7.3. Зимове утримання доріг, шляхопроводів, тротуарів, зелених смуг та територій житлової забудови

7.3.1. Зимове прибирання суб’єктами у сфері благоустрою відповідних територій повинне забезпечувати нормальний рух пішоходів та транспорту і включає в себе виконання робіт, що поділяються на три групи: снігоочищення, видалення снігу та сколу, ліквідація ожеледі та боротьба зі слизькістю.

1) підмітання та зсув снігу. Роботи з прибирання снігу та льоду суб’єкти у сфері благоустрою зобов’язані розпочинати з настанням снігопаду. Від снігу та льоду, в першу чергу, очищають тротуари, дороги до під’їздів житлових будинків, місця для зупинки маршрутних транспортних засобів, люки водопровідних і каналізаційних колодязів. Дозволяється свіжий сніг укладати у вали на вулицях і площах, за винятком території місць для зупинки маршрутних транспортних засобів, для подальшого вивезення;

2) видалення снігу та снігово-льодяних утворень. Забороняється сколювати лід на тротуарах, вимощених фігурними елементами. При переміщенні снігу з тротуару на проїзну частину вулиці чи дороги для його механізованого видалення снігові вали розміщуються на відстані не більше ніж 1 м від бордюру. Формування снігових валів не допускається на перехрестях, пішохідних доріжках, місцях для зупинки маршрутних транспортних засобів, місцях для паркування, в місцях в’їзду у двори і на внутрішньоквартальній території, а також на територіях зелених насаджень, на решітках зливових колодязів. Зібрані сніг, лід, бруд та сміття повинні щоденно вивозитися на відведені для цього ділянки або сміттєзвалище та ін.

3) під час ожеледиці необхідно посипати тротуари, переходи через вулиці, місця для зупинки маршрутних транспортних засобів, спуски, підйоми речовинами, що виключають ковзання. Боротьба з ожеледицею на проїжджій частині та тротуарах здійснюється шляхом посипання піском або піщано-соляною сумішшю.

7.3.2. Тротуари, доріжки у парках, скверах , сходи, місця для зупинки маршрутних транспортних засобів, розташовані напроти будинків та споруд, а також небезпечні для проїзду автотранспорту і проходу пішоходів місця посипають піщаною сумішшю та іншими, дозволеними для цього матеріалами, житлові ремонтно-експлуатаційні підприємства, підприємства, організації і установи та громадяни, за якими закріплені ці ділянки для утримання, або особи, яким такий обов’язок переданий за договором.

7.3.3. Механізоване посипання піщаною або змішаною сумішшю та обробка іншими, дозволеними для цієї мети, матеріалами проїзної частини, вулиць, площ, мостів, шляхопроводів, перехресть, підйомів проводиться в порядку, визначеному ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди».

7.3.4. Балансоутримувачі території зобов’язані:

1) мати власний, необхідний для прибирання снігу і льоду, ручний інвентар (лопати металеві або дерев’яні, мітли, льодоруби);

2) мати достатній запас матеріалу для посипання (пісок , мучку,  сіль) для своєчасного проведення протиожеледних заходів;

3) прибирати сніг негайно, з початку снігопаду, для запобігання накату.

Проведення зимових прибиральних робіт з очищення тротуарів, проїзної частини доріг, вулиць і проїздів  під час снігопаду (зсування і підмітання снігу) здійснюється з періодичністю та за технологією, встановленими відповідними галузевими нормами та правилами (п.3.5.12 “Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій”, затверджених наказом Держжитлокомунгогоспу від 17.05.2005 №76).

7.3.5. Підгортання (окучування) снігу повинно здійснюватись циклами технологічних етапів, а вивезення його з головних магістралей повинно бути завершене не пізніше двох діб після закінчення снігопаду. Вивозити сніг необхідно на місця, визначені виконавчим комітетом сільської ради.

7.3.6. Період зимового прибирання встановлюється з 15 жовтня по 15 квітня. У випадку різкої зміни погодних умов , терміни початку і закінчення зимового прибирання можуть корегуватися  виконкомом сільської ради.

7.3.7. Підготовка снігоприбиральної техніки до роботи в зимовий період здійснюється балансоутримувачами техніки в термін до 1 листопада поточного року. Організації, що відповідають за прибирання місцевих територій, у термін до 1 листопада повинні забезпечити завезення, заготівлю і складування необхідної кількості протиожеледних матеріалів.

7.3.8. При прибиранні доріг і пішохідних доріжок у скверах, парках і інших зелених  зонах допускається тимчасове складування снігу, що не містить хімічних реагентів, на заздалегідь підготовлені для цих цілей майданчики, за умови збереження зелених насаджень і забезпечення відтоку талих вод. 

Малі архітектурні форми, а також простір перед ними і по обидва боки підходи до них повинні бути очищені від снігу і ожеледі.

7.3.9. Технологія і режими провадження робіт на проїзній частині вулиць, тротуарів і дворових територіях повинні забезпечувати безперешкодний рух транспорту і пішоходів незалежно від погодних умов.

7.3.10. Обробка проїзної частини місцевих доріг, у середині дворових асфальтових покрить, зупинок пасажирського транспорту протиожеледними матеріалами повинна починатися відразу з початком снігопаду.

7.3.11. Усі машини, що знаходяться у цілодобовому чергуванні для боротьби з ожеледицею та сніговими заметами починають свою роботу за вказівкою відповідального чергового підприємства із записом маршруту до дорожнього листа і журналу посипань.

7.3.12. До першочергових операцій зимового прибирання вулиць і магістралей відносяться:

1) загрібання і підмітання снігу;

2) обробка проїзної частини доріг протиожеледними матеріалами;

3) формування сніжного валу для наступного вивозу.

7.3.13.  До операцій другої черги відносяться:

  1) видалення снігу (вивіз);

  2) сколювання льоду і видалення сніжно-крижаних утворень.

7.3.14. Механізоване очищення проїзної частини повинно починатися при висоті пухкого снігу на дорожній полотнині 2,5 – 3 см, що відповідає    5 см свіжого не ущільненого снігу.

7.3.15. У першу чергу очищаються й обробляються найбільш небезпечні і основні ділянки для руху транспорту – круті спуски і підйоми, мости, естакади, перехрестя вулиць, зупинки громадського транспорту і т.д.

7.3.16. Вивіз снігу здійснюється, в першу чергу, від зупинок громадського транспорту,  пішохідних переходів, мостів, шляхопроводів, місць масового відвідування. Остаточне вивезення снігу здійснюється із закінченням першочергового вивозу.

7.3.17. Вивіз снігу з вулиць повинен здійснюватися на спеціальні майданчики, підготовлені і погоджені заздалегідь. Місця тимчасового складування снігу після сніготанення повинні бути очищені й упорядковані.

7.3.18. При утворенні льоду на дорогах і тротуарах у зимовий період у результаті протікання мереж відповідальність за очищення від льоду несуть підприємства, установи, організації, на балансі яких знаходяться комунікаційні мережі.

7.3.19. Тротуари, дворові території і проїзди повинні бути очищені від снігу і ожеледі до асфальту. При виникненні ожеледі здійснюється обробка піском або піщано-солевою сумішшю.

7.3.20. Сніг, зібраний із дворових територій і внутрішньо квартальних проїздів, дозволяється складувати на території дворів у місцях не перешкоджаючих вільному проїздові транспорту і рухові пішоходів. Не допускається ушкодження зелених насаджень при складуванні снігу. Складування снігу на внутрібудинкових територіях повинно передбачати відведення талих вод.

  7.3.21. Очищення дахів від снігу та льодових бурульок проводиться своєчасно з дотриманням застережних заходів щодо безпеки руху пішоходів, не допускаючи пошкодження покрівель будинків і споруд, зелених насаджень, електромереж, рекламних конструкцій тощо. Необхідно огороджувати небезпечні місця на тротуарах, переходах, виставляти вартових. Сніг та льодові бурульки, скинуті з дахів, необхідно окучувати і протягом доби вивозити.

7.3.22.  Забороняється:

1) переміщати на проїзну частину магістралей, вулиць сніг, зібраний з пішохідних доріжок внутриквартальних проїздів, дворових територій, територій підприємств, організацій, будівельних майданчиків, тимчасових об’єктів обслуговування населення;

2) перекидати і збирати забруднений і засолений сніг, а також відкол льоду на газони, квітники й інші зелені насадження.

7.4. Утримання прибудинкових територій