та лізингу автотранспорту);
— організація транспорту туристичних маршрутів (ТУРИСТИЧНИЙ АВТОБУС) між містами Київ, Кишинів, Тирасполь та містами Білорусі, обласними центрами України, містами обласного підпорядкування та курортами;
— організація і забезпечення засобами транспорту баз відпочинку, пансіонатів, таборів та інших установ у курортній місцевості Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району.
— відкриття міжнародних круїзних ліній шляхом створення умов для залучення приватних підприємців, а також за рахунок оренди та лізингу морського транспорту.
— будівництво курортного Морвокзалу в Рибаківці.
7. Приблизний перелік туристичного продукту, турів і екскурсій Березанського району:
— оглядова екскурсія по містам Миколаїв, Одеса, Южне, Білгород-Дністровський та ін.;
— організація зустрічей закордонних туристів з подальшим супроводом груп туристів до курортів Березанщини;
— екологічні тури та екскурсії «Тилігульска насипь» та ландшафтного парку «Тилігульский», у Березань, місто Очаків, найдавніше городище «Ольвія»;
— організація турів „вихідного дня” в Березанський р-н для жителів таких міст: Южне, Київ, Одеса, Іллічівськ, Білгород-Дністровський, Умань, Запоріжжя, Херсон, Миколаїв, Кишинів, Тирасполь, Бендери, Рибниця;
— організація турів вихідного дня” жителів Березанського р-ну в такі міста як: Южне, Київ, Одеса, Іллічівськ, Білгород-Дністровський, Умань, Запоріжжя, Херсон, Миколаїв, Кишинів, Тирасполь, Бендери, Рибниця;
— створення ексклюзивного туру «По столицях древніх держав: Б.Днестровский – Очаків – Ольвія – Стамбул»;
— організація випускних вечорів для випускників шкіл району і прилягаючих населених пунктів;
— зустрічі випускників шкіл Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району;
— організація весільних турів;
— тури: Ольвія, Очаків, на о-в Березань, Кинбурська коса, Білгород-Дністровський.
— прийом та організація культурної програми, зустрічей іноземних гостей за заявкою шлюбних агенцій;
— організація ділового туризму (конференції та форуми);
8.Додаткові послуги:
Центр розвитку туризму Коблівської об’єднаної територіальної громади:
— організація інтернет-клубів;
— організація шлюбних агентств;
— організація атракціонів;
— організація виробництва сувенірної продукції;
— створення поліграфічної бази для цілей туризму;
— різноманітні висококласні побутові послуги, включаючи прокатні форми автомобілів, холодильників, телевізорів, меблів різного класу;
— організації туристичних інформаційних центрів на території курортних зон у літній період;
— організація кабельного телебачення;
9. Страхові послуги.
10. КП громади „Причерноморье” – вдосконалення інфраструктури курортів (Коблеве, Морське, Лугове, Рибаківка) за рахунок залучення інвестицій на ці цілі.

4.2. Методи виконання задач Програми:
Вирішення проблеми зайнятості туризму в Березанському районі.
Опрацювання цього питання з фондом зайнятості Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району показує, що у випадку затвердження даної програми, при її реалізації утворюються додаткові робочі місця.
Ця програма передбачає створення курсів професійної підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації для безробітних, що дозволить центру зайнятості готувати фахівців у сфері туризму безпосередньо в районі, за рахунок економії витрат часу, транспортних витрат та інших ресурсів.
Центр зайнятості, після професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації безробітних, за рахунок засобів фонду Загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття дотує Центр розвитку туризму громади — туристична компанія „Березань”, як роботодавця через систему спеціальних договорів.
Основними способами практичного здійснення даної програми будуть:
а) Створення туристичної індустрії громади — сукупність різних суб’єктів туристичної діяльності (готелю, туристичні комплекси, кемпінги, мотелі, пансіонати, підприємства харчування, транспорту, установи культури, спорту та ін), що забезпечують прийом, обслуговування та перевезення туристів.
б) Створення Центру розвитку туризму громади з перспективою створення Туристичної компанії „Березань”
— туроператор та турагент;
— виконавчий центр програми;
— єдина служба замовника по перспективному розвитку агрорекреаційного кластеру «Коблеве», створенню туристичних комплексів у зоні транспортних коридорів, будівництва нових і реконструкція діючих мотелів, кемпінгів та інших сервісних пунктів у здовж міжнародних транспортних коридорів;
— сприяння підвищення кваліфікації, трудової активності населення міста та його працевлаштування, через створення нових робочих місць і умов для самозайнятості незайнятих громадян;
— створення привабливого інвестиційного клімату;
— сприяння в процесах приватизації району в санаторно-курортній зоні;
— посилення транзитної функції громади;

4.3.Фінансове забезпечення програми:
З метою фінансового забезпечення програми:
— взяти участь в організаціїЦентру розвитку туризму — туристичної компанії „Березань” .
З метою організації робочих місць у рамках програми розвитку туризму:
— фонду зайнятості Березанського району укласти договір з Центром розвитку туризму громади — Туристичною компанією „Березань” на підготовку, перепідготовку та працевлаштування незайнятого населення для формуючої індустрії туризму робочих місць за рахунок дотацій Фонду загально обов’язкового державного страхування на випадок безробіття;
— укласти договір з безробітними, що перебувають на облікові у центрі зайнятості в Березанськом районі, що дали згоду на організацію підприємницькою діяльності в готельній сфері в системі «Приватний готель» за рахунок дотацій Фонду загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття;
— бюджетні кошти в розмірі ___% прибуткового податку, що надійшов у бюджет міста від діяльності Центру розвитку туризму -Туристичної компанії „Березань” та інших суб’єктів туристичної діяльності зареєстрованих в громаді на весь період даної програми, починаючи з 2018 року.
Бюджетні кошти направляти на: організацію нових робочих місць у сфері туризму; на рекламу Коблівської об’єднаної територіальної громади ;
Одержувач засобів – Центр розвитку туризму – підрозділ Установи «АМР Коблівької ОТГ» .

4.4. Координація та контроль за реалізацією програми:
Створити координаційну Раду по розвитку туризму, туристичної інфраструктури Коблівської об’єднаної територіальної громади Березанського району

Голова Правління
Установи «АМР Коблівської ОТГ» В.П.Киливник

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 20 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про привласнення та зміну юридичної адреси
об’єктам нерухомого майна

Відповідно статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Положення про порядок присвоєння та зміни поштових адрес об’єктам нерухомого майна, затвердженого рішенням № 22 від 10.07.2013 року, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши заяви громадян України Арнаутової Н.О. та копію дублікату свідоцтва про право власності на житловий будинок, Дерещук Є.А, який діє за дорученням від Кильчік О.В. серії НВО 445647 від 06.03.2017 р. та копії листа Березанської філії Миколаївського міжміського бюро технічної інвентаризації від 29.05.2017 р., технічного паспорта на приватизовану квартиру про привласнення та зміну юридичної адреси об’єктам нерухомого майна, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Привласнити юридичну адресу об’єктам нерухомого майна, які знаходяться в межах території Коблівської сільської ради, Березанського району, Миколаївської області:
— квартирі Кильчік Ольги Василівни, яка розташована в с. Коблеве, вулиця Степова, 6, № 24 а.

2. Змінити юридичну адресу об’єкта нерухомого майна, які
розташовані в межах території Коблівської сільської ради, Березанського району, Миколаївської області:
— частині житлового будинку, Арнаутової Ніни Олександрівни, який розташований в с. Коблеве по вулиці Морська з 111/2 на 111/1.

3. Рекомендувати замовникам провести реєстрацію об’єктів нерухомого майна, згідно чинного законодавства.

4. Контроль даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 21 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на розробку проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки у власність
для будівництва і обслуговування житлового
будинку, господарських будівель і споруд.

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 12, 40, 118, 121, 122, 123 Земельного кодексу, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши заяви гр.. України про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, сільська рада
ВИРІШИЛА:

1. Дати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, із земель не наданих у власність та постійне користування, в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області, гр. України:
• Березному Анатолію Анатолійовичу – орієнтовною площею 0.25 га., за адресою: вул. Східна, 22 с. Новофедорівка;
• Березному Руслану Анатолійовичу – орієнтовною площею 0.25 га., за адресою: вул. Східна, 24 с. Новофедорівка.

2. Рекомендувати замовникам розробити землевпорядну документацію відповідно чинного законодавства та затвердити в установленому порядку.

3. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 22 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки у
власність

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, статей 12, 40, 118, 121, 122, 125, 126 Земельного кодексу України, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши заяви громадян України Біби В.В., Гакк В.П., Лозічного А.С., Артеменко А.О., Кирилюка П.І., Красножона О.І. та розглянувши матеріали проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, сільська рада
ВИРІШИЛА:

1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), із земель не наданих у власність та користування (комунальна власність) в межах Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області, гомадянам України:
— Бібі Валерію Вікторовичу — за адресою: вул.Зелена, 9,
с. Новофедорівка;
— Гакк Віктору Павлович- за адресою: вул.Зелена, 2, с. Новофедорівка;
— Лозічному Андрію Сергійовичу – за адресою: с. Рибаківка,
вул. Райдужна, 15;
— Артеменко Артему Олександровичу – за адресою: с. Рибаківка,
вул. Соборна, 43;
— Кирилюку Павлу Івановичу – за адресою: с. Рибаківка,
вул. Чорноморська, 93;
— Красножону Олександру Івановичу – за адресою: с. Рибаківка,
вул. Райдужна, 17.

2. Вилучити із земель не наданих у власність та користування земельні ділянки:
— площею 0,2203 га., за кадастровим номером 4820983500:06:000:0209;
— площею 0,2356 га., за кадастровим номером 4820983500:06:000:0211;
— площею 0,1100 га., за кадастровим номером 4820983900:14:066:0001;
— площею 0,1100 га., за кадастровим номером 4820983900:14:066:0002;
— площею 0,1100 га., за кадастровим номером 4820983900:14:065:0016;
— площею 0,1100 га., за кадастровим номером 4820983900:14:066:0003.

3. Надати безкоштовно у власність, земельну ділянку (землі житлової та громадської забудови) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області, громадянам України:
— Бібі Валерію Вікторовичу — площею 0,2203 га., за кадастровим номером 4820983500:06:000:0209 за адресою: вул. Зелена, 9 в с. Новофедорівка;
— Гакк Віктору Павловичу — площею 0,2356 га., за кадастровим номером 4820983500:06:000:0211 за адресою: вул. Зелена, 2 в с. Новофедорівка;
— Лозічному Андрію Сергійовичу – площею 0, 1100 га., за кадастровим номером 4820983900:14:066:0001 за адресою: с. Рибаківка, вул. Райдужна, 15;
— Артеменко Артему Олександровичу – площею 0, 1100 га., за кадастровим номером 4820983900:14:066:0002 за адресою: с. Рибаківка,
вул. Соборна, 43;
— Кирилюку Павлу Івановичу – площею 0,1100 га., за кадастровим номером 4820983900:14:065:0016 за адресою: с. Рибаківка,
вул. Чорноморська, 93;
— Красножону Олександру Івановичу – площею 0,1100 га., за кадастровим номером 4820983900:14:066:0003 за адресою: с. Рибаківка,
вул. Райдужна, 17.

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 23 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження технічної документації із землеустрою
щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки
в натурі (на місцевості)

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 40, 118, 121, 122, 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 55 «Про землеустрій», протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши заяви громадян України Лисенко Н.А., Заблоцької В.В. та матеріали технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель не наданих у власність та користування в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області, гр. України:
— Лисенко Ніні Андріївні — за адресою: вул. Приморська, 16,
с. Новофедорівка;
— Заблоцькій Вірі Василівні – за адресою: вул. Радісна, 13, с.Новофедорівка.

2. Вилучити із земель не наданих у власність та користування земельну ділянку:
— площею 0,1970 га. за кадастровим номером 4820983500:09:003:0021;
— площею 0,1283 га. за кадастровим номером 4820983500:09:006:0013.

3. Надати безкоштовно у власність, земельну ділянку(землі житлової та громадської забудови) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області, гр.України:
— Лисенко Ніні Андріївні — площею 0,1970 га., за кадастровим номером 4820983500:09:003:0021, за адресою: вул. Приморська, 16, с. Новофедорівка;
— Заблоцькій Вірі Василівні – площею 0,1283 га., за кадастровим номером
4820983500:09:006:0013 за адресою: вул. Радісна, 13 с. Новофедорівка.

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 24 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на розробку технічної документації
із землеустрою щодо встановлення меж в
натурі (на місцевості) для індивідуального
дачного будівництва

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 122, 123, 186 Земельного кодексу України, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши заяви громадянки України Марченко О.М. про дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) для індивідуального дачного будівництва, сільська рада
ВИРІШИЛА:

1. Дати дозвіл громадянці України Марченко Олександрі Михайлівні на розробку технічної документації землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для індивідуального дачного будівництва із земель не наданих у власність та постійне користування в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області:
— площею до 0,04 га (забудовані землі) за адресою: просп. Курортний, 39/7, с. Коблеве;
— площею до 0,04 га (забудовані землі) за адресою: просп. Курортний, 39/8, с. Коблеве.

2. Рекомендувати замовнику розробити землевпорядну документацію відповідно чинного законодавства та затвердити в установленому порядку.

3. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 25 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 12, 35, 118, 121, 122, 123, Земельного Кодексу України протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши заяви громадянина України Копіца М.М. про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Дати дозвіл громадянину України Копіца Михайлу Михайловичу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва площею до 0,0400 га (рілля) в с. Коблеве по вул. Виноградна із земель не наданих у власність та постійне користування, в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

2. Рекомендувати замовнику розробити землевпорядну документацію відповідно чинного законодавства та затвердити в установленому порядку.

3. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 26 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про погодження технічної документації
із землеустрою щодо поділу
земельних ділянок

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 50, 791, 186 Земельного кодексу України, ст.56 Закону України «Про землеустрій», протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши заяву директора ТОВ «Одема-Юг» Юраша М. К. та матеріали технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що знаходиться у оренді для будівництва і обслуговування об’єктів рекреаційного призначення, сільська рада
ВИРІШИЛА:

1. Погодити технічну документацію із землеустрою щодо поділу
земельної ділянки, що перебуває у довгостроковій оренді терміном на 49 років ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ОДЕМА-ЮГ» для будівництва і обслуговування об’єктів рекреаційного призначення площею 2,1884 га (забудовані землі, землі рекреаційного призначення), кадастровий номер: 4820982200:09:000:0319 в межах території населеного пункту с. Коблеве по вул. Морська, 157 Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області на 8 (вісім) земельних ділянок: площею 0,1117 га (кадастровий номер: 4820982200:12:053:0029), 0,0454 га (кадастровий номер: 4820982200:12:053:0028), 0,6892 га (кадастровий номер: 4820982200:12:053:0030), 0,0169 га (кадастровий номер: 4820982200:12:053:0031), 0,0198 га (кадастровий номер: 4820982200:12:053:0032), 0,3173 га (кадастровий номер: 4820982200:12:053:0033), 0,1977 га (кадастровий номер: 4820982200:12:053:0034), 0,7904 га (кадастровий номер: 4820982200:12:053:0035).
2. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 27 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження проекту Положення про порядок
продажу земельних ділянок комунальної власності
та прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах)
на території Коблівської сільської ради

Відповідно до Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», „Про Державний земельний кадастр”, «Про землеустрій», «Про державну експертизу землевпорядної документації», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», «Про захист персональних даних», «Про оцінку земель», «Про оренду землі», з метою врегулювання земельних відносин, розвитку інфраструктури первинного ринку землі, створення прозорого механізму набуття права власності та права оренди земельних ділянок, розвитку конкурентних засад на ринку земель сільської ради, збільшення надходжень та залучення додаткових коштів до місцевого бюджету, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Положення про порядок продажу земельних ділянок комунальної власності та прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) на території Коблівської сільської ради, згідно додатку.
2. Перелік земельних ділянок або прав на них, які призначені для продажу на земельних торгах, визначається сесією Коблівської сільської ради шляхом прийняття відповідного рішення. До переліку земельних ділянок або прав на них, які призначені для продажу на земельних торгах, можуть вноситись зміни та доповнення рішеннями Коблівської сільської ради.

3. Утворити комісію з підготовки та проведення конкурсу продажу земельних ділянок комунальної власності та прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах).

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток до рішення № 27
ХХ сесії Коблівської
сільської ради 8 скликання
від 22.12.2017 року

Проект положення про порядок
продажу земельних ділянок комунальної власності
та прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах)
на території Коблівської сільської ради

Розділ I. Загальні положення

Стаття 1. Сфера застосування Положення

1. Положення про порядок продажу земельних ділянок комунальної власності та прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах) на території Коблівської сільської ради (далі — Положення) розроблено відповідно до положень Конституції України, Земельного кодексу України (далі – ЗК України), Цивільного кодексу України, Законів України «Про Державний земельний кадастр», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», «Про оренду землі», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про землеустрій», «Про державну експертизу землевпорядної документації», «Про оцінку земель», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про публічні закупівлі» та інших нормативно-правових актів у сфері регулювання земельних відносин.
2. Це Положення визначає процедуру організації та проведення земельних торгів з продажу земельних ділянок комунальної власності Коблівської сільської ради та права оренди на них.

Стаття 2. Визначення понять

Подані в цьому Порядку терміни для проведення продажу земельних ділянок та прав на них на конкурентних засадах вживаються у такому значенні:
Виконавець земельних торгів (далі – Виконавець) – суб’єкт господарювання, який уклав з Організатором договір про проведення земельних торгів;
Виконавець робіт із землеустрою (Розробник документації із землеустрою) — юридичні особи, що володіють необхідним технічним і
технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи-підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Винагорода Виконавця – установлена Організатором плата Виконавцю, виражена у грошовій формі, у розмірі 5 відсотків ціни, за якою здійснюється купівля-продаж земельної ділянки, або 50 відсотків річної орендної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу права оренди на земельну ділянку) і яка не може перевищувати 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот;
Гарантійний внесок за лотом – внесок у грошовій формі, який становить 5 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки або стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу права оренди земельної ділянки), та сплачується учасником земельних торгів на окремий рахунок Виконавця земельних торгів. Гарантійний внесок, сплачений переможцем до початку торгів, зараховується до купівельної ціни або орендної плати за земельну ділянку;
Договір купівлі-продажу – договір за яким одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму;
Договір оренди землі – договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства;
Документація із землеустрою (землевпорядна документація) – затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо;
Земельна ділянка – це частина земної поверхні з установленими межами, певним розташуванням, з визначеними щодо неї правами.
Земельні торги – це врегульований нормами чин¬ного земельного, цивільного законодавства, а також локальними нормативно-правовими актами органів державної влади та місцевого самоврядування порядок продажу на конкурентних засадах Покупцеві земельних ділянок та права оренди на них;
Крок торгів – мінімальна надбавка, на яку в ході торгів здійснюється підвищення стартової та кожної наступної ціни лота;
Конкурсна комісія – орган, який утворюється Організатором земельних торгів з метою вирішення питань, пов’язаних з підготовкою та проведенням земельних торгів з продажу земельних ділянок або права оренди на них;
Ліцитатор – фізична особа із спеціальною підготовкою, яка безпосередньо проводить торги;
Лот – об’єкт земельних торгів із якісними та кількісними характеристиками, що виставляється для продажу на земельних торгах;
Містобудівна документація – затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій;
Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки
(далі — містобудівні умови та обмеження) — документ, що містить
комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і
будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної
ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж
земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до
об’єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною
документацією;
Об’єкт земельних торгів – земельна ділянка комунальної власності або право оренди на неї;
Організатор земельних торгів (далі – Організатор) – Коблівська сільська рада;
Переможець земельних торгів (далі – Переможець) – учасник земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів;
Покупець – переможець, який здійснив у повному обсязі розрахунки за придбаний на земельних торгах лот;
Право оренди земельної ділянки – засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності;
Реєстраційний внесок – платіж, що сплачує заявник за реєстрацію його як учасника земельних торгів, розмір якого визначається Виконавцем, але не може перевищувати 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на дату публікації оголошення про проведення земельних торгів;
Стартова ціна продажу земельної ділянки – встановлена організатором земельних торгів ціна, яка не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки, проведену відповідно до Закону України «Про оцінку земель»;
Стартовий розмір річної орендної плати – встановлений організатором стартовий розмір річної орендної плати, що не може бути меншим мінімального розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України;
Технічна справа – технічні документи та матеріали, що містять оригінали розробленої документації із землеустрою з матеріалами її погодження, матеріали з оцінки земельної ділянки, документи щодо реєстрації земельної ділянки та реєстрації речового права на неї, а також інші документи з підготовки земельної ділянки або права її оренди до продажу на земельних торгах;
Учасник земельних торгів (далі – Учасник) – фізична або юридична особа, яка подала Виконавцю земельних торгів документи, зазначені в ч. 7 ст. 137 ЗК України, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи право оренди на земельну ділянку, яка виставляється на земельні торги;
Цільове призначення земельної ділянки – використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Стаття 3. Загальні положення

1. Продаж земельних ділянок або права оренди здійснюється виключно на конкурентних засадах, крім випадків, встановлених ч. 2, 3 ст. 134 Земельного кодексу України або іншими законами України.
2. На земельних торгах не може бути використане переважне право купівлі.
3. Земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу або договір оренди земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
4. Продаж земельних ділянок комунальної власності, або права оренди на них на земельних торгах, здійснюється з урахуванням затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.
5. Проведення земельних торгів щодо продажу земельних ділянок комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням Коблівської сільської ради.
6. Функції щодо організації здійснення продажу земельних ділянок та проведення земельних торгів покладаються на відділ комунальної власності та земельних відносин (далі — Відділ)
7. Відділ забезпечує:
— визначення в установленому законом порядку Виконавця та укладання з ним відповідного договору;
— опрацювання спільно з іншими органами державної влади, установами, організаціями земельних ділянок комунальної власності, в тому числі право оренди на які припинено або строк дії договорів оренди яких закінчився, а також земельних ділянок, на які розроблена та погоджена документація із землеустрою, з метою визначення земельних ділянок та права оренди на них, що можуть бути продані окремими лотами на земельних торгах;
— опрацювання звернень від юридичних та фізичних осіб з метою визначення земельних ділянок та права оренди на них, що можуть бути продані окремими лотами на земельних торгах;
— підготовку проекту рішення Коблівської сільської ради про визначення переліку земельних ділянок або права оренди на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами;
— визначення в установленому законом порядку Розробників документації із землеустрою, оцінки земель та укладення з ними відповідних договорів;
— організацію розроблення та погодження документації із землеустрою, виконання експертної грошової оцінки та іншої документації, необхідної для проведення земельних торгів;
— організацію державної реєстрації земельних ділянок;
— організацію здійснення державної реєстрації права комунальної власності територіальної громади (Коблівської сільської ради) на земельні ділянки;
— підготовку проекту рішення Коблівської сільської ради про продаж земельної ділянки, або права оренди на земельних торгах;
— оприлюднення інформації про результати земельних торгів на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, в якому було розміщено оголошення про їх проведення та на офіційному веб-сайті Коблівської сільської ради;
— визначення дати та місця проведення земельних торгів;
— виконання інших дій щодо організації та проведення земельних торгів, передбачених законодавством України та цим Порядком.
8. Виконавець визначається Організатором в порядку, визначеному законодавством про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб територіальної громади.
9. Виконавець забезпечує рівні умови для участі в земельних торгах всім зацікавленим особам та дотримання конфіденційності інформації, що міститься в поданих Учасниками заявах про участь у земельних торгах та доданих до них документах. Відомості про Учасників та їх кількість не підлягають розголошенню до закінчення земельних торгів.
10. Підготовка лотів до проведення земельних торгів здійснюється за рахунок видатків, передбачених у місцевому бюджеті або коштів виконавця земельних торгів на підставі договору про підготовку лотів для продажу між організатором земельних торгів та Виконавцем з наступним відшкодуванням витрат виконавцю земельних торгів за рахунок коштів, що сплачуються покупцем лота.
11. Земельні торги проводяться відповідно до договору між Організатором та їх Виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється Виконавцем відповідно до договору, укладеного між Організатором та Виконавцем земельних торгів, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів.
Витрати (видатки), здійснені організатором або виконавцем земельних торгів на їх проведення, відшкодовуються йому переможцем земельних торгів.
12. Земельні ділянки (право оренди на них), що виставляються окремими лотами на земельні торги, а також земельні ділянки та право оренди на них, які включені до переліку земельних ділянок, що підлягають продажу не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
13. Розроблення та виготовлення документації із землеустрою та експертної грошової оцінки земельних ділянок (крім випадків продажу права оренди), здійснюється суб’єктами господарювання, які мають відповідні дозволи (ліцензії, сертифікати тощо) на виконання відповідних робіт за замовленням Коблівської сільської ради щодо кожної земельної ділянки окремо. Відбір суб’єктів господарювання проводиться в порядку, визначеному законодавством про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб територіальної громади.
14. Реєстраційний та гарантійний внески сплачуються учасниками земельних торгів на окремі рахунки виконавця земельних торгів, відкриті в банку.
15. Сплачені суми реєстраційних внесків поверненню не підлягають, крім випадку скасування земельних торгів, передбаченого ч. 3 ст. 138 ЗК України.
Сплачені суми гарантійних внесків повертаються виконавцем земельних торгів усім учасникам земельних торгів, які не були визнані переможцями, протягом трьох банківських днів з дня проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч. 10 ст. 10 цього Положення.
16. Умови, оголошені перед проведенням земельних торгів, не підлягають зміні під час укладення договору купівлі-продажу, оренди, земельної ділянки.
17. Організація проведення земельних торгів складається з підготовчого етапу, етапу проведення торгів та визначення переможця.

Розділ II. Підготовчий етап

Стаття 4. Опрацювання земельних ділянок та визначення можливості продажу земельних ділянок або прав на них на земельних торгах

1. Організатор з урахуванням маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості земельних ділянок, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови, за результатами опрацювання земельних ділянок комунальної власності, право оренди на які припинено або строк оренди яких закінчився, та земельних ділянок, на які розроблена та погоджена документація із землеустрою, спільно з іншими органами державної влади, установами, організаціями попередньо визначає земельні ділянки або права оренди на них, які можуть бути продані на земельних торгах.
Забороняється вносити до переліку земельних ділянок для їх продажу (продажу права оренди) на земельних торгах призначені під забудову земельні ділянки без урахування результатів громадського обговорення, у разі якщо проведення громадських обговорень є обовʼязковим відповідно до закону.
2. За результатами попереднього визначення земельних ділянок або прав на них, які можуть бути продані на земельних торгах, Відділ готує проект рішення Коблівської сільської ради про визначення переліку земельних ділянок для їх продажу (або права їх оренди) на земельних торгах.
3. Проект рішення розробляється Відділом та розглядається Коблівською сільською в порядку, встановленому Регламентом Коблівської сільської ради.
4. Рішенням Коблівської сільської ради про визначення переліку земельних ділянок для продажу (продажу права оренди) на земельних торгах:
— визначається перелік земельних ділянок та їх орієнтовні площі;
— надається дозвіл на розроблення документації із землеустрою, документації з експертної грошової оцінки для підготовки земельних ділянок до продажу на земельних торгах.
5. Категорія земельної ділянки, її цільове призначення та вид використання визначаються проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який затверджується рішенням Коблівської сільської ради.

Стаття 5. Розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок (права їх оренди), які виставляються на земельні торги

1. Коблівська сільська рада здійснює закупівлю послуг з виконання робіт із землеустрою та експертної грошової оцінки земель (крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї) у процесі підготовки лотів — земельних ділянок комунальної власності або прав оренди на них до продажу на земельних торгах у порядку, визначеному законодавством про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб територіальної громади.
2. Розробник документації із землеустрою та оцінки земель відповідно до укладеного з Коблівською сільською радою договору забезпечує:
а) розроблення та погодження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за кожним лотом;
б) державну реєстрацію земельної ділянки;
в) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України «Про оцінку земель»;
г) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України «Про оцінку земель», крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї;
3. Звіти з експертної грошової оцінки земельних ділянок підлягають рецензуванню у встановленому порядку.
4. У випадках, передбачених законодавством, розробник документації із землеустрою та оцінки земель забезпечує отримання позитивних висновків державної експертизи землевпорядної документації.
Організатор або виконавець робіт із землеустрою та оцінки земель має право ініціювати проведення добровільної державної експертизи землевпорядної документації або документації з експертної грошової оцінки.

Стаття 6. Затвердження документації щодо земельних ділянок, які виставляються на земельні торги, та прийняття рішення Коблівської сільської ради про продаж земельних ділянок на земельних торгах.

1. На підставі рішення Коблівської сільської ради про визначення переліку земельних ділянок для продажу їх (або права їх оренди) на земельних торгах та розробленої і погодженої в установленому порядку документації із землеустрою, експертної грошової оцінки земельної ділянки Відділ готує проект рішення Коблівської сільської ради про продаж земельних ділянок або прав оренди на них на земельних торгах (окремими лотами), який розглядається Коблівською сільською радою в порядку, встановленому Регламентом Коблівської сільської ради.
2. Рішенням сільської ради про продаж земельної ділянки або права оренди на неї на земельних торгах:
— затверджується проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка (право оренди на яку) виставляється на земельні торги;
— затверджується стартова ціна лота (земельної ділянки або права її оренди);
— визначаються умови продажу земельної ділянки або права оренди на неї, в тому числі види платежів і розрахунків з Організатором, що передбачені законодавством та рішеннями сільської ради;
— встановлюється крок аукціону у розмірі до 5 відсотків стартової ціни земельної ділянки, або до 0,5 відсотка стартової орендної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу права оренди на неї). При цьому значення кроку аукціону має бути визначено з округленням до ста гривень (без копійок);
— встановлюється строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі продажу права оренди;
— визначається особа, уповноважена Організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, договору оренди земельної ділянки.
3. Рішення Коблівської сільської ради також має містити інформацію про місцерозташування (адресу) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площу, кадастровий номер, умови продажу.
4. Стартова ціна земельної ділянки, що підлягає продажу на земельних торгах, встановлюється в розмірі, що не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки.
5. Стартовий розмір річної орендної плати за земельну ділянку встановлюється в розмірі не менше розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України та рішеннями Коблівської сільської ради, які регламентують визначення розміру орендної плати за земельні ділянки в межах Коблівської сільської ради.
Стартовий розмір річної орендної плати за земельну ділянку визначається в кожному конкретному випадку в рішенні Коблівської сільської ради про продаж права оренди земельної ділянки на земельних торгах.
Розмір річної орендної плати у разі продажу права оренди за земельних торгах може перевищувати граничний розмір орендної плати, визначеного пунктом 288.5.2 ПК України.
6. Після прийняття рішення Коблівської сільської ради про продаж земельної ділянки або права оренди на неї на земельних торгах Організатор забезпечує державну реєстрацію права власності за Коблівською сільською радою на зазначену земельну ділянку в установленому законом порядку.

Розділ III. Проведення аукціону

Стаття 7. Організаційні заходи проведення земельних торгів

1. З метою організації та проведення земельних торгів Організатор визначає Виконавця в порядку, визначеному законодавством про здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб територіальної громади.
2. Після отримання технічних матеріалів та документів на земельну ділянку від Розробника документації та прийняття Коблівською сільською радою рішення про продаж земельної ділянки або права оренди на неї на земельних торгах, Відділ після підписання рішення Коблівської сільської ради про продаж земельної ділянки або права оренди на неї на земельних торгах передає Виконавцю земельних торів за актом приймання-передачі оригінали документів та матеріалів на лот.
Виконавець земельних торгів оформлює технічну справу, яка після закінчення торгів передається покупцеві. На підставі технічної справи Виконавець земельних торгів формує інформаційну картку на лот.
Копія документів та матеріалів на кожну земельну ділянку зберігається в Відділі.
3. Виконавець земельних торгів після отримання документів на матеріалів на лот публікує на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також, за бажанням Організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації оголошення із зазначенням дати проведення торгів та переліку лотів.
В оголошенні зазначаються:
— найменування організатора земельних торгів;
— місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер;
— цільове призначення, а для містобудівних потреб — також види використання;
— істотні умови договору купівлі-продажу, оренди, який укладається на земельних торгах;
— стартова ціна продажу земельної ділянки або стартовий розмір річної плати за користування земельною ділянкою;
— містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов’язаних із забудовою;
— місце і час проведення земельних торгів;
— розмір реєстраційного та гарантійного внесків, які сплачуються учасниками, порядок їх сплати;
— номери рахунків виконавця земельних торгів, відкритих у банку для сплати реєстраційного та гарантійного внесків;
— найменування та адреса виконавця земельних торгів, прізвище та посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами на лот;
— сума витрат (видатків), здійснених на підготовку лота до продажу, організацію та проведення земельних торгів, що підлягає відшкодуванню переможцем земельних торгів.
4. При розміщенні оголошення на офіційних веб-сайтах центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, воно має містити фотографічні зображення земельних ділянок, копії документів та матеріалів на лот.
Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення про проведення земельних торгів.
З моменту опублікування повідомлення про проведення земельних торгів зацікавленим особам, які бажають взяти участь в земельних торгах, Виконавцем земельних торгів надається можливість ознайомитись з документацією із землеустрою та матеріалами на земельну ділянку, яка виставляється на земельні торги, а також в межах своєї компетенції надаються консультації з питань проведення земельних торгів.

Стаття 8. Учасники земельних торгів
1. Для участі в земельних торгах зацікавлені особи, які згідно з законодавством України мають право набувати у власність земельні ділянки або право оренди на них повинні:
— не пізніше ніж за три робочі дні до проведення земельних торгів подати Виконавцю земельних торгів заяву про участь у земельних торгах;
— сплатити на окремий рахунок Виконавця земельних торгів, відкритий в банку, гарантійний внесок;
— сплатити на окремий рахунок Виконавця земельних торгів, відкритий в банку, реєстраційний внесок;
— зареєструватися у книзі реєстрації учасників земельних торгів, яку веде Виконавець земельних торгів.
2. Особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах разом із заявою про участь у земельних торгах подає Виконавцю земельних торгів:
а) інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; або прізвище, ім’я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті) фізичної особи — підприємця.
Фізичні особи, які не є підприємцями, подають копію довідки про присвоєння їм реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи — платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті).
Для іноземних громадян та осіб без громадянства — прізвище, ім’я та по батькові, громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб — найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована юридична особа.
Копії поданих документів засвідчуються:
— у разі участі у земельних торгах юридичної особи – підписом керівника та печаткою юридичної особи;
— у разі участі у земельних торгах фізичної особи — підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах, а фізичної особи — підприємця підписом підприємця та печаткою (у разі її наявності);
б) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків).
Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують його право діяти від імені учасника торгів, зокрема довіреність або засвідчена в установленому порядку її копія, на підставі якої представник має право подавати документи для участі у земельних торгах, приймати участь у земельних торгах, підписувати договір купівлі-продажу (оренди) тощо.
При поданні та оформленні заяви про участь у земельних торгах не допускається здійснення зацікавленою особою будь-яких виправлень, підчисток, помарок та помилок.
Заява про участь у земельних торгах юридичної особи скріплюється підписом керівника та печаткою юридичної особи, а фізичної особи — підприємця скріплюється підписом підприємця та печаткою (у разі її наявності).
3. Крім того, юридичні особи додатково подають рішення вищого органу юридичної особи про прийняття участі у земельних торгах та укладання відповідного договору купівлі-продажу за його результатами (протокол загальних зборів учасників (акціонерів), оформлений за вимогами статуту юридичної особи та законодавства України).
4. Виконавець приймає документи від учасників — фізичних осіб та представників учасників — юридичних осіб.
5. Виконавець земельних торгів після отримання документів, зазначених у частині 2 цієї статті, заносить до книги реєстрації учасників торгів порядковий номер учасника і номер лота, який він виявив бажання придбати та видає учаснику (його представнику) довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток, інформаційну картку на лот та картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів).
6. До книги реєстрації учасників земельних торгів вноситься інформація, зазначена в частині 5 цієї частини, а також:
а) для фізичних осіб — прізвище, ім’я та по батькові, зареєстроване місце проживання (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер);
б) для юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, — найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, для юридичних осіб, у статутному (складеному) капіталі яких є частка іноземного капіталу — також інформація про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання іноземні засновники (учасники);
в) для іноземних громадян та осіб без громадянства — громадянство (підданство) іншої держави, прізвище, ім’я та по батькові, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб — найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована така юридична особа.
Інформація про особу учасника (його представника), що міститься в поданих ним документах, не підлягає розголошенню, крім випадків, установлених законом.
7. Учасник земельних торгів має право придбати на торгах лише ті об’єкти продажу (земельні ділянки або право оренди на них, які виставляються на земельні торги) (далі — лот), на які ним подано заяви, що занесені до книги реєстрації учасників торгів, та за які ним сплачені реєстраційний та гарантійний внески.

Стаття 9. Проведення та визначення переможця земельних торгів
1. Обʼєкт продажу (Лот) виставляється на продаж на земельних торгах лише за наявності не менше двох зареєстрованих Учасників на об’єкт продажу.
2. У день проведення торгів виконавець реєструє присутніх учасників. Учасник (його представник) зобов’язаний пред’явити паспорт (довіреність на вчинення дій під час торгів, зокрема на участь у торгах та підписання протоколу про результати торгів, і паспорт).
3. Після цього Виконавець земельних торгів видає учаснику табличку з номером. Реєстрація починається за три години та закінчується за 20 хвилин до початку торгів. Незареєстровані особи до участі у торгах не допускаються.
4. Земельні торги починаються з оголошення ліцитатором порядку їх проведення.
5. Під час проведення торгів мають право бути присутніми та здійснювати звукозапис і відеозйомку процесу проведення торгів представники засобів масової інформації та громадських об’єднань.
За рішенням ліцитатора під час торгів за певним лотом у залі можуть бути присутні учасники, які не беруть участі в торгах за цим лотом, а також особи, які не є учасниками, за запрошенням організатора земельних торгів.
Особам, які не є учасниками торгів за конкретним лотом, забороняється втручатися у торги в будь-який спосіб, вчиняти дії, спрямовані на умисне створення перешкод для проведення торгів (пересуватися по залу та голосно розмовляти без дозволу ліцитатора, відвертати увагу учасників).
Ліцитатор для усунення порушень та відновлення порядку має право:
— усно попередити учасника чи запрошену особу про необхідність припинення порушень, але не більше одного разу за кожний вид порушення;
— вимагати від учасника чи запрошеної особи залишити зал торгів за неодноразове порушення порядку проведення торгів;
— тимчасово припинити проведення торгів та оголосити перерву в разі порушення учасниками правил проведення торгів.
6. Ліцитатор оголошує номер лота, зазначений в інформаційній картці, місцерозташування, розмір, цільове призначення земельної ділянки та можливі види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель, а також стартову ціну лота.
Торги починаються з оголошення ліцитатором стартової ціни одночасно з ударом аукціонного молотка (гонга), якщо один або більше учасників сповістили про готовність придбати лот.
Якщо протягом трьох хвилин після триразового оголошення стартової ціни ніхто з учасників не висловив бажання придбати лот за ціною, оголошеною ліцитатором, лот знімається з продажу на цих торгах.
У разі якщо про готовність придбати лот за стартовою ціною сповістили не менш як два учасники, ліцитатор збільшує стартову ціну на крок торгів з подальшим послідовним збільшенням ціни.
7. У ході торгів учасники повідомляють про намір придбати лот за оголошеною ліцитатором ціною у два способи: підняттям таблички з номером, повернутим до ліцитатора, що засвідчує прийняття ціни, запропонованої ліцитатором (прийняття пропозиції ціни без голосу), або підняттям таблички з одночасним оголошенням своєї пропозиції стосовно ціни лота, яка має бути більшою, ніж названа ліцитатором ціна, щонайменше на один крок торгів і обов’язково кратною кроку торгів (пропозиція ціни з голосу).
Якщо запропонована учасником ціна перевищує оголошену ліцитатором ціну, ліцитатор називає номер учасника і повідомляє про його пропозицію.
У разі якщо ціна, запропонована з голосу одним із учасників, більша за ціну, оголошену ліцитатором, але не кратна кроку торгів, ліцитатор трактує таку пропозицію як згоду учасника збільшити ціну на відповідну кількість кроків торгів, називає номер цього учасника і запропоновану ним ціну, кратну кроку торгів.
Якщо учасник підняв табличку та оголосив ціну, меншу за оголошену ліцитатором або попереднім учасником, ліцитатор повторює свою ціну або ціну попереднього учасника, вважаючи підняття таблички учасником, який запропонував меншу ціну, за згоду прийняти ціну, яку назвав ліцитатор або попередній учасник. Після цього ліцитатор оголошує наступну ціну, збільшену на крок торгів.
Мовчання учасника, який першим підняв табличку з номером після оголошення ліцитатором ціни, трактується як згода учасника на запропоновану ліцитатором ціну. Після цього ліцитатор називає номер учасника, який першим підняв табличку, і оголошує наступну ціну, збільшену на крок торгів.
У разі якщо після оголошення запропонованої ліцитатором ціни одночасно декілька учасників піднімають свої таблички з номером (прийняття пропозиції ціни без голосу), ліцитатор називає нову ціну, збільшену на крок торгів, не оголошуючи номерів учасників до того моменту, коли будь-який з них не оголосить свою ціну або ліцитатор не визначить, який з учасників підняв табличку першим під час чергового збільшення оголошеної ліцитатором ціни.
Якщо під час послідовного збільшення ціни ліцитатором одночасно декілька учасників залишають свої таблички піднятими, ліцитатор у будь-який момент на свій розсуд може запропонувати їм оголосити свою ціну і після першого оголошення одним з учасників своєї пропозиції назвати номер учасника, який оголосив пропозицію, а також ціну, запропоновану таким учасником, а потім оголосити наступну ціну, збільшену на крок торгів.
У разі якщо два або більше учасників одночасно погодилися з оголошеною ціною, але не погодилися з наступною ціною, збільшеною на крок торгів, ліцитатор може оголосити про зменшення кроку торгів і назвати наступну ціну, збільшену на новий крок торгів. Якщо після цього ніхто з учасників не висловить бажання придбати лот за оголошеною ліцитатором останньою ціною, ліцитатор може запропонувати їм оголосити свою ціну. Після оголошення одним з учасників своєї пропозиції ліцитатор називає номер учасника, який оголосив пропозицію, а також запропоновану ним ціну. Інші учасники можуть запропонувати лише вищу за оголошену ціну, яку ліцитатор оголошує разом з номером учасника і збільшує на наступний крок.
У разі якщо протягом трьох хвилин після триразового повторення останньої ціни не запропонована вища ціна, ліцитатор закінчує торги за лотом одночасно з ударом аукціонного молотка (гонга) та проголошенням слова «Продано», називає ціну продажу лота за останньою найбільшою ціною, за якою виявлено намір придбати лот, номер переможця і викликає його для підписання протоколу, який ведеться під час торгів.
8. Переможець, який відмовився від підписання протоколу, позбавляється права на подальшу участь у торгах з продажу цього лота. До протоколу вноситься запис про відмову переможця від його підписання. У такому разі протокол підписується ліцитатором та представником організатора земельних торгів у день проведення торгів.
9. За наявності інших учасників, які виявили бажання придбати зазначений лот, ліцитатор відновлює торги за цим об’єктом у день проведення торгів. За умови відсутності таких учасників лот виставляється на повторні торги.
10. Після закінчення торгів за кожним лотом ліцитатор має право оголосити перерву на 15 хвилин.
11. У процесі проведення торгів Виконавець земельних торгів веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може вноситися й інша інформація. Протокол підписується переможцем, ліцитатором та представником Організатора земельних торгів негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках. Один примірник протоколу видається переможцю.
12. Ліцитатор оголошує про завершення земельних торгів після підписання протоколу торгів.
Під час проведення земельних торгів Виконавцем земельних торгів ведеться їх відеозапис. Після підписання протоколу торгів Виконавець земельних торгів передає Організатору відеозапис торгів на електронних носіях.

Стаття 10. Встановлення та оприлюднення результатів земельних торгів
1. Земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу або оренди земельної ділянки. Підставою для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки або оренди земельної ділянки є рішення Коблівської сільської ради про продаж земельної ділянки або права її оренди на земельних торгах та протокол земельних торгів по лоту, яким визначено переможця торгів.
2. У разі коли переможцем земельних торгів з продажу земельної ділянки або права її оренди стає іноземна держава, іноземна юридична особа або спільне підприємство, підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки є також згода Кабінету Міністрів України на продаж відповідної земельної ділянки.
3. Земельні торги по земельній ділянці можуть бути скасовані, визнані такими, що не відбулися або їх результати можуть бути анульовані.
4. Земельні торги до їх проведення скасовуються Організатором земельних торгів у разі надходження до нього документів, які тягнуть за собою внесення змін до землевпорядної та землеоціночної документації на земельну ділянку або встановлення заборони на її відчуження чи передачу в користування.
5. Повідомлення про скасування торгів не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення підлягає оприлюдненню в тому самому порядку, що й оголошення про проведення торгів.
6. У разі скасування торгів організатор земельних торгів у десятиденний строк після прийняття рішення про скасування торгів відшкодовує виконавцю земельних торгів фактично здійснені витрати на підготовку до їх проведення, але не більше максимальної суми винагороди, що встановлена частиною шостою статті 135 ЗК України, а Виконавець земельних торгів повертає учасникам сплачені ними реєстраційні та гарантійні внески не пізніше п’яти банківських днів з дати скасування.
7. Земельні торги визнаються такими, що не відбулися, у разі:
а) відсутності учасників або наявності тільки одного учасника (крім проведення повторних торгів);
б) якщо жоден з учасників не запропонував ціну, вищу за стартову ціну лота;
в) відмови переможця від підписання протоколу із зазначенням результатів торгів.
Рішення про визнання торгів такими, що не відбулися, приймається Виконавцем земельних торгів у день їх проведення.
8. Земельні торги визнаються такими, що не відбулися, також у випадку, зазначеному в частині двадцять дев’ятій статті 137 ЗК України.
9. Результати торгів анулюються організатором земельних торгів у разі відмови переможця від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди земельної ділянки, а також у разі несплати переможцем в установлений строк належної суми за придбаний лот.
10. Рішення про анулювання торгів приймається організатором земельних торгів у п’ятиденний строк після виникнення підстави для анулювання.
У разі прийняття рішення про анулювання торгів гарантійні внески не повертаються:
а) всім учасникам, якщо жоден з них не запропонував ціну, вищу за стартову ціну лота;
б) учаснику, який був відсторонений від участі в торгах ліцитатором за неодноразове порушення порядку проведення торгів;
в) переможцю, який відмовився від підписання протоколу із зазначенням результатів торгів;
г) переможцю у разі несплати ним в установлений строк належної суми за придбаний лот;
ґ) переможцю, який відмовився від укладення договору купівлі-продажу або договору оренди.
11. У разі якщо торги не відбулися або їх результати анульовано, повторні торги можуть бути проведені не раніше ніж через місяць і не пізніше ніж через шість місяців з дня проведення попередніх земельних торгів.
12. Повторні торги проводяться у порядку, встановленому для проведення торгів. До участі у повторних торгах не допускаються переможці попередніх торгів, які не сплатили в установлений строк належної суми за придбаний лот чи відмовилися від підписання протоколу із зазначенням результатів торгів.
13. Якщо торги визнано такими, що не відбулися, з підстави наявності лише одного учасника і для участі у повторних торгах зареєстрований лише той самий учасник, він має право придбати земельну ділянку або набути право оренди нею за стартовою ціною, визначеною Організатором.
14. Організатор земельних торгів не пізніше п’яти робочих днів після проведення торгів розміщує на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин та офіційному веб-сайті Коблівської сільської ради відеозапис торгів і повідомлення про їх результати за кожним лотом, а також, за бажанням, публікує це повідомлення у друкованих засобах масової інформації, в яких було розміщено оголошення про їх проведення, із зазначенням:
— місця розташування, розміру земельної ділянки та її кадастрового номера;
— ціни продажу земельної ділянки або розміру річної плати за користування земельною ділянкою, визначених за результатами торгів;
— строку користування земельною ділянкою (у разі продажу права оренди);
— цільового призначення земельної ділянки.

Стаття 11. Виникнення права власності на земельну ділянку у переможця аукціону

1. Договір купівлі-продажу, оренди земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев’ятою статті 137 ЗК України.
2. У разі придбання переможцем кількох лотів договір купівлі-продажу земельної ділянки або оренди укладається окремо на кожен з них.
3. Укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки посвідчується нотаріально.
4. Договір оренди земельної ділянки, набутої за результатами земельних торгів укладається у простій письмовій формі, підписується сторонами та скріплюється печатками (за наявності).
5. Право власності та право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації, в порядку визначеному законом після повної сплати коштів згідно договору купівлі-продажу або оренди земельної ділянки та виникає у переможця земельних торгів після його державної реєстрації відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
6. Для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки нотаріусу подається протокол торгів з інформацією про земельну ділянку, відповідальність за достовірність якої покладається на Організатора.
7. Гарантійний внесок, сплачений переможцем до початку торгів, зараховується до купівельної ціни.
8. У разі продажу земельної ділянки чи права на оренди на неї виконавець земельних торгів протягом семи банківських днів після закінчення торгів перераховує суму гарантійного внеску, сплаченого на його рахунок Переможцем, на відповідні рахунки Коблівської сільської ради, відкриті в органах Державної казначейської служби, для зарахування надходжень від продажу земельних ділянок або прав на них, та перераховує гарантійні внески учасників, що не повертаються, на відповідні бюджетні рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби, для зарахування інших надходжень, крім суми винагороди, що підлягає сплаті Переможцем земельних торгів Виконавцю земельних торгів відповідно до договору про проведення земельних торгів.
9. Ціна продажу земельної ділянки, а також річна плата за користування земельною ділянкою, право оренди якою набуто на торгах, підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення відповідного договору.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 28 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про внесення змін до рішення № 1
від 24 березня 2017 року «Про затвердження
Порядку встановлення розмірів орендної плати
за земельні ділянки не сільськогосподарського
призначення в межах території Коблівської сільської ради
на 2017 рік» та рішення № 9 від 25.07.2017
«Про встановлення на території Коблівської
сільської ради місцевих податків і зборів
на 2018 рік»

Відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Податкового кодексу України, Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік», протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Внести зміни до додатку 2 рішення № 1 VІ позачергової сесії Коблівської сільської ради 8 скликання від 24.03.2017 року «Про затвердження Порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки не сільськогосподарського призначення в межах території Коблівської сільської ради на 2017 рік», виклавши в наступній редакції:
«для земель житлової забудови:
с.Бессарабка – 0,3%; 0,1 грн.
с.Виноградне – 0,3 %; 0,2 грн
с.Глибоке – 0%;
с.Коблеве – 0,3%; 0,7 грн.
с.Лугове – 0,3%; 0,3 грн
с.Морске – 0,3 % ; 0,3 грн.
с.Ново-Федорівка – : житловий фонд -0,3%; 0,3 грн.
під господарськими будівлями і спорудами- 4%; 4,02грн.
с.Рибаківка – 0,3 % ; 0,4 грн.
с.Українка – 0,3%; 0,3 грн.
с.Федорівка – 0,3% 0,2 грн.»

2. Внести зміни до п.п.1.6.6 п.1.6 додатку №4 «Порядку встановлення розмірів плати за земельні ділянки на території населених пунктів Коблівської сільської ради на 2018 рік» рішення VІІІ сесії сільської ради від 25 липня 2017 року № 9 «Про встановлення на території Коблівської сільської ради місцевих податків і зборів», виклавши в наступній редакції:
«1.6. Визначається порядок встановлення розмірів орендної плати за 1 кв.м:
1.6.6. для земель житлової забудови:
с.Бессарабка – 0,3%; 0,1 грн.
с.Виноградне – 0,3 %; 0,2 грн
с.Глибоке – 0%;
с.Коблеве – 0,3%; 0,7 грн.
с.Лугове – 0,3%; 0,3 грн
с.Морске – 0,3 % ; 0,3 грн.
с.Ново-Федорівка – : житловий фонд -0,3%; 0,3 грн.
під господарськими будівлями і спорудами- 4%; 4,02грн.
с.Рибаківка – 0,3 % ; 0,4 грн.
с.Українка – 0,3%; 0,3 грн.
с.Федорівка – 0,3% 0,2 грн.»

3. Дане рішення підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Коблівської сільської ради.

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 29 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про внесення змін до рішення № 37
«Про затвердження розрахунку
орендної плати» ХV сесії 8 скликання
від 06 жовтня 2017 р.

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 93 Земельного кодексу України, статті 21, 22 Закону України «Про оренду землі», протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, згідно рішення № 28 «Про внесення змін до рішення №1 від 24 березня 2017 року «Про затвердження Порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах території Коблівської сільської ради на 2017 рік» та рішення №9 від 25.07.2017 «Про встановлення на території Коблівської сільської ради місцевих податків та зборів на 2018 рік», сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Внести зміни в п.1та викласти в такій редакції:
Затвердити громадянці України Семененко Людмилі Іванівні розрахунок орендної плати за земельну ділянку площею 0,2203га., надану в оренду терміном на 49 років в сумі 660 грн.90 коп.(шістсот шістдесят грн. 90 коп.) в рік у розмірі 0,3% НГО (з врахуванням кумулятивного значення коефіцієнтів індексації), згідно з нормативною грошовою оцінкою земель
с. Новофедорівка, затвердженою рішенням № 2 VII сесії 7 скликання Новофедорівської сільської ради від 13.01.2016 року.

2. Оплату здійснювати:
— фізичним особам: на рахунок № 33213815700372, код платежу 18010900, ЄДРПОУ 37969258, МФО 826013 місцевий бюджет Коблівської сільської ради ГУДКСУ в Миколаївській області.

3. Доручити сільському голові укласти договір оренди земельної ділянки з:
— громадянкою України Семененко Людмилою Іванівною площею 0,2203 га. (землі житлової забудови) терміном на 49 роки, кадастровий номер: 4820983500:06:000:0164, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: с. Новофедорівка, вул. Вишнева, 4 в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 30 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на розробку детального плану частини території
с. Коблеве Березанського району Миколаївської області
для розміщення, будівництва, експлуатації та
обслуговування енергогенеруючого об`єкта –
електростанції з використання енергії сонця

Відповідно до норм Закону України «Про землеустрій», ст. 12, 93, 122, 123 Земельного кодексу України, ст. ст. 10, 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», розділом IV Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 року № 290, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши клопотання директора ТОВ «Солар Інвестментс» Лакосіна О.В. про надання дозволу на розробку детального плану частини території для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування енергогенеруючого об’єкта – електростанції з використанням енергії сонця, та інші наявні документи, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Дозволити розробку детального плану частини території с. Коблеве Березанського району Миколаївської області – земельної ділянки орієнтовною площею 10 га, розташованої на території Коблівської сільської ради в адміністративних межах населеного пункту с. Коблеве Березанського району Миколаївської області для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування енергогенеруючого об’єкта – електростанції з використанням енергії сонця.
2. Замовником детального плану території визначити Коблівську сільську раду (далі – Замовник).

3. Визначити, що фінансування розробки детального плану території земельної ділянки, визначеної в п. 1 цього рішення, здійснюватиметься за рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «СОЛАР ІНВЕСТМЕНТС».

4. Замовнику, за погодженням із Інвестором, визначити організацію – розробника детального плану території, яка має у своєму складі особу з відповідним кваліфікаційним сертифікатом на виконання робіт з розроблення містобудівної документації (далі — Розробник).

5. Укласти Товариству з обмеженою відповідальністю «СОЛАР ІНВЕСТМЕНТС», Замовнику та Розробнику відповідну тристоронню угоду про розробку детального плану території.

6. Відділу комунальної власності та земельних відносин Коблівської сільської ради забезпечити:
6.1. Оприлюднення інформації про розробку детального плану у засобах масової інформації.
6.2. Заслуховування проекту детального плану території на засіданні архітектурно-містобудівної ради відділу містобудування та архітектури Миколаївської області.
6.3. Організацію та проведення процедури громадських слухань проекту детального плану території у відповідності до чинного законодавства України.
6.4. Загальну доступність та оприлюднення матеріалів детального плану території в порядку встановленому законом.
7. Подання проекту детального плану території на затвердження на черговій сесії Коблівської сільської раді Березанського району Миколаївської області в установленому законодавством порядку.
8. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 31 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на укладання угоди про
відшкодування недоотриманих коштів
(доходу) від використання земельної ділянки
за фактичне землекористування до оформлення
правовстановлюючих документів на землю

Відповідно рішення № 19 ІV сесії 6 скликання Коблівської сільської ради «Про затвердження зразку угоди про відшкодування коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування до оформлення правовстановлюючих документів на землю» від 11.02.2010 року, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши заяви громадян про дозвіл на укладання угоди про відшкодування недоотриманих коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування до оформлення правовстановлюючих документів на землю, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Дати дозвіл на укладання угоди про відшкодування недоотриманих коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування із земель не наданих у власність та постійне користування, в межах території Коблівської сільської ради, Березанського району, Миколаївської області, розрахунок орендної плати за земельні ділянки проводиться, згідно рішення № 19 ХІV сесії Коблівської сільської ради від 25.10.2012 року та К – 1,249; К- 1,433, К- 1,06, згідно додатку.

2. Оплату здійснювати:
— фізичним особам на розрахунковий рахунок № 33213815700372, код платежу 18010900, МФО 826013, ЄДРПУО 37969258, отримувач місцевий бюджет Коблівської сільської ради ГУДКСУ в Миколаївській області.

3. Доручити сільському голові від імені ради у місячний термін укласти угоди про відшкодування недоотриманих коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування, оплату встановити згідно рішення № 19 ХІV сесії 6 скликання Коблівської сільської ради від 25.10.2012 року.

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток
до рішення № 31 ХХ сесії 8 скликання від 22 грудня 2017 року

Список
громадян, яким відводяться земельні ділянки
в оренду для городництва,
с-г виробництва, комерційного призначення.

№ п\п
ПІБ
Адреса
Площа, м2 Розмір орендної плати, грн./1м2 Нарахування. грн. Примітка
1. Шевельова Ліля Євгенівна вул. Тилігульська
с.Українка 2400 0.0375 90.00 городництво
2. Задолинний Петро Вікторович вул.Тилігульська
с. Українка 400 4.65 1860.00 склад
3. Москаленко Оксана Миколаївна вул. Центральна
с. Бессарабка 90 1.87 168.30 склад
4. Датій Світлана Іванівна вул. Тилігульська
с. Українка 68 11.60 788.80 магазин
5. Гамуга Тетяна Олександрівна вул. Ювілейна, 7а
с. Українка 133 11.60 1542.80 магазин
6. Пятков Олександр Миколайович вул. Степова
с. Українка 395.4 4.65 1680.45 склад
7. Ковальський Георгій Миколайович вул. Тилігульська
с. Українка 400 4.65 1860.00 склад
8. Погорєлова Алла Анатоліївна вул. Степова
с. Українка 140 4.65 651.00 гараж
9. Болехівська Надія Степанівна вул. Молодіжна
с. Бессарабка 18 11.60 208.80 магазин

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 32 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження експертної грошової
оцінки та продаж земельної ділянки

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 122, 125, 126, 127, 128 Земельного кодексу України, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши матеріали експертної грошової оцінки, заяву громадянки України Давішек О.І. про продаж земельної ділянки, сільська рада
ВИРІШИЛА:

1. Затвердити звіт експертної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,0197 (нуль цілих сто дев’яносто сім десятитисячних) гектара, яка надана для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (під розміщення нежилого приміщення, магазину) та розташована в межах території Коблівської сільської ради за адресою: село Новофедорівка, вул. Гагаріна, 2а, Березанського району Миколаївської області, розроблений ПП «ФОРКІС-Н» 13 жовтня 2017 року, у сумі 11 010,00 (Одинадцять тисяч десять) гривень 00 копійок.

2. Затвердити звіт експертної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,0058 (нуль цілих п’ятдесят вісім десятитисячних) гектара, яка надана для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (під розміщення нежилого приміщення, магазину) та розташована в межах території Коблівської сільської ради за адресою: село Новофедорівка, вул. Гагаріна, 2б, Березанського району Миколаївської області, розроблений ПП «ФОРКІС-Н» 13 жовтня 2017 року, у сумі 3 450,00 (Три тисячі чотириста п’ятдесят) гривень 00 копійок.

3. Затвердити звіт експертної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,0275 (нуль цілих двісті сімдесят п’ять десятитисячних) гектара, яка надана для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (під розміщення нежилого приміщення, магазину) та розташована в межах території Коблівської сільської ради за адресою: село Новофедорівка, вул. Гагаріна, 2в, Березанського району Миколаївської області, розроблений ПП «ФОРКІС-Н»
13 жовтня 2017 року, у сумі 15 110,00 (П’ятнадцять тисяч сто десять) гривень 00 копійок.

4. Продати громадянці України Давішек Олесі Іванівні земельну ділянку загальною площею 0,0197 (нуль цілих сто дев’яносто сім десятитисячних) гектара, цільове призначення — для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, на якій розташовано нерухоме майно – нежиле приміщення, магазин та яка знаходиться в межах території Коблівської сільської ради за адресою: село Новофедорівка, вул. Гагаріна, 2а, Березанського району Миколаївської області (кадастровий номер: 4820983500:09:010:0012), встановивши вартість земельної ділянки відповідно до висновку експертної оціночної вартості, визначеної ПП «ФОРКІС-Н» 13 жовтня 2017 року, у сумі 11 010,00 (Одинадцять тисяч десять) гривень 00 копійок.

5. Продати громадянці України Давішек Олесі Іванівні земельну ділянку загальною площею 0,0058 (нуль цілих п’ятдесят вісім десятитисячних) гектара, цільове призначення — для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, на якій розташовано нерухоме майно – нежиле приміщення, магазин та яка знаходиться в межах території Коблівської сільської ради за адресою: село Новофедорівка, вул. Гагаріна, 2б, Березанського району Миколаївської області (кадастровий номер: 4820983500:09:010:0013), встановивши вартість земельної ділянки відповідно до висновку експертної оціночної вартості, визначеної ПП «ФОРКІС-Н» 13 жовтня 2017 року, у сумі 3 450,00 (Три тисячі чотириста п’ятдесят) гривень 00 копійок.

6. Продати громадянці України Давішек Олесі Іванівні земельну ділянку загальною площею 0,0275 (нуль цілих двісті сімдесят п’ять десятитисячних) гектара, цільове призначення — для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, на якій розташовано нерухоме майно – нежиле приміщення, магазин та яка знаходиться в межах території Коблівської сільської ради за адресою: село Новофедорівка, вул. Гагаріна, 2в, Березанського району Миколаївської області (кадастровий номер: 4820983500:09:010:0011), встановивши вартість земельної ділянки відповідно до висновку експертної оціночної вартості, визначеної ПП «ФОРКІС-Н» 13 жовтня 2017 року, у сумі 15 110,00 (П’ятнадцять тисяч сто десять) гривень 00 копійок.

7. Кошти перерахувати на рахунок місцевого бюджету Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області
№ 31510941700372, код доходу бюджету 33010100, ЄДРПУО 37969258, МФО 826013 ГУДКСУ у Миколаївської області.

8. Контроль виконання даного рішення залишаю за собою.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 33 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на укладення
договору оренди землі

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 50, 93, 122, 124, 125, 126 Земельного кодексу України, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши заяву громадянки України Біденко О.А. про дозвіл на укладення договору оренди землі, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Вилучити із земель не наданих у власність та користування земельну ділянку площею 3,8425 га (забудовані землі, у т.ч. кемпінги, будинку для відпочинку або для проведення відпусток), кадастровий номер: 4820982200:09:000:0330.

2. Надати Біденко Олені Анатоліївні земельну ділянку площею 3,8425 га, кадастровий номер 4820982200:09:000:0330 в оренду терміном на 49 років для будівництва і обслуговування об’єктів рекреаційного призначення в с. Коблеве по проспекту Курортному, 26-а в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

3. Затвердити розрахунок орендної плати за земельну ділянку громадянці України Біденко Олені Анатоліївні площею 3,8425 га, надану в довгострокову оренду терміном на 49 років в сумі 244 767 (двісті сорок чотири тисячі сімсот шістдесят сім) гривень 25 копійок в рік у розмірі 12% (дванадцять відсотків) за 5 місяців та 3% (три відсотки) за 7 місяців (з врахуванням кумулятивного значення коефіцієнтів індексації), згідно з нормативною грошовою оцінкою земель с. Коблеве, що затверджена рішенням № 19 ХХІ сесія Коблівської сільської ради 6 скликання від 25.10.2012 року.

4. Доручити сільському голові укласти договір оренди земельної ділянки відповідно чинного законодавства та провести його державну реєстрацію.

5. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 34 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на розробку технічної документації
землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 50, 93, 122, 123, 186,1861 , протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, розглянувши заяву директора ТОВ «ПАНСІОНАТ ЛАЗУРНИЙ БЕРЕГ» Алімурадової З.І. про дозвіл на розробку технічної документації землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування об’єктів рекреаційного призначення, сільська рада
ВИРІШИЛА:

1. Дати дозвіл товариству з обмереженою відповідальністю «ПАНСІОНАТ ЛАЗУРНИЙ БЕРЕГ» на розробку технічної документації землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) орієнтовною площею 0,70 га (забудовані землі) для будівництва і обслуговування об’єктів рекреаційного призначення в межах населеного пункту с. Коблеве по вул. Кишинівська, 2-г на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

2. Рекомендувати замовнику розробити землевпорядну документацію відповідно чинного законодавства та затвердити в установленому порядку.

3. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 35 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження плану роботи
Коблівської сільської ради на 2018 рік

Відповідно пункту 7 частини 1 статті 26 Закону України “ Про місцеве самоврядування в Україні ”, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12. 2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити план роботи Коблівської сільської ради на 2017 рік
(додається).

2. Зняти з контролю рішення № 11 ІІІ сесії Коблівської сільської ради 8 скликання від 30.01.2017 року „ Про затвердження плану роботи Коблівської сільської ради на 2017 рік ” та рішення № 2 виконачого комітету від 15.02.2017 року «Про затвердження плану роботи виконавчого комітету на 2017 рік».

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності та етики.

Сільський голова В.М.Панич

Додаток
до рішенням № 35
ХХ сесії Коблівської
сільської ради 8 скликання
від 22.12.2017 року

ПЛАН РОБОТИ
КОБЛІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ
8 СКЛИКАННЯ НА 2018 РІК

І. Перелік основних питань для розгляду на пленарних
засіданнях сільської ради

І квартал

Про затвердження фінансового звіту з виконання сільського бюджету за 2017 рік

Звіт старост старостинських округів сільської ради про пророблену роботу
за 2017 рік

Звіт сільського голови про роботу виконавчого комітету за 2017 рік

Про прийняття на баланс медичних закладів,що розташовані на території
Коблівської об’єднаної територіальної громади.

ІІ квартал
Про затвердження звіту про виконання сільського бюджету за перший квартал 2018 року
Про підготовку до літнього оздоровчого періоду
Про організацію оздоровлення дітей
Про встановлення на території Коблівської сільської ради місцевих податків і зборів на 2019 рік

ІІІ квартал

Про затвердження звіту про виконання сільського бюджету за І півріччя 2018 року
Про роботу постійних комісій сільської ради
Про хід реформування Коблівської об’єднаної територіальної громади

ІV квартал
Про виконання депутатських повноважень депутатами сільської ради.
Про затвердження звіту про виконання сільського бюджету за дев’ять місяців 2018 року
Про затвердження сільського бюджету на 2019 рік

ІІ. Перелік основних питань для розгляду на засіданнях
виконавчого комітету (третій четвер місяця)

СІЧЕНЬ
Про графік особистого прийому громадян посадовими особами місцевого самоврядування
Про роботу виконавчого комітету сільської ради зі зверненнями громадян

ЛЮТИЙ
Про стан дотримання правил благоустрою населеного пункту жителями села та керівниками підзвітних установ, підприємств та організацій незалежно від форм власності та підпорядкування
Про роботу адміністративної комісії при виконавчому комітеті сільської ради

БЕРЕЗЕНЬ — Про стан організації призову громадян України на строкову військову службу в Коблівській сільській раді
Про заходи по підготовці та відзначенню 230 річниці з дня заснування с.Коблеве
КВІТЕНЬ
Про заходи по підготовці і відзначенню Дня Перемоги у Другій Світовій війні 1939-1945 років

ТРАВЕНЬ
Про невідкладні заходи щодо запобігання загибелі людей на водних об’єктах

ЧЕРВЕНЬ
Про стан обліку громадян, які постійно або тимчасово проживають в селі, платників земельного податку та ведення погосподарського обліку у виконкомі сільської ради

ЛИПЕНЬ
Про стан забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів жителів Коблівської сільської рад .
СЕРПЕНЬ
Про стан підготовки закладів загальної освіти до нового навчального року

ВЕРЕСЕНЬ
Про стан використання земель запасу, резервного і водного фондів та дотримання зобов’язань щодо орендної плати орендарями

ЖОВТЕНЬ

Про хід виконання Комплексної програми соціального захисту людей похилого віку, малозабезпечених верств населення, осіб з обмеженими фізичними можливостями та осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи на 2017-2021 роки «Турбота та Милосердя»

ЛИСТОПАД
Про роботу відділу культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров’я

ГРУДЕНЬ
Про стан виконання програми соціально-економічного розвитку Коблівської
сільської ради та роботу відділу економічного розвитку та інвестицій
Про план роботи виконавчого комітету на 2019 рік

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 22 грудня 2017 року № 36 ХХ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження штатного розпису
Коблівської сільської ради
Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” , Постанови Кабінету Міністрів України № 1298 від 30.08.2002 року «Про оплату праці працівників на основі єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників, установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери»,наказу МКУ № 745 від 18.10.2005 року «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної ітки», протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.12.2017 року, сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити штатний розпис Коблівської сільської ради на 2018 рік (додається).
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань планування бюджету та фінансів, житлово –комунальних питань.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості 13
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
54100,00 гривень
сільський голова_______________
(посада)
__________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
(назва установи)
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
Керівництво ради та виконавчого комітету
1 Сільський голова 1 5100,00 5100,00
2 Секретар ради 1 4700,00 4700,00
3 Керуючий справами виконавчого комітету 1 4700,00 4700,00
4 Перший заступник 1 4800,00 4800,00
5 Заступник сільського голови з питань розвитку узбережжя, економічного розвитку та інвестицій 1 4700,00 4700,00
6 Заступник сільського голови з питань житлово-комунального господарства 1 4700,00 9400,00
7 Староста 4 4700,00 18800,00
8 Спеціаліст-юрисконсульт 2 2200,00 4400,00
9 Спеціаліст з цивільного захисту та охорони праці 1 2200,00 2200,00
Усього 13 х 54100,00
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу ____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)

Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості _18_
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
_36882,00 гривень
сільський голова_______________
(посада)
___________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
(назва установи)
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
Загальний відділ
1 Діловод 1 1895,00 1895,00
2 Робітник з ремонту та налагодження ЕОСО 1 1762,00 1762,00
3 Охоронець 1 2156,00 2156,00
4 Водій 4 2171,00 8684,00
5 Прибиральник службових приміщень 3 2156,00 7007,00
6 Двірник 1 2156,00 2156,00
7 Оператор котельні 2 1762,00 3524,00
8 Інспектор з кадрів 1 2118,00 2118,00
9 Архіваріус 1 1895,00 1895,00
10 Друкарка 3 1895,00 5685,00
Усього 18,0 х 36882,00
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу ____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)
М.П.

Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості _7_
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
_21300,00 гривень
сільський голова_______________
(посада)
___________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
(назва установи)
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
Відділ фінансів, бухгалтерського обліку та звітності
1 Головний бухгалтер 1 3400,00 3400,00
2 Заступник головного бухгалтера 1 3200,00 3200,00
3 Бухгалтер 3 3100,00 9300,00
4 Бухгалтер 2 2700,00 5400,00
Усього 7 х 21300,00
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу ____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)
М.П.

Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості _4_
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
_11700,00 гривень
сільський голова_______________
(посада)
____________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
(назва установи)
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
Відділ комунальної власності та земельних відносин
1 Начальник відділу 1 3300,00 3300,00
2 Спеціаліст -землевпорядник 2 3100,00 6200,00
3 Спеціаліст -землевпорядник 1 2200,00 2200,00
Усього 4 х 11700,00
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу _____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)
М.П.

Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості _3_
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
_8600,00 гривень
сільський голова_______________
(посада)
_________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
(назва установи)
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
Відділ житлово-комунального господарства, благоустрою, охорони навколишнього середовища, інфраструктури, містобудування, архітектури та капітального будівництва
1 Начальник відділу 1 3300,00 3300,00
2 Спеціаліст з благоустрою 1 3100,00 3100,00
3 Спеціаліст з благоустрою 1 2200,00 2200,00
Усього 3 х 8600,00
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу ____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)
М.П.
Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості _2_
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
_5500,00 гривень
сільський голова_______________
(посада)
____________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
(назва установи)
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
Відділ економічного розвитку та інвестицій
1 Начальник відділу 1 3300,00 3300,00
2 Спеціаліст 1 2200,00 2200,00
Усього 2 х 5500,00
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу ____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)
М.П.
Примітка. Складається органами державного управління та місцевого самоврядування.

Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості _2_
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
_6650,00 гривень
сільський голова_______________
(посада)
_________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
(назва установи)
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
Відділ надання адміністративних послуг
1 Начальник відділу 1 3300,00 3300,00
2 Державний реєстратор 1 3350,00 3350,00
Усього 2 х 6650,00
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу ____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)
М.П.
Примітка. Складається органами державного управління та місцевого самоврядування.

Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості _5_
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
_12018,00 гривень
сільський голова_______________
(посада)
____________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
(назва установи)
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
Відділ паспортизації та військового обліку
1 Начальник відділу 1 3300,00 3300,00
2 Спеціаліст з питань паспортизації 1 2200,00 2200,00
3 Спеціаліст ВОС 1 2200,00 2200,00
4 Інспектор ВОС 1 2118,00 2118,00
5 Спеціаліст з погосподарського обліку 1 2200,00 2200,00
Усього 5 х 12018,00
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу ____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)
М.П.

Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості _3_
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
_9000,00 гривень
сільський голова_______________
(посада)
____________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
(назва установи)
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
Відділ культури, туризму, освіти, молоді, спорту та охорони здоров’я
1 Начальник відділу 1 4600,00 4600,00
2 Спеціаліст по роботі з молоддю 1 2200,00 2200,00
3 Спеціаліст 1 2200,00 2200,00
Усього 3 х 9000,00
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу ____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)
М.П.

Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості _7,75_
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
_25687,50 гривень
сільський голова_______________
(посада)
____________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
(назва установи)
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
0114060» Запезпечення діяльності палаців і будинків культури, клубів, центрів дозвілля та інших клубних закладів»
1 Директор КЗ центру дозвілля та розвитку особистості 1 4000,00 4000,00
2 Музикальний керівник 1 2713,00 2713,00
3. Директор СБК 2 3735,00 7470,00
4. Завідуючий сільським клубом 2 3735,00 7470,00
5. Художній керівник 1 2713,00 2713,00
6. Прибиральник службових приміщень 0,75 1762,00 1321,50
Усього 7,75 х 25687,50
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу ____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)

Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості _6,75_
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
_23583,50 гривень
сільський голова_______________
(посада)
____________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
0114030 «Запезпечення діяльності бібліотек»
1 Директор централізованої бібліотеки 1 4000,00 4000,00
2 Завідуювач бібліотекою 1 3735,00 3735,00
3 Завідуювач бібліотек-філії 2 3735,00 7470,00
4. Бібліотекар 2 3207,00 6414,00
5. Бібліотекар 0,5 3048,00 1524,00
5. Прибиральник службових приміщень 0,25 1762,00 440,50
Усього 6,75 х 23583,50
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу ____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)
М.П.

Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості _10_
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
_26854,00 гривень
сільський голова_______________
(посада)
____________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
0118120 «Заходи з організації рятування на водах»
1 Начальник станції 2 3207,00 6414,00
2 Старший моторист 1 2555,00 2555,00
3 Моторист 4 2555,00 10220,00
4. Матрос 3 2555,00 7665,00
Усього 10 х 26854,00
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник ____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)

Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості _11_
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
_20333,00 гривень
сільський голова_______________
(посада)
____________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
(назва установи)
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
0116030 «Організація благоустрою населених пунктів»
1 Робітник з благоустрою 8 1762,00 14096,00
2 Електрик 3 2079,00 6237,00
Усього 11 х 20333,00
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу ____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)
М.П.

Додаток
до рішення № 36 ХХ сесії
8 скликання від 22 грудня 2017 року

Затверджую штат у кількості _8_
штатних одиниць з місячним
фондом заробітної плати за
посадовими окладами
_24638,00 гривень
сільський голова_______________
(посада)
____________________ В.М. Панич
(підпис керівника) (ініціали і прізвище)
__________________
(число, місяць, рік) М.П.

ШТАТНИЙ РОЗПИС
з 01.01.2018 р.
Коблівська сільська рада
(назва установи)
№ з/п Назва структурного підрозділу та посад Кількість штатних посад Посадовий оклад (грн.) Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами (грн.)
1 2 3 4 5
0113241 «Запезпечення діяльності інших закладів у сфері соціального захисту і соціального забезпечення»
1 Начальник відділу 1 3300,00 3300,00
2 Соціальний працівник 2 3207,00 6414,00
3 Соціальний працівник 3 3048,00 9144,00
4. Соціальний працівник 2 2890,00 5780,00
Усього 8 х 24638,00
Керівник ______________В.М. Панич
(підпис) (ініціали і прізвище)
Керівник бухгалтерської служби / начальник планово-фінансового підрозділу ____________Т.А. Горгуленко
(підпис) (ініціали і прізвище)
М.П.

Зробимо Коблеве краще!

Оставить комментарий

Вам нужно войти sein, чтобы оставить комментарий.