VІІІ сесія 8 скликання

11. июня 2017 | | Рубрика: Регуляторні акти

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 1 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про внесення змін до сільського
бюджету Коблівської сільської ради
на 2017 рік

Відповідно пункту 23 частини 1статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні ”, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 р., сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Внести зміни у доходну частину загального фонду сільського бюджету:
1.1. Збільшити доходну частину:
по КД 18010400 «Податок на нерухоме майно нежитлові (ю. о.)-499,784 тис. грн.
по КД 41035000 « Інші субвенції» -2,000 тис. грн.

2. Внести зміни у доходну частину спеціального фонду сільського бюджету:
2.1. Збільшити доходну частину спеціального фонду сільського бюджету за рахунок надходжень:
-по КД 50110000-„Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади ” – 338,559 тис. грн.

3. Внести зміни у видаткову частину загального фонду сільського бюджету:
3.1. Збільшити заплановані асигнування
КПКВК 0110170 „ Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад ”
-КЕКВ 2210- 52,500 тис. грн.
-КЕКВ 2240 – 69,484 тис. грн.

КПКВК 0111010- „ Дошкільна освіта ”
— КЕКВ 2210 – 129,400 тис. грн.
КПКВК 0114040 –„ Видатки на заходи передбачені державними і місцевими програмами розвитку культури і мистецтва ”
— КЕКВ 2210 –23,000 тис. грн.
КПКВК 0114060 „ Бібліотеки ”
— КЕКВ 2210 – 9,300тис. грн.
— КЕКВ 2240 – 3,000 тис. грн.
КПКВК 0114090 „ Палаци і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу ”
— КЕКВ 2210 – 2,300 тис. грн.
КПКВК 0113400 –„ Інші видатки на соціальний захист населення ”
— КЕКВ 2730 – 60,567 тис. грн.
КПКВК 0118800 –„ Інші субвенції ”
— КЕКВ 2620 -5,183 тис. грн.
КПКВК 0116052 –„ Забезпечення функціонування водопровідно-каналізаційного господарства ”.
— КЕКВ 2610 — 124,550 тис. грн.
КПКВК 0118370 –„ Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіону ”
— КЕКВ 2620 – 19,000 тис. грн.
КПКВК 0113132 – «Програми і заходи центрів соціальних служб для сім»ї, дітей та молоді «
— КЕКВ 2282 – 3,500 тис. грн.
3.2. Здійснити перерозподіл запланованих асигнувань:
3.2.1. Зменшити заплановані асигнування:
КПКВК 0113201 –„ Інші видатки на соціальний захист населення ветеранів війни та праці ”
— КЕКВ 2210 – 3,730тис.грн.
— КЕКВ 2230 – 0,003 тис. грн.
— КЕКВ 2730 – 5,300 тис. грн.
КПКВК 0111010- „ Дошкільна освіта ”
— КЕКВ 2800 – 0,500 тис. грн.
КПКВК 0116052 –„ Забезпечення функціонування водопровідно-каналізаційного господарства ”
— КЕКВ 2610 – 87,000 тис. грн.
3.2.2. Збільшити заплановані асигнування:
КПКВК 0113400 –„ Інші видатки на соціальний захист населення ”
— КЕКВ 2730 – 9,033 тис. грн.
КПКВК 0116060 „ Благоустрій міст , сіл, селищ ”
— КЕКВ 2800 – 0,500 тис. грн.
— КЕКВ 2610 — 87,000 тис. грн.

4. Внести зміни у видаткову частину спеціального фонду сільського бюджету:
4.1.Збільшити видатки за рахунок надходжень:
— від коштів цільового фонду, утвореного ВР АР Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади від сплати пайових внесків про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури підпорядкованих Коблівській с/раді населених пунктів — 338,559 тис. грн.:
КПКВК 0119180-„Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади ”
-КЕКВ 2240-338,559 тис. грн.
4.2.Збільшити видатки за рахунок залишку коштів на початок року:
— від коштів цільового фонду, утвореного ВР АР Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади від сплати пайових внесків про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури підпорядкованих Коблівській с/раді населених пунктів-174,000 тис. грн.:
КПКВК 0119180-„Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади ”
-КЕКВ 2240-174,000 тис. грн.
4.3.Здiйснити перерозподiл запланованих асигнувань:
4.3.1. Збiльшити асигнування:
КПКВК 0116060 „ Благоустрій міст , сіл, селищ ”
— КЕКВ 3132 — 912,314 тис. грн.
4.3.2. Зменшити асигнування:
КПКВК 0116310 –„ Реалізація заходів щодо інвестиційного розвитку території ”- 912,314 тис. грн.
— КЕКВ 3142 – 912,314 тис. грн .

5. Затвердити уточнений перелік об’єктів, які будуть фінансуватися за кошти сільського бюджету розвитку (додаток № 4).

6. Затвердити уточнений перелік коштів на реалізацію регіональних галузевих програм на загальну суму 14810,039 грн., в тому числі видатки загального фонду бюджету на реалізацію регіональних галузевих програм в сумі 6312,997тис.грн. видатки спеціального фонду бюджету в сумі 8497,042грн. (додаток № 5).

7. Затвердити уточнений обсяг доходної частини загального фонду в сумі 48032,274 тис. грн., по спеціальному фонду в сумі 938,934 тис. грн. , в т.ч. бюджет розвитку 253,816 грн. ( додаток №1) .

8. Затвердити уточнений обсяг видатків загального фонду сiльського бюджету в сумі 50858,401 тис. грн., спеціального фонду в сумі 8799,601 тис. грн., в т.ч. бюджет розвитку 6481,124 тис. грн. (додаток № 3).

9. Затвердити загальний фонд місцевого бюджету з дефіцитом у сумі 2826,127 тис. грн., джерелом покриття якого визначити :
— залучення вільного залишку бюджетних коштів на початок року(БКФБ 208100 ) у сумі 8904,017тис. грн.(додаток № 2);
— кошти що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду(БКФБ 208400) 6077,890 тис. грн.

10. Затвердити спеціальний фонд місцевого бюджету з дефіцитом у сумі 7860,667 тис. грн., джерелом покриття якого визначити :
— залучення залишку бюджетних коштів на початок року ( БКФБ 208100) в сумі 1782,777 тис. грн.
— кошти що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду(БКФБ 208400) 6077,890 тис. грн.

11. Додатки 1 — 5 до цього рішення є його невід’ємною частиною .

12.Внести зміни до рішення № 2 від 25.04.2017 року:
1. Додаток 3 до рішення по ТПКВКМБ 0111020 в рядку в т.ч. за рахунок освітньої субвенції зменшено на 1746,2 тис. грн.
2. Кошти , які планувалися по КПКВКМБ 6052 на придбання 30 контейнерів в сумі 87,000 тис. грн. перенесені на КПКВКМБ 6060 „ Благоустрій міст , сіл, селищ ” та відображено в додатку № 5.

13. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку.

Сільський голова В.М. Панич

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

До рiшення № 1 вiд 06.06.2017 року» Про внесення змін до сільського бюджету Коблівської сільської ради на 2017 рік»

Відповідно до п. 23 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, п.7 ст.78 Бюджетного кодексу України, враховуючи вільний залишок на рахунках загального та спеціального фонду та необхідність вирішення окремих питань забезпечення життєдіяльності населених пунктiв сiльськоi ради, пропонується внести зміни до бюджету, в т.ч:
Внести зміни у доходну частину загального фонду сільського бюджету:
Збільшити доходну частину :
по КД 18010400 «Податок на нерухоме майно нежитлові (ю. о.)-499,784 тис. грн.
по КД 41035000 « Інші субвенції» -2,000 тис. грн.
Внести зміни у доходну частину спеціального фонду сільського бюджету:
Збільшити доходну частину спеціального фонду сільського бюджету за рахунок надходжень:
-по КД 50110000-„Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади ” – 338,559 тис. грн.
2.Внести зміни у видаткову частину загального фонду сільського бюджету:
Збільшити заплановані асигнування
КПКВК 0110170 „ Організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності обласної ради, районної ради, районної у місті ради (у разі її створення), міської, селищної, сільської рад ” – 121,984 тис. грн.
-КЕКВ 2210- 52,500 тис. грн. із них: 18,000 тис.грн.- канцтовари; 12,500 тис. грн.-господарчі матеріали ;15,000 тис.грн.- періодичні видання на 2-е півріччя, 7,000 тис. грн. –вивіска «Коблівська сільська рада»
-КЕКВ 2240 – 69,484 тис. грн. із них :20,429 тис. грн. –програмне забезпечення «Дебет Плюс»; 14,200 тис. грн. — розміщення інформаційних матеріалів в газеті «Рідне Прибужжя » ; 2,750 тис. грн. — первинна інвентаризація частини адмінприміщення в с. Коблеве вул. Одеська ; 28,105тис. грн.- технічне обслуговування та ремонт автомобіля ГАЗЕЛЬ, DEO LANOS ;4,000 тис. грн. — пере -форматування програмного комплексу «Погосподарський облік для сільських , селищних рад «

КПКВК 0111010- „ Дошкільна освіта ” -129,400 тис. грн.
— КЕКВ 2210 – 129,400 тис. грн. із них: 92,000 тис. грн. — господарчі матеріали для ДНЗ «Сонечко», »Золотий півник», 25,000 тис. грн. — господарчі товари для ДНЗ «Перлинка» ,12,400 тис. грн. — періодичні видання на 2-е півріччя.
КПКВК 0114040 –„ Видатки на заходи передбачені державними і місцевими програмами розвитку культури і мистецтва ” 23,000 тис. грн.
— КЕКВ 2210 –23,000 тис. грн. — придбання матеріалів для проведення культурних заходів в с. Коблеве .
КПКВК 0114060 „ Бібліотеки ”- 12,300 тис. грн.
— КЕКВ 2210 – 9,300тис. грн. — періодичні видання на 2-е півріччя
— КЕКВ 2240 – 3,000 тис. грн. — первинна інвентаризація будівлі бібліотеки в с. Коблеве вул. Одеська
КПКВК 0114090 „ Палаци і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу ”- 2,300 тис. грн.
— КЕКВ 2210 – 2,300 тис. грн.: із них 2,000 тис. грн. для придбання сценічних костюмів Рибаківському будинку культури;0,300- періодичні видання на 2-е півріччя.
КПКВК 0113400 –„ Інші видатки на соціальний захист населення ” 60,567 тис. грн.
— КЕКВ 2730 – 60,567 тис. грн. — матеріальна хворим , дітям, учасникам АТО .
КПКВК 0118800 –„ Інші субвенції ” – 5,183 тис. грн.
— КЕКВ 2620 -5,183 тис. грн. із них: 3,000 тис. грн. — субвенція трудовому архіву для придбання канцтоварів для оформлення справ із припиненням діяльності Рибаківської , Новофедорівської та Української сільських рад; 2,183 тис.грн.- відділу освіти Березанської РДА для Новофедорівської ЗОШ для оплати послуг по перевезенню учнів в оздоровчий період.
КПКВК 0116052 –„ Забезпечення функціонування водопровідно-каналізаційного господарства ” – 124,550 тис. грн.
— КЕКВ 2610 — 124,550 тис. грн.108,750 тис. грн. — субвенція Коблівському СКГ для проплат за електроенергію;15,800 тис. грн. субвенція Рибаківському ЖКП для проплат за електроенергію
КПКВК 0118370 –„ Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіону ” – 19,000 тис. грн.
— КЕКВ 2620 – 19,000 тис. грн. — субвенція УДКСУ у Березанському районі на поліпшення матеріально технічної бази .
КПКВК 0113132 – «Програми і заходи центрів соціальних служб для сім»ї, дітей та молоді «
— КЕКВ 2282 – 3,500 тис. грн. видатки на проїзд та проживання учасників Міжнародного фестивалю мистецтв « Морський бриз»
Здійснити перерозподіл запланованих асигнувань:
Зменшити заплановані асигнування:
КПКВК 0113201 –„ Інші видатки на соціальний захист населення ветеранів війни та праці ” 9,033 тис. грн.
— КЕКВ 2210 – 3,730тис.грн.
— КЕКВ 2230 – 0,003 тис. грн.
— КЕКВ 2730 – 5,300 тис. грн.
КПКВК 0111010- „ Дошкільна освіта ”
— КЕКВ 2800 – 0,500 тис. грн.
КПКВК 0116052 –„ Забезпечення функціонування водопровідно-каналізаційного господарства ”- 87,000 тис. грн.
— КЕКВ 2610 – 87,000 тис. грн.
Збільшити заплановані асигнування:
КПКВК 0113400 –„ Інші видатки на соціальний захист населення ” 9,033 тис. грн.
— КЕКВ 2730 – 9,033 тис. грн. — матеріальна хворим , дітям, учасникам АТО .
КПКВК 0116060 „ Благоустрій міст , сіл, селищ ”-
— КЕКВ 2800 – 0,500 тис. грн. для проплат пені за електроенергію
— КЕКВ 2610 — 87,000 тис. грн. .- субвенцiя Коблiвському СКГ для придбання 30 контейнерiв для твердих побутових вiдходiв

Внести зміни у видаткову частину спеціального фонду сільського бюджету:
Збільшити видатки за рахунок надходжень:
— від коштів цільового фонду, утвореного ВР АР Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади від сплати пайових внесків про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури підпорядкованих Коблівській с/раді населених пунктів — 338,559 тис. грн.:
КПКВК 0119180-„Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади ”
-КЕКВ 2240-338,559 тис. грн. із них :248,444 тис. грн. – поточний ремонт дорожнього покриття в з/в «Коблеве»; 90,115 тис. грн. — монтаж системи відео спостереження в з/в «Коблеве».
Збільшити видатки за рахунок залишку коштів на початок року:
— від коштів цільового фонду, утвореного ВР АР Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади від сплати пайових внесків про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури підпорядкованих Коблівській с/раді населених пунктів-174,000 тис. грн.:
КПКВК 0119180-„Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади ”
-КЕКВ 2240-174,000 тис. грн. – поточний ремонт дорожнього покриття в з/в «Коблеве».
Здiйснити перерозподiл запланованих асигнувань:
Збiльшити асигнування:
КПКВК 0116060 „ Благоустрій міст , сіл, селищ ”- 912,314 тис.грн.
— КЕКВ 3132 — 912,314 тис. грн. капітальний ремонт вуличного освітлення в с.Українка, с.Бесарабка Березанського району Миколаївської області.
Зменшити асигнування:
КПКВК 0116310 –„ Реалізація заходів щодо інвестиційного розвитку території ”- 912,314 т
— КЕКВ 3142 – 912,314 тис. грн.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 2 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про матеріальну допомогу

Відповідно підпункту 22 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, протоколу спільного засідання постійних комісій від 21.04.2017 року, розглянувши заяви громадян України Акулібаба Ю.В., Пахомова О.В., Антоненко Т.Г., Чавкіна М.В., Бугаєнко М.Г., Руденко М.М., Бучкової О.О., Анастасьєвої Т.П., Нудько Л.Б., Бирліба Н.І., Крижової О.С., Токаренко О.Г., Василевської С.З. про надання матеріальної допомоги в зв’язку зі смертю рідних; Пшеничної Н.П., Безуглий Л.І., Коржової О.М., Мандригеля М.Г., Ларкової В.В., Онищенко О.О., Бізікова В.І., Іоргу О.І., Трамбовецької П.О., Тарасової С.К., Мілянич Т.С., Данильчук В.О., Сенишиної І.В., П’яткової Л.В., Матвієнко В.В., Ратушняк Н.В., Курліної З.С., Стадник В.І., Стаднік М.А., Кирлан М.С., Бондаренко О.М., Пугачової В.Ф., Антоненко В.М., Пузиренко М.О., Веремчук С.М., Позняк А.В., Агафонової Г.В., Попушой Г.Є. про надання матеріальної допомоги в зв’язку з хворобою; Палванова Д.С., Довбні О.В. про надання матеріальної допомоги як учасника війни на території інших держав; сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Виділити грошову допомогу із загального фонду сільської ради громадянам:
№ в зв’язку зі смертю рідних:
1. Акулібаба
Юлія
Володимирівна
2. Пахомов
Олександр
Васильович
3. Антоненко
Тетяна
Георгіївна
4. Чавкін
Михайло
Вікторович
5. Бугаєнко
Максим
Григорович
6. Руденко
Микола
Миколайович
7. Бучкова
Ольга
Онуфріївна
8. Анастасьєва
Тетяна
Петрівна
9. Нудько
Любов
Борисівна
10. Бирліба
Ніна
Іванівна
11. Крижова
Оксана
Семенівна
12. Токаренко
Ольга
Григорівна
13. Василевська
Стефанія
Зіновіївна
в зв’язку з хворобою:
1. Безуглий
Любов
Іванівна
2. Коржова
Олена
Миколаївна
3. Мандригеля
Марія
Георгіївна
4. Ларкова
Вікторія
Володимирівна
5. Бізіков
Віктор
Іванович
6. Іоргу
Оксана
Іванівна
7. Трамбовецька
Парасковія
Опанасівна
кошти перерахувати на рахунок дочки Трамбовецька Ольга Олександрівна
8. Тарасова
Світлана
Корніїва
9. Мілянич
Тетяна
Сергіївна
10. Сенишина
Ірина
Володимирівна
11. П’яткова
Людмила
Вікторівна
12. Матвієнко
Віталій
Володимирович
13. Ратушняк
Надія
Вікторівна
14. Курліна
Зоя
Степанівна
15. Стадник
Валентина
Іванівна
16. Стаднік
Михайло
Анатолійович
17. Кирлан
Максим
Сергійович
18. Бондаренко
Олександр
Миколайович
кошти перерахувати на рахунок Бондаренко Олена Миколаївна
19. Пугачова
Валентина
Федорівна
20. Антоненко
Володимир
Миколайович
21. Пузиренко
Микола
Олегович
кошти перерахувати на рахунок Пузиренко
Лідія
Володимирівна
22. Веремчук
Світлана
Миколаївна
23. Позняк
Анастасія
Василівна
24. Агафонова
Ганна
Вікторівна
25. Попушой
Ганна
Євгеніївна
як учаснику АТО:
1. Палванов
Давранбек
Сабірович
2. Довбня
Олександр
Володимирович

2. Відмовити Пшеничній Н.П., Онищенко О.О., Данильчук В.О. в зв’язку з невідповідністю надання матеріальної допомоги з вимогами Положення.

3 Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію
Коблівської сільської ради з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 3 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про внесення змін до Положення
про надання одноразової матеріальної допомоги
та допомоги на поховання громадянам
Коблівської сільської ради

Відповідно до підпункту 22 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, розглянувши проект Положення про надання одноразової матеріальної допомоги та допомоги на поховання громадянам Коблівської сільської ради, протоколу спільного засідання постійних комісій від 30.01.2017 року, сільська рада
ВИРІШИЛА:

1. Внести зміни до Положення про надання одноразової матеріальної
допомоги та допомоги на поховання громадянам Коблівської сільської ради (додається).

2. Опублікувати рішення на офіційному сайті Коблівської сільської ради в десятиденний термін.

3. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток
до рішення № 3 VІІІ сесія
8 скликання Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області
від 06 червня 2017 року

ПОЛОЖЕННЯ
про надання одноразової матеріальної допомоги
та допомоги на поховання громадянам Коблівської сільської ради
(зі змінами та доповненнями)

1. Загальні положення:

1.1. Положення визначає порядок надання одноразової матеріальної допомоги всім категоріям громадян, які зареєстровані та проживають на території Коблівської сільської ради.

1.2. Допомоги на поховання осіб, які на день смерті були зареєстровані на території Коблівської сільської ради.

1.3. Підстава надання:
— особам, які перенесли онкологічні операції до 5-ти тис. грн.;
— дітям до 18-ти років, які перенесли операції до 2-х тис. грн.;
— единоразова допомога учасникам бойових дій АТО до 2-х тис. грн.;
— учасникам АТО, які зазнали поранення від 5-ти тис.грн.;
— особам похилого віку, 70 років та більше, які мають статус «Одинокі» до 2-х тис.грн.

2. Порядок призначення допомоги:

2.1. Розгляд заяв про надання допомоги та допомоги на поховання здійснюється Коблівською сільською радою та приймається рішенням сесії.

2.2. На розгляд сесії на виділення одноразової матеріальної допомоги подаються наступні документи:
— заява про надання допомоги заявника (2 екземпляри);
— копія паспорта заявника (2 екземпляри);
— копія індентифікаційного коду заявника (2 екземпляри);
— акт обстеження житлово-побутових умов (за потребою)
(2 екземпляри);
— копія документу, який посвівдчує певний статус заявника
(посвідчення тощо) (2 екземпляри);
— копія медичного висновку або діагнозу (2 екземпляри);
— уточнений розрахунковий рахунок.

2.3. На розгляд ради по питанню виділення одноразової матеріальної допомоги, на поховання подаються на ступні документи:
— заява про надання допомоги заявника (2 екземпляри);
— копія паспорта заявника (2 екземпляри);
— копія індентифікаційного коду заявника (2 екземпляри);
— копія свідоцтва про смерть (2 екземпляри);
— уточнений розрахунковий рахунок.

2.4. Розмір одноразової грошової допомоги на поховання, встановлюється рішенням ради і становить 600 гривень.

2.5. Матеріальна допомога надається один раз на календарний рік.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 4 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про розгляд проекту рішення щодо
встановлення на території Коблівської сільської ради
місцевих податків і зборів

Відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Податкового кодексу України, Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік», сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Встановити на території Коблівської сільської ради наступні податки та збори з 01.01.2018 року, згідно додатків до рішення:

1.1. Ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Коблівської сільської ради встановлюється у наступному розмірі (додаток № 1):
— для об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб встановлюється у розмірі 0,2 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року) за 1 кв. метр бази оподаткування, з них господарські (присадибні) будівлі допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо) в разі використання цих будівель та приміщень в некомерційних цілях, що перебувають у фізичних та юридичних осіб встановлюється у розмірі 0 %;
— для об’єктів нежитлової нерухомості дитячих оздоровчих комплексів та баз відпочинку що здійснюють оздоровлення та відпочинок дітей, та які мають на це відповідні дозвільні документи, в тому числі його часток, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб на території Коблівської сільської ради, в розмірі 0,5 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, за 1 кв.м .;
— для всіх інших об’єктів нежитлової нерухомості, в тому числі його часток, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб на території Коблівської сільської ради, в розмірі 0,75 % розміру мінімальної заробітної плати, встановлюється законом на 1 січня звітного року, за 1 кв.м.

1.2. Пільги із сплати податку

База оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи — платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості — на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості — на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), — на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

1.3. Визначити, що транспортний податок на території Коблівської сільської ради справляється у розмірі та в порядку, встановленому ст.267 Податкового кодексу України.

1.4. Ставка туристичного збору на території Коблівської сільської ради встановлюється у наступному розмірі (додаток № 2):
— у розмірі 1 % до бази справляння збору, визначеної пунктом 268.4 статті 268 Податкового кодексу України.

1.5. Ставка земельного податку на території Коблівської сільської ради встановлюється у наступному розмірі (додаток № 3):
— за земельні ділянки, зайняті житловим фондом:
с.Коблеве, с.Морське, с.Виноградне — 0,03% від їх нормативної грошової оцінки;
с.Рибаківка – 0,06 % від їх нормативної грошової оцінки;
с.Лугове, с.Глибоке -0,05 % від їх нормативної грошової оцінки;
с.Українка, с.Бессарабка, с.Новофедорівка, с.Федорівка – 0,04 % від їх нормативної грошової оцінки
— за інші земельні ділянки – 1% від їх нормативної грошової оцінки;
— за земельні ділянки сільськогосподарських угідь, нормативно грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження):
Рілля – у розмірі 0,3 % від їх нормативної грошової оцінки;
Багаторічні насадження — 1% від їх нормативної грошової оцінки;
Пасовища — 1% від їх нормативної грошової оцінки.
Ставка податку встановлюється в розмірі не більше 12% від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності).
— за земельні ділянки, що розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено – у розмірі 5 % від їх нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області, а для сільськогосподарських угідь – 0,3% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.

1.6. Розмір орендної плати за землю на території Коблівської сільської ради на 2018 рік встановлюється у наступному розмірі:
— за земельні ділянки сільськогосподарського призначення -7% від нормативно грошової оцінки.
— за земельні ділянки не сільськогосподарського призначення — від 3% до 12% від нормативно грошової оцінки на підставі розрахунку орендної плати затвердженого рішенням сесії сільської ради (додаток № 4).
Плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати.

2. Встановити, що на території Коблівської сільської ради застосовуються пільги щодо сплати земельного податку, встановлені в розділі XII Податкового кодексу України.

3. Всі інші визначення щодо земельного податку проводяться у відповідності до розділу ХII Податкового кодексу України зі змінами та доповненнями.

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку

Сільський голова В.М. Панич

Додаток № 1
до рішення № 4 VІІІ сесії
Коблівської сільської ради
8 скликання від 06.06.2017 року
Порядок
справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

1. Платники податку
1.1. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
1.2. Визначення платників податку в разі перебування об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб:
а) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку;
б) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
в) якщо об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

2. Об’єкт оподаткування
2.1. Об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
2.2. Не є обєктом оподаткування:
а) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності);
б) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, визначені законом, в тому числі їх частки;
в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;
г) гуртожитки;
ґ) житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад;
д) об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину;
е) об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках;
є) будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;
ж) будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності;
з) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств;
и) об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність;
і) будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг;
ї) об’єкти нежитлової нерухомості державних та комунальних дитячих санаторно-курортних закладів та закладів оздоровлення та відпочинку дітей, а також дитячих санаторно-курортних закладів та закладів оздоровлення і відпочинку дітей, які знаходяться на балансі підприємств, установ та організацій, які є неприбутковими і внесені контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій. У разі виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій декларація подається платником податку протягом 30 календарних днів з дня виключення, а податок сплачується починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулося виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій;
й) об’єкти нежитлової нерухомості державних та комунальних центрів олімпійської підготовки, шкіл вищої спортивної майстерності, центрів фізичного здоров’я населення, центрів з розвитку фізичної культури і спорту інвалідів, дитячо-юнацьких спортивних шкіл, а також центрів олімпійської підготовки, шкіл вищої спортивної майстерності, дитячо-юнацьких спортивних шкіл і спортивних споруд всеукраїнських фізкультурно-спортивних товариств, їх місцевих осередків та відокремлених підрозділів, що є неприбутковими та включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій. У разі виключення таких установ та організацій з Реєстру неприбуткових установ та організацій декларація подається платником податку протягом 30 календарних днів з дня виключення, а податок сплачується починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулося виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій;

к) об’єкти нежитлової нерухомості баз олімпійської та паралімпійської підготовки. Перелік таких баз затверджується Кабінетом Міністрів України;

л) об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей.

3. База оподаткування
3.1. Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
3.2. База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
3.3. База оподаткування об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.
4. Ставка податку
4.1. Для об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб встановлюється у розмірі 0,2 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року) за 1 кв. метр бази оподаткування, з них господарські (присадибні) будівлі допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо) в разі використання цих будівель та приміщень в некомерційних цілях, що перебувають у фізичних та юридичних осіб встановлюється у розмірі 0 %.
— для об’єктів нежитлової нерухомості дитячих оздоровчих комплексів та баз відпочинку що здійснюють оздоровлення та відпочинок дітей, та які мають на це відповідні дозвільні документи, в тому числі його часток, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб на території Коблівської сільської ради, в розмірі 0,5 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, за 1 кв. м .;
— для всіх інших об’єктів нежитлової нерухомості, в тому числі його часток, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб на території Коблівської сільської ради, в розмірі 0,75 % розміру мінімальної заробітної плати, встановлюється законом на 1 січня звітного року, за 1 кв. м.

5. Порядок обчислення суми податку.
5.1. Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:
1) за наявності у власності платника податку одного об’єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів «а» або «б» підпункту 8.1. пункту 8 цього Порядку, та відповідної ставки податку;
2) за наявності у власності платника податку більше одного об’єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної відповідно до підпунктів «а» або «б» пункту 8.1. пункту 8 цього Порядку, та відповідної ставки податку;
3) за наявності у власності платника податку об’єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об’єктів, зменшеної відповідно до підпункту «в» пункту 8.1. пункту 8 цього Порядку, та відповідної ставки податку;
4) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів 2 і 3 цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об’єктів житлової нерухомості;
5) за наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи — платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).

Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об’єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

5.2. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з пунктом 5.1 цього розділу, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
5.3. Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.
5.4. Контролюючі органи за місцем проживання (реєстрації) платників податку в десятиденний строк інформують відповідні контролюючі органи за місцезнаходженням об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості про надіслані (вручені) платнику податку податкові повідомлення-рішення про сплату податку у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
5.5. Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам — нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцезнаходженням об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності таких нерезидентів.
5.6. Платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних щодо:
об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку;
розміру загальної площі об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку;
права на користування пільгою із сплати податку;
розміру ставки податку;
нарахованої суми податку.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання (реєстрації) платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
5.7. Органи державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, зобов’язані щоквартально у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку податку, за місцем розташування такого об’єкта нерухомого майна станом на перше число відповідного кварталу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
5.8. У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника — починаючи з місяця, в якому він набув право власності.
Орган державної податкової служби надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

6. Податковий період
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

7. Строки та порядок сплати податку
7.1. Податок сплачується за місцем реєстрації об’єктів оподаткування і зараховується до відповідного бюджету згідно з положеннями Бюджетного кодексу України.
7.2. Податкове зобов’язання за звітний рік з порядку сплачується:
а) фізичними особами –протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення – рішення;
б) юридичними особами –авансовими внесками щоквартально до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річний податковій декларації.

8. Пільги із сплати податку
8.1. База оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи — платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості — на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості — на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), — на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

8.2. Коблівська сільська рада встановлює пільги з податку, що сплачуються на відповідній території, з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об’єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб не надаються на:
об’єкт/об’єкти оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, затвердженої рішенням органів місцевого самоврядування;
об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).
Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів нежитлової нерухомості, встановлюються в залежності від майна, яке є об’єктом оподаткування.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток № 2
до рішення № 4 VІІІ сесії
Коблівської сільської ради
8 скликання від 06.06.2017 року

Порядок
справляння туристичного збору

1. Платники збору
1.1. Громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом про встановлення туристичного збору, та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов’язанням залишити місце перебування в зазначений строк.

2. Не є платниками збору:
а) постійно проживають, у тому числі на умовах договорів найму, у селі, селищі або місті, радами яких встановлено такий збір;
б) особи, які прибули у відрядження;
в) інваліди, діти-інваліди та особи, що супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого);
г) ветерани війни;
ґ) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
д) особи, які прибули за путівками (курсівками) на лікування, оздоровлення, реабілітацію до лікувально-профілактичних, фізкультурно-оздоровчих та санаторно-курортних закладів, що мають ліцензію на медичну практику та акредитацію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я;
е) діти віком до 18 років;
є) дитячі лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі та санаторно-курортні заклади.

3. Ставка збору
3.1. Ставка встановлюється у розмірі 1 відсотка до бази справляння збору, визначеного в п. 2.2. Порядку.
3.2. Базою справляння є вартість усього періоду проживання (ночівлі) в місцях, визначених підпунктом 3.1. Порядку, за вирахуванням податку на додану вартість. До вартості проживання не включаються витрати на харчування чи побутові послуги (прання, чистка, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), телефонні рахунки, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в’їзд (віз), обов’язкове страхування, витрати на усний та письмовий переклади, інші документально оформлені витрати, пов’язані з правилами в’їзду.

3.3. Податкові агенти
3.1. справляння збору здійснюватися:
а) адміністраціями готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та іншими закладами готельного типу, санаторно-курортними закладами;
б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки (квартири), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму;
в) юридичними особами або фізичними особами — підприємцями, які уповноважуються сільською, селищною, міською радою або радою об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, справляти збір на умовах договору, укладеного з відповідною радою.
3.2. Податкові агенти справляють збір під час надання послуг, пов’язаних з тимчасовим проживанням (ночівлею), і зазначають суму сплаченого збору окремим рядком у рахунку (квитанції) на проживання.
3.2. Порядок сплати збору
3.2. 1. Сума туристичного збору, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, сплачується щоквартально, у визначений для квартального звітного (податкового) періоду строк, за місцезнаходженням податкових агентів.
3.2.2. Податковий агент, який має підрозділ без статусу юридичної особи, що надає послуги з тимчасового проживання (ночівлі) не за місцем реєстрації такого податкового агента, зобов’язаний зареєструвати такий підрозділ як податкового агента туристичного збору у контролюючому органі за місцезнаходженням підрозділу.
3.2.3. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток № 3
до рішення № 4 VІІІ сесії
Коблівської сільської ради
8 скликання від 06.06.2017 року

Порядок
справляння земельного податку

1. Платники земельного податку.
1.1. Платниками земельного податку є:
— власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);
— землекористувачі.
Особливості справляння податку суб’єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України.
2. Обєкти оподаткування.
2.2. Об’єктами оподаткування є:
— земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні;
— земельні частки (паї), які перебувають у власності.

3. База оподаткування.
3.3. Базою оподаткування є:
— нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим кодексом України;
— площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено;
3.4. Рішення Коблівської сільської радим щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах Коблівської сільської ради, офіційно оприлюднюється в засобах масової інформації та на офіційному сайті Коблівської ссільської ради.

4. Оподаткування земельних ділянок, наданих на землях лісогосподарського призначення (незалежно від місцезнаходження), земельним податком.
4.4. Податок за лісові землі справляється як складова рентної плати, що визначається податковим законодавством.
4.5. Ставки податку за один гектар нелісових земель, які надані у встановленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства, встановлюються відповідно до п. 5. Порядку.

5. Ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місця знаходження).
5.5. Ставка земельного податку за земельні ділянки в Коблівській сільській раді, нормативно-грошову оцінку яких проведено, встановлюється даним рішенням.

6. Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб
6.6. від сплати податку звільняються:
— інваліди першої і другої групи;
— фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
— пенсіонери (за віком);
— ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
— фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
6.7. звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 6.6 цього розділу, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:
— для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більш як 2 гектари;
— для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах — не більш як 0,25 гектара, в селищах — не більш як 0,15 гектара, в містах — не більш як 0,10 гектара;
— для індивідуального дачного будівництва — не більш як 0,10 гектара;
— для будівництва індивідуальних гаражів — не більш як 0,01 гектара;
— для ведення садівництва — не більш як 0,12 гектара.
6.8. від сплати податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

7. Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб
7.1 Від сплати податку звільняються:
— санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських організацій інвалідів, реабілітаційні установи громадських організацій інвалідів;
— громадські організації інвалідів України, підприємства та організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів та спілками громадських організацій інвалідів і є їх повною власністю, де протягом попереднього календарного місяця кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці.
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності дозволу на право користування такою пільгою, який надається уповноваженим органом відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
У разі порушення вимог цієї норми зазначені громадські організації інвалідів, їх підприємства та організації зобов’язані сплатити суми податку за відповідний період, проіндексовані з урахуванням інфляції, а також штрафні санкції згідно із законодавством;
— бази олімпійської та паралімпійської підготовки, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.
— дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
— державні та комунальні дитячі санаторно-курортні заклади та заклади оздоровлення і відпочинку, а також дитячі санаторно-курортні та оздоровчі заклади України, які знаходяться на балансі підприємств, установ та організацій, які є неприбутковими і внесені контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій. У разі виключення таких підприємств, установ та організацій з Реєстру неприбуткових установ та організацій декларація подається платником податку протягом 30 календарних днів з дня виключення, а податок сплачується починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулося виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій;
— державні та комунальні центри олімпійської підготовки, школи вищої спортивної майстерності, центри фізичного здоров’я населення, центри з розвитку фізичної культури і спорту інвалідів, дитячо-юнацькі спортивні школи, а також центри олімпійської підготовки, школи вищої спортивної майстерності, дитячо-юнацькі спортивні школи і спортивні споруди всеукраїнських фізкультурно-спортивних товариств, їх місцевих осередків та відокремлених підрозділів, що є неприбутковими та включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, за земельні ділянки, на яких розміщені їх спортивні споруди. У разі виключення таких установ та організацій з Реєстру неприбуткових установ та організацій, декларація подається платником податку протягом 30 календарних днів з дня виключення, а податок сплачується починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулося виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

8. Земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню земельним податком.
8.1. Не сплачується податок за:
— сільськогосподарські угіддя зон радіоактивно забруднених територій, визначених відповідно до закону такими, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (зон відчуження, безумовного (обов’язкового) відселення, гарантованого добровільного відселення і посиленого радіоекологічного контролю), і хімічно забруднених сільськогосподарських угідь, на які запроваджено обмеження щодо ведення сільського господарства;
— землі сільськогосподарських угідь, що перебувають у тимчасовій консервації або у стадії сільськогосподарського освоєння;
— земельні ділянки державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, які використовуються для випробування сортів сільськогосподарських культур;
— землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування — землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, штучними спорудами, тунелями, транспортними розв’язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками, шумовими екранами, очисними спорудами і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме:
а) паралельні об’їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з’їзди, захисні насадження, шумові екрани, очисні споруди;
б) майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, склади, гаражі, резервуари для зберігання паливно-мастильних матеріалів, комплекси для зважування великогабаритного транспорту, виробничі бази, штучні та інші споруди, що перебувають у державній власності, власності державних підприємств або власності господарських товариств, у статутному капіталі яких 100 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі;
— земельні ділянки сільськогосподарських підприємств усіх форм власності та фермерських (селянських) господарств, зайняті молодими садами, ягідниками та виноградниками до вступу їх у пору плодоношення, а також гібридними насадженнями, генофондовими колекціями та розсадниками багаторічних плодових насаджень;
— земельні ділянки кладовищ, крематоріїв та колумбаріїв.
— земельні ділянки, на яких розташовані дипломатичні представництва, які відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, користуються приміщеннями та прилеглими до них земельними ділянками на безоплатній основі.
— земельні ділянки, надані для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення діяльності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку.

9. Особливості оподаткування плати за землю
9.1. Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.
9.2. Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.
9.3.Якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.
9.4. Ця норма не поширюється на бюджетні установи у разі надання ними будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам, дошкільним, загальноосвітнім навчальним закладам незалежно від форм власності і джерел фінансування.

10. Податковий період плати за землю
10.1. Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
10.2. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв’язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

11. Порядок обчислення плати за землю
11.1 Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
11.2 Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому Податковим кодексом України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
11.3 Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов’язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
11.4 За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
У разі зміни протягом року об’єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.
11.5 Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному Податковим кодексом України.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником — починаючи з місяця, в якому у нового власника виникло право власності.
У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника до іншого протягом календарного року контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
11.6 За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб:
1) у рівних частинах — якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб-власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом;
2) пропорційно належній частці кожної особи — якщо будівля перебуває у спільній частковій власності;
3) пропорційно належній частці кожної особи — якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі.
За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.
11.7. Юридична особа зменшує податкові зобов’язання із земельного податку на суму пільг, які надаються фізичним особам відповідно до пункту 6 цього Кодексу за земельні ділянки, що знаходяться у їх власності або постійному користуванні і входять до складу земельних ділянок такої юридичної особи.
Такий порядок також поширюється на визначення податкових зобов’язань із земельного податку юридичною особою за земельні ділянки, які відведені в порядку, встановленому Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для безоплатного паркування (зберігання) легкових автомобілів, якими керують інваліди з ураженням опорно-рухового апарату, члени їх сімей, яким відповідно до порядку забезпечення інвалідів автомобілями передано право керування автомобілем, та законні представники недієздатних інвалідів або дітей-інвалідів, які перевозять інвалідів (дітей-інвалідів) з ураженням опорно-рухового апарату.

12. Строк сплати плати за землю
12.1. Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
12.2. Облік фізичних осіб — платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.
12.3. Податкове зобов’язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
12.4. Податкове зобов’язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
12.5. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад або рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у порядку, передбаченому Податковим кодексом України.
12.6. При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
12.7. У разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).
12.8. Власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток № 4
до рішення № 4 VІІІ сесії
Коблівської сільської ради
8 скликання від 06.06.2017 року

ПОРЯДОК
встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки не сільськогосподарського призначення на території населених пунктів Коблівської сільської ради на 2017 рік

1.1. Порядок встановлення розмірів річної орендної плати за землю на території населених пунктів Коблівської сільської ради (надалі – «Порядок») розроблений з метою впровадження узгоджених підходів щодо регулювання орендних відносин в галузі користування земельними ділянками та створення єдиних організаційно-правових засад визначення та справляння орендної плати.
1.2. Порядок регламентує принципи встановлення розмірів орендної плати за землю і поширюється на всі земельні ділянки, якими Коблівській сільській раді надано право розпоряджатися відповідно до чинного законодавства України.
1.3. Річний розмір орендної плати, визначений даним Порядком, встановлюється у відсотках (%) до нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки земель.
1.4.Річний розмір орендної плати для земель житлової забудови та ведення індивідуального садівництва, що відносяться до категорії земель не сільськогосподарського призначення встановлюється в розмірі земельного податку.
1.5. Визначається порядок встановлення розмірів орендної плати:
1.5.1. для земель комерційного використання:
с.Бессарабка – 4% для населеного пункту; (4,68 грн)
с.Виноградне — 6 % для населеного пункту; (10,47 грн.)
с.Глибоке – 0% для населеного пункту; (0 грн.)
с.Коблеве – 12 % для населеного пункту, 12% для зони відпочинку (56,62- 59,94 грн)
с.Лугове – 12 % для населеного пункту; (25,27 грн.)
с.Морське – 12% для населеного пункту; (25,03 грн.)
с.Ново-Федорівка – 4% для населеного пункту; (11,65 грн.)
с.Рибаківка — 12 % для населеного пункту, для зони відпочинку 12 %; (41,06 грн.)
с.Українка – 4% для населеного пункту ; (11,60 грн.)
с.Федорівка – 4% для населеного пункту. (6,57 грн.)
1.5.2. для земель рекреаційного призначення та інших відкритих земель:
с.Бессарабка – 0%;
с.Виноградне — 0 %;
с.Глибоке – 0%;
с.Коблеве –12%;(11,32 грн.)
с.Лугове – 0%;
с.Морське –10 %; (4,63 грн.)
с.Ново-Федорівка – 0%;
с.Рибаківка – 12 %;(7,42 грн.)
с.Українка – 0%;
с.Федорівка – 0%
1.5.3. для земель технічної інфраструктури:
с.Бессарабка – 12%; (3,85 грн.)
с.Виноградне — 12%; (4,99 грн.)
с.Глибоке – 0%;
с.Коблеве — 7,5 %;(12,02 грн.)
с.Лугове – 12%;(6,57 грн.)
с.Морске – 12%;(6,62 грн.)
с.Ново-Федорівка – 12%;(9,09 грн.)
с.Рибаківка — 12 %;(10,67 грн.)
с.Українка – 12%;(9,07 грн.)
с.Федорівка – 12%(5,69 грн.)
1.5.4. для земель транспорту і зв’язку:
с.Бессарабка – 0%;
с.Виноградне — 0 %;
с.Глибоке – 0%;
с.Коблеве – 12 %;(23,97 грн.)
с.Лугове – 12%;(10,11 грн.)
с.Морске – 0%;
с.Ново-Федорівка – 12%;(13,99 грн.)
с.Рибаківка — 12 %;(16,42 грн.)
с.Українка – 0%;
с.Федорівка – 12%(7,89 грн.)
1.5.5. для земель виробничої забудови:
с.Бессарабка – 4%; 1,87 грн
с.Виноградне — 6 %; 4,18 грн.
с.Глибоке – 0%;
с.Коблеве – 7,5%; 18,49 грн.
с.Лугове – 0%;
с.Морске – 6 % ; 5 грн.
с.Ново-Федорівка – 4%; 5,59 грн
с.Рибаківка — 12 % ; 14,78
с.Українка – 4%; 4,65 грн
с.Федорівка – 0%
1.5.6. для земель житлової забудови:
с.Бессарабка – 0,03%; 0,01 грн.
с.Виноградне – 0,03 %; 0,02 грн
с.Глибоке – 0%;
с.Коблеве – 0,03%; 0,07 грн.
с.Лугове – 0,03%; 0,03 грн
с.Морске – 0,03 % ; 0,03 грн.
с.Ново-Федорівка – 0,03%; 0,03 грн.
с.Рибаківка – 0,03 % ; 0,04 грн.
с.Українка – 0,03%; 0,03 грн.
с.Федорівка – 0,03% 0,02 грн.
1.5.7. для земель зелених насаджень:
с.Бессарабка – 4%; 0,93 грн.
с.Виноградне — 0 %;
с.Глибоке – 0%;
с.Коблеве – 7,5%; 7,49 грн.
с.Лугове – 7%; 3,49 грн.
с.Морске – 0 % ;
с.Ново-Федорівка – 4%; 2,10 грн
с.Рибаківка — 7 % ; 4,79 грн
с.Українка – 6%; 3,14 грн
с.Федорівка – 0%.

1.6. Підставою для укладання договору оренди земельної ділянки є рішення сесії Коблівської сільської ради про передачу ділянки (її частини) в оренду (або протокол аукціону в разі набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах) з обов’язковим визначенням категорії земель за основним цільовим призначенням (ст. 19 Земельного кодексу України)
1.7. Умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за угодою сторін у договорі оренди між Коблівською сільською радою та орендарем.
1.8. У випадку зміни виду діяльності або невідповідності ставок орендної плати прописаних в додатку № 2 із діючими договорами оренди землі в межах встановленої категорії земель за цільовим призначенням, відповідний перерахунок орендної плати за землю здійснюється без внесення змін до рішення сільської ради про надання земельної ділянки в оренду.
.
1.9. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня у встановленому законом розмірі та порядку.
1.10. У разі систематичного (протягом трьох і більше місяців поспіль) невнесення орендної плати орендодавець має право вимагати дострокового розірвання договору в судовому порядку.
1.11. В разі внесення змін до цього Порядку розмір орендної плати підлягає обов’язковому перегляду, про що зазначається в умовах договору оренди землі.
1.12. В разі надання земельної ділянки для будівництва нових (або реконструкції існуючих) об’єктів нерухомого майна, розмір орендної плати встановлюється на нормативний період будівництва (реконструкції), але не більше ніж на 3 (три) роки. По закінченню будівництва розмір орендної плати встановлюється на загальних підставах, визначених в цьому Порядку. Будівництво вважається закінченим з моменту прийняття об’єкта в експлуатацію.
1.13. У разі здавання в оренду об’єктів нерухомості, розташованих на орендованій земельній ділянці, орендна плата за землю нараховується відповідно до її фактичного функціонального використання (в залежності від виду діяльності, який буде здійснювати орендар приміщень).
1.14. В разі надання земельної ділянки в оренду за одним договором двом і більше орендарям, орендарі несуть солідарну відповідальність за своєчасне і повне внесення орендної плати за землю.
1.15. Контроль за сплатою орендної плати за землю здійснює Березанське відділення Очаківської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Миколаївській області.

Сільський голова В.М. Панич

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
проекту рішення Коблівської сільської ради
«Про встановлення на території Коблівської сільської ради місцевих податків та зборів»

І. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом регулювання

Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Податковим кодексом України повноваження щодо встановлення місцевих податків і зборів покладені на органи місцевого самоврядування.
Податковим кодексом зобов’язано органи місцевого самоврядування забезпечити прийняття рішень та їх офіційне оприлюднення щодо встановлення місцевих податків та зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується їх застосування.
Даним проектом рішення пропонується затвердити рішення сільської ради «Про встановлення на території Коблівської сільської ради місцевих податків та зборів» з додатками до цього рішення.
Прийняття рішення з даного питання необхідне для прозорого та ефективного встановлення місцевих податків та зборів, здійснення необхідного контролю за своєчасністю та повнотою проведення платежів.
У разі не встановлення місцевих податків і зборів, передбачених статтею 10 Податкового кодексу України, рішенням сільської ради, такі податки і збори сплачуються платниками у порядку, встановленому Кодексом за мінімальними ставками.
Враховуючи, вищевикладене, Коблівською сільською радою щорічно розробляється проект рішення „ Про встановлення на території Коблівської сільської ради місцевих податків та зборів ” та публікується в засобах масової інформації .
Основні групи, на які проблема справляє вплив:
Групи (підгрупи) Так Ні
Громадяни Так
Держава Так
Суб’єкти господарювання, у тому числі суб’єкти малого підприємництва Так

ІІ. Ціль регулювання
Основною метою розробки проекту є забезпечення практичної реалізації статей 10, 265, 266, 267, 268, 2681, 269 , глави 1 розділу ХІV Податкового кодексу України шляхом встановлення місцевих податків і зборів на території Коблівської сільської ради. Проектом рішення передбачається затвердити місцеві податки і збори (податок на майно, який складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю; єдиний податок; збори туристичний збір)
Основними цілями прийняття пропонованого регуляторного акту є:
— визначення вичерпного переліку податків, що мають справлятися на території Коблівської сільської ради;
— встановлення відносин, що виникають у сфері справляння місцевих податків;
— встановлення розмірів ставок місцевих податків в межах визначених Податковим кодексом України;
— збільшення надходжень до сільського бюджету за рахунок встановлених місцевих податків;
— здійснення планування та прогнозування надходжень від місцевих податків при формуванні бюджету.

ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення визначених цілей
1. Визначення альтернативних способів
Вид альтернативи Опис альтернативи
Альтернатива 1.
Не виносити на розгляд сесії сільської ради та не приймати рішення ради «Про встановлення на території Коблівської сільської ради місцевих податків та зборів» Така альтернатива є неприйнятною в зв’язку з тим, що в даному випадку відповідно до пункту 5 розділу ХV «Перехідні положення» Податкового кодексу України, місцеві податки і збори сплачуються платниками у порядку, встановленому Кодексом за мінімальними ставками, що не сприятиме наповненню міського бюджету в можливих обсягах.

Альтернатива 2.
Прийняти рішення «Про встановлення на території Коблівської сільської ради місцевих податків та зборів» Прийняття даного рішення сільської ради забезпечить встановлення чітких та прозорих механізмів справляння та сплати місцевих податків і зборів на території сільської ради та відповідне наповнення місцевого бюджету.
Забезпечення фінансової основи самостійності органу місцевого самоврядування.

2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей
Оцінка впливу на сферу інтересів органів місцевого самоврядування
Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1 0 0
Альтернатива 2 1.Забезпечення відповідних надходжень до місцевого бюджету від сплати місцевих податків і зборів.

2.Створення фінансових можливостей для задоволення соціальних та інших потреб територіальної громади. Витрати на проведення відстеження результативності даного регуляторного акту та процедур з його опублікування

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1 0 0
Альтернатива 2 Отримання можливості для покращення рівня соціальної захищеності територіальної громади в цілому та кожного мешканця громади Час затрачений на вивчення нормативно-правової бази з даного питання

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
Вид альтернативи Вигоди Витрати
Альтернатива 1 0 0
Альтернатива 2 Забезпечення прозорих та зрозумілих умов з питань справляння місцевих податків і зборів Затрати часу, необхідні для вивчення положень про місцеві податки і збори

ІV. Механізм, який пропонується застосувати для розв’язання проблеми
Даним регуляторним актом передбачається встановити на території Коблівської сільської ради наступні податки та збори: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортний податок, плату за землю, туристичний збір.
До цього регуляторного акту протягом місяця з дня оприлюднення будуть прийматися пропозиції щодо змісту від усіх зацікавлених осіб, після чого він буде винесений на затвердження сільською радою.
Запропонований спосіб відповідає принципу державної регуляторної політики, а саме: доцільність, адекватність, ефективність, збалансованість, передбачуваність, принципу прозорості та врахування громадської думки та пропозицій суб’єктів підприємницької діяльності.

V. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта
Регуляторний акт має обмежений строк дії, що обумовлено чинністю існуючої правової бази вищого рівня та може бути переглянутий чи скасований при її зміні.
Відповідно до підпункту 4 пункту 3 статті 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
VI. Визначення показників результативності дії регуляторного акту
Основними показниками результативності акту є:
— динаміка кількості платників (в розрізі місцевих податків та зборів);
— обсяги надходжень відповідних податків і зборів.
— забезпечення відповідних надходжень до сільського бюджету від сплати місцевих податків і зборів;

— створення фінансових можливостей для задоволення соціальних та інших потреб територіальної громади;
— кількість фізичних та юридичних осіб, на яких поширюється дія акту, не обмежується;

VІІ. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акту
Базове відстеження результативності регуляторного акту буде здійснюватися до набрання чинності цим регуляторним актом шляхом статистичного аналізу показників місцевих податків і зборів, що надходять до сільського бюджету.
Повторне відстеження буде здійснено не раніше, ніж через рік, після набрання актом чинності. У разі виявлення неврегульованих та проблемних питань шляхом аналізу якісних показників дії цього акту, ці питання будуть врегульовані шляхом внесення відповідних змін.

Можливої шкоди від наслідків дії акту не вбачається.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року №5 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про призначення перших
місцевих виборів старост
Коблівської сільської ради

Відповідно до пункту 1 частини 7 статті 14, статті 15 Закону України «Про місцеві вибори», статті 14-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Питання про призначення перших виборів старости на території Коблівської сільської ради винести на розгляд сесії після утворення відповідних старостинських округів.

2. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 6 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про утворення старостинських округів
Коблівської сільської ради

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», з метою забезпечення представництва інтересів жителів населених пунктів Коблівської сільської ради, що увійшли до об”єднаної територіальної громади з адміністративним центром в с.Коблеве, сільська рада

В И Р І Ш И Л А

1. Розпочати процедуру обговорення утворення старостинських округів на території Коблівської сільської ради.

2.Виконавчому комітету Коблівської сільської ради розробити та затвердити виїзний графік обговорення утворення старостинських округів в населених пунктах Коблівської сільської ради.

3. Питання про призначення перших виборів старости на території Коблівської сільської ради винести на розгляд сесії після визначення відповідних старостинських округів.

4. Контроль за виконанням цього рішення залишаю за собою.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток до рішення Коблівської сільської ради VІII сесії 8 скликання
від 06.06.2017 року №

І. Старостинський округ — частина території об’єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», на якій розташовані один або декілька населених пунктів (сіл, селищ), крім адміністративного центру об’єднаної територіальної громади, визначена сільською, селищною, міською радою з метою забезпечення представництва інтересів жителів такого населеного пункту (населених пунктів) старостою.
ІІ. Староста
1. Староста є виборною посадовою особою місцевого самоврядування.
2. Староста обирається жителями села, розташованого на території відповідного старостинського округу, на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі.
3. Повноваження старости починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні сільської ради, на якому територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації.
4. Строк повноважень старости, обраного на чергових виборах, становить п’ять років, крім випадків дострокового припинення його повноважень з підстав і в порядку, визначених Законом.
5. Староста є членом виконавчого комітету сільської ради за посадою.
6. Староста не може мати інший представницький мандат, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.
7. Порядок організації роботи старости визначається Законом, а також Положенням про старосту, затвердженим сільською радою.

Виключно на пленарних засіданнях сільської ради об’єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», крім питань, зазначених у частині першій статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішуються такі питання:
1) утворення старостинських округів;
2) затвердження Положення про старосту;
3) прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень старости у випадках, передбачених законом;

ІІІ. Повноваження старости.
Повноваження старости:
1) представляє інтереси жителів відповідного села у виконавчих органах сільської ради;
2) бере участь у пленарних засіданнях сільської ради та засіданнях її постійних комісій;
3) має право на гарантований виступ на пленарних засіданнях сільської ради, засіданнях її постійних комісій з питань, що стосуються інтересів жителів відповідного села;
4) сприяє жителям відповідного села у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування;
5) бере участь в організації виконання рішень сільської ради, її виконавчого комітету, розпоряджень сільського голови на території відповідного старостинського округу та у здійсненні контролю за їх виконанням;
6) бере участь у підготовці проекту місцевого бюджету в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного старостинського округу;
7) вносить пропозиції до виконавчого комітету сільської ради з питань діяльності на території відповідного старостинського округу виконавчих органів сільської ради, підприємств, установ, організацій комунальної власності та їх посадових осіб;
8) бере участь у підготовці проектів рішень сільської ради, що стосуються майна територіальної громади, розташованого на території відповідного старостинського округу;
9) бере участь у здійсненні контролю за використанням об’єктів комунальної власності, розташованих на території відповідного старостинського округу;
10) бере участь у здійсненні контролю за станом благоустрою відповідного села та інформує сільського голову, виконавчі органи сільської ради про його результати;
11) отримує від виконавчих органів сільської ради, підприємств, установ, організацій комунальної власності та їх посадових осіб інформацію, документи і матеріали, необхідні для здійснення наданих йому повноважень;
12) сприяє утворенню та діяльності органів самоорганізації населення, організації та проведенню загальних зборів, громадських слухань та інших форм безпосередньої участі громадян у вирішенні питань місцевого значення у відповідному селі;
13) здійснює інші повноваження, визначені законом.

При здійсненні наданих повноважень староста є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед жителями відповідного села, відповідальним — перед сільською радою.
Староста не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед жителями відповідного села на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів сільської ради староста інформує раду про свою роботу.
На старост поширюються гарантії діяльності депутатів місцевих рад, передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», якщо інше не встановлено законом.

IV. Дострокове припинення повноважень старости
1. Повноваження старости припиняються достроково у разі:
1) його звернення з особистою заявою до сільської ради про складення ним повноважень старости;
2) припинення громадянства України або виїзду на постійне проживання за межі України;
3) набуття громадянства іншої держави;
4) набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього;
5) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов’язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
6) набрання законної сили рішенням суду про визнання його недієздатним, безвісно відсутнім чи оголошення померлим;
7) його смерті;
8) відкликання з посади за народною ініціативою.

Повноваження старости можуть бути достроково припинені за рішенням сільської ради, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Рішення про дострокове припинення повноважень старости рада приймає таємним або відкритим голосуванням більшістю голосів від загального складу ради.

Відкликання старости за народною ініціативою
Староста може бути відкликаний з посади за народною ініціативою в порядку, визначеному Законом України «Про статус депутатів місцевих рад не раніше як через рік з моменту набуття ним повноважень, у разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього та набранням законної сили рішення суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов’язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Рішення про внесення пропозицій щодо відкликання старости за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості не менше 10 осіб для відкликання старости села.
На підтримку пропозиції про відкликання старости має бути зібрано кількість підписів, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний старостою.
Рішення про дострокове припинення повноважень старости у зв’язку з його відкликанням за народною ініціативою приймається за поданням територіальної виборчої комісії сільською радою більшістю голосів від її загального складу.

2. Повноваження старости припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади:
1) з дня прийняття сільською радою рішення, яким береться до відома факт:
— звернення старости з особистою заявою до сільської ради про складення ним повноважень,
— про припинення громадянства України, та в разі виїзду його на постійне проживання за межі України,
— набуття громадянства іншої держави;
2) без прийняття рішення сільської ради з дня, наступного за днем одержання радою або її виконавчим комітетом:
— копії обвинувального вироку суду, що набрав законної сили, щодо відповідного старости,
— рішення суду, що набрало законної сили, про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов’язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування,
— рішення суду, що набрало законної сили, про визнання його недієздатним, безвісно відсутнім чи оголошення померлим;
3) з дня смерті, засвідченої свідоцтвом про смерть;
4) з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах;
5) у випадку порушення старостою Конституції або законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень — з дня прийняття сільською радою рішення про дострокове припинення повноважень старости.

IV. Вибори старости.
Вибори старости проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія одного або декількох населених пунктів, визначених сільською радою об’єднаної територіальної громади з метою забезпечення представництва інтересів жителів такого населеного пункту (населених пунктів) старостою.
Право голосу на виборах старости мають громадяни України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України, належать до сільської територіальної громади та проживають на території відповідного села в межах відповідного старостинського округу.
Єдиний одномандатний виборчий округ для виборів старости складає територія відповідного села, розташованого на території відповідного старостинського округу.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 7 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження Положення про
порядок надання та користування службовим житлом комунальної власності Коблівської сільської ради

Відповідно до статі 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою посилення контролю за наданням службового житла працівникам та його раціонального використання, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити положення «Про порядок надання та користування службовим житлом комунальної власності Коблівської сільської ради», що додається.

2. Головному бухгалтеру сільської ради підготувати документацію щодо переукладення договорів оренди службового житла, які були укладені Рибаківською сільською радою.

3. Контроль виконанням даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань комунальної власності, інфраструктури, транспорту та житлово-комунального господарства

Сільський голова В.М. Панич

Додаток
до рішенням № 7 VIII сесії
Коблівської сільської ради
8 скликання від 06.06.2017 р

ПОЛОЖЕННЯ
порядок надання та користування службовим житлом комунальної власності Коблівської сільської ради

1. Загальні положення

1. Дане положення призначене для врегулювання питання щодо придбання, використання, передачі в оренду службового житла сільської ради.

2. Формування фонду комунальних службових жилих приміщень здійснюється сільською радою за наявності незаселених жилих приміщень.

3. До службового житла відносяться житлові приміщення, що збудовані за кошти сільського бюджету, придбані (передані) на підставі цивільно-правових угод або вільні житлові приміщення, статус яких було змінено на службові у встановленому законом порядку і перебувають у комунальній власності Коблівської сільської ради.

4. Службове житло знаходиться на балансі сільської ради.

5. Службові жилі приміщення передачі в приватну власність (приватизації) не підлягають. У зв’язку з відсутністю громадського та державного житлового фонду переведення службових житлових приміщень, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, в ордерні не провадиться.

6. Службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв’язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього.

7. Житлові приміщення, що перебувають у комунальній власності Коблівської сільської ради, включаються до числа службових за рішенням сільської ради (виконавчого комітету).

8. Службові жилі приміщення комунальної власності надаються спеціалістам, які перебувають у трудових відносинах з Коблівською сільською радою або за зверненнями керівників установ, які функціонують на території сільської ради згідно переліку:
1) працівникам охорони здоров’я, освіти , культури;
2) соціальним працівникам;
3) працівникам житлово-комунального господарства

9. Житлові квартири комунальної власності, які розташовані за адресою: село Рибаківка, вулиця Шкільна, 1А та вулиця 8-го Березня, 3А надаються працівникам охорони здоров′я, а в разі 100 відсоткової забезпеченості медичних спеціалістів житлом, квартири можуть надаватися іншим працівникам за рішенням Коблівської сільської ради.

10. Службове житло надається для проживання виключно тимчасово, на період повноважень працівників на відповідних посадах та на договірних засадах.

11. Облік службових жилих приміщень здійснюється виконавчим комітетом сільської ради. Службові жилі приміщення обліковуються в журналі обліку службових жилих приміщень.

2. Передача службового житла в оренду

1. Службові приміщення надаються незалежно від перебування працівників на квартирному обліку, без додержання черговості та пільг, установлених для забезпечення громадян житлом.

2. У разі недостатності службових жилих приміщень для забезпечення всіх працівників відповідних категорій, зазначені приміщення надаються, виходячи з інтересів забезпечення нормальної діяльності підприємства, установи, організації.

3. Для одержання службового жилого приміщення відповідний працівник подає заяву на ім’я сільського голови з письмовим зобов’язанням про звільнення займаного службового жилого приміщення в разі припинення трудових відносин з організацією чи установою села.

До заяви додається:
— довідка з місця проживання про склад сім’ї і реєстрацію;
— наказ (розпорядження) про призначення на роботу
— документ про відсутність житла на території Коблівської сільської ради

4. Підставою для заселення в службове жиле приміщення є рішення Коблівської сільської ради (виконавчого комітету), дійсне протягом 30 днів.
У рішенні зазначається, яку займає посаду або виконує роботу особа, якій надається службове жиле приміщення, розмір приміщення, що надається, кількість кімнат у ньому та адреса.

5. Передача службового житла в оренду оформляється договором на 1 рік з правом подовження. В разі припинення трудових відносин особи, що є орендарем — договір підлягає достроковому розірванню.

3. Користування службовими жилими приміщеннями

1. Наймач службового жилого приміщення вправі проживати в ньому разом з членами своєї сім’ї.

2. Наймач службового жилого приміщення і члени його сім’ї зобов’язані додержуватися умов договору найму службового жилого приміщення і правил користування жилими приміщеннями, утримання жилого будинку.

3. Наймач службового жилого приміщення зобов’язаний своєчасно вносити орендну плату і плату за комунальні послуги ( водопостачання, електрична, теплова енергія та інші послуги) за затвердженими у встановленому порядку ставками і тарифами. Зазначені платежі вносяться щомісяця в строки, визначені договором оренди.

4. Наймач службового жилого приміщення і члени його сім’ї зобов’язані бережно ставитися до наданого жилого приміщення і його обладнання, провадити за свій рахунок поточний ремонт займаного приміщення, а при звільнені приміщення здати його в належному стані.

5. В разі невиконання орендарем своїх зобов’язань щодо своєчасної (щомісячної) оплати вказаних послуг, орендодавець має право розірвати договір з орендарем та звернутися до суду для захисту своїх інтересів та відшкодування збитків. Орендна плата за користування службовим житлом встановлюється за погодженням сторін, але не може бути меншою ніж 1 грн. в рік за квадратний метр загальної площі житлового приміщення.
Інші особливості, щодо використання службового житла, що орендується, визначаються договором оренди.

6. До користування службовими жилими приміщеннями не застосовуються правила:
 про бронювання жилого приміщення (статті 73 — 76 Житлового кодексу УРСР;
 про обмін жилого приміщення (статті 79 — 83, 85 Житлового кодексу УРСР), у тому числі з наймачем іншого службового жилого приміщення;
 про зміну договору найму жилого приміщення (статті 103 — 106 Житлового кодексу УРСР);
 також до користування службовими жилими приміщеннями не застосовуються норми Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 8 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про надання квартирам комунальної
власності статусу службового житла

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Житлового кодексу Української РСР, частини 2 статі 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», пункту 3 Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 04.02.1988 №37, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Надати статус службового житла однокімнатній квартирі комунальної власності №1за адресою: вул. Шкільна,1А/2, с. Рибаківка, Березанського району Миколаївської області загальною площею 49,6кв.м, житловою – 14.0 кв.м .

2. Надати статус службового житла однокімнатній квартирі №2 за адресою: вул. Шкільна,1А/3 с. Рибаківка, Березанського району Миколаївської області загальною площею 47.7 кв.м, житловою – 14.0 кв.м.

3. Надати статус службового житла однокімнатній квартирі комунальної власності №3 за адресою: вул. Шкільна,1А/4 с. Рибаківка, Березанського району Миколаївської області загальною площею 52.1 кв.м, житловою – 16.4 кв.м.

4. Надати статус службового житла однокімнатній квартирі комунальної власності №4 за адресою: вул. Шкільна,1А/5 с. Рибаківка, Березанського району Миколаївської області загальною площею 48.8 кв.м, житловою – 16.2 кв.м.

5. Надати статус службового житла трикімнатній квартирі комунальної власності №7 за адресою: вул.8-го Березня,3А с. Рибаківка, Березанського району Миколаївської області загальною площею 67.0 кв.м, житловою – 49 кв.м.

6. Надання службового житла, зазначеного у п. 1,2,3,4,5 цього рішення, здійснюється відповідно ПОЛОЖЕННЯ про надання та користування службовим житлом комунальної власності Коблівської сільської ради.

7. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань комунальної власності, інфраструктури, транспорту та житлово-комунального господарства.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 9 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про внесення змін у персональний склад
адміністративної комісії при виконавчому
комітеті Коблівської сільської ради

Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пункту 3.5 Положення про адміністративну комісію при виконавчому комітеті Коблівської сільської ради, затвердженого рішенням УІІ сесії Коблівської сільської ради 8 скликання від 25 квітня 2017року №16, розглянувши заяву Новак Ю.Ф. про виведення її із складу адміністративної комісії при виконавчому комітеті Коблівської сільської ради, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1.Внести до персонального складу адміністративної комісії при виконавчому комітеті Коблівської сільської ради, затвердженого рішенням УІІ сесії Коблівської сільської ради 8 скликання від 25 квітня 2017 року №16 такі зміни:

1.1.Вивести секретаря, Новак Юлію Францівну із складу адміністративної комісії при виконавчому комітеті Коблівської сільської ради.

1.2.Ввести секретарем, Дубініну Олену Михайлівну, у склад адміністративної комісії при виконавчому комітеті Коблівської сільської ради.

2. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності та етики.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 10 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження Правил
торгівлі на території Коблівської
сільської ради

Відповідно частини 1 пункту 44 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законами України „Про захист прав споживачів”, Постанов Кабінету Міністрів від 15 червня 2006 року № 833 «Про затвердження Порядку провадження торгівельної діяльності та правил торгівельного обслуговування на ринку споживчих товарів та “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”, постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.2009р. №868 „Про деякі питання організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків”, керуючись Правилами торгівлі на ринках, затвердженими спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.2002р. №57/188/84/105, з метою врегулювання вимог щодо функціонування на території Коблівської сільської ради ринків, тимчасових торгівельних майданчиків для торгівлі усіх форм власності, організації оптового та роздрібного продажу на них сільгосппродуктів, продовольчих і непродовольчих товарів тощо, додержання ветеринарних, санітарних, протипожежних вимог, правил безпеки праці , прав споживачів і вимог законодавства у сфері благоустрою, сільська рада

В И Р І Ш И Л А :

1. Затвердити Правила торгівлі на ринках Коблівської сільської ради , що додаються.

2.Затвердити Порядок розміщення тимчасових торгівельних майданчиків для торгівлі на території Коблівської сільської ради

3. Визначити торгівельні місця для розміщення тимчасових торгівельних майданчиків на території Коблівської сільської ради, згідно додатку 1.

4. Заборонити здійснювати торгівлю з рук на вулицях, зупинках, пішохідних доріжках, тротуарах, газонах, перехрестях, прилеглих ділянках до житлових будинків, вздовж доріг узбережжі, пляжах та в інших неустановлених місцях на території Коблівської сільської ради

5.Опублікувати рішення «Правила торгівлі на території Коблівської сільської ради» на офіційному веб-сайті Коблівської сільської ради.

6.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології, з питань комунальної власності, інфраструктури, транспорту та житлово-комунального господарства

Сільський голова В.М.Панич

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням УІІІ сесії Коблівської сільської ради
8 скликання від 06 червня 2017 року № 10

ПРАВИЛА ТОРГІВЛІ НА РИНКАХ
Коблівської сільської ради

1. Загальні положення

1. Ці Правила визначають вимоги щодо функціонування створених в установленому порядку ринків усіх форм власності, організації оптового та роздрібного продажу на них сільгосппродуктів, продовольчих і непродовольчих товарів, худоби, тварин, кормів тощо, надання послуг, додержання ветеринарних, санітарних, протипожежних вимог і правил безпеки праці на ринках, прав споживачів і вимог податкового законодавства.

2. Ринок — це суб’єкт господарювання, створений на відведеній за рішенням органу місцевого самоврядування земельній ділянці і зареєстрований в установленому порядку, функціональними обов’язками якого є надання послуг та створення для продавців і покупців належних умов у процесі купівлі-продажу товарів за цінами, що складаються залежно від попиту і пропозицій (далі — ринок).

3. Ринок незалежно від форми власності та організаційно-правової форми керується у своїй діяльності законодавством України, рішеннями органів місцевого самоврядування, цими правилами та іншими нормативними актами.

4. Торгівлю на ринках можуть здійснювати фізичні особи — громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, суб’єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від форм власності (далі — продавці).

5. За конструкцією ринки можуть бути криті, відкриті та комбіновані;
за часом діяльності — постійно діючі або сезонні, ранкові та вечірні;
за видами економічної діяльності — з оптової торгівлі, з роздрібної торгівлі;
за товарною спеціалізацією — з продажу продовольчих товарів, непродовольчих товарів, транспортних засобів, худоби та кормів, тварин і птахів, квітів тощо,
а також змішані.

6. Територія ринку повинна мати відокремлену та відгороджену від проїжджої частини, житлового та комунального секторів ділянку землі, зручне сполучення громадського транспорту загального користування, наземні переходи для пішоходів, стоянки для транспортних засобів відвідувачів, безпечні для руху пішоходів входи і виходи, штучне освітлення території ринку, автостоянок та під’їздів, телефонний зв’язок, радіовузол або гучномовець на ринках з кількістю торговельних місць більше 250, електро- та водопостачання, водовідведення, туалет, облаштовані контейнерами майданчики для збирання відходів і сміття тощо.
Робота ринків не повинна погіршувати санітарний та екологічний стан місцевості й негативно впливати на умови проживання населення.
Вхід на ринки безплатний.

7. Адміністрація ринку узгоджує з виконавчим комітетом Коблівської сільської ради режим роботи ринку. З територіальними установами державної санітарно-епідеміологічної служби, ветеринарної медицини, пожежного нагляду, архітектурно-будівельної комісії, державтоінспекції — проектну документацію щодо функціонального планування території ринку, розміщення приміщень, торговельних місць і об’єктів, їх кількості і розміру, забезпечення їх торговельно-технологічним обладнанням та забезпечує утримання території ринку й організацію продажу товарів відповідно до затвердженого плану.

Улаштування та утримання території ринків повинно відповідати вимогам санітарних правил утримання територій та ветеринарно-санітарних правил для ринків.

8. На вході до ринку розміщується вивіска із зазначенням повної назви ринку і його власника, спеціалізації ринку, режиму роботи, а також графічно виконаний план території з позначенням усіх стаціонарних об’єктів ринку (обов’язково лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи) та інформацією про кількість торгових місць, пішохідних і транспортних маршрутів, аварійних виходів.
На видному, доступному для огляду місці встановлюється оформлений стенд з розміщенням на ньому копії свідоцтва про реєстрацію ринку, як суб’єкта підприємницької діяльності, цих Правил, витягів із Закону України «Про захист прав споживачів», тарифів плати за послуги та правил їх надання, Ветеринарно-санітарних правил для ринків, перелік продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні відповідно до спеціалізації ринку, інформації про адресу і номери телефонів органів, що забезпечують державний захист прав споживачів, здійснюють державний контроль та нагляд за якістю та безпекою товарів, засобів вимірювальної техніки, до яких можна звернутися з питань сертифікації продукції та повірки засобів вимірювальної техніки, місцезнаходження і
телефон суб’єкта господарювання, інформації про місцезнаходження книги відгуків і пропозицій тощо.
9. У разі планового закриття ринку, окремих його приміщень або частин території (для проведення санітарних заходів, ремонту, технічного переобладнання) суб’єкт господарювання повинен не пізніше як за чотирнадцять днів повідомити про це громадян, розмістивши біля входу до ринку інформацію про порядок роботи ринку, дату та період закриття, й оповістити про це через радіовузол ринку, засоби масової інформації.

10. Для потреб і зручностей продавців і покупців на території ринку або поруч можуть відкриватися магазини, підприємства громадського харчування, побутового обслуговування, телефонного зв’язку, каси продажу квитків на транспорт, готелі.

11. Реалізація сільгосппродуктів, продовольчих, непродовольчих товарів, живої худоби, птиці, кормів, домашніх тварин, декоративних птахів, акваріумних риб, посадкового матеріалу плодово-ягідних культур, овочевої і квіткової розсади, живих садових квітів, насіння овочевих культур і квітів проводиться на спеціалізованих ринках чи на спеціально виділених рядах (секціях) змішаних ринків з обов’язковим дотриманням санітарно-епідеміологічних вимог.

12. На території відкритого ринку, у критих ринках та павільйонах, де реалізуються продукти рослинного і тваринного походження, повинні бути обладнані спеціалізовані зони з продажу окремих видів продукції: овочів і фруктів, м’яса і битої птиці, яєць, молочних продуктів, риби, меду, олії тощо.
Спеціалізовані зони створюються відповідно до вимог ветеринарно-санітарних правил для ринків.

13. Розташування торговельних місць на ринку, торговельно-технологічного обладнання має бути зручним для здійснення торгівлі, відповідати вимогам санітарних, протипожежних правил та безпечних умов праці, забезпечувати вільний прохід покупців та належну культуру обслуговування.
Робоче місце продавця повинно бути належним чином обладнано (криті або відкриті столи, прилавки), мати площу для викладки і зберігання запасів товарів тощо.
Торговельне місце — площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо.
Одним торговим місцем визначається: на прилавках (столах) – один погонний метр прилавку (стола); при продажу продукції (товарів) з транспортного засобу, причепу, візка у тому числі ручного, контейнерах, кіосках, палатках, тощо – два квадратних метра.

14. Місця для продажу продукції (товарів) з транспортних засобів виділяються на спеціально облаштованих та розмічених майданчиках, що не створює небезпеки для покупців (пішоходів). Продаж продовольчих і непродовольчих товарів здійснюється в окремих зонах цих майданчиків згідно із затвердженою адміністрацією ринку схемою дислокації торговельних місць на ринку. У відведених місцях торгівлі пересування транспортних засобів дозволяється лише до початку торгівлі та після її завершення.
Використання транспортних стоянок для продажу товарів не допускається.

15. Спеціалізовані зони, ряди прилавків (столів) та майданчики обладнуються наочними позначеннями про їх призначення. Усі торговельні місця позначаються номерами. Вся інформація розміщується на видному для продавців та споживачів місці.
Продавцям забороняється використовувати торговельні місця не за призначенням.

16. На торговельному місці продавця (юридичної особи) установлюється табличка із зазначенням назви, місцезнаходження і номера телефону суб’єкта підприємницької діяльності, що організував торгівлю, прізвища, імені та по батькові продавця та розміщується копія ліцензії у разі здійснення господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.
На торговельному місці продавця (фізичної особи — суб’єкта підприємницької діяльності) установлюється табличка із зазначенням його прізвища, імені та по батькові, номера свідоцтва про державну реєстрацію, як суб’єкта підприємницької діяльності та назви органу, що здійснив цю реєстрацію, прізвища, імені, по батькові його продавця, а також розміщується копія патенту за фіксованим розміром податку чи копія свідоцтва про сплату єдиного податку та копія ліцензії у разі здійснення господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.
Продавець повинен мати при собі: документи про сплату послуг ринку; належним чином оформлену особисту медичну книжку в разі продажу продовольчих товарів (для суб’єктів підприємницької діяльності); копії документів, що підтверджують якість та безпеку продукції та товарів; у разі реалізації тропічних плодів — копії документів, що підтверджують їх походження та проходження фітосанітарного контролю; висновок лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку в разі продажу продуктів тваринного і рослинного походження.
У разі використання торговельного місця на умовах оренди в продавця повинна бути копія угоди з адміністрацією ринку про оренду, а на умовах суборенди — копія такої угоди із суб’єктом підприємницької діяльності (орендодавцем).
Під час проведення органами контролю та адміністрацією ринку перевірок роботи суб’єктів підприємницької діяльності продавці повинні пред’явити зазначені документи.

17. У разі надходження на ринок продукції в кількості, яка перевищує технічні можливості ринку щодо її розміщення, диспетчер (інша відповідальна особа) ринку зобов’язаний повідомити про це адміністрацію ринку. Адміністрація ринку по змозі повинна допомогти розмістити продукцію для продажу на іншому ринку.

18. За окрему плату продавцям можуть надаватися такі послуги:
оренда торговельних місць, прокат торговельного інвентарю, обладнання, засобів вимірювальної техніки, санітарного одягу, зберігання особистих речей і продукції в камерах схову, на складах і в холодильниках, зважування на товарних вагах, розрубка м’яса (рубачами м’яса ринку), утримання торговельного місця в належному стані, інформаційні оголошення рекламного та довідкового характеру, забезпечення місцями на автостоянках, консультації спеціалістів, вантажно-розвантажувальні роботи і транспортні послуги, приймання для подальшого продажу сільгосппродуктів та інших товарів у бюро торгових послуг тощо.
Тарифи на послуги ринку, що пов’язані із забезпеченням діяльності ринкового господарства, установлюються адміністрацією ринку відповідно до чинного законодавства.

19. Адміністрація ринку при наданні продавцям (зареєстрованим у встановленому порядку суб’єктам підприємницької діяльності) торговельних місць на визначений термін (більше одного місяця) укладає з ними письмову угоду.

20. Адміністрація ринку повинна забезпечувати централізоване прання санітарного та спеціального одягу, миття та дезінфекцію торговельного інвентарю, обладнання, засобів вимірювальної техніки, що надаються продавцям.

21. Продавцям (фізичним особам, які не є суб’єктами підприємницької діяльності) забороняється використовувати власний санітарний та спеціальний одяг, торговельний інвентар та засоби вимірювальної техніки.
Продавці (суб’єкти підприємницької діяльності) можуть мати свій санітарний чи інший одяг, торговельний інвентар, засоби вимірювальної техніки.
Засоби вимірювальної техніки, які використовуються продавцями на ринку, повинні бути в справному стані, мати повірочне тавро територіального органу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики та проходити періодичну повірку в установленому порядку.

22. За видані напрокат санітарний одяг, торговельний інвентар, обладнання вноситься плата, облік цих операцій проводиться із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій. Розмір плати встановлюється адміністрацією ринку і не повинен перевищувати вартості виданих напрокат речей у цінах на момент їх видачі.

23. Усі продавці зобов’язані надавати покупцям відомості про товари, не допускати порушення прав споживачів, бути ввічливими, охайно одягненими, відпускати товар упакованим або в тару покупця повною мірою і вагою, їм забороняється палити, розпивати спиртні напої. Особи в нетверезому стані не допускаються до торгівлі на ринку.
На вимогу покупців продавці зобов’язані пред’явити їм висновок лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи про відповідність продуктів, що реалізуються, ветеринарно-санітарним нормам.
Зразки товарів, що є у продажу, повинні бути виставлені на видному для покупців місці. Продавці (суб’єкти підприємницької діяльності) повинні позначати ціни на товари на ярликах цін (цінниках), клейких стрічках або іншим способом у відповідності до діючої Інструкції про порядок позначення роздрібних цін на товари народного споживання в підприємствах роздрібної торгівлі та громадського харчування.

24. Розрахунки з покупцями за товари, придбані на ринку, здійснюються відповідно до встановленого законодавством порядку.
Продавець (суб’єкт підприємницької діяльності, який відповідно до законодавства звільнений від застосування реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок) повинен видати товарний чек, що засвідчує факт купівлі, у якому зазначаються: найменування суб’єкта господарювання ринку, ряд та номер торговельного місця, найменування товару, ціна товару, дата продажу, прізвище, ініціали продавця та його підпис.

25. Якщо покупцю продано неякісний товар, він має право вимагати від продавця (суб’єкта підприємницької діяльності) задоволення своїх вимог, передбачених Законом України «Про захист прав споживачів» .
У разі продажу товару з недоліками без попереднього застереження продавцем, який не є суб’єктом підприємницької діяльності, покупець має право замінити товар на якісний, повернути його продавцю і одержати назад сплачені гроші або вимагати зниження ціни.

26. Усі працівники ринку повинні бути одягнуті в одяг, що відповідає санітарним вимогам, а контролери повинні мати нагрудну табличку або спеціальну пов’язку на рукаві. Працівники, які безпосередньо продають або надають послуги з продажу продовольчих товарів (продавці, рубачі м’яса та інші), підлягають обов’язковому медичному

обстеженню, результати якого заносяться в їх особисті медичні книжки встановленого зразка. Особи, які не пройшли медичне обстеження, до роботи не допускаються.

27. Ринок повинен мати зареєстрований санітарний журнал установленої форми, Книгу відгуків і пропозицій, яка має міститися у приміщенні адміністрації ринку на видному і доступному місці, а також Журнал реєстрації перевірок установленого зразка.

28. Адміністрація ринку зобов’язана забезпечити постійне вивезення відходів і сміття, а також після закінчення роботи ринку належне очищення (з вологим прибиранням) та дезінфекцію всіх приміщень, торгових об’єктів і торговельних місць ринку, утримання території ринку загального користування.
Поточне прибирання проводиться безперервно впродовж усього дня за умови захищеності продукції (товарів) від забруднення та дотримання норм охорони праці.

29. Адміністрація ринку зобов’язана забезпечити регулярне проведення спеціальних санітарних заходів за щомісячним графіком: знищення комах, гризунів, шкідників (дезінфекція, дезінсекція, дератизація).
Інформація про санітарні дні з прибирання території, приміщень, обладнання та інвентарю вивішується на видному місці при вході на ринок та в приміщенні адміністрації.

30. Адміністрація ринку зобов’язана виключити можливість не ліцензованого проведення азартних ігор, тоталізаторів, лотерей та створити на ринку необхідні умови для здійснення правоохоронними і контрольними органами діяльності згідно з їх повноваженнями.

31. За угоду купівлі-продажу, укладену на ринку між продавцем і покупцем, адміністрація ринку відповідальності не несе.

32. Адміністрація ринку зобов’язана:
-підтримувати територію ринку в належному санітарно-технічному і протипожежному стані, забезпечувати розвиток матеріально-технічної бази ринку, оснащувати його необхідним обладнанням та інвентарем, засобами вимірювальної техніки;
-дотримуватися затвердженого режиму роботи ринку;
-до початку діяльності на ринку ознайомити продавця з нормативними документами, виконання яких, у відповідності до цих Правил, є обов’язковим для продавця під час торгівлі на ринку;
-забезпечувати продавців на ринку торговельними місцями за профілем торгівлі, спеціальним одягом залежно від виду харчової продукції, що реалізується, засобами вимірювальної техніки і торговельним інвентарем, зберігання харчової продукції на складах, у холодильниках та інших приміщеннях ринку відповідно до санітарних норм і правил;
-забезпечити надання медичної (першої лікарської чи швидкої) допомоги на території ринку;
-забезпечувати безпечний та безперешкодний рух людей та транспортних засобів, здійснювати контроль за додержанням вимог щодо паркування транспортних засобів;
-узгоджувати свою роботу з установами державної санітарно-епідеміологічної служби, лабораторією ветеринарно-санітарної експертизи на ринку, карантинною інспекцією та іншими органами з попередження та недопущення порушень санітарних норм і правил;
-надавати в користування лабораторіям ветеринарно-санітарної експертизи пристосовані службові приміщення;
-не допускати до продажу товарів, що заборонені, створювати належні умови для додержання продавцями правил торгівлі, санітарного і протипожежного стану, правильного використання засобів вимірювальної техніки, інвентарю ринку, підвищення рівня культури торгівлі та безпечних умов праці;
-надавати продавцям і покупцям інформацію щодо вимог цих Правил, ветеринарно-санітарних правил на ринках, правил протипожежної безпеки, рівня цін тощо (стенди, місцеві газети, радіо, листівки);

-установити на доступному місці достатню кількість контрольних вагів з відповідними інформаційними табличками та обов’язково зазначити їх місцезнаходження на графічно виконаному плані території ринку;
-здійснювати контроль за використанням продавцями торговельних місць за призначенням;
-здійснювати контроль за виконанням продавцями Правил користування засобами вимірювальної техніки у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

33.Особи, винні в порушенні цих Правил, несуть відповідальність згідно із законодавством.

34. Контроль за дотриманням цих Правил здійснюється посадовими особами органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у межах своєї компетенції.
За згодою контрольних органів проведення перевірок роботи суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють свою діяльність на території ринку, відбувається в присутності представників адміністрації ринку.

35. Улаштування та утримання території ринків повинно відповідати вимогам ветеринарно-санітарних правил для ринків, затверджених наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 04.06.96 № 23 та зареєстрованих у Мін’юсті України 19.06.96р. за № 314/133, Державних санітарних норм та правил утримання територій.
36. Територія ринків (в тому числі господарські площадки, під’їзні шляхи та підходи) повинна мати тверде покриття (асфальт, бруківка) з нахилом, який забезпечує стік дощових вод.

37. Територія ринку повинна мати каналізацію та водогін.

38. На ринках без каналізації громадські туалети слід встановити з водонепроникними ямами на відстані не менше 50м від місць торгівлі.

Кількість розрахункових місць в туалетах (каналізованих та не каналізованих) має бути не менше одного на кожні 50 торгових місць.

39. При визначенні кількості урн, необхідно керуватись розрахунком (не менше) – для продовольчих ринків та секторів, в яких здійснюється торгівля продовольчими товарами — 1 урна на 50кв.м. площі ринку, для інших ринків – 1 урна на 200 кв. м. площі ринку.

40. При визначенні кількості сміттєзбірників ємністю до 100 літрів необхідно виходити з розрахунку для продовольчих ринків та секторів, на яких здійснюється торгівля продовольчими товарами — не менше одного на 200 кв. м. площі ринку, для інших ринків – не менше одного на 400 кв. м площі ринку.

41. На ринках площею 0,2 га та більше зібрані на території ринку відходи мають зберігатися в контейнерах ємністю 0.75 куб. м.

42. Територія ринку по периметру обов’язково облаштовується кранами з підводкою до них проточної води для її миття.

43. На ринку встановлюються фонтанчики для пиття з підводкою до них проточної холодної води, яка відповідає державним вимогам питної води.

44. Вимоги до пожежної безпеки ринків, розміщених у будівлях, до територій відкритих ринків, торгових рядів, улаштованих кіосками, павільйонами, контейнерами, палатками, автомобілями, причепами, навісами, забезпечення засобами пожежегасіння має відповідати вимогам розділів – 3-7 Правил пожежної безпеки в Україні.

ІІ. Особливості торгівлі продовольчими товарами

45. Продаж продовольчих товарів на ринках здійснюється з додержанням ветеринарно-санітарних правил для ринків, Правил роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, інших нормативно-правових актів, які регулюють торговельну діяльність та захист прав споживачів.

46. Висновок державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку (експертний висновок, етикетка) щодо якості та безпеки продукції у ветеринарному відношенні, наявність документів про сплату наданих послуг є підставою для зайняття продавцем місця на ринку за профілем торгівлі.

47. На ринках дозволяється продавати харчові продукти, не заборонені для реалізації. Такі харчові продукти можна продавати тільки за умови:
— готові м’ясні вироби і м’ясні напівфабрикати, молоко і молочні продукти, консерви, курячі яйця тощо промислового виробництва — наявності документів, що підтверджують їх якість і безпеку (копії сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання, якщо продукція підлягає обов’язковій сертифікації, та копії документа виробника, що підтверджує належну її якість, а також відповідних ветеринарних документів);
— м’ясо, отримане від забою худоби у власних чи фермерських господарствах, — наявності ветеринарної довідки про передзабійний клінічний стан тварин або ветеринарного свідоцтва (довідки), виданих місцевою установою державної ветеринарної медицини, та висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;
— молоко і молочну продукцію, отриману від власних чи фермерських господарств, — наявності довідки про клінічний огляд тварини і епізоотичний стан місцевості, виданої установою державної ветеринарної медицини за місцем вироблення продукції, особистої медичної книжки продавця, виданої в установленому порядку, та за наявності висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;
— курячі яйця, отримані від власних чи фермерських господарств, — наявності свідоцтва або довідки про клінічний огляд птиці та епізоотичний стан місцевості, виданої місцевою установою державної ветеринарної медицини, та за наявності висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;
— мед, отриманий від власних чи фермерських господарств, при продажу в межах району проживання власника — наявності ветеринарного свідоцтва (довідки) місцевої установи ветеринарної медицини (за межами району — ветеринарно-санітарного паспорта на пасіку) та наявності висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;
— рибу і рибопродукти, інші гідробіонти промислового виробництва — наявності копії документа виробника, що підтверджує належну якість, та копії сертифіката відповідності або свідоцтва про визнання, якщо продукція підлягає обов’язковій сертифікації, а також відповідних ветеринарних документів;
— рибу, інші гідробіонти непромислового виробництва — наявності ветеринарного свідоцтва (довідки) місцевої установи ветеринарної медицини та висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;
— картоплю, овочі, фрукти, у тому числі тропічні, ягоди, баштанні культури, сухофрукти, горіхи, сушені гриби окремо від солінь, квашеної та маринованої плодоовочевої продукції — наявності висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;
— продукцію рослинного походження, яка доставлена для реалізації від власних чи фермерських тепличних господарств і має експертний висновок державної лабораторії ветеринарної медицини за місцем виходу продукції щодо якості та безпеки, — ветеринарного контролю (огляду), а за необхідності й лабораторного дослідження;
— олію (крім промислової розфасовки), дикорослі плоди, ягоди та свіжі гриби — наявності висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку;

— солоно-квашені, мариновані овочі та фрукти (виключно з дерев’яного або емальованого посуду) — наявності висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку та дотримання чинних ветеринарно-санітарних вимог при торгівлі;
— зернові, круп’яні продукти, борошно в чистих мішках або іншій тарі, розміщеній на підставках, стелажах або піддонах, — наявності висновку державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку.
Продукція, що підлягає обов’язковій сертифікації, дозволяється до продажу за наявності в документах, згідно з якими вона надійшла, реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом з підтвердження відповідності на відповідну продукцію.

48. На ринках забороняється продаж:
фізичними особами, які не є суб’єктами підприємницької діяльності, хліба і хлібобулочних виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
кондитерських і кулінарних виробів, напівфабрикатів із м’яса і риби (фарш, котлети, кров’яні та домашні ковбаси, зельць, холодець, ікра рибна тощо), а також консервованих продуктів (овочі, м’ясо, риба, ікра та інші консерви), виготовлених у домашніх умовах;
готових продуктів тваринного походження промислового виробництва — масла вершкового, сирів, ковбас, копчення тощо без наявності в документах, згідно з якими вони надійшли, реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності наявності документів, що засвідчують їх якість та безпеку та копії документа виробника, що підтверджує належну якість товару, а також відповідних ветеринарних документів;
тварин, риб і рослин, занесених до Червоної книги України, дикорослих рослин, у тому числі лікарських, польових квітів;
тропічних фруктів та овочів без документів, що підтверджують джерело їх придбання та проходження фітосанітарного контролю;
зернових, круп’яних продуктів, забруднених насінням шкідливих бур’янів.

49. Продукція тваринного і рослинного походження, що не реалізована протягом робочого дня і яка не зберігалася в холодильних камерах ринків, наступного дня підлягає огляду та органолептичній оцінці спеціалістами державної лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку, а за потреби — і додатковим лабораторним дослідженням.

ІІІ. Особливості торгівлі непродовольчими товарами

50. На ринках дозволяється реалізовувати як нові непродовольчі товари, так і ті, що були в користуванні, крім заборонених для продажу.
Продаж непродовольчих товарів здійснюється з додержанням Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами, санітарних норм і правил, інших нормативно-правових актів, які регламентують торговельну діяльність та захист прав споживачів.

51. Окремі непродовольчі товари можна продавати на ринках тільки за умови:
— нові товари, які підлягають обов’язковій сертифікації, — наявності в документах, згідно з якими вони надійшли, реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом з підтвердження відповідності на відповідний товар;
— предмети гігієни, санітарії, товари побутової хімії, іграшки для немовлят лише в індивідуальній споживчій тарі із зазначенням на ній необхідної для споживача інформації відповідно до чинного законодавства. На кожній іграшці або індивідуальній споживчій тарі повинна бути зазначена необхідна доступна, достовірна інформація відповідно до вимог Закону України «Про захист прав споживачів». Перевірка іграшок на звук повинна проводитися за допомогою повітродувного устаткування;

— косметично-парфумерні вироби — додержання температурних режимів у місцях, не доступних попаданню прямих сонячних променів;
— побутові газові прилади, що були в користуванні (газові плити, газові котли, газові колонки тощо) — наявності документів, що підтверджують їх придатність до подальшої експлуатації і які видані відповідними службами газового господарства;
— меблі, одяг та головні убори з натурального хутра, електропобутові та телерадіотовари — розміщення в приміщеннях, пристосованих для торгівлі цими товарами. В експлуатаційних документах (інструкції з експлуатації, паспорті,
етикетці, гарантійному талоні) нової побутової техніки продавцем обов’язково робиться відмітка про продаж;
— шкури цінних порід звірів, одяг та головні убори з них — відповідного їх маркування та наявності документів, що підтверджують законність їх придбання;
примірники аудіовізуальних творів і фонограм — через спеціалізовані підприємства торгівлі, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом товарів;
ювелірні та інші вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння — наявності ліцензії;
— пестициди та агрохімікати — наявності ліцензії;
— ліки, лікарські рослини — наявності ліцензії.

52. Адміністрація ринку при розробці проекту планування ринку повинна передбачити спеціальні зони і обладнати їх необхідним устаткуванням для примірки покупцями одягу і взуття. Користування примірочними є безкоштовним.
Для продажу товарів, що були в користуванні, відводяться спеціальні місця.

53. На ринках з продажу непродовольчих товарів на спеціально відведених місцях дозволяється здійснювати торгівлю продовольчими товарами з додержанням вимог законодавства та Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами.

54. На ринку забороняється продавати:
— вогнепальну, газову, пневматичну, холодну зброю, бойові припаси та спеціальні засоби самооборони;
— готове армійське спорядження, а також тканини, які використовуються для його виробництва, інші товари військового асортименту, формене обмундирування;
— білизну зі штампом організацій і підприємств;
— наркотичні засоби;
— пальне для транспортних засобів, гас, мазут;
— балони із скрапленим газом;
— вироби піротехнічні побутові та вибухові засоби;
— порнографічні видання;
— заборонені знаряддя лову риби, диких птахів та мисливських тварин — електровудки, колючі знаряддя лову (гарпун, отроги, драчі), самолови (сільця, самостріли, капкани, западні), отруйні для риби принади, а також усі готові знаряддя лову із сіткоснастевих матеріалів (сітки, вентеря, павуки, косинки, путанки, бредні та інші).

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням УІІІ сесії Коблівської сільської ради
8 скликання від 06 червня 2017 року № 10

ПОРЯДОК
розміщення тимчасових торгівельних майданчиків
для торгівлі на території Коблівської сільської ради

Цей Порядок розроблено з метою забезпечення дотримання Правил благоустрою територій , затверджених рішенням ІУ сесії Коблівської сільської ради від 22 лютого 2017 року № 10 та недопущення утворення стихійної торгівлі, упорядкування тимчасової дрібно — роздрібної торгівлі, товарами сезонного попиту, сфери послуг, підвищення якості обслуговування споживачів на території Коблівської сільської ради.

Розміщення тимчасових торгівельних майданчиків для торгівлі (далі — майданчик) на території Коблівської сільської ради здійснюється за умови дотримання санітарних норм і правил у відповідності до чинного законодавства України, даного Порядку в спеціально встановлених для цього місцях.

Поняття вживаються відповідно до ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля, терміни та визначення понять».

Місця для розміщення тимчасових майданчиків затверджуються Коблівською сільською радою

Для розміщення тимчасового майданчика ініціатор подає подання до якого додаються:

-місце розміщення тимчасового майданчика;
-схема розміщення тимчасового майданчика

Виконавчий комітет Коблівської сільської ради, розглянувши подання, готує документацію на розгляд сесії Коблівської сільської ради. Рішення є підставою для встановлення тимчасового майданчика на території Коблівської сільської ради.

З метою забезпечення благоустрою території місць розміщення тимчасових майданчиків та прилеглої території продавці торгових точок зобов’язані підтримувати в належному санітарному стані місце проведення торгівлі.

Тимчасові торгівельні місця встановлюються таким чином, щоб не пошкодити тротуарну плитку, асфальтове покриття чи інші елементи благоустрою.

За порушення цього Порядку (незабезпечення належного санітарного стану, засміченість території, пошкодження тротуарної плитки, асфальтового покриття чи інших елементів благоустрою) (продавець) притягується до адміністративної відповідальності за порушення правил благоустрою у порядку, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Додаток 1
до рішення УІІІ сесії
Коблівської сільської ради
8 скликання від 06 червня 2017 року № 10

ПЕРЕЛІК ТОРГІВЕЛЬНИХ МІСЦЬ
для розміщення тимчасових торгівельних майданчиків
на території Коблівської сільської ради

1.Село Коблево — вул. Стевова, 1 (ринок)

2.Село Рибаківка — вул. Очаківська (біля магазину « Міні-маркет»)
вул. Очаківська (біля магазину «Аріана»)

3.Село Лугове — вул. Морська (біля ФАПу)

4.Село Українка — вул. Ювілейна (біля продуктового магазину)
вул. Тилігульська (біля сільського Клубу)

5.Село Морське — біля бази відпочинку «Голубые дали»
біля бази відпочинку «Сан-Марино»

6.Село Новофедорівка — вул. Приморська (центр села)

7.Село Федорівка — вул. Одеська (біля магазину)

АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
проекту рішення сільської ради «Про затвердження Правил торгівлі на
території Коблівської сільської ради”

Аналіз регуляторного впливу проекту рішення сільської ради «Про затвердження Правил торгівлі на території Коблівської сільської ради» підготовлено згідно з вимогами Законів України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, „Про дозвільну систему у сфері господарській діяльності”, „Про місцеве самоврядування в Україні”, Методики проведення аналізу впливу регуляторного акту, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.04 № 308.

1. Проблема, яку планується розв’язати
Ринки є соціально значущими об’єктами, бо на них працюють суб’єкти господарювання, які сплачують відповідні податки.
Враховуючи кількість покупців на ринках, не останнє місце займають питання щодо зовнішнього вигляду, санітарного стану кожного ринку, торгівельного майданчику, створення умов щодо захисту прав споживачів.
Діяльність суб’єктів підприємницької діяльності на ринках та інших торгових місцях регулюється чинними нормативно-правовими актами.
З метою своєчасного вживання заходів щодо впорядкування, вдосконалення функціонування ринків, торгівельних майданчиків та відповідно до Наказу Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України та Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.02 № 57/188/84/105 „Про затвердження Правил торгівлі на ринках” та інших законодавчих актів потрібно прийняти Правила торгівлі на території Коблівської сільської ради.
Правила торгівлі та аналіз його регуляторного впливу виноситься на оприлюднення.
Даний регуляторний акт спрямований на досягнення чітко визначеної мети – впорядкування роботи ринків, тимчасових торгівельних майданчиків з урахуванням особливостей та подальше вдосконалення їх функціонування шляхом встановлення чітких правил.

2. Цілями регулювання є:
-виконання вимог Податкового кодексу України, Закону України від „Про благоустрій населених пунктів”, Порядку провадження торговельної діяльності та Правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.06 № 833, Правил торгівлі на ринках, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної податкової адміністрації України та Державного комітету стандартизації, метрології та сертифікації України від 26.02.02 № 57/188/84/105;
-встановлення чітких вимог до організації роботи ринків, тимчасових торгівельних майданчиків;
-надання суб’єктам підприємницької діяльності рівних гарантованих можливостей у здійсненні діяльності;
-створення сприятливих умов для споживачів у придбанні товарів.

3. Визначення та оцінка усіх прийнятих альтернативних способів досягнення зазначених цілей
Альтернативи рішення проблеми:
-прийняття сільською радою – рішення «Про затвердження Правил торгівлі на території Коблівської сільської ради».
Оцінюючи зазначені альтернативи, перевага була віддана останній альтернативі, через те, що в цьому випадку досягти мети можливо в коротший строк, з меншими витратами, з урахуванням особливостей роботи сільської ради і її виконавчого комітету та ситуації, яка склалася. Перевагами обраного способу регулювання є встановлення чітких умов функціонування ринків, тимчасових торгівельних майданчиків усіх форм власності; суб’єктам господарювання будуть надані однаково прозорі можливості щодо ведення підприємницької діяльності.

4. Механізм розв’язання проблеми
Проектом:
-детально визначені основні вимоги щодо функціонування ринків, тимчасових торгівельних майданчиків;
-визначено:
-вимоги щодо утримання території ринку та торговельних місць;
-особливості торгівлі продовольчими та непродовольчими товарами на ринках;
-обов’язки та права адміністрації ринку, продавців та споживачів.
Механізм дії запропонованого регуляторного акту спрямований на усунення перешкод при здійсненні підприємницької діяльності на території ринків, тимчасових торгівельних майданчиках.

5. Обґрунтування можливості досягнення встановлених цілей у разі прийняття запропонованого регуляторного акта
Прийняття вищезазначеного рішення сільської ради надає можливість:
— докладно визначити основні вимоги до організації ринків, тимчасових торгівельних майданчиків на території Коблівської сільської ради;
— встановити чіткі умови ведення підприємницької діяльності на території ринків для суб’єктів господарювання та торгівлі для громадян;
— залучити СПД до здійснення діяльності в сфері торговельного та побутового обслуговування населення;
— створити сприятливі умови щодо дотримання вимог Закону України „Про захист прав споживачів”.
На досягнення цілей у разі прийняття цього рішення можуть вплинути такі негативні зовнішні фактори, як:
— зміни в діючому законодавстві;
— зменшення кількості СПД, що здійснюють діяльність у сфері торговельного та побутового обслуговування.
Позитивними факторами будуть:
— насичення споживчого ринку товарами повсякденного попиту;
— створення додаткових робочих місць;
— сприяння розвитку підприємництва;

Сфера впливу Вигоди Витрати
Органи місцевого самоврядування Впорядкування і вдосконалення функціонування ринків, тимча-сових торгівельних майданчиків. Стимулювання розвитку підприємництва. Процедура розробки регуляторного акту
СПД Прозорість дій місцевих органів влади.
Гарантовані та рівні можливості здійснення підприємницької діяльності на території сільської ради.
Наявність документу, що регламентує
основні вимоги щодо організації торгівлі. Витрати часу щодо підготовки пакету документів для оформлення необхідних документів згідно з чинним законодавством.
Сплата за отримання необхідних документів, передбачених законодавством.
Споживачі Підвищення культури обслуговування споживачів на ринку.
Контроль з боку виконавчих органів сільської ради та контролюючих органів щодо дотримання СПД та приватними особами чинного законодавства Відсутні.

6. Обгрунтування терміну дії запропонованого регуляторного акту
Термін дії запропонованого регуляторного акту необмежений, із можливістю внесення до нього змін та його відміни, або скасування у разі зміни чинного законодавства чи в інших необхідних випадках.

7. Показники результативності регуляторного акту
Показники результативності зазначеного рішення передбачається визначити за наступними критеріями:
— статистичні показники, пов’язані з дією акту, а саме:
— кількість СПД, що здійснюють діяльність у сфері торгівлі;
-кількість письмових інформаційних повідомлень контролюючих органів щодо порушень норм чинного законодавства у роботі ринків, тимчасових торгівельних майданчиках ;
-кількість скарг від громадян щодо функціонування ринків, тимчасових майданчиків.
Відстеження результативності рішення сільської ради буде здійснено через рік після набрання їм чинності.

8.Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження
результативності акту:
-аналіз статистичних даних, а також опитування СПД, громадян;
-відстеження динаміки кількості СПД, що здійснюють діяльність у сфері торгівлі та сфери послуг на ринках та кількості торгових місць, в тому числі додатково створених.

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 11 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження програми
«Молодь громади
Коблівської сільської ради»

Відповідно до пункту 22 частини першої статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, з метою реалізації першочергових та перспективних заходів для задоволення потреб молоді територіальної громади у зміцненні здоров’я, фізичному та духовному розвитку, покращення соціальних умов, сільська рада

В И Р І Ш И Л А :

1. Затвердити програму та заходи «Молодь громади Коблівської сільської ради» на 2017-2021 роки. (додаток № 1, №2 ).

2. Постійній комісії з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку передбачити кошти на фінансування заходів Програми,а головному бухгалтеру в установленому порядку забезпечити її фінансування.

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань освіти, фізичного виховання, культури, охорони здоров’я та соціальної політики.

Сільський голова В.М. Панич

ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням VІІІ сесії 8 скликання
Від 06.06.2017р. № 11

ПРОГРАМА

«Молодь громади Коблівської сільської ради»
на 2017-2021 роки

І. Загальні положення

Молодь є важливою складовою сучасного українського суспільства, носієм інтелектуального потенціалу, визначальним фактором соціально-економічного прогресу. Від здатності молоді бути активною творчою силою значною мірою залежить процес державотворення. Набуття Україною незалежності, становлення громадянського суспільства створили передумови для розвитку вільної, духовно розвиненої особистості, здатної засвоїти кращі надбання світової і національної духовної спадщини, загальнолюдські цінності. Для України одним із найважливіших завдань є громадянське, національно-патріотичне виховання дітей та молоді, їх залучення до соціально- політичних та економічних перетворень, процесу інтеграції України до світової спільноти. Надзвичайно важливим є питання щодо формування духовних потреб молоді, заінтересованості в дослідженні загальнолюдських цінностей та історичної спадщини народу, залучення її до культурного життя. Соціальне становище молоді як однієї з найбільш уразливих категорій населення, що характеризується наявністю амбіцій, завищених очікувань, пошуком власного шляху і прагненням до самореалізації, є показником успішності суспільства, можливості реалізації його потенціалу. Проте для значної частини молоді все ще гострими залишаються проблеми бідності, погіршення показників здоров’я молодих громадян, демографічна криза, збільшення кількості померлих в молодому віці, насильства, відсутності доступних молодіжних закладів, безпритульності та інші.
За всіх часів здорові духом і тілом люди складали опору суспільства. В сучасних умовах склалася досить критична ситуація зі станом здоров’я. Зростає кількість захворювань серед дітей , збільшується кількість інвалідів, недотримання принципів здорового способу життя призводить до зростання групи ризику серед молоді , що зумовлює збільшення кількості неповнолітніх , які схильні до вчинення правопорушень.
Програма спрямована на забезпечення зміцнення здоров′я, виховання високих моральних якостей, підвищення авторитету здорового способу життя серед дітей та молоді.

ІІ. Мета Програми

— визначення та забезпечення реалізації першочергових та перспективних заходів для задоволення потреб молодіжного середовища сільської ради у зміцненні здоров′я, фізичному та духовному розвитку, розвитку спорту;
— проведення профілактичних акцій, спрямованих на попередження негативних проявів у молодіжному середовищі, пропаганда здорового способу життя, патріотичне виховання молоді;
— підтримка талановитої молоді шляхом проведення конкурсів, фестивалів,участь в районних та обласних спортивних змаганнях.

ІІІ. Фінансове забезпечення

. Фінансове забезпечення виконання Програми здійснюється в межах бюджету загального,спеціального фондів Коблівської сільської ради,благодійних внесків та інших джерел , не заборонених законодавством.

ІV. Основні завдання та заходи Програми

Основними пріоритетними завданнями Програми є:
-створення умов для інтелектуального самовдосконалення молоді, творчого розвитку особистості;
-формування громадянської позиції і національно-патріотичне виховання молоді;
-популяризація та утвердження здорового і безпечного способу життя та культури здоров’я серед молоді;
-сприяння зміцненню психічного здоров’я молодих людей, формування внутрішньої культури їх взаємин у сім’ї та соціальному середовищі; забезпечення репродуктивного здоров’я молоді, популяризація серед молоді знань з безпеки життєдіяльності;
створення умов для працевлаштування молоді (забезпечення первинної і вторинної зайнятості та самозайнятості молоді);
забезпечення партнерської підтримки молоді з числа внутрішньо переміщених осіб; надання фінансової підтримки молодіжним та дитячим громадським організаціям. створити умови для інтелектуального самовдосконалення молоді, творчого розвитку особистості;
— Проведення роботи щодо недопущення злочинності серед дітей, підлітків та молоді;

V. Очікувані результати виконання Програми

Реалізація Програми дасть змогу:

— поліпшення соціальної роботи з молоддю;
-формування у молоді основ гуманістичного світогляду, пріоритетності високих моральних, культурних, загальнолюдських цінностей, утвердження почуття патріотизму та національної самосвідомості;
-створення умов для поліпшення здоров’я молоді, посилення профілактичної роботи щодо запобігання наркоманії, захворюванню на ВІЛ/СНІД, охоплення молоді рухом за здоровий спосіб життя, формування навичок здорового способу життя;
-зниження рівня антигромадських, негативних проявів серед молоді, поліпшення правового виховання молодих людей, підвищення ефективності діяльності суб’єктів соціального та правового захисту молоді, молодіжних громадських організацій щодо профілактики правопорушень серед юнаків та дівчат, їх соціальної реабілітації в суспільстві;
— підсилення мотивації до дотримання молодими людьми здорового і безпечного способу життя, підвищення рівня знань та навичок молоді у галузі безпеки життєдіяльності;
-підвищення рівня професійної орієнтації молоді;
— створення необхідних соціальних умов (фінансових, матеріальних, професійних, побутових) для нормальної життєдіяльності молодої особистості, активізація життєвих зусиль і можливостей у подоланні життєвих криз, соціальна підтримка постраждалих учасників АТО та внутрішньо переміщених осіб з числа молоді;
підвищення зацікавленості молоді у здобутті освіти, створення умов для отримання молоддю якісної освіти, поліпшення рівня навчальної та виховної роботи;
-поліпшення соціальної роботи з молоддю, зокрема з молодими сім’ями, молодими інвалідами, сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, з особами, що повернулися з місць позбавлення волі, залучення до цієї роботи інститутів громадянського суспільства, волонтерів;
-забезпечення житлом молоді з особливими потребами, у тому числі молодих сімей, що мають у своєму складі учасників бойових дій, інвалідів війни, а також молодих сімей, один із членів якої загинув (пропав безвісти) або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини;
-зниження рівня правопорушень серед молоді внаслідок активізації правової освіти та залучення молоді до суспільно значущої громадської діяльності;

VI. Управління та контроль за ходом виконання Програми
Головним виконавцем і координатором Програми є відділ культури,туризму,освіти та охорони здоров’я Коблівської сільської ради. Контроль за її виконанням здійснює постійна комісію з питань освіти, фізичного виховання, культури, охорони здоров’я та соціальної політики. Підрозділи сільської ради, громадські організації надають у встановленому порядку відповідні звітно-аналітичні матеріали до відділу у справах сім’ї, молоді та спорту для узагальнення та інформування сільської ради

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 12 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про розгляд звернення депутатів
Анатолівської сільської ради щодо добровільного
об’єднання територіальної громади села
Анатолівка Анатолівської сільської ради
до Коблівської сільської ради

Розглянувши звернення депутатів Анатолівської сільської ради від 26.04.2017 року щодо приєднання села Анатолівка Анатолівської сільської ради до Коблівської сільської ради, рішення сесії Анатолівської сільської ради №3 від 26.04.2017 року «Про звернення депутатів Анатолівської сільської ради VІІ скликання, враховуючи висновки Робочої групи з питань проведення громадського обговорення щодо добровільного об’єднання територіальних громад, затвердженої рішенням Анатолівської сільської ради №1 від 12.04.2017 року (протокол №2 від 18.04.2017 року), керуючись Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», Методикою формування спроможних територіальних громад, Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Миколаївської області» від 08.09.2015 року №1002-р, протоколом засідання спільної комісії від 02.06.2017 року, сільська рада

В И Р І Ш И Л А

1.Коблівська сільська рада надає згоду на добровільне об’єднання територіальних громад села Анатолівки Анатолівської сільської ради з Коблівською сільською радою, але за умови внесення відповідних змін до чинного законодавства України, що передбачають добровільне приєднання громад до об’єднаної територіальної громади без призначення перших виборів голови сільської ради, депутатів та старост.

2.Секретарю Коблівської сільської ради надіслати дане рішення до відома до Анатолівської сільської ради

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань прав людини, законності, депутатської діяльності і етики

Сільський голова В.М. Панич

Україна БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
РІШЕННЯ

Від 06.06.2017 року № 13 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 40, 118, 121, 122, 123, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяву громадян України про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, сільська рада

ВИРІШИЛА:
1. Дати дозвіл Соловей Алли Вікторівні (рішення Рибаківської сільської
ради від 15.06.2016 р. №3 УІІІ сесії 7 скликання) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1113 га із земель не наданих у власність та постійне користування в межах населеного пункту с. Рибаківка, вул. Перемоги, 39 на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.
2. Дати дозвіл Мартинову Роману Олександровичу на розробку проекту
землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1100 га із земель не наданих у власність та постійне користування в межах населеного пункту с. Рибаківка, вул. Райдужна, 16 на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.
3. Дати дозвіл Новиченко Аліні Олексіївні (рішення Рибаківської
сільської ради від 15.06.2016 р. №3 УІІІ сесії 7 скликання) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1113 га із земель не наданих у власність та постійне користування в межах населеного пункту с. Рибаківка, вул. Перемоги, 43 на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

4. Дати дозвіл Зиміну Олексію Васильовичу (рішення Рибаківської сільської ради від 15.06.2016 р. №3 УІІІ сесії 7 скликання) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1113 га із земель не наданих у власність та постійне користування в межах населеного пункту с. Рибаківка, вул. Соборна, 25 на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

5. Дати дозвіл Васильєвій Вікторії Володимирівні (рішення Рибаківської сільської ради від 22.16.2016 №5 ХУІ сесії 7 скликання) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1113 га із земель не наданих у власність та постійне користування в межах населеного пункту с. Рибаківка, вул. Перемоги , 53 на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

6. Дати дозвіл Шишлову Олександру Олександровичу (рішення Рибаківської сільської ради від 15.06.2016 р. №3 УІІІ сесії 7 скликання) на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,1113 га із земель не наданих у власність та постійне користування в межах населеного пункту с. Рибаківка, вул. Перемоги, 41 на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

7. Дати дозвіл Литовці Віктору Дмитровичу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею 0.25 га, із земель не наданих у власність та постійне користування, за адресою: вул. Радісна, 36 с. Новофедорівка в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

8. Рекомендувати замовникам розробити землевпорядну документацію відповідно чинного законодавства та затвердити в установленому порядку.

9. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 14 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про відмову у виділенні
земельних ділянок

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 39 Земельного кодексу України, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяви громадян України Коржова В.І., Афанасьєва В.П., Пяткова О.Г., Геворгян Я.В., Гіблова С.А., Горбай В.І., Щербини О.М. про відведення земельних ділянок, сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Відмовити заявникам у виділенні земельних ділянок у власність для
будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і
споруд, в зв’язку з відсутністю вільних земель ненаданих у власність та постійне користування в межах населеного пункту, а також з тим, що до заяви не було додано викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

2. Відмовити громадянину України Афанасьєву Віктору Петровичу у виділенні земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, оскільки цільове призначення бажаної земельної ділянки не відповідає плану зонування території с. Коблеве, згідно якого дана земельна ділянка відноситься до громадської зони забудови.

3. Відмовити Щербині О. М. у відведенні земельної ділянки у довгострокову оренду та зміні цільового призначення земельної ділянки для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів електрогенеруючих підприємств, установ і організацій (електростанції з використанням енергії сонця), оскільки цільове призначення бажаних земельних ділянок не відповідає генеральному плану забудови території с. Федорівка.

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію
Коблівської сільської ради з питань депутатської діяльності, етики, законності, правопорядку, конституційного захисту прав громадян.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 15 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про відмову у розробці проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки в оренду

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 36, 93, 103, 123, 124, 134 Земельного кодексу України, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяву громадян України Копача І.А. про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду для городництва, сільська рада

ВИРІШИЛА:
1. Відмовити громадянину України Копачу Ігорю Анатолійовичу у дозволі на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0350 га (забудовані землі) в довгострокову оренду для городництва та закріпити вказану земельну ділянку в рівних частинах для благоустрою за громадянами України (власники суміжних земельних ділянок) Копачем Ігорем Анатолійовичем, Власюк Ганною Федорівною та Осіповим Аіком Сергійовичем.

2. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 16 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про відмову в дозволі на розробку проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки у власність
для ведення особистого селянського господарства

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статі 12, 33, 118, 119, 121, 122 Земельного кодексу України, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяву громадянки України Шарової І. А. про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Відмовити громадянці України Шаровій Ірині Анатоліївні в дозволі на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області за адресою: с. Бессарабка, по вул. Молодіжна, Березанського району Миколаївської області з відсутністю генерального плану.

2. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської
сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 17 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на розробку технічної документації
землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
для будівництва і обслуговування житлового
будинку, господарських будівель і споруд

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 40, 118, 121, 122, 123, 125, 126 протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяви громадянки України Тофанюк В.С. про дозвіл на розробку технічної документації землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, сільська рада

ВИРІШИЛА:
1. Дати дозвіл громадянці України Тофанюк Валентині Станіславівні на розробку технічної документації землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), площею до 0,18 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, безкоштовно у власність із земель не наданих у власність та постійне користування споруд за адресою: вул. В. Бакуринського, 41, с. Виноградне, в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

2. Рекомендувати замовнику розробити у землевпорядній організації технічної документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки та представити його на розгляд та затвердження Коблівської сільської ради.

3. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року №18 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення
(відновлення) меж земельної ділянки
в натурі (на місцевості)

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 40, 118, 121, 122, 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 55 «Про землеустрій», протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяву громадян України Хникіної В.В., Москаленко К.С., Дятлової Л.С., Дибчук Н.М. та матеріали технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, сільська рада

ВИРІШИЛА:
1. Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області, гр. України:
— Хникіній Валентині Володимирівні — за адресою: вул. Шкільна, 15, с. Рибаківка;
— Москаленко Костянтину Станіславовичу — за адресою: вул. Весняна, 11, с. Рибаківка;
— Дятловій Лідії Сергіївні — за адресою: вул. Радісна, 14, с. Новофедорівка.

2. Вилучити із земель не наданих у власність та користування земельну ділянку:
— площею 0,1774 га за кадастровим номером: 4820983900:14:024:0011;
— площею 0,1100 га за кадастровим номером: 4820983900:14:087:0020;
— площею 0,1253 га за кадастровим номером: 4820983500:09:006:0012.

3. Надати безкоштовно у власність, земельну ділянку(землі житлової та громадської забудови) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області, гр. України:
— Хникіній Валентині Володимирівні — площею 0,1774 га, за кадастровим номером: 4820983900:14:024:0011, за адресою: вул. Шкільна, 15, с. Рибаківка;
— Москаленко Костянтину Станіславовичу — площею 0,1100 га, за кадастровим номером: 4820983900:14:087:0020, за адресою: вул. Весняна, 11, с. Рибаківка;
— Дятловій Лідії Сергіївні — площею 0,1253 га., за кадастровим номером: 4820983500:09:006:0012, за адресою: вул. Радісна, 14, с. Новофедорівка.

4. Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) які перебували у власності громадянина України Дибчука Володимира Миколайовича площею 0,2500 га, кадастровий номер: 4820982200:12:007:0034 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0323 га, кадастровий номер: 4820982200:12:007:0035 для ведення особистого селянського господарства в с. Коблеве, вул. Одеська, 1 в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

5 Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 19 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 12, 40, 118, 121, 122, 125, 126 Земельного кодексу України, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяви громадян України Ліщук М.О., Секу А.В. та матеріали проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити гр. України Ліщук Мар’яні Олександрівні проект
землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель не наданих у власність та користування в межах території населеного пункту с. Рибаківка, вул. Прикордонна, 86 Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

2. Затвердити гр. України Секу Анатолію Васильовичу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) із земель не наданих у власність та користування в межах території населеного пункту с. Коблеве, вул. Учасників АТО, 7 на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

3. Вилучити із земель не наданих у власність та користування земельну
ділянку площею 0,1100 га за кадастровим номером 4820983900:14:068:0009.

4. Вилучити із земель не наданих у власність та користування земельну
ділянку площею 0,0732 га за кадастровим номером 4820982200:12:033:0058.

5. Надати безкоштовно у власність гр. України Ліщук Мар’яні Олександрівні земельну ділянку площею 0,1100 га (землі житлової та громадської забудови) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 4820983900:14:068:0009, в межах території населеного пункту с. Рибаківка, вул. Прикордонна, 86 Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.
.
6. Надати безкоштовно у власність гр. України Секу Анатолію Васильовичу земельну ділянку площею 0,0732 га (забудовані землі, у т.ч. під житловою забудовою ) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 4820982200:12:033:0058, в межах території населеного пункту с. Коблеве, вул. Учасників АТО, 7 на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

7. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію
Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 20 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на укладення додаткової угоди
до договору оренди землі

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 93, 124, 125, 126 Земельного кодексу України, статей 21, 23, 30 Закон України «Про оренду землі», протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:
1. Дати дозвіл на укладення додаткової угоди до договору оренди землі
від 07.09.2007 року, укладеного ПП Компанія «Агропромінвест» щодо земельної ділянки площею 0,60 га для комерційного використання під розміщення причалу, рятувальної станції та об’єктів по обслуговуванню пасажирів в межах населеного пункту с. Коблеве на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області, а саме п. 7 викласти в наступній редакції:
«7. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 12% (дванадцять відсотків) від її нормативно-грошової оцінки на період з травня по вересень включно, а з жовтня по квітень – 3% (три відсотка) від її нормативно-грошової оцінки, де:
– нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 2 830 980 (два мільйони вісімсот тридцять тисяч дев’яносто вісімдесят ) гривень 00 копійок. Виходячи з цього, розмір річної орендної плати за земельну ділянку (з урахуванням кумулятивного використання коефіцієнтів індексації) встановлюється в розмірі 191 091 (сто дев’яносто одна тисяч дев’яносто одна) гривень 15 коп.
п. 8 виключити».
2. Дати дозвіл на укладення додаткової угоди до договору оренди землі
від 26.12.2011 року, укладеного Снаговським Ю.П. щодо земельної ділянки площею 0,03 га для комерційного використання в межах населеного пункту с. Коблеве на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області, а саме п. 7 викласти в наступній редакції:
«7. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 12% (дванадцять відсотків) від її нормативно-грошової оцінки на період з травня по вересень включно, а з жовтня по квітень – 3% (три відсотка) від її нормативно-грошової оцінки, де:
– нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 141 549 (сто сорок одна тисяча п’ятсот сорок дев’ять) гривень 00 копійок. Виходячи з цього, розмір річної орендної плати за земельну ділянку (з урахуванням кумулятивного використання коефіцієнтів індексації) встановлюється в розмірі 9554 (дев’ять тисяч п’ятсот п’ятдесят дві) гривні 55 коп.».

3. Рекомендувати заявнику укласти додаткову угоду про внесення
змін до договору оренди земельної ділянки та провести її державну реєстрацію.

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 21 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на передачу земельної
ділянки в суборенду

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12 Земельного кодексу України, статті 8 Закону України «Про оренду землі», протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяву директора ПП Компанія «Агропромінвест» Карапетяна С.А., Снаговського Ю. П. про дозвіл на передачу земельної ділянки в суборенду, сільська рада

ВИРІШИЛА:
1. Дати дозвіл ПП Компанії «Агропромінвест» на передачу земельної
ділянки площею 0,60 га за кадастровим номером: 4820982200:12:051:0015 в суборенду терміном на 39 років Гадзоєву Петру Мартиновичу без зміни істотних умов договору і цільового використання земельної ділянки в межах населеного пункту с. Коблеве на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

2. Дати дозвіл Снаговському Юрію Павловичу на передачу земельної ділянки загальною площею 0,03 га з кадастровим номером: 4820982200:12:041:0017 в суборенду терміном на 43 роки громадянину України Хоміцькому Валерію Альбіновичу без зміни істотних умов договору і цільового використання земельної ділянки в межах населеного пункту с. Коблеве на території Коблівської сільської ради Березанського району, Миколаївської області.

3. Рекомендувати заявникам укласти та зареєструвати договір суборенди на земельну ділянку згідно чинного законодавства.

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 22 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про внесення змін до рішення № 22
«Про дозвіл на розробку проекту
землеустрою щодо відведення
земельної ділянки в оренду»
від 25 квітня 2017 року VІІ сесія 8 скликання

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 134 Земельного кодексу України, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяву громадянки України Сємаєвої Т.П. про внесення змін до рішення № 22 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» від 25 квітня 2017 року VІІ сесія 8 скликання, сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Внести зміни до п. 1 рішення № 22 «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» від 25 квітня 2017 року VІІ сесія 8 скликання та викласти його в наступній редакції:
«1. Дати дозвіл громадянці України Сємаєвій Тетяні Петрівні на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0350 га (забудовані землі, землі змішаного використання) в довгострокову оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій із земель не наданих у власність та постійне користування на території Коблівської сільської ради в межах населеного пункту с. Коблеве Березанського району Миколаївської області.»
2. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 23 XІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на укладення угоди про
розірвання договору оренди землі

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 93, 120, 125, 126 Земельного кодексу України, статті 31 Закону України «Про оренду землі», протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяву громадянки України Бабаджаняна Д.В. та директора ТОВ «Рустель» Скрипник Є.В. про дозвіл на укладення угоди про розірвання договору оренди землі, сільська рада

ВИРІШИЛА:
1. Дати дозвіл на укладення угоди про розірвання договору оренди землі від 28.03.2007 року, площею 0,0150 га, кадастровий номер: 4820982200:09:000:0372, що укладений між Березанською районною державною адміністрацією та Бабаджаняном Давитом Вараздатовичем у зв’язку з набуттям права власності на будівлю, що розміщена на даній земельній ділянці, іншою особою.

2. Дати дозвіл на укладення угоди про розірвання договору оренди землі від 19.10.2011 року, площею 0,3800 га, кадастровий номер: 4820982201:05:001:0018, що укладений між Коблівською сільською радою та ТОВ «РУСТЕЛЬ» у зв’язку з набуттям права власності на будівлю, що розміщена на даній земельній ділянці, іншою особою.

3. Доручити сільському голові укласти угоду про розірвання договору
оренди землі та провести його державну реєстрацію.

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 24 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на розробку технічної документації
землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 93, 122, 123, 186,1861 , протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяви громадянки України Акопян А.Н. та директора ТОВ «Ньюпорт Холдінг» Закуцької Н.Д. про дозвіл на розробку технічної документації землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування об’єктів комерційного призначення, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Дати дозвіл громадянці України Акопян Анушик Наполеонівні на розробку технічної документації землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,0150 га (забудовані землі, піски) для будівництва і обслуговування будівель торгівлі (існуючий торгівельний павільйон) та відведення в довгострокову оренду із земель не наданих у власність та постійне користування в межах населеного пункту с. Коблеве, бульвар Чорноморський, 3/1, на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

2. Дати дозвіл товариству з обмеженою відповідальністю «НЬЮПОРТ ХОЛДІНГ» на розробку технічної документації землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,3800 га (забудовані землі) для будівництва і обслуговування об’єктів торгівлі та відведення в довгострокову оренду в межах населеного пункту с. Коблеве, вул. Одеська, 55, на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

3. Рекомендувати замовникам розробити землевпорядну документацію відповідно чинного законодавства та затвердити в установленому порядку.

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 25 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про відмову у внесенні змін до рішення № 26 ІІІ сесії
8 скликання Коблівської сільської ради «Про затвердження
розрахунку орендної плати» від 30.01.2017 року

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статі 12, Земельного кодексу України, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяву директора ТОВ «Блек Сі Різорт-Рибаківка» «Black Sea Resort-Rybakivka» LLC Хоменко Т.П. про внесення змін до рішення № 26 ІІІ сесії 8 скликання Коблівської сільської ради «Про затвердження розрахунку орендної плати» від 30.01.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Відмовити у внесенні змін в пункт 2 рішення № 26 ІІІ сесії 8 скликання
Коблівської сільської ради «Про затвердження розрахунку орендної плати» від 30.01.2017 року.
2. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської
сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 26 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про втрату чинності рішень № 34; 35; 36 «Про
дозвіл на укладання угоди про відшкодування
недоотриманих коштів (доходу) від використання
земельної ділянки за фактичне землекористування
до оформлення правовстановлюючих документів
на землю» VІІ сесії 8 скликання від 25.04.2017 року

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статті 12 Земельного кодексу України, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, враховуючи рішення № 34; 35; 36 VІІ сесія 8 скликання «Про дозвіл на укладання угоди про відшкодування недоотриманих коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування до оформлення правовстановлюючих документів на землю» від 25.04.2017 року та вважати таким, що втратило чинність, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Вважати таким, що втратило чинність рішення № 34; 35; 36 VІІ сесії 8 скликання «Про дозвіл на укладання угоди про відшкодування недоотриманих коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування до оформлення правовстановлюючих документів на землю» від 25.04.2017 року.

2. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань екології, аграрної політики, земельних відносин та природокористування, промисловості та будівництва.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 27 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на укладання угоди про
відшкодування недоотриманих коштів
(доходу) від використання земельної ділянки
за фактичне землекористування до оформлення
правовстановлюючих документів на землю

Відповідно рішення № 19 ІV сесії 6 скликання Коблівської сільської ради «Про затвердження зразку угоди про відшкодування коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування до оформлення правовстановлюючих документів на землю» від 11.02.2010 року, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяви громадян України Руденко Р.Я., Азаєва А.З., ТОВ ТД «Південний меридіан» Аслаханової З.З., Ташкевич В.А., Чеботаєва Р.Т., Артюхіна В.О., Бойку І.Р., Яцкевич Н.О., Височан І.В., Самойлова Д.В., директора ТОВ «Три А Плюс» Ізмана О.М., Рідінгер А.А., Гараса П.П., Лебедєвої Г.І., Дондової О.Ю., Салівонової Л.Є., Ковтун Н.М., ТОВ «Волна-Нік» (Шейд О.А.) про дозвіл на укладання угоди про відшкодування недоотриманих коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування до оформлення правовстановлюючих документів на землю, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Дати дозвіл на укладання угоди про відшкодування недоотриманих коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування із земель не наданих у власність та постійне користування, в межах території Коблівської сільської ради, Березанського району, Миколаївської області, розрахунок орендної плати за земельні ділянки проводиться, згідно рішення № 19 ХІV сесії Коблівської сільської ради від 25.10.2012 року та К – 1,249; К- 1,433, К- 1,06:
— Руденко Раїсі Яківні площею 0,0024 га для комерційного призначення
(торгівельний павільйон), плата за користування складає 1438 грн. 60 коп. за адресою: с. Коблеве, вул. Баблідзе, 43;
— Азаєву Алекперу Зохрабек Огли площею 0,0010 га для комерційного призначення плата за користування складає 318 грн. 50 коп. в с. Коблеве біля бази відпочинку «Лиман Плюс»;
— ТОВ ТД «Піденний меридіан» площею 0,09 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (збирання , очищення та розподілення води) плата за користування складає 10 818, 00 коп. в с. Коблеве;
— Ташкевич Владиславу Анатолійовичу площею 0,20 га для городництва, плата за користування складає 143 грн. 25 коп. в с. Коблеве, вул. Молодіжна біля власного землеволодіння;
— Чеботаєву Руслану Тимофійовичу площею 0,1500 га для благоустрою та під’їзду до власного землеволодіння, плата за користування складає 107 грн. 43 коп. в с. Коблеве, вул. Набережна, 84 А;
— Артюхіну Василю Олександровичу площею 0,0020 га для комерційного призначення плата за користування складає 637 грн. 00 коп. в с. Коблеве біля нічного клубу «Піратська бухта» по бульвару Чорноморському;
— Бойку Іоані Романівні площею 0,0130 га для благоустрою та під’їзду до власного землеволодіння, плата за користування складає 14 грн. 00 коп. в с. Коблеве, вул. Степова, 40 д;
— Яцкевич Надії Олегівні площею 0,0400 га для комерційного призначення (торгівля будматеріалами), плата за користування складає 12739 грн. 20 коп. за адресою: с. Коблеве, вул. Нептуна, 2в;
— Височану Ігорю Вікторовичу площею 0,0080 га для комерційного призначення (торгівля товарами легкої промисловості), плата за користування складає 4795 грн. 20 коп. за адресою: с. Коблеве, вул. Морська, 16/1;
— Самойлову Дмитру Володимировичу площею 0,0020 га для комерційного призначення плата за користування складає 637 грн. 00 коп. в с. Коблеве біля бази відпочинку «Енергетик»;
— ТОВ «Три А Плюс» площею 0,1100 га для комерційного призначення (забудовані землі) плата за користування складає 62 281,60 коп. в с. Коблеве, торгово-розважальний комплекс «Мама-Пляж» (ресторан);
— Рідінгер Антоніні Анатоліївні площею 0,0100 га для благоустрою прилягаючої до власного землеволодіння ділянки, плата за користування складає 21 грн. 50 коп. в с. Коблеве, по вул. Лиманна; плата розрахована за період з 2015 по 2017 рр. включно;
— Гарасу Петру Павловичу площею 0,0612 га для городництва, плата за користування складає 129 грн. 00 коп. в с. Коблеве по вул. Баблідзе; плата розрахована за період з 2015 по 2017 рр. включно;
— Лебедєвої Галини Іванівни, площею 0,0028 га під розміщення торгової точки, плата за користування складає 1149,85 грн. в рік, за адресою: с. Рибаківка , вул. Очаківська (базар);
— Дондової Ольгі Юріївни, площею 0,0099 га під розміщення торгової
точки, плата за користування складає 4065,54 грн. в рік, за адресою: с. Рибаківка Очаківська 48 «Б», Очаківська 63 «Б»;
— Салівонової Лариси Єгорівні, площею 0,00656 га під розміщення
торгової точки, орендна плата складає 2693,94 грн. на рік., за адресою: с. Рибаківка, вул. Кірова 30;
— Ковтун Наталі Миколаївни, площею 0,0036 га під розміщення торгової точки, плата за користування складає 909,99 грн. на рік., за адресою: с. Лугове, вул. Морська 22;
— ТОВ «Волна-Нік»в особі Шейд Олександра Анатолійовича, площею 1,1466 га під розміщення б/в «Волна», плата за користування складає 84759,81 грн. на рік., 7063,32 грн. місяць, за адресою: с. Рибаківка, вул. Очаківська 1 «Б».

2. Відмовити ТОВ «Три А Плюс» у наданні дозволу щодо укладання угоди про відшкодування недоотриманих коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування площею 0,1100 га для комерційного призначення (піски) під розміщення пляжного інвентарю (шезлонги, зонти, тіньові навіси) в с. Коблеве біля торгово-розважального комплексу «Мама-Пляж», оскільки бажана земельна ділянка буде займати велику площу території пляжної зони с. Коблеве, яка передбачена для загального користування та відпочинку населення.

3. Доручити сільському голові від імені ради у місячний термін укласти угоди про відшкодування недоотриманих коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування, оплату встановити згідно рішення № 19 ХІV сесії 6 скликання Коблівської сільської ради від 25.10.2012 року.

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ
Від 06 червня 2017 року № 28 VIII сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на укладання угоди про
відшкодування недоотриманих коштів
(доходу) від використання земельної ділянки
за фактичне землекористування до оформлення
правовстановлюючих документів на землю

Відповідно рішення № 19 ІV сесії 6 скликання Коблівської сільської ради «Про затвердження зразку угоди про відшкодування коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування до оформлення правовстановлюючих документів на землю» від 11.02.2010 року, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяви громадян про дозвіл на укладання угоди про відшкодування недоотриманих коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування до оформлення правовстановлюючих документів на землю, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Дати дозвіл на укладання угоди про відшкодування недоотриманих коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування із земель не наданих у власність та постійне користування, в межах території Коблівської сільської ради, Березанського району, Миколаївської області, розрахунок орендної плати за земельні ділянки проводиться, згідно рішення № 19 ХІV сесії Коблівської сільської ради від 25.10.2012 року та К – 1,249; К- 1,433, К- 1,06, згідно додатку.
2. Оплату здійснювати:
— фізичним особам на розрахунковий рахунок № 33213815700372, код платежу 18010900, МФО 826013, ЄДРПУО 37969258, отримувач місцевий бюджет Коблівської сільської ради ГУДКСУ в Миколаївській області.

3. Доручити сільському голові від імені ради у місячний термін укласти угоди про відшкодування недоотриманих коштів (доходу) від використання земельної ділянки за фактичне землекористування, оплату встановити згідно рішення № 19 ХІV сесії 6 скликання Коблівської сільської ради від 25.10.2012 року.

4. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

Додаток

Список
громадян, яким відводяться земельні ділянки
в оренду для городництва та с-г виробництва.

№ п\п
ПІБ
Адреса
Площа, кВ.м. /га. Орендна плата, грн. Нарахування. грн. Примітка
1. Бурков В.О. вул.Радісна 560 0.0619 34.70 город
2. Бурков О.М. вул.Радісна 900 0.0619 55.70 город
3. Скороход Л.В. вул.Радісна 1040 0.0619 64.40 город
4. Лошик М.І. вул.Радісна 1000 0.0619 61.20 город
5. Девішек Р.О. вул.Радісна 1250 0.0619 77.40 город
6. Девішек П.Й. вул.Радісна 1000 0.0619 61.20 город
7. Талько В.І. вул.Радісна 900 0.0619 55.70 город
8. Герасименко В.С. вул.Радісна 1600 0.0619 99.05 город
9. Остапчук Н.І вул.Радісна 640 0.0619 39.60 город
10. Ярема М.П. вул.Радісна 570 0.0619 35.30 город
11. Аузяк В.В. вул. Приморська 816 0.0619 50.50 город
12. Шапарь В.Г. вул. Горького 680 0.0619 42.10 город
13. ОхотніченкоН.В. вул. Приморська 1124 0.0619 69.60 город
14. Безуглова Г.В. вул. Горького 1260 0.0619 76.15 город
15. Єгоров Г.Г. вул. Горького 368 0.0619 22.80 город
16. Гіс В.В. вул. Гагаріна 300 0.0619 18.60 город
17. Литовка В.Д. вул. Радісна 2000 0.0619 123.80 город
18. Звєрєва В.О. вул. Приморська відмова город
19. Заблоцька В.В. вул. Радісна відмова город
20. Пльохін Є.В. розширення 2.86 га. 745.79 грн.\га. 1244.23 с-г використання
з 01.06.2017 р.
21. Крикунов І.А. розширення 6.65 га. 745.79 грн.\га 2893.05 с- г використання
з 01.06.2017 р.
22. Сербенюк В.І. розширення 1.88 га. 745.79 грн.\га 817.90 с- г використання
з 01.06.2017 р.

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 29 VІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про дозвіл на розробку технічної
документації із землеустрою щодо
поділу земельної ділянки

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 123, 186, 186 1 Земельного кодексу України, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06. 2017 року, розглянувши заяву громадянина України Осипенка О.В. про дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, сільська рада

ВИРІШИЛА:
1. Дати дозвіл Осипенку Олексію Вікторовичу на розробку технічної
документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки для будівництва і обслуговування об’єктів рекреаційного призначення, що перебуває в довгостроковій оренді згідно договору оренди землі, реєстраційний запис № 040700700097 від 19.12.2007 р., площею 1,1077 га (забудовані землі), кадастровий номер: 4820982200:09:000:0399 в межах території населеного пункту с. Коблеве на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

2. Рекомендувати замовнику розробити землевпорядну документацію
відповідно чинного законодавства та затвердити в установленому порядку.

3. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 30 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про скасування рішення № 22
«Про затвердження перспективного
генерального плану розвитку прибережної
зони с. Коблеве» ХХІ сесії 6 скликання від 25.10.2012 року

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12 Земельного кодексу України, Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Скасувати рішення № 22 «Про затвердження перспективного генерального плану розвитку прибережної зони с. Коблеве» ХХІ сесії 6 скликання від 25.10.2012 року у зв’язку з тим, що перспективний генеральний план розвитку прибережної зони с. Коблеве не відповідає генеральному плану с. Коблеве, затвердженому рішенням № 28 «Про затвердження генерального плану с. Коблеве» ХХХVIІ сесії 6 скликання від 16 грудня 2014 року.

2. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 31 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про привласнення та зміну юридичної адреси
об’єктам нерухомого майна

Відповідно статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Положення про порядок присвоєння та зміни поштових адрес об’єктам нерухомого майна, затвердженого рішенням № 22 від 10.07.2013 року, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяви про привласнення та зміну юридичної адреси об’єктам нерухомого майна громадян України: Базак С.С. та копію договору купівлі-продажу земельної ділянки серії НВО 099462 від 24.05.2017 р.; Панаїті В.М. та копії доручення від Панасенко П.В. від 10.03.2017 р. та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.05.2017 р.; Клюкаса П.А. та копії витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 19.01.2015 р.; Гайваненко В.В. та копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 27.04.2017 р., Бєлова Г.А. та копію свідоцтва про право власності на котедж; Слинкіна О.А. та копії витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 27.02.2017 р. сільська рада

ВИРІШИЛА:
1. Привласнити юридичну адресу об’єктам нерухомого майна, які
розташовані в межах території Коблівської сільської ради, Березанського району, Миколаївської області:
— земельній ділянці площею 0,2400 га для будівництва і обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування Базак Сергія Сергійовича, кадастровий номер 4820982200:12:055:0092, яка розташована в с. Коблеве по вулиці Лазурна 8 б;
— земельній ділянці площею 0,1355 га для будівництва і обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування Слинкіна Олександра Анатолійовича, кадастровий номер 4820982200:12:055:0085, яка розташована в с. Коблеве по вулиці Кишинівська, 10/8;
— земельній ділянці площею 0,0949 га для будівництва і обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування Слинкіна Олександра Анатолійовича, кадастровий номер 4820982200:12:055:0086, яка розташована в с. Коблеве по вулиці Кишинівська, 10/9;
— земельній ділянці площею 0,2856 га для будівництва і обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування Слинкіна Олександра Анатолійовича, кадастровий номер 4820982200:12:055:0087, яка розташована в с. Коблеве по вулиці Кишинівська, 10/10;
— земельній ділянці площею 0,2500 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) Панасенко Павла Васильовича, кадастровий номер 4820982200:12:011:0159, яка розташована в с. Коблеве по вулиці Одеська, 27;
— земельній ділянці площею 0,0677 га для будівництва і обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування Гайваненко Віктора Васильовича, кадастровий номер 4820982200:12:043:0090, яка утворена шляхом об’єднання двох земельних ділянок з адресою: проспект Куротний 55 Г/1, 55 Г/2 та розташована в с. Коблеве по проспекту Курортний 55 Г/1.

2. Змінити юридичну адресу об’єкта нерухомого майна, які
розташовані в межах території Коблівської сільської ради, Березанського району, Миколаївської області:
— земельній ділянці площею 0,05 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) Клюкас Павла Антоновича, кадастровий номер 4820982200:12:016:0052, яка розташована в с. Коблеве по вулиці Морська, з 27 на 27 А;
— котеджу Бєлова Геннадія Анатолійовича, який розташований в с. Морське по вулиці Морська з 2 А на 2 А/1.

3. Рекомендувати замовникам провести реєстрацію об’єктів нерухомого майна, згідно чинного законодавства.

4. Контроль даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

Рішення підготували:
Громова З.В. – керуючий справами виконкому
________________
Ізман О.М. – голова постійної комісії
з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології
________________
Погоджено: Геворгян В.С. – спеціаліст-юрисконсульт
_______________

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 32 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження робочого проекту
«Нове будівництво мереж газопостачання
села Українка Березанського району Миколаївської області»

Відповідно до пункту 42 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Постанови КМУ № 560 від 11.05.2011 р. «Про затвердження Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» та експертного звіту №15-0038-17 від 18 квітня 2017 року філії ДП «УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА» у Миколаївській області та з метою забезпечення жителів села Українка газопостачанням», сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити робочий проект «Нове будівництво мережі газопостачання с. Українка Березанського району Миколаївської області».

2. Затвердити зведений кошторисний розрахунок вартості проекту «Нове будівництво мережі газопостачання с. Українка Березанського району Миколаївської області», зідно експертного звіту щодо розгляду проектної документації в частині міцності, надійності та довговічної частини об’єкта будівництва, кошторисної частини кошторисна вартість будівництва складає 17361,932 тис. грн.

3. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію
Коблівської сільської ради з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 33 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про затвердження штатного розпису КП «Коблівський сількомунгосп»

Відповідно статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Затвердити штатний розпис Комунального підприємства «Коблівський сількомунгосп» Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області в кількості 42,5 штатних одиниці з місячним фондом оплати праці 220158,88грн.
2. В частині штатної чисельності ввести в дію з 06 червня 2017 року з урахуванням гарантованої мінімальної заробітної плати.
3. В частині посадових окладів ввести в дію одночасно з введенням тарифів на комунальні послуги.

4.Контроль виконання даного рішення покласти на бюджетну комісію та комісію з ЖКГ.

Сільський голова В.М.Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 34 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про розгляд заяви сільського голови Коблівської
сільської ради щодо надання планової відпустки

Відповідно до статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Закону України «Про відпустки», розглянувши заяву сільського голови Коблівської сільської ради Панича В.М. про надання планової відпустки, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:

1. Прийняти заяву сільського голови Коблівської сільської ради Панича В.М. щодо надання чергової планової відпустки від 31.05.2017 року до відома.

2. Погодити сільському голові надання планової чергову відпустки з 10.06.2017 року на 45 днів.

3. Виконання обов’язків сільського голови на час відпустки покласти на секретаря ради Талоху Світлану Аркадіївну.

4. Контроль даного рішення покласти на постійні комісії Коблівської сільської ради з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку; з питань прав людини, законності, депутатської діяльності та етики.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 35 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про обмеження руху транспорту
по території зони відпочинку «Коблево»

Відповідно статті 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, статті 20 Закону України «Про автомобільні дороги», статті 7 Закону України „Про дорожній рух ”, з метою забезпечення безпеки дорожнього руху та пересування відпочиваючих по території зони відпочинку «Коблеве» Березанського району Миколаївської області, протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, сільська рада
ВИРІШИВ:

1. Заборонити парковку (стоянку) транспортних засобів на проїзних
частинах в зоні відпочинку «Коблево».

2. Обмежити рух вантажного автотранспорту та транспорту з
автопасажирських перевезень в зоні відпочинку «Коблево» і заборонити їх стоянку поза встановлених місць для паркування транспортних засобів.
3.Клопотати перед ОВП ГУНП в Миколаївській області в Миколаївській області забезпечити суворе дотримання правил паркування (стоянки) автотранспорту та обмеження руху вантажного автотранспорту та транспорту з автопасажирських перевезень в зоні відпочинку «Коблево». У разі порушення правил паркування (стоянки) автотранспорту та обмеження руху вантажного автотранспорту та транспорту з автопасажирських перевезень в зоні відпочинку «Коблево», вилучати у власників автотранспортні засоби на штраф майданчик.

4.КП «Коблівський комунгос України ОВП ГУНП в Миколаївській області встановити необхідні забороняючі дорожні знаки та інформаційні таблички.

5. ОВП ГУНП в Миколаївській області в Миколаївській області забезпечити щоденний контроль за виконанням даного рішення.

6.Заборона паркування (стоянки) та обмеження руху не
розповсюджується на транспортні засоби, які використовуються під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та надання медичної допомоги.

7. Комісіям з питань бюджету, фінансів та планування соціально-економічного розвитку; з питань прав людини, законності, депутатської діяльності та етики та з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології вивчити питання про можливе виділення земельної ділянки під будівництво комунальної автопарковки та його фінансування на 2018 рік та про виготовлення та встановлення дорожніх знаків на сезон 2017 р.

8. Відділу економічного розвитку та інвестицій вивчити питання та розробити проект щодо майбутнього повного переходу пересування туристів з автомобільного транспорту на альтернативний транспорт (електро-, вело-, мототранспорт).

9. Забезпечити оприлюднення даного рішення на офіційному сайті
Коблівської сільської ради.

10. Контроль даного рішення покласти на постійні комісії Коблівської сільської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності та етики.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 травня 2017 року № 36 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про внесення змін до рішення № 18 ХХХХІІ сесія
6 скликання Коблівської сільської ради «Про дозвіл
на розробку проекту землеустрою відведення
земельної ділянки для будівництва та обслуговування
будівель торгівлі» від 11.06.2015 року

Відповідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 12, 40, 118, 121, 122, 123, 125, 126 протоколу спільного засідання постійних комісій від 01.06.2017 року, розглянувши заяви громадянки України жителів с. Коблеве про внесення змін до рішення № 18 ХХХХІІ сесія 6 скликання Коблівської сільської ради «Про дозвіл на розробку проекту землеустрою відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі» від 11.06.2015 року, сільська рада

ВИРІШИЛА:
1. Дати дозвіл КП «Коблівському сількомунгоспу» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (за кошти місцевого бюджету) із земель не наданих у власність та постійне користування по вул. Одеська, с. Коблеве, в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

2. Рекомендувати замовнику розробити у землевпорядній організації проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та представити його на розгляд і затвердження Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області.

3. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань земельних відносин, будівництва, архітектури та просторового планування, природних ресурсів та екології.

Сільський голова В.М. Панич

УКРАЇНА
БЕРЕЗАНСЬКИЙ РАЙОН МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
КОБЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

РІШЕННЯ

Від 06 червня 2017 року № 37 VІІІ сесія 8 скликання
с. Коблеве

Про надання пільг на харчування

Відповідно до статті 34 та підпункту 22 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, враховуючи пункт 18 «Комплексної програми соціального захисту людей похилого віку, малозабезпечених верств населення, осіб з обмеженими фізичними можливостями та осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» «Турбота» на 2015-2019 роки , протоколу спільного засідання постійних комісій від 02.06.2017 року, розглянувши клопотання в.о. старости сіл Новофедорівки, Федорівки Степаненко Н.В., про надання пільг на харчування дітей пільгової категорії , сільська рада

ВИРІШИЛА :

1. Надати пільги на безоплатне харчування дітям, тимчасово переселеним із зони АТО , які відвідують Новофедорівський ДНЗ «Сонечко» на літній період :

№ з/п ПІБ Статус
1 Сорокін Владислав Денисович, 03.12.2011 р.н. Тимчасово переселені із зони АТО
2 Сорокін Дмитро Денисович, 20.09.2014 р.н. Тимчасово переселені із зони АТО

2. Контроль виконання даного рішення покласти на постійну комісію Коблівської сільської ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку.

Сільський голова В.М. Панич

Зробимо Коблеве краще!

Оставить комментарий

Вам нужно войти sein, чтобы оставить комментарий.